PALUBA
March 28, 2024, 03:58:39 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4   Go Down
  Print  
Author Topic: Razgovori o brodomaketarstvu  (Read 65624 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« on: September 10, 2008, 07:52:47 pm »

Мене занимају модели бродова,старих једрењака.Зацртао сам да ове зиме покушам да урадим један.Има ли нешто на ту тему? Колико видим овдје су само авиони заступљени.
« Last Edit: September 24, 2008, 12:31:15 pm by Rade » Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #1 on: September 10, 2008, 10:16:06 pm »

Мене занимају модели бродова,старих једрењака.Зацртао сам да ове зиме покушам да урадим један.Има ли нешто на ту тему? Колико видим овдје су само авиони заступљени.
Trebalo bi da imam negde planove za USS Constitution, na ozolitu.
Oni su išli uz komplet materijala koji se pre 20 i nešto godina pojavio kod nas.
Kažu da planovi nisu baš i najbolji, ali može da se radi po njima.
Logged
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« Reply #2 on: September 10, 2008, 10:18:29 pm »

Искрено више бих волио неки руски империјални ратни брод  из времана Ушакових борби на Медитерану са французима.Били су то дани великих руских побједа.
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #3 on: September 10, 2008, 11:26:01 pm »

Искрено више бих волио неки руски империјални ратни брод  из времана Ушакових борби на Медитерану са французима.Били су то дани великих руских побједа.
Vrlo interesantno, i moj tata je imao sličan ukus...
Pošto je završio Constitution (osim nekih detalja), krenuo je da pravi Sveti Nikolaj, ruski linijski brod od 50 topova koji je, između ostalih, učestvovao i u bici kod Kaliakre. U to vreme nisu mogli da se nabave planovi, pa je dosta toga sam rekonstruisao na osnovu slika. Nažalost nije uspeo da ih završi, manjak vremena i materijala je dosta odužio projekat.
Ne znam u kakvom su stanju ti planovi, ali zbog načina izrade pretpostavljam da ima nedoslednosti.
Logged
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« Reply #4 on: September 11, 2008, 09:44:04 am »

Quote
Pošto je završio Constitution (osim nekih detalja)

      Constitution је прелијепа фрегата, али врло захтјевна за почетника са мноштвом детаља, посебно конопаца.

     
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #5 on: September 11, 2008, 10:03:31 am »

Postavicu sliku tatinog modela. Nivo detalja je tu negde.
Tata nije hteo da stavi gipsane camce koji su bili u kompletu, pa je tako brod ostao bez njih.
Tekelaža (ako se tako zove) je kompletno urađena i postavljena bez jedara, kao i na ovoj slici.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #6 on: September 11, 2008, 10:23:07 am »

Za mene bi ovo bila kazna kada bih morao da radim ovako nešto sa ovoliko detalja. :'( Mada volim da vidim ovako nešto ili još bolje da ga posedujem. Smiley

Nije svako ni rođen za sve rabote...
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #7 on: December 06, 2008, 03:04:42 pm »

Sto se detalja tice, USS Constitution se nalayi u Bostonu, e sad koliko je u "originalnom" stanju, to vec ne znam. Linijski brodovi uopste su malo "prezahtevni" za moj ukus, pre svega zbog ornamenata na pramcu i krmi. Po skicama koje sam video, "najlaksi" ruski linijski brod za pocetnika bi bio "Predestinacija"
http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%BE%D1%82%D0%BE_%D0%9F%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F
http://www.shipmodeling.ru/draw/predestinacia/

Mislim da sam drvio o njemu i ranije...  Grin
Logged
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« Reply #8 on: December 06, 2008, 09:48:58 pm »

        Врло му је сличан, барем за израду командни брод адмирала Ушакова "Свети Павле" и по мени љепши, а тек његов ратни пут, од Црног мора гдје је учествовао у низу битака и уништењу турске флоте код Фодонизије, па до бомбардовања утврђења на Крфу и операција по Јадрану...једном ријечју мач у рукама непобједивог руског адмирала Фјодора Уашакова.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
фрегата "Свети Павле"
            
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
«Гото Предестинация»

    У сваком случају и «Гото Предестинация» је прелијеп брод са својм врло значајном историјском улогом. Wink


* Sv-Pavel00.jpg (54.05 KB, 400x310 - viewed 375 times.)

* Goto-Predestinaziya00.jpg (18.18 KB, 271x247 - viewed 646 times.)
« Last Edit: August 15, 2010, 07:35:53 am by Rade » Logged
brodomaketar
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 23


najlepsi hobi na svetu


« Reply #9 on: December 15, 2008, 03:44:20 pm »

pozdrav od brodomaketara , sajt je dobar zato sto se bavi i brodomaketarstvom, izvinjavam se na prvom nastupu , nisam bas najbolje razumeo pravila pa sam postavio adresu sajta www.brodomaketar.net , postavicu na vas sajt i slike mojih maketa . informacija- sb jadran na vasem sajtu nije od nepoznatog maketara vec od jednog od najboljih maketara sa ovih prostora ...maketara iz kraljeva inace mojih jako dobrih prijatelja.
za plan ako nekom treba imam original na AO FORMATU i sve potrebne delove za njegovu izradu . 
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #10 on: December 16, 2008, 10:45:29 am »

Imam jedno pitanje...
Hteo bih da počnem da pravim model nekog jedrenjaka, pa mi treba par saveta...

Kako sam napisao pre, moj otac je napravio model USS Constitution.
Stoji u vitrini u dnevnoj sobi i svaki dan ga gledam. Osim što je završio ovaj brod, planirao je da radi i ruski Sveti Nikolaj, za koga je napravio planove i započeo korito. Njega je radio vrlo ambiciozno, sa elementima serijske proizvodnje - pravio je kalupe za topove, rebra je sekao na matrici, napravio je kalup za šmirglanje rebara itd.

Razmišljam se da počnem i ja da pravim neki model jedrenjaka.
Umesto što surfujem po netu posle posla, mogao bih da radim sat vremena dnevno na maketi.
Razmišljam koji bih brod uzeo. USS Constitution definitivno ne bih. Vrlo mi je primamljiv HMS Victory.
Veličina broda, hteo bih da bude korito dužine preko 60 cm.

Što se tiče izrade...
Ne bih išao od početka na izradu topova, čekrka i sličnih malih detalja.
Hteo bih da kupim dobar komplet sa planovima, materijalom i ovakvim detaljima.
Da li kod nas ima da se kupi ovakav komplet i kakav je kvalitet?
Kakva je situacija sa inostranstvom, i koliko bi to koštalo?
Pošto planiram da provedem dosta vremena uz ovo, odgovarao bi mi komplet gde ne moram puno stvari da tražim sa strane. Takođe bih želeo da je kvalitetan komplet.

Da li možda znate neki sajt/forum za ovakve teme?

Unapred zahvalan!
« Last Edit: December 16, 2008, 11:35:45 am by vathra » Logged
budvaa
Guest
« Reply #11 on: December 16, 2008, 12:15:25 pm »

Imam jedno pitanje...
Hteo bih da počnem da pravim model nekog jedrenjaka, pa mi treba par saveta...

Kako sam napisao pre, moj otac je napravio model USS Constitution.
Stoji u vitrini u dnevnoj sobi i svaki dan ga gledam. Osim što je završio ovaj brod, planirao je da radi i ruski Sveti Nikolaj, za koga je napravio planove i započeo korito. Njega je radio vrlo ambiciozno, sa elementima serijske proizvodnje - pravio je kalupe za topove, rebra je sekao na matrici, napravio je kalup za šmirglanje rebara itd.

Razmišljam se da počnem i ja da pravim neki model jedrenjaka.
Umesto što surfujem po netu posle posla, mogao bih da radim sat vremena dnevno na maketi.
Razmišljam koji bih brod uzeo. USS Constitution definitivno ne bih. Vrlo mi je primamljiv HMS Victory.
Veličina broda, hteo bih da bude korito dužine preko 60 cm.

Što se tiče izrade...
Ne bih išao od početka na izradu topova, čekrka i sličnih malih detalja.
Hteo bih da kupim dobar komplet sa planovima, materijalom i ovakvim detaljima.
Da li kod nas ima da se kupi ovakav komplet i kakav je kvalitet?
Kakva je situacija sa inostranstvom, i koliko bi to koštalo?
Pošto planiram da provedem dosta vremena uz ovo, odgovarao bi mi komplet gde ne moram puno stvari da tražim sa strane. Takođe bih želeo da je kvalitetan komplet.

Da li možda znate neki sajt/forum za ovakve teme?

Unapred zahvalan!

brodomaketar
www.brodomaketar.net
Logged
arci.coa
mornar
*
Offline Offline

Posts: 4


« Reply #12 on: April 20, 2009, 03:59:25 pm »

Ima li iko nacrte Pinte,S.Marije,Nave.Ako ima puštaj u opticaj.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #13 on: October 28, 2009, 08:15:23 pm »

Jedno ozbiljno pitanje i nekoliko podpitanja brodomaketarima:

Gledao sam na You Tube kratke filmiće o borbama tih maketa (modela) i video sam da oni pucaju iz svojih topova, ispaljuju torpeda i u tim ''bitkama'' dolazi čak i do potapanja ''protivnika''. Video sam da se svi ti modeli kreću na sopstevni pogon - a kompletno upravljanje sa njima je daljinski, radio signalima.

Mene interesuje kakva su to oružja koja se montiraju na makete i da li ti ''topovi'' zaista buše oplatu pa zbog toga dolazi do potapanja?
zar nije suludo izgraditi jednu takvu maketu koja ima svoj pogon i sve što uz to ide - pa da se u nekoj nazovi bici ona potopi i uništi?

Može li neko od maketara malo detaljnije da mi razjasni te ''borbe'' maketa?

Unapred hvala
Logged
kukador
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 809



« Reply #14 on: October 28, 2009, 09:45:31 pm »

da, da
ti topovi zaista buše oplatu i zaista dođe do potapanja brodova. verovatno si primetio i curkove vode - pumpe, koje ispumpavaju vodu i time produžavaju agoniju pogođenog broda.
oružje radi na principu plina pod pritiskom. sad se ne sečam, da li je to N ili CO2. u bombicama se nalazi na brodu i napaja cevčice u svrhu paljbe. pokušat ču potražiti po webu linkove u vezi s tim, pa ako ima sreče javim
Logged
Pages:  [1] 2 3 4   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.