PALUBA
March 28, 2024, 10:23:03 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 ... 37   Go Down
  Print  
Author Topic: Sastav JNA od 1988. do 1991. godine  (Read 314241 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #165 on: December 23, 2013, 08:26:43 pm »

Па, да је тада (током преформације 1989.г) избио рат нико не би у рату, барем не у почетку, радио на преформирању. Рат почиње и у почетку траје са затеченом формацијом. Зависно од тока рата, односно резултата промене би се обављале "у ходу" не само код непреформираних, већ код свих јединица.
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #166 on: December 24, 2013, 08:40:47 am »

onda bi sve gore preostale divizije ostale do daljnjega..ima li neko mozda formaciju za njih
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #167 on: December 24, 2013, 09:13:43 pm »

Као што сам и раније рекао формације су биле сличне, али не идентичне. Свака дивизија је имала неку специфичност. Неке су имале више "А" пукова (бригада") неке мање. Она споменута "смедеревскопаланачка" је имала доста "НА" (или "Р") јединица. Где су тачно биле и које су тешко да се могу сетити јер нисам у њој радио.
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #168 on: December 24, 2013, 09:46:50 pm »

zanima me naziv postrojbi, brojcana oznaka..nekako mi se cini da je teska tema
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #169 on: December 24, 2013, 11:04:26 pm »

Pa nije teška, nego malo ko od nas to zna. Ima utisak da ti očekuješ da neko od nas ima formacije pa da to pročita iz njih. Ja i većina onih koji ovde pišu to nema. Pišemo ili po sećanju ili nekih školskih zabeležaka.  Oni koji imaju (ako imaju) to neće napisati ako se bave istorijom(jer eksluzivittet čuvaju za sebe). Ako želiš dobiti tačan odgovor podnesi zahtev Vojnom arhivu. Odobravaju i strancima uvid pod uslovom da se bave naukom i to obrazlože.

Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #170 on: December 25, 2013, 09:17:47 am »

posla bi ja njima ali sumnjam da cu dobiti ista, hvala na prijedlogu

nemojte mi zamjeriti, ali vec sam par puta dobija odgovor na teska pitanja pa nije cudno sto Vas sve toliko cijenim i smatram da ste sposobni
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #171 on: December 25, 2013, 09:19:50 am »

Za lica koja nisu državljani Srbije:
1. Zainteresovani istraživač podnosi zahtev preko diplomatskog predstavništva svoje zemlje u Beogradu. Uz zahtev prilaže i preporuku naučne ili kulturne institucije za čije se potrebe istraživanje vrši. Zahtev se podnosi najmanje 30 dana pre početka istraživanja.
2. Istraživanje odobrava Ministarstvo odbrane.
3. O odobrenom terminu obaveštava se podnosilac zahteva.
4. Korišćenje arhivske građe je besplatno.

ovo otpada jer bi triba ici gore. to za sad iz financijskih razloga otpada, nazalost
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #172 on: December 25, 2013, 09:22:02 am »

a ovo je za Zagreb:

Kome je dostupna građa koja se nalazi u SVA?

Arhivsko gradivo koje čuva SVA, prema Zakonu o arhivskom gradivu i arhivima, trenutačno nije javno dostupno za uporabu. Znači, riječ je o gradivu koje se tiče obrane i nacionalne sigurnosti, i ono je dostupno za uporabu nakon isteka 50 godina od njegova nastanka, ako posebnim propisom nije drukčije određeno. Naravno, postoje izuzeci, i u našem slučaju je ministar obrane taj koji odobrava uporabu gradiva u svrhu znanstvenog istraživanja, pisanja diplomskih ili znanstvenih radova, pisanja monografija, povjesnica postrojbi i dr. Tako je, uz posebna odobrenja i poštivanje zakonskih ograničenja, naše gradivo dostupno i na raspolaganju je korisnicima.


znaci pusiona sam
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #173 on: December 25, 2013, 09:05:10 pm »

Možda je teško, ali nije nemoguće. Ovako će ti dobijeni podaci uvek biti upitni. Istine radi, ne knjige formacije ne daju tačnu sliku 100% jer nekad i pored formacija i naredbi u praksi bude nešto drugačije. Ne bitno, ali bude odstupanja, što se obično naknadno ispravi dopunama i izmenama formacije.
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #174 on: December 26, 2013, 08:28:08 am »

ne triba meni 100% tocno, mene zanima cisto iz amaterskih razloga..zanima me ustroj JNA ako bi izbija 3.S.R. 1989.-1990.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #175 on: December 26, 2013, 08:50:29 pm »

Prema svim ondašnjim procenama eventualni Treći svetski rat bio bi nuklearni. A to znači da bi ti svejedno bilo koliko imaš divizija. U nekom konvencionalnom sukobu JNA je imala šansu, ali samo onda ako bi obezbedila savezništvo vodećih sila jednog od blokova. Uostalom u razmatranju takvog sukoba se i polazilo od varijante da bi nas napao neki od blokova i da bi nam saveznici bili oni iz drugog bloka. Varijanta "sami protiv svih" bi nedvojbeno pokazala da nemamo šanse, ili imamo male šanse. Osim gerile ( a pom sudu ona ne bi bila masovna) na duge staze.
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #176 on: December 27, 2013, 07:55:16 am »

Prema svim ondašnjim procenama eventualni Treći svetski rat bio bi nuklearni. A to znači da bi ti svejedno bilo koliko imaš divizija. U nekom konvencionalnom sukobu JNA je imala šansu, ali samo onda ako bi obezbedila savezništvo vodećih sila jednog od blokova. Uostalom u razmatranju takvog sukoba se i polazilo od varijante da bi nas napao neki od blokova i da bi nam saveznici bili oni iz drugog bloka. Varijanta "sami protiv svih" bi nedvojbeno pokazala da nemamo šanse, ili imamo male šanse. Osim gerile ( a pom sudu ona ne bi bila masovna) na duge staze.

tako nekako sam i ja razmislja, pogotovo sto se tice gerile na duze staze (puno bi ovisili o napadacu)..moja je procjena da ako bi bilo svjetskog nuklearnog unistenja ono nebi zapocelo prvih desetak dana
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #177 on: December 27, 2013, 08:32:27 pm »

У неком нуклеарном рату Свет не би пропао (нестао) за десетак дана, већ би то потрајало пар година. Међутим, катаклизмична разарања би уследила у првих месец дана. Када испалиш или бациш један нуклеарни пројектил, онда ти друга страна  узврати са 10, потом ти њој са 100 и све тако док све не истроше. После "уживаш плодове" таквог ратовања: они који не умру одмах умиру на рате. У таквом рату нема заузимања територија, или је то потпуно бесмислено.

Војни стратези су се заносили са ограниченом (тактичком) употребом нуклеарних пројектила. То би можда било могуће када би се такво оружје употребило против неке земље која, прво није у једном од два највећа војна савеза нити су јој они савезници и која сама не поседује нуклеарно оружје. Нуклеарно оружје је било, а и сада је оружје одвраћања од нуклеарног и конвенционалног напада на земље и савезе које га поседују.
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #178 on: December 27, 2013, 09:58:31 pm »

desetak dana sam uzea za vrime u kojem bi se cilj jedne strane ostvarija bez upotrebe strateski raketa, posli toga bi se stvari zakomplicirale sa bezbroj kombinacija za sve strane i usljedilo bi ono sto bi svima najmanje odgovaralo..u mom amaterskom istrazivanju naisa sam na jedan citat NATO generala: "ako gubitak rata postane siguran svejedno nam je za posljedice i ono sto ce biti nakon rata" vjerojatno je tako razmisljala i druga strana. sama Jugoslavija nebi bila jako bitna ali bi ju posljedice zahvatile. postavlja se pitanje bi li SAD usle u uzajamno unistenje zbog europe, a nakon desetak dana bi kolicina pojacanja iz amerike postalo problem za sovjete..i tako se stvara spirala

postoje dvi teorije o posljedicama nuklearnog rata ali obe su jako pogubne za cili zivot na planeti. jedna je da bi usljed pozara i eksplozija u zemljinu atmosferu bilo podignuto dovoljno prasine da uzrokuje smanjenje dolaska suncevih zraka na zemlju a samim time i pad temperature, neka prosjecna temperatura u europi bi bila oko -40C. to bi imalo poguban ucinak na hranidbeni lanac. takve temperature bi se odrzale par godina, taman da uzrokuju skoro izumiranje.

druga teorija se nadovezuje na prvu samo sto bi posli ledenog doba stiglo zatopljenje koje je jos pogubnije za organizme. znaci posli sniga i leda dosla bi zega i susa..

ovo je ukratko sroceno i nije mi namjera da se pravim pametan
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #179 on: December 27, 2013, 10:14:32 pm »


E, moj Popoviću, potpuno si u pravu, ali tu je i kraj rasprave, oba bloka su se dugo godina pripremala za sukob. Lično mislim da eventualni sovjetski napad nikad ne bi ni usledio, ili ako bi neko bio lud da ga pokrene, ne bi ostvario svoj cilj - Lamanš -ne zbog taktičko-tehničkih falinki plana, kojih nije bilo, već zato što takav pohod ne bi bio u duhu ruske kulture. Ko bi hteo da ga dovrši , morao bi posegnuti upravo za crvenim gumbom... a tu je kraj... reče davno još Ajnštajn (kamena sekira, itd).
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 ... 37   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 23 queries.