PALUBA
April 25, 2024, 04:23:28 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13   Go Down
  Print  
Author Topic: Monitori Rečne Flotile JKRM  (Read 85866 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #15 on: January 22, 2009, 09:58:45 am »

Stvarno je čudno..ili možda nije. RM Kraljevine Jugoslavije definitivno nije imala brod sa dvostrukom kulom. Ustvari da budemo precizni nije imala takav brod na moru...

Rečni monitori su svi od reda imali dvostruke kule i to baš takve kakve su na fotografiji....Uopšte, koliko se meni čini a nema dovoljno pratećih elemenata na fotografiji koji bi me razuverili, to je jedan od monitora RRF. Pramac i detalji na njemu mi definitivno daju za pravo kada ovo tvrdim...Ne treba da iznenade nikog ovi talasi...Kada je nevreme i veliki vetar ume Dunav da bude "divalj" poput mora....

E sad koji bi to mogao monitor da bude....vredno je daljeg razmatranja.

Triglav, bilo bi jako korisno da pogledaš u tom lotu, da li ima još neka za koju bi mogli da utvrdimo da je iz RRF.
Uopšte što kaže FF, bilo bi divno kada bi dobio dozvolu da nam pričiniš čast i objaviš još koju fotografiju... Wink
« Last Edit: January 22, 2009, 10:03:02 am by dreadnought » Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #16 on: January 22, 2009, 11:19:33 am »

Hmmm , ovo bi moglo da bude i trostruka kupola a da se treca cev ne vidi.
Doduse nisam veliki poznavalac mornarice pa ne znam jeli kraljevska ratna mornarica imala trostruke kupole , ali ima ovde dosta ljudi koji bi znali to.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #17 on: January 22, 2009, 12:31:24 pm »

Ovo je definitivno jedan od monitora RRF, ako pažljivije pogledate videćete na pramcu lenger koji se koristi samo na rečnim brodovima. E sad koji je monitor u pitanju...probaćemo da iskopamo štogod. Kao što već rekoše kolege bili bismo veoma radosni ako dobiješ dozvolu da objaviš fotke  Grin
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #18 on: January 22, 2009, 12:58:53 pm »

Mislim da je u pitanju monitor "Drava", ali još nisam 100 % siguran.
Logged
Dreadnought
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #19 on: January 22, 2009, 01:35:29 pm »

To bi trebalo da bude tačno, i ja mislim da je "Drava" najozbiljniji kandidat za rešenje zagonetke ...

Mada što kaže Motorista ne bih mogao da stavim ruku u vatru. Naime svi monitori su doživeli prepravke tokom službe u RM Kraljevine Jugoslavije tako da se izgled nadgrađa menjao.

Ali, hajde da budemo toliko bezobrazni pa da kažemo da je to "Drava" ...
« Last Edit: July 05, 2011, 03:32:13 pm by dreadnought » Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #20 on: January 22, 2009, 01:41:03 pm »

"Drava" je imala dvocevni top na pramcu ...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ako neko ima bolju sliku ovog broda neka je postavi pa da proverimo.


* monitordravamodelofthewua7.jpg (30.08 KB, 656x216 - viewed 282 times.)
« Last Edit: July 26, 2010, 03:46:41 pm by dreadnought » Logged
Dreadnought
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #21 on: January 22, 2009, 01:46:22 pm »

Evo dve fotografije koje bi trebalo da razreše tu dilemu:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
"Drava" krajem tridesetih

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Model monitora "Drava"



* s1039xw0.jpg (37.37 KB, 640x425 - viewed 288 times.)

* monitordravady4.jpg (43.33 KB, 640x480 - viewed 280 times.)
« Last Edit: July 26, 2010, 03:49:29 pm by dreadnought » Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #22 on: January 22, 2009, 01:49:08 pm »

Po ovome što vidim, najverovatnije je "Drava" u pitanju.
Logged
kordist
mornar
*
Offline Offline

Posts: 10


« Reply #23 on: January 22, 2009, 09:27:33 pm »

Evo vam se javljam i vlasnica te fotografije. Fotografija je iz ostavštine mog oca, koji je bio podmorničar u Kraljevini Jugoslaviji. Bio je na Hrabrome. Ali u mornaricu je došao kao 16 ili 17 godišnji klinac (ja mislim, da oko 1927 godine), koji je baš završio krojački zanat, pa nije htio biti krojač. U novinama je video razpis za prijem u mornaricu i pošao. Bio je u Boki Kotorskoj. Svakako je počeo svoju mornarsku karieru sa nule, pa kroz kursove i škole došao je do narednika - vodnika III klase, kad je njegovo napređivanje zaustavio rat. Na žalost je mene tek sad zainteresirala ta njegova ostavština, pa sam našla kod nas u Sloveniji forum, gdje stavljam fotografiju po fotografiju, a momci pokušavaju da mi pomognu fotografije dokumentrati. Jedan ne upozorio i na vaš forum i evo me i kod vas.
Čudi me, da bi to bio rječni brod, jer mi tata nikad nije rekao, da bi imao neku vezu sa rječnom mornaricom. Ali zašto se ne bi događala i čuda. Po svoj vjerojatnosti ja ne znam o njegovoj mornarici dosta toga. Dali su rječni brodovi bili i na Skadarskom jezeru. nešto mi se od daleka čini, da mi je po mom povratku sa eksurzije na Skadarsko jezero pričao o rječnoj mornarici.
Kad naučim stavit sliku na vaš forum, stavit ću vam i druge iz moje kolekcije. kordist
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #24 on: January 23, 2009, 08:36:24 am »

Bravo momci - jeste monitor Drava.  marinero

Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #25 on: January 23, 2009, 12:14:33 pm »

Na Skadarskom jezeru su bili samo patrolni čamci, ako se ne varam, ali monitora nije bilo definitivno. Možda je ovu sliku vaš otac dobio od nekog klasića ili prijatelja tokom službe.
Logged
Dreadnought
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #26 on: January 23, 2009, 12:29:40 pm »

Ništa nije neobično što je fotografija monitora završila kod Vašeg oca. Kako kolega Motorista kaže, često su prijatelji iz službe razmenjivali fotografije brodova na koje su bili ukrcani. Možda je neki zemljak, poznanik Vašeg oca poslao fotografiju.
Da li postoji neki podatak na poleđini fotografije? Bilo kakav podatak ume da bude značajan. Npr: Godina, fotograf, mesto....
Logged
kordist
mornar
*
Offline Offline

Posts: 10


« Reply #27 on: January 23, 2009, 12:54:48 pm »

Na žalost na pozadini ne postoji nikakva zabilježka. To je problem skoro svih fotografija iz ostavštine mog oca. Kad sam bila djete, voljela sam oca ispitivati o slikama i nešto sam zapamtila. Ali čovečja memorija je lako pokvarljiva roba i mnogošta sam zaboravila, a i ono, što sam zapamtila, nije sasvim sigurno, da je bilo tako. kordist
Logged
TRIGLAV
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 52


« Reply #28 on: January 23, 2009, 03:22:11 pm »

Hvala momci! To je bila brzina Da, slići na Dravu. Vidim, da ste i upoznali vlastnicu fotografija, tako da će sad ona, da reće nešto više.  Hvala još jednom!
Logged
Dreadnought
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #29 on: January 23, 2009, 03:29:08 pm »

Hvala tebi što si nas preporučio Wink
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.028 seconds with 24 queries.