PALUBA
December 10, 2025, 12:53:22 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Samohodni raketni sistem 2K12 Kub-M/Kvadrat - Od SFRJ do Srbije", jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 ... 72   Go Down
  Print  
Author Topic: Dešavanja u Venecueli  (Read 179331 times)
 
jugins and 2 Guests are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 467



« Reply #90 on: October 09, 2018, 06:16:18 pm »


Opozicionar se ubio skokom sa zgrade obaveštajne službe


Predstavnik venecuelanske opozicije Fernando Alban izvršio je samoubistvo skočivši sa desetog sprata zgrade obaveštajne službe u kojoj je bio zatvoren.

On je bio zatvoren zbog sumnje da je planirao ubistvo predsednika Venecuele Nikolasa Madura.

Ujedinjene nacije su reagovale, rekavši da će započeti istragu o njegovom ubistvu, prenosi AP.

Ravina Šamdasani iz Kancelarije visokog komesara za ljudska prava UN izjavila je da su venecuelanski zvaničnici bili dužni da se postaraju za Albanovu bezbednost dok se nalazio u pritvoru.

Naglasila je da će istraga o Albanovoj smrti biti deo šire istrage o optužbama o kršenju ljudski prava u Venecueli, prenosi AP.

"Zabrinuti smo zbog njegove smrti. Pozivamo na transparentnu istragu kako bi se okolnosti ispitale", rekla je Šamdasani.

Alban (56) je uhapšen u petak na međunarodnom aerodromu u prestonici Karakasu po dolasku iz Njujorka, objasnio je njegov advokat. Vraćao se iz SAD gde je prisustvovao sastanicima sa zvaničnicima u toku Generalne skupštine UN, sa nekoliko članova stranke "Prva pravda".

Drugi opozicionari su skeptični i veruju da se radi o ubistvu.

Nekoliko desetina njih okupilo se ispred policijske stanice, gde su vikali "Maduro ubico!".

"Nema sumnje da se radi o ubistvu. Jedina stvar koja je preostala ovoj vladi je mučenje, nasilje i uništenje", tvrdi lider opozicije Hulio Borhes u video snimku koji je poslao iz Kolumbije, gde se nalazi u egzilu.

Borhes tvrdi da mu je Albanova žena u poverenju rekla da je na Albana vršen pritisak da svedoči protiv njega u istrazi o mogućem atentatu na Madura u avgustu.

Opozicija u Venecueli i dalje tvrdi da se više od 100 građana Venecuele nalazi u pritvoru, obeleženi kao "politički zatvorenici". Pojedinci su, kako tvrde, u pritvoru već četiri godine - nemaju dodira sa spoljnim svetom i uskraćena su im prava na odbranu, prenosi AP.

Poneki su uporedili Albanovu smrt sa slučajem socijalističkog ekstremiste Horhea Rodrigeza, pokojnog oca aktuelnog potpredsednika Vencuele Delsija Rodrigeza.

Smrt Horhea Rodrigeza 1976. godine prvobitno je opisana kao samoubistvo, dok su kasnije obelodanjena saznanja da je podlegao povredama koje je zadobio tokom mučenja.

izvor
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Last Login:Today at 12:49:57 pm
Location: Beograd
Posts: 18 274


« Reply #91 on: October 09, 2018, 07:05:48 pm »



Strašno, zemlja sa mnogo nafte, a verovatno i drugih ruda, sa toplom klimom i morem, došla je u situaciju da pola stanovnika gladuje!!!
Logged
Director
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Last Login:October 28, 2018, 08:23:25 pm
Location: Novi Sad
Posts: 1 049



« Reply #92 on: October 09, 2018, 08:29:04 pm »

To su ona čuvena "samoubistva" koja su se i kod nas posle ww2 događala. Izgleda da je Maduro došao u posed nekih istorijskih knjiga Smiley
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:November 10, 2025, 09:17:43 pm
Location: Teslić
Posts: 3 837


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #93 on: October 09, 2018, 08:41:59 pm »

To su ona čuvena "samoubistva" koja su se i kod nas posle ww2 događala. Izgleda da je Maduro došao u posed nekih istorijskih knjiga Smiley

Prava demokratska samoubistva, "jednoglasno" se donese odluka da se samoubije.
Logged
Director
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Last Login:October 28, 2018, 08:23:25 pm
Location: Novi Sad
Posts: 1 049



« Reply #94 on: October 09, 2018, 09:09:53 pm »

ili "slučajno je zamenio vrata za prozor" Smiley
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 467



« Reply #95 on: October 11, 2018, 08:56:54 am »


Bela kuća optužuje vladu Venecuele za sumnjivu smrt opozicionara


Bela kuća optužila je danas vladu predsednika Nikolasa Madura za umešanost u sumnjivu smrt opozicionog političara Fernanda Albana, za kojeg vlasti te zemlje tvrde da je izbegao pravdu tako što je izvršio samoubistvo skočivši sa desetog sprata policijske zgrade.

"SAD osuđuju umešanost Madurovog režima u smrt venecuelanskog opozicionara Fernanda Albana", navodi se u saopštenju Bele kuće, preneo je Rojters.

U saopštenju se poziva na oslobađanje svih političkih zatvorenika u Venecueli, a na vladu Madura se apeluje da "ponovo uspostavi demokratiju u Venecueli i spreči dalje patnje i krvoproliće".

U saopštenju portparolke Bele kuće Sare Sanders napominje se da će administracija američkog predsednika Donalda Trampa "nastaviti da povećava pritisak na Madurov režim i njegove insajdere dok se ne obnovi demokratija u Venecueli", dodaje AP.

Sanders ističe da je Alban stradao dok je bio u pritvoru obaveštajne službe Venecuele. SAD su pozvale zvaničnike u Karakasu da pokrenu nezavisnu istragu kako bi se razjasnile "suprotne verzije" o tome kako je Alban stradao.

Vlasti u Karakasu saopštile su da je lokalni političar izvršio samoubistvo skočivši sa prozora zgrade obaveštajne službe, u kojoj je bio zatvoren zbog sumnje da je planirao ubistvo Madura, dok opoziciona stranka "Prva pravda" tvrdi da je on ubijen.

Alban (56) je uhapšen u petak na međunarodnom aerodromu u prestonici Karakasu po dolasku iz Njujorka, objasnio je njegov advokat.

Vraćao se iz SAD gde je prisustvovao sastanicima sa zvaničnicima u toku Generalne skupštine UN, sa nekoliko članova stranke "Prva pravda".

izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:April 10, 2022, 04:18:25 pm
Location: BGD
Posts: 62 036



« Reply #96 on: November 03, 2018, 08:25:09 am »

U nekad prebogatoj zemlji vlada tolika kriza da majke zbog bede isteruju decu jer nemaju čime da ih hrane
Index.hr , S.R.  02.11.2018.

Prema izveštaju Ujedinjenih nacija, Venecuela prolazi kroz jednu od najvećih svetskih humanitarnih kriza.

Stopa ekstremnog siromaštva porasla je za 40 %, sve je veći broj dece koja su umrla zbog neuhranjenosti, a milioni stanovnika pobegli su iz zemlje u poslednje dve godine, prenosi BBC. Mnogi svetski politički stručnjaci, ali i velik broj građana Venecuele, za takvo stanje u državi krivi socijalističkog predsednika Nikolasa Madura. Međutim, njegove pristalice tvrde suprotno i za ovu humanitarnu krizu krive razne organizacije i svetske ''imperijalne sile'', poput Amerike, koje su Venecueli nametnule teške sankcije. Vladimir Hernandez, novinar BBC-ja, proveo je neko vreme u glavnom gradu Vencuele Karakasu. Smatra da je ekonomska kriza najviše pogodila majke i decu.

- Svakakve stvari vam se mogu dogoditi ako živite na ulici. Dobićete batine od policije, a ljudi će vas podrugljivo gledati ako prosite, objasnio je jedan mladić Hernandezu.

- Tražim sobu u kojoj bih mogla da živimi, nije mi lako što sami na ulici, rekla je 17-godišnja Karla. Vladimir Hernandez je objasnio kako se radi o deci koju su roditelji napustili i izbacili iz svojih domova je nisu vmogli više da ih izdržavaju.

- Danas smo bile jako gladne i nisam se dobro osećala, zar ne, mama, obratila se devojčica svojoj majci sa kojom već danima prosi po ulicama na 40 stepeni Celzijusa.

-Molim naokolo za pomoć, ali ponekad moram kopati da kopam po smeću kako bih nahranila svoje dete,
rekla je majka devojčice.

Hrana je za mnoge stanovnike države postala luksuz, pogotovo za one koji žive u udaljenim predelima. Uobičajena je pojava videti decu i odrasle kako očajnički prekopavaju smeće kako bi našli nešto hrane, javlja Hernandez. Sve je više dece u skloništima za beskućnike. Broj dece u skloništima je od početka krize porastao za 40 do 50 %. Ove godine je još gore, rekao je Leonardo Rodrigez koji se nalazi na čelu jednog od skloništa. U prvoj polovini 2018. godine broj napuštene dece je dodatno porastao za čak 60 %'', rekao je Leonardo Rodriguez, dodao je on. U ekonomskoj krizi je teško je i budućim majkama. Mnoge trudne žene odlučuju se daju svoju decu na usvajanje. Naime, roditeljima u višečlanoj porodici je sve teže pa se trudne majke odlučuju da daju novorođene bebe na usvajanje kako bi mogle da prehrane svoju drugu decu.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:April 10, 2022, 04:18:25 pm
Location: BGD
Posts: 62 036



« Reply #97 on: November 03, 2018, 04:13:10 pm »

Svetska banka: Egzodus iz Venecuele koššta Kolumbiju milijardu dolara
Tanjug  03.11.2018.

Prema proceni Svetske banke, Kolumbiju će najnoviji talas migranata iz Venecuele, koji beže od ekonomske i humanitarne krize, koštati više od milijardu dolara, saopštila je ta institucija.


U izveštaju objavljenom u petak, analtičari banke su zaključili da će Kolumbija morati da uloži značajne investicije u sektore poput zdravstva i obrazovanja, kako bi se nosila s prilivom više od milion migranata iz Venecuele, prenosi AP. Međutim, analiza je pokazala i da bi ta migracija, ako potraje duže, mogla da doprinese i ekonomskom rastu Kolumbije, budući da novi dolasci povećavaju potrošnju, što dovodi do većih poreskih prihoda. Ujedinjene nacije procenile su da je od 2015. godine oko dva miliona stanovnika Venecuele napustilo tu zemlju zbog nestašice hrane i lekova.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:April 10, 2022, 04:18:25 pm
Location: BGD
Posts: 62 036



« Reply #98 on: November 06, 2018, 07:17:50 am »

Venecuela jača vojno prisustvo na granici sa Kolumbijom
Tanjug  05.11.2018.

Venecuela je pojačala svoje vojne prisustvo na granici sa Kolumbijom nakon ubistva trojice vojnika u toku vikenda, izjavio je ministar odbrane Venecuele Vladimir Padrino.

Za sada nije poznato koliko vojnika je tačno poslato na granicu, prenosi Rojters. U napadu koji se dogodio tokom vikenda povređeno je i deset venecuelanskih vojnika, a Padrino smatra da je taj napad odmazda zato što je Venecuela uhapsila devet pripadnika iz kolumbijske paravojne formacije.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 467



« Reply #99 on: November 26, 2018, 08:14:18 am »


Sve više građana napušta Venecuelu


Već je sto dana prošlo od kada je Nikolas Maduro najavio mere kako bi zaustavio raspad nacionalne valute bolivara i galopirajuću hiperinflaciju.

Međutim, Madurovo obećanje od 17. avgusta, da će ojačati kupovnu moć stanovništva i korigovati finansijske poremećaje – nije ispunjeno.

Reforma se sastoji od razdvajanja kursa bolivara od dolara što je najpre povećalo zvanični kurs, zatim brisanje pet nula na novčanicama, uvođenje petro-dolara, kriptovalute Venecuele, povećavanje minimalne plate sa 50 na 1.800 bolivara i rast cene benzina, koji je do tada u Venecueli koštao 0,01 dolara po litru, dakle skoro ništa.

"Ono što je Maduro zaista ostvario je zatvaranje mnogih malih i srednjih preduzeća koja su do tada nekim čudom preživela", kaže sociolog Ektor Brisenjo sa univerziteta u Karakasu.

On tvrdi da je time vlada, premda to nikada nije priznala, ojačala sopstvenu poziciju kao jedinog ponuđača robe i usluga, tako da stanovništvo u potpunosti zavisi od vlasti. Prema Brisenju, teoretski veća kupovna moć zbog povećanja minimalne zarade se pokazala bezvrednom, pošto inflacija nije pala nego je nastavila da raste.




Kako je nedavno javila agencija Blumberg, godišnja hiperinflacija je otišla na skoro 150.000 odsto. Agencija daje primer: u avgustu je šoljica kafe u Karakasu koštala 2,5 miliona bolivara. Nakon brisanja pet nula, cena je, dakle, bila 25 bolivara. Ali već danas kada košta 120 bolivara. Niko nije razumeo šta je kriptovaluta petro trebalo da donese, jer nije podržana proizvodima ili bilo kojom drugom valutom.

"A šta je sa profitom koji Maduro navodno pravi od zlata iz rudnika na reci Orinoko, na severoistoku zemlje?", pita Brisenjo.

Početkom novembra, savetnik za nacionalnu bezbednost Bele Kuće Džon Bolton upozorio je da je trgovanje zlatom iz Venecuele za građane SAD krivično delo. SAD optužuju vladu u Karakasu da pljačka prirodne resurse zemlje kako bi se pranjem novca održala na vlasti.

"Od kraja 2014. do 2016. godine, Maduro je za lošu situaciju mogao da okrivi pad cena nafte, a sada kada je cena sirove nafte između 60 i 70 dolara jasno je da će kriza biti pogoršana nedostatkom investicija u naftnoj industriji", kaže Alehandro Markes Velaskes iz Latinoameričkog instituta Univerziteta u Berlinu.

Venecuela trenutno proizvodi nešto više od milion barela sirove nafte dnevno. Pre četiri godine proizvodila je čak tri miliona.

"Venecula se neće brzo vratiti na veću proizvodnju jer vlada nema novca za uvoz savremenih mašina za servisiranje aktivnih bušotina.

Pošto Venecuela na međunarodnom finansijskom tržištu više ne može da dođe do deviza, nada se pomoći iz Kine", kaže ovaj ekonomista. Maduro pokušava da ubedi kinesku vladu da oživi venecuelansku naftnu industriju.

Crno zlato i dalje čini 96 odsto venecuelanskog izvoza i glavni je izvor deviza, a ključno pitanje je kako podstaći diverzifikaciju izvoza. U drugim okolnostima, privatni sektor bi imao potencijal da proda svoje robe i usluge u inostranstvu, ali državna kontrola deviznih kurseva vezala je ruke preduzetnicima.

U međuvremenu, sve više ljudi napušta zemlju. UNHCR to naziva najvećim egzodusom u novijoj latinoameričkoj istoriji. Prema procenama, reč je o tri miliona ljudi. Madurove ekonomske reforme nisu mogle da zaustave ove ljude.

izvor
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 ... 72   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.027 seconds with 22 queries.