PALUBA
March 28, 2024, 03:24:53 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3]   Go Down
  Print  
Author Topic: Top Bofors brodski 40 mm  (Read 25799 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
bljust
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 160


« Reply #30 on: June 25, 2013, 01:48:51 am »

Na slikama "poslije" , koje ću postaviti staviću minimalan broj kružića ,da ih ne nagrdim .Zaborivih napisati ,spomenuh onoga "stručnjaka" i tideset  zaokruženja,da nebude zabune mislo sam na trideset zaokruženja po slici ,na po postu.
Označit ću i neke detalje radione,žao mi je što ovu metodu nisam primjenio na slikama topa novije serije ,tako bi bili bolje  upoznati sa pogonom
koji više ne postoji ,zaslugom ovog plutajućeg cirkusa Monty Pythona. Volio bi i da sam slikavao "pogon" kad šam šupiran,jako žalim ,ali kome bi palo na pamet kad se razduživao u tom stanju ,kao ja da uslka to što je ostalo ,mogli bi to usporediti sa najezdom Tatara ili Huna ,ipak mislim da bi ostalo u boljem stanju i poslje njih .Da ironije bude najveća ,direktor proizvodnje ,taj žandar u bilom kombinezonu ,taj ... sad bih opet upao u napast da koristim proste izraze je na kraju i sam nogiran.
To mu nije valjda teško palo jer se dobro potkožio ,znao je iako je budala da ga preziru mnogi ,neki  potajice iza leđa ,neki otvoreno .Ja se osobno neznam pretvarati ,pa spadam u ovu posljednju skupinu.
Logged
bljust
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 160


« Reply #31 on: June 25, 2013, 06:50:29 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]    


Evo slike nakon rekonstrukcije.

Prva prikazuje gotovo  već svršen top ,dva kruga -crveni koljevka-kemijskim sredstvima se skinulo petnajstak slojeva boje ,drugi krug pokazuje temelj topa kojemu su bravari krpali pod ,radili smo ih uporedo.U pozadini krugova hidraulični pult ,nije bio u funkciji ,neznam dali za SOPL-e ili AK 726 ,trebako ga je baciti .Inače je tu bila godinama mini podmornica sa mehaničkim rukama koje se nebi zastidio ni režiser Titanika,to je bio dio opreme Spasilca koji je i sam tu mnogo godina bio .Odveli ,nemam pojma što je sa njom .Četverocjevcu su valjda remontirali cjevke -jedino to
 i kao pažljivi ljudi stavili krpe da prašina ne upada.

Druga prikazuje glavnu razvodnu kutiju ,potpuno drugčiji spojevi nego na D70.

Treća prikazuje razvodnu kutiju rasvjete tri lampice -kopir pravca ,elevacije i uvodnika metaka.Kutija je od mesinga ,skinuti slojevi boje do metala ,pa je premazana temeljnim ,a ovo je među premaz .
Da ste vidjeli kvadratne razvodne kutije sa raketa za osvjetljenje -jedno prst debljine slojeva boje,namazali bi ih minijem,kao pravi profići ,inače mesing nevoli minij ,ali u ovom slučaju nema veze jer je izmedu metala i sedamnajste završne boje debeo sloj boja.

Četvrta prikazuje dio izlaznih kablova iz razvodne kutije ,morski vez pravca je dobio novi mikroprekidač .Imali smo ih ,da mi je znati di su sada ?

Peta prikazuje pilot magnet ili ventil -hidro dio .Pralo se u hidrauličnom ulju.


* P1000944.JPG (472.79 KB, 1024x768 - viewed 200 times.)

* P1000945.JPG (288.99 KB, 800x600 - viewed 184 times.)

* P1000961.JPG (305.35 KB, 800x600 - viewed 178 times.)

* P1000947.JPG (275.41 KB, 800x600 - viewed 161 times.)

* 100_0602.jpg (136.17 KB, 800x600 - viewed 184 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #32 on: June 25, 2013, 06:58:29 pm »

Bljust, malo je van teme, ali kad si već  spomenuo, koliko dugo je spasilačka podmornica stajala tako odbačena, odnosno kad je konačno odvežena. Je li ti poznato je li bila konzervirana i zaštićena ili je samo odbačena u nekom kutku radione. Je li je ikad itko od odgovornih obišao, jel se uopće pokušalo nešto s njom kao stavljanje u funkciju ili makar prodaja? Mislim da joj je oznaka bila Mermeid IV.
Logged
bljust
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 160


« Reply #33 on: June 25, 2013, 07:42:18 pm »

Bila je puno godina ,i poslije rata ,sjećam se bila je narančaste boje .Nikad je nisam slikavao ,tada nije bilo digitalije iako imam par slika slikano klasično  ali druge stvari. Uvik su mi ostali u glavi one mehaničke "ruke" .Nikad nisam ušao u nju a moga sam iljadu puta ,danas bih i ispucao dosta slika.Valjda su je odveli u loru .
Spasilac je toliko godina bio privezan da sam ga doživljavao kao dio pejzaža.

Pripremio sam novi set slika i tekst -uzalud ,ovaj server je fenomen ,opet "ukazuje" da slika nije  jpeg -ma nemoj molim te ,nevjerojatno.Kad nešto pripremim svaki put moram izmoliti očenaš i tri zdravomarije da bi ga to smeće prihvatilo. Osobi koja želi nešto prikazati i usput objasniti  kao da ovaj forum nije namjenjen.Odustajem za danas.
Logged
bljust
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 160


« Reply #34 on: June 26, 2013, 06:27:50 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]    

Ovu fotografiju je genijalni server proglasio kao da jpeg ,ma nemoj .Zbog ulupanog vremena i truda prelazim na pojedinačno prikazivanje ili maksimalno dvije .Vama će još biti i olakšano praćenje teme,neke slike su smanjenje ,što ja nevolim,server je opet razlog.

Da pređemo na sliku ,poklopac je demontiran ,očišćen od boja ,stare pločice su dobile novi izgled.Livia preklopka je za daljinsko- lokalno ,nije u funkciji ,na D.70 tu se pali rasvjeta,desno jedan par tastera,za motor ,di su za pumpu? Nalaze se u posebnoj kutiji,na stražnjoj strani ,točnije na valobranu ,knjga kaže za taj dio koji je slikan u njoj da je to D.70 ,nevjerovatno ,da se takvo smeće puno tiskarskih grešaka tiskalo i pustilo u "distribuciju".
Kutiju drže novi vijci ,poklopac će dobiti nove ,biti će zaštićen najlon kesom i onda prepustiti piturima sa špricama-ti danas u toj firmi najviše vrijede,ostali su samo prateće službe,dodatak,ja sam ih zvao "intelektualci".


* P1000948.JPG (306.01 KB, 800x600 - viewed 194 times.)
Logged
bljust
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 160


« Reply #35 on: June 26, 2013, 07:03:00 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]    



Zanimljiva slika ,prikazuje prednji dio uvodnika metaka ,burence je žiroskop,vidi se drukčija instalacija , rasvjeta,kao nova je ,sve je rastavljeno ,pa cinkovano ,točnije kadminizirano u plavo kako bi meštri rekli .Inače zatvorio je i galvanizaciju ,šta ta koncesionar sa titulom " inžinjera" zna što je to .Inače lampice imaju kapicu sa rupom sa strane ,povrh ide gumena kapica sa rupicom ,ako se podudaraju svjetli ,ako ne želiš zakreneš gumenu kapicu .Odlično i jednostavno rješenje .
Top nema sklopa za poništavanje djelovanja blizinskog upaljača ,neznam dali su i drugi ove vrste imali tu osobinu , biće da jesu .U radioni sam imao jedan sklop sa  Bofija,zeleni ,nešto derformiran,kao raširen ,to bi se lako rješlio ,čuvao sam ga zlatnu rezervu ukoliko korozija potopuno uništi neki na topovima koji su bili na Mirnama ,čak nisam dirao ni originalni nosač lampice-di je sad da mi je znati,vjerojatno u smeću.
Drže ga tri vijka M6 ,lako bi se montirao i na ovaj top ,ali izvor napona ,on je na D. 70. na mjestu di je  telefonska kutija glavnog nišandžije na ovom -preseliti je na štit ko na D .70 ,a sklop ,trafo , ispravljač i prekidač -problem dostojan nadarenog učenika prvog razreda srednje -smjer elektrotehnika.To je korisna stvar ,samo šta njih nije briga za to .Kao i za sve.


* P1000959.JPG (286.84 KB, 800x600 - viewed 170 times.)
Logged
bljust
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 160


« Reply #36 on: June 26, 2013, 07:32:36 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Top u završnim radovima ,krasno izgleda drvena obloga pečurke,naravno mi smo je lakirali u pet šest ruka -to ide kod bezbojnog laka,brušenje između svakog sloja .Top ima spartansku stolicu .Vidi se rasvjeta kopira elevacije naravno ,novi vodič.

Šta je ono zaokruženo -kancelarija poslovođe art.mehanike.Na slikama d.70 bolje se vidi ,vidi se i kancelarija livo od nje -čitav taj odjeljak je art.elektro .U kancelariju art. elektro se ulazilo kroz art radionu ,iznutra .Art dio je pregrađen i onesposobljen ,zapalo im je za oko kancelarija pa su jedno popodne macom razbili zid i izbacili kasu sa dokumentacijom ,prastari kompjutor sa ovim slikama i ostalo.



* P1000964.JPG (582.9 KB, 1024x768 - viewed 208 times.)
« Last Edit: June 28, 2013, 06:28:18 pm by Rade » Logged
bljust
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 160


« Reply #37 on: June 27, 2013, 08:41:12 pm »

Zbog razvoja situacije a i volje da podjelim sa vama još koji podatak ,koji više neće biti potkrepljen slikama odlučio sam da temu malo zbrzam i usput spomenem nekadašnje naoružanje ovih brodova ,na isti zbrzani način.

Top 40 mm se završi,  ispuca na probnom gađanju na kojem sam bio prisutan,šta je dalje snjim nije moj problem.Kao što sam počeo temu sa slikom prošupljenog topa ,zaključit će te da to ima smisla.Ljudi gazu po tome ,pa deru boju ,ne da im se piturat(ne da im se ništa) jer čekaju remont koji teško dočekaše, pa  lim zarđa i prošuplji se.
Sad nastupa enigma ,top četverocjevni je isto na jednom brodu bio prošupljen ali sa strane .Aj sad ti meni to objasni ?Ja sam na filmovima vidio da jedino vampiri mogu hodati vertikalno,znači oni su hodali i oštetili boju na boku četverecjevca.Znači ti podlaci i neprijatelji HRM su odgovorni. Naravno da ih niko nije vidio jer oni izlaze samo noću.
U čitavoj povjesti HRM sistem strela je demontiran i  remontiran samo na jednom brodu ,to dobro znam jer sam ga ja radio sa kolegom mehaničarem.Koji brod nemam veze .Na jedno drugom dogodi se belaj ,puče kabel na mjestu gdje ulazi u četveropolni utikač .Taj kabel ide u obliku luka ,bio je krajnji i oteo se kontroli pa su zapinjali za njega i moguće oštećivali odjeću .Tada još nisu nosili ovu krasnu maskir kobinaciju .Rješili su problem dostojan HRM ,neposlušni kabel su zavezali špagom za unutarnji i time "popravili" uređaj.
To je njihov nivo ,ja sam te gadarije gledao dva desetljeća, kad bi posao bio gotov uvik bi me spucali u neku radionu ko zna koju,da pomažem da prostite i polupismenim ljudima,a onda opet pojave se oni i radi i još ti pokažu normativ-naravno od JRM jer drugi nisu imali niti će ga imati .Kao što vidite rauzmjem se nešto u te svari ,koliko sam im vrjedio ? Moja plaća je iznosila oko 60-65% prosječne plaće u R.Hrvatskoj,desetak eura više nego što dobiva teta u trgovačkom centru.Zato obožavam da gunđam i dosta sam trpio,neću više.

Time završam izlaganje o topovima 40 mm i usput o ostalim sustavima na brodovima te klase .

« Last Edit: June 28, 2013, 06:29:06 pm by Rade » Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #38 on: December 14, 2013, 12:01:20 pm »

Zanimljiv prikaz 40mm municije koju su razvili u Boforsu za ovo oružje.
Navodno se može koristiti na svim tipovima topa.

<iframe width="780" height="455" src="//www.youtube.com/embed/wewaCdSW4yc?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

poz.
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 282


« Reply #39 on: March 28, 2021, 05:27:01 am »

Šta bi od ove verzije Boforsa?
https://www.mycity-military.com/slika.php?slika=195893_100349262_Oruzje07-18.jpg
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #40 on: March 28, 2021, 08:44:44 am »

In the late 1980s Bofors upgraded the design to the 40/70-SAK-600 (Trinity) standard which has a faster rate of fire and improved reliability. In August 1986 Germany awarded a contract to Bofors to upgrade their guns to the 40/70-SAK-600 standard and these weapons were still in use as of 2006 on Schnellboots and Minecraft.

Evo šta o "Sea Trinity" kaže sajt navweaps.com. Švedski RČ sa "kavernom" Smyge" napravljen je u jednom primerku i korišćen za opitovanje, ali nije pravljen seijski.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #41 on: January 02, 2022, 09:07:32 pm »

Logged
Pages:  1 2 [3]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.028 seconds with 22 queries.