PALUBA
March 28, 2024, 02:27:32 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... 35   Go Down
  Print  
Author Topic: Ратна морнарица Војске Југославије  (Read 234831 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #150 on: May 14, 2014, 06:56:44 pm »


Sećam se da sam negde u jesen 1991. pročitao u tada još uvek Narodnoj armiji, o ideji građenja luke u Valdanosu. Mesto je dobro, ali otvoreno vetrovima sa jugozapada i zapada. Valdanos je takođe suviše blizu Ulcinja.  Uzgred, na nekim kartama se brdo nad Valdanosom zove Mavrijan, a na nekim Marjan.
Tada je, par godina bar, bilo raznih ideja. Bila je i ideja prokopati kanal od Krtola do Pržnog (u zaliv Trašte), radi izlaska brodova na more a da ne idu pored Prevlake.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #151 on: May 14, 2014, 06:58:35 pm »

U Valdanosu su mogli da stanu brodovi samo ako bi ih stavili jedne preko drugih... Inace, tamo je vojno odmaraliste, nije bilo potrebe za eksproprijacijom. Takodje, narod nije gadljiv na novac.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #152 on: May 14, 2014, 07:26:18 pm »

Uvala Valdanos, lepog imena valle di noce (uvala oraha npr.) duga je nešto preko kilometar, a široka najviše 600m. Da je velika, nije velika, ali na CG delu obale ionako ima malo dobrih zaliva.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #153 on: May 14, 2014, 07:29:33 pm »

Pre postojanja vojnog odmaralista zemljiste je bilo u vlasnistvu civila. Vojno odmaraliste je proradilo, ja mislim, nakon titove smrti. Eksproprijacija je vrsena pre gradnje letovalista. Jedan od problema je bio i taj sto je tu najveci maslinjak na podruciju Jadrana ako ne i celog Mediterana.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #154 on: May 14, 2014, 07:30:37 pm »

Ma to mi sa Valdanosom nekako u principu liči samo na - pričam ti priču.
Kompletna JRM, gledajući kako su se stvari odvijale počevši od početka 70-tih, imala je intenciju grupiranja
u okviru Srednjeg jadrana. Čak je i Pulski akvatorij faktički ispražnjen iako je tradicionalno bio vezan za Mornaricu.
Prvenstveni razlog je bio prevelike blizine granicama drugih država.

Gledajući sa tog stanovišta također i Valdanos je bio preblizu granicama drugih država. A to se u principu izbjegavalo
i po ostalim pitanjima. Ajde, da se po tom pitanju radilo od Bara pa naviše, pa i nekako, ali Valdanos je prenisko.

Moglo se to bilo gde, da je trebalo po svaku cijenu, pošto se zamišljalo iz početka, ali kako reče, intencija je bila Srednji jaran.

A što se tiće Otranta, uvijek je i Boka bila dovoljna.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #155 on: May 14, 2014, 07:45:12 pm »

Ćiro, zaboravljaš da je tema mornarica Vojske Jugoslavije!

Gde je u tih 100 km obale, koju je imala tadašnja Jugoslavija bilo pogodne pozicije za veliku ratnu bazu, osim, naravno u Boki?

Imajući na umu da u Boki nije postojala pogodna luka za ratne brodove (koliko ih je tada bilo), jer arsenal nije ratna luka, pojedinci su smatrali da treba izgraditi novu luku. A jedina pogodna lokacija je Valdanos, pošto je okolno zemljište bilo u vojnim rukama (odmaralište).

To je možda bila priča za podizanje morala starešina koji su došli u Boku kao beskućnici, jer je (prema pričama) ratna luka trebala obuhvatiti dovoljan broj stanova za posade.
Ali, svakako nije bilo realnih uslova za tako nešto!
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #156 on: May 14, 2014, 07:52:49 pm »

Mada za podmornice je Boka bila najidealnija. Zaboravljate i to da Prevlaka nije bila u rukama SRJ te je do jos jedan motiv da se barem povrsinski brodovi isele.
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #157 on: May 14, 2014, 08:44:09 pm »

 Poslje 1992 mornarica VOJSKE JUGOSLAVIJE trebala bi na novo izraditi strategiju i ustanoviti kakvu mornaricu treba. Tada je več bilo jasno koji brodovi nisu više potrebni. Zato je trebalo te brodove koji su još bili u dobrom stanju prodati. I osnivati flotu koja bi imala smisao i koju bi se moglo održavati.
Znači baviti se svojim poslanstvom. Graditi nove baze, kojih je u Boki bilo i previše nije bilo ni potrebno
« Last Edit: May 14, 2014, 08:49:23 pm by mandalina » Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #158 on: May 14, 2014, 08:58:24 pm »

Mandalina baza u Boki je bilo, ali su odgovarale na pravi nacin. MTRZ ne moze da bude baza u pravom smislu. Zamisli da mesto Lore HRM bazira brodove u Skorpiku. Ne ide. Potkopi su bili dobri za skrivanje manjih plovila.

Sto se tice rashodovanja i prodaje prvo su rashodovani torpedni camci pa RF-32 '95. Sa njega su korisceni delovi. Raketni camci su polako bili otpisivani isto i na kraju su bili prodati. Nije bas da se nije radilo na tome, ali se moze reci da se radilo na pogresan nacin. Vec sam ranije spomenuo da je greska sto je Drava unistena. SR Jugoslavija je u to vreme bila pod blokadom i na ivici rata sa NATO i zato se nije tako lako odricala tehnike.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #159 on: May 14, 2014, 11:42:59 pm »

Hteo sam da kazem u prethodnom postu da nisu odgovarale na pravi nacin. Izvinjavam se zbog greske.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #160 on: May 15, 2014, 10:35:57 pm »

Торпедо, ти то причаш као да си лично био саветник команданта тадашње Морнарице ВЈ, или можда седео у Генералштабу? По мом суду Манадалина је добром делу управу.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #161 on: May 15, 2014, 10:45:55 pm »

Gospodine Dzumba

nisam bio savetnik nacelnika GS niti savezni ministar odbrane. Ja samo donosim zakljucke na osnovu cinjenica i onog sto sam svojevremeno video u Boki i Baru.

Polozaj Prevlake ugrozava Boku. Svaki povrsinski brod koji isplovi iz Boke je detektovan od strane posada na Prevlaci. Drugo potencijalni neprijatelj moze lako da izvrsi blokadu Boke. Austrougarska je gradila utvrdjenja na Prevlaci, Mamuli i tamo jos jedno utvrdjenje u CG da bi mogla da zatvori ulaz u zaliv. Mamulu i to drugo utvrdjenje sam imao priliku da obidjem i vidim. Prevlaku nisam. Na idealnom su polozaju da onemoguce floti da izadje iz Boke.

Video sam polozaj MTRZ-a, potkopa, baze u Kumboru i torpedne stanice, plovio sam barkom tuda. Video sam dva puta vez za topovnjace u Baru, citao sam o tome, razgovarao sa ljudima. Nije se dzabe SRJ borila na sudovima da dobije Prevlaku.

Moje znanje mozda jeste skromnije u odnosu na druge clanove foruma, ali nije nedovoljno za razumevanje problema.
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #162 on: May 16, 2014, 04:32:04 am »

Nemojte se ljutiti. Tu smo zato, da se debatira o stvarima koje nas interesuju iz hobija. A pored toga to više i nije političko ili neko vojno pitanje, nego u ovo doba več govorimo modernoj historiji neke države koje više nema. Ali istina je, da tu još postoje neke pozitivne emocije.
Sve što je napisao torpedo shvatio sam. To što je bilo između SRJ in saveza NATO "gusto" i na kraju i jeste došlo do ratnih dejstava istina je. A kako stvari stoje ni NATO nije bio siguran kako če pomorske snage RM SRJ reagovati u slučaju da budu upotrebljene.
Lako je nama sada poslje bitke biti general. Ali što se mornarica nije počela prilagađati novoj situaciji što se tiče velike promjene geografskog položaja (smanjenje obale koju čuva, taktika djelovanja u obrani korištenjem otoka kojih više nije bilo, prepune baze, mnogo brodova....) očito je negativno utjecali na sve.
Ovdje imam u mislima to, da je odjednom došlo do prevelike mase ljudi u mornarici koji nisu imali konkretnih zadača, smeštaj njihovih porodica nije bio moguč na kvalitetan način... onda do velike koncentracije brodova naoružanja i tehnike koje nije bilo moguče kvalitetno održavati..., višak  dovučenog vojnog materiala kojeg nije bilo moguče kvalitetno skladištiti i čuvati itd.
Sva ta nesposobnost preobrazbe RM SRJ odraz je tog "šoka" od zbivanja 91-92 za kojeg nikad nije niko bio školovan i uvježbavan, niti je na tu temu bio izrađen bilo kakav plan. Na kraju krajeva komandni kadar RM SRJ nije ni dobio nikakva politička uputstva kako dalje.
Zato izlazim iz tih činjenica da RM SRJ u ovakvom sastavu nije imala perpektive za kvalitetan razvoj. A pored toga jeko je pala motivacija kod pripadnika RM SRJ a došlo je i do loše financijske situacije. Neko vrjeme bilo je i problema sa kvalitetnom obskrbom sa hranom tako, da su mornare na odsluženju vojnog roka slali na duža odsustva kučama. Ostali su samo najnužniji sastavi posada i to su činjenice.
« Last Edit: May 16, 2014, 04:41:36 am by mandalina » Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #163 on: May 16, 2014, 08:24:02 am »

Mandalina ja se ne ljutim.

Sto se tice stanja sa pocetka 90-tih to najbolje opisuje jedna reportaza Asosijeted presa, ali ne mogu da je stavim jer se kosi sa tackom 11. Iz tog teksta mozete da vidite koliko je bilo napeto 93 god. NATO brodovi idu uz samu liniju teritorijalnog mora, posada Kosmaja ih prati dvogledom i kaze novinaru da ce pucati samo ako malo zakace liniju, komandant RM kaze da mornarica vise nema gde da se povlaci, kako su saterani u cosak i da ce otvoriti vatru na NATO ako pokusaju da udju. U takvom stanju tesko da je neko smeo da krene u ciscenje tehnike.

RMVJ je mogla da proda KONI Fregate, camce proekt 205 i 206, da se otarasi starog pucinskog remorkera i eventualno podmornica Heroj, ali ne svih. Ovo ostalo da se do vede do stanja maksimalne ispravnosti. Sto se tice modernizacije Mandalina na forumu ima tekst u temi o RTOP vezan za modernizaciju RTOP 403 i njeno dovodjenje na standard 401 i 402. Nazalost i to je propalo. Sad ne znam iz kojih razloga, ali jeste. 

Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #164 on: May 16, 2014, 09:41:10 am »


Pričali ne pričali, maštali kako bi bilo da je bilo i tome slično, suma sumarum
nekadašnja JRM flota spala je na ono što je stvarnost.
To je RM Crne Gore u brojčanom stanju, 2 VPBR-a i 4 RTOP u derutnom stanju.
Iste niko više niti može niti će dovesti u potpunu operativnu upotrebu.

Svaka daljna diskusija je irelevantna.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... 35   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.