torpedo011
poručnik bojnog broda
Offline
Last Login:December 04, 2022, 07:26:34 pm
Posts: 5 223
|
|
« Reply #270 on: May 22, 2015, 07:22:01 pm » |
|
Ево шта је својевремено писало на сајту Војске Југославије о РМ:
RATNA MORNARICA VOJSKE JUGOSLAVIJE U ODBRANI MORA, OBALA I REKA
Savezna Republika Jugoslavija je pomorska i podunavska zemlji, sa izuzetno vaznim geografskim polozajem u Sredozemlju i centralnom delu Dunava. Prostire se na podrucju preko koga vode znacajni putevi u sve regione Evrope, Bliskog i Srednjeg istoka, gde se ukrstaju interesi velikih sila, vojno-politickih saveza i susednih drzava. Stoga se SRJ namece postojanje respektivnih snaga Ratne mornarice, koja stiti i kontrolise 2.880 kvadratnih kilometara teritorijalnog mora i unutrasnjih voda, 7.517 kvadratnih kilometara ekskluzivne ekonomske zone, 1.711 kilometara unutrasnjih plovnih puteva, pripadajuce podmorje i zaobalje.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
U skladu sa savremenim doktrinama, Ratna mornarica je znacajan deo nase oruzane sile sa sirokim spektrom zadataka. Na tim osnovama Jugoslovenska ratna mornarica je organizovana, neprekidno se usavrsava i osposobljava za uspesno suprotstavljanje agresiji sa i preko mora, uskladjuje postojece i nove oruzane sisteme u celinu sposobnu da prikupi, obradi i prenese informacije do sistema za nanosenje udara neprijatelju.
Ratna mornarica se sastoji od mornarickih rodova i sluzbi, skolskih i ostalih pripadajucih ustanova. Ustaljena je podela na grupacije mornarickih snaga: pomorske snage, u cijem su sastavu udarne pomorske snage (UPS) i obalske pomorske snage (OPS); snage obalske odbrane; snage RM na unutrasnjim plovnim putevima (UPP) i mornaricke jedinice i ustanove na kopnu, mesovitog i rodovskog sastava, ukomponovane u jedinstven sistem.
Zadatak Ratne mornarice je da u sadejstvu sa ostalim vidovima Vojske Jugoslavije zastiti interese i suverena prava koriscenja mora, odvrati i spreci agresiju i ugrozavanje suvereniteta Savezne Republike Jugoslavije sa i preko mora. Zadatke ostvaruje dejstvima na povrsini mora, pod morem, u vazdusnom prostoru i obalskom pojasu.
Kao vid OS, Ratna mornarica je namenjena za izvodjenje borbenih dejstava na moru, rekama, jezerima i u priobalju. Zadatke moze da obavlja samostalno i u sadejstvu sa snagama RV i PVO i KoV u teritorijalnom moru SRJ, na otvorenom moru, u vodama protivnika i u zahvatu UPP.
Zadaci Ratne mornarice proizlaze iz doktrine i strategije, utvrdjene namene i uloge i u osnovi su: odbrana od napada sa i preko mora, odbrana obalskog pojasa, mora, plovnih reka, kanala i jezera; obezbedjenje slobode koriscenja mora i UPP u skladu sa suverenim pravima; sprecavanje protivnika da koristi more i UPP za vodjenje oruzane borbe protiv SRJ; podrska snagama KoV u izvodjenju borbenih dejstava u zahvatu UPP i priobalnom pojasu.
Pomorske snage RM sacinjavaju:
- udarne pomorske snage - obalske pomorske snage
Obalske snage cine: - obalske rakete, - obalska artiljerija, - obalska inzinjerija, - protivpodmornicki helikopteri - obalska sluzba osmatranja i javljanja - veza - ABHO jedinice.
Mornaricke pozadinske jedinice organizovane su u Mornaricku pozadinsku bazu i Mornaricku raketnu bazu.
Ustanove Ratne mornarice su: - Skolski centar RM - Hidrografski institut - Vojna bolnica RM - Meljine - Mornarickotehnicki remontni zavod Tivat.
Borbeni sastavi pomorskih snaga se, po potrebi, privremeno organizuju i zdruzuju u borbene takticke grupe, zdruzene takticke sastave, odrede i flotile pomorskih snaga. Ti sastavi su danas manji po broju brodova, ali sa povecanom snagom oruzanih sistema za izvodjenje borbenih dejstava na otvorenom moru, obalskom pojasu i u zahvatu UPP. Snage obalske odbrane su sastavljene od jedinica obalske artiljerije i raketa, ronilackih i diverzantskih jedinica, mornaricke pesadije, mornaricke inzinjerije, jedinica OSOJ i odgovarajucih sluzbi. Raspolazu borbenim sredstvima za osmatranje, obradu podataka, komandovanje, nanosenje artiljerijskih i raketnih udara, zaprecavanje i sigurno baziranje. Borbena gotovost Ratne mornarice se izrazava sposobnoscu da se blagovremeno otkriju namere agresora, spreci iznenadjenje, izvrsi razvoj snaga RM, izbegnu pocetni masovni udari i spreci brzi prodor neprijatelja. Zasniva se na uvezbanosti sistema rukovodjenja i komandovanja, pouzdanosti veza, osmatranja i javljanja, savremenom komandno-informacionom sistemu, visokom stepenu obucenosti,
Brodovi Ratne mornarice baziraju u lukama Tivat, Djenovici i Bar,a Recna ratna flotila bazira u Novom Sadu.
Borbeni sastavi pomorskih snaga se, po potrebi, privremeno organizuju i zdruzuju u borbene takticke grupe, zdruzene takticke sastave, odrede i flotile pomorskih snaga. Ti sastavi su danas manji po broju brodova, ali sa povecanom snagom oruzanih sistema za izvodjenje borbenih dejstava na otvorenom moru, obalskom pojasu i u zahvatu UPP. Snage obalske odbrane su sastavljene od jedinica obalske artiljerije i raketa, ronilackih i diverzantskih jedinica, mornaricke pesadije, mornaricke inzinjerije, jedinica OSOJ i odgovarajucih sluzbi. Raspolazu borbenim sredstvima za osmatranje, obradu podataka, komandovanje, nanosenje artiljerijskih i raketnih udara, zaprecavanje i sigurno baziranje. Borbena gotovost Ratne mornarice se izrazava sposobnoscu da se blagovremeno otkriju namere agresora, spreci iznenadjenje, izvrsi razvoj snaga RM, izbegnu pocetni masovni udari i spreci brzi prodor neprijatelja. Zasniva se na uvezbanosti sistema rukovodjenja i komandovanja, pouzdanosti veza, osmatranja i javljanja, savremenom komandno-informacionom sistemu, visokom stepenu obucenosti, popunjenosti i stanju brodova, podmornica i oruzanih sistema, moralnoj i strucnoj osposobljenosti sastava, mobilizacijskoj gotovosti i materijalno-tehnickom obezbedjenju snaga.
Teziste obucavanja u Ratnoj mornarici je na ovladavanju slozenim oruzanim sistemima, osposobljavanju za izvodjenje borbenih dejstava u svim uslovima, ostvarenju visoke motivisanosti pripadnika koji rukuju skupim sredstvima savremene tehnologije.
Zbog toga sto je izrazito tehnicki vid, Ratna mornarica poseduje visoku i tehnoloski skupu infrastrukturu za odrzavanje, remont i usavrsavanje brodova, naoruzanja i opreme. Suvisni i zastareli sistemi se izbacuju iz upotrebe i stavljaju u stanje raspreme radi racionalizacije odrzavanja sistema neophodnih za operativnu upotrebu.
Koncepcija razvoja nase ratne mornarice je na postojecim kapacitetima vlastitog razvoja u pravcu jacanja jedinica za dejstvo na moru, osavremenjivanju i podizanju efikasnosti obalske odbrane, i posebno jacanju snaga Ratne mornarice na unutrasnjim plovnim putevima.
Jacanje snaga podrazumeva izbalansirane sisteme za protivbrodska, podmornicka, protivpodmornicka, minska i protivminska, diverzantska i protivdiverzantska dejstva, protivvazdusnu odbranu i osavremenjeni sistem za spasavanje na moru. Takodje sve to treba da prate odgovarajuca logisticka dejstva. Ratna mornarica ce se u buducnosti oslanjati na odbrambene sisteme, prvenstveno moderno minsko oruzje i rakete.
Modernizacija ce obuhvatiti nove protivpodmornicke sisteme, poboljsanje mogucnosti ofanzivnog miniranja, modernizaciju protivminske odbrane na jezerima, rekama i kanalima, a uvodjenjem novih brodova i naoruzanja bice povecana vatrena moc snaga Ratne mornarice na unutrasnjim plovnim putevima. Osim usavrsavanja sistema veza i osmatranja, osavremenjuje se sistem za informaticku podrsku komandovanja. Kada je rec o infrastrukturi i uredjenju teritorije, teziste je na izgradnji objekata koji obezbedjuju baziranje i zastitu snaga RM i poboljsanje materijalne baze obuke i rada.
Buducnost Ratne mornarice u oblasti razvoja i opremanja sredstvima NVO i infrastrukture zasniva se na programima koji se oslanjaju na naucne i proizvodne potencijale zemlje i na vece ucesce domace industrije u programima opremanja i osvajanja komponenata iz uvoza.
Dan Ratne mornarice je 9. jun.
Треб'о сам са оваким текстом да започен тему, али шта је ту је...
|