Gde su pare od brodova? Premijer Crne Gore Milo Đukanović na poslednjem sastanku Vrhovnog saveta odbrane, kako 'Blic' nezvanično saznaje, jasno je stavio do znanja da Crna Gora zbog privredne krize neće moći da u izdvoji sva potrebna sredstva za funkcionisanje državne zajednice, pa su crnogorski predstavnici u VSO zatražili prodaju dela imovine VCSG na teritoriji ove države članice.
Naš sagovornik blizak učesnicima sastanka tvrdi da su do sada već prodati neki vojni brodovi u vrednosti od milion i po evra, a da je najavljena i prodaja podmornica.
- Brodovi su prodati. To je uzburkalo duhove u Generalštabu VSCG, jer se ne zna za gde je novac i za šta je upotrebljeno tih milion i po evra - da li će to ići za plate oficira ili su crnogorske vlasti to upotrebile za nešto sasvim drugo, s obzirom na primedbe o kolapsu u privredi - tvrdi naš sagovornik. On kaže i da je bivši ministar odbrane Boris Tadić stopirao nameru prodaje vojnih brodova.
- Očigledno je nastavljeno bez njegovog znanja, jer su brodovi prodati dan posle poslednje sednice VSO. Pa nisu mogli da ih prodaju za jedan dan. Ministarstvo odbrane je, inače, zahtevalo da sredstva od prodaje bilo kakve imovine vojske prebacuju u Fond koji bi imao račun kod NBS. Međutim, sredstva od prodaje su izgleda završila kod neke podgoričke banke - ocenjuje naš sagovornik.
Plate oficira niže su u Crnoj gori
Državna zajednica Srbija i Crna Gora trenutno živi samo od izdvajanja iz srpskog budžeta, s obzirom na to da Crna Gora trenutno ne uplaćuje ni sredstva za oficire Vojske na njenoj teritoriji. Nije izdvojen ni novac za Sud Srbije i Crne Gore jer ova institucija tek napola formirana, odnosno Skupština SCG još nije imenovala svih osam sudija.
Ustavna povelja predviđa da obe države članice učestvuju u finansiranju zajednice srazmerno učešću u bruto društvenom proizvodu, na osnovu čega se dolazi do cifre od pet do osam odsto. Crna Gora je u budžetu izdvojila 39 miliona evra, ali im prema toj računici, tvrde upućeni, nedostaje još 28 miliona evra, dok Srbija iz budžeta za zajednicu izdvaja oko 760 miliona evra.
- Taj nedostatak u stvarnosti se manifestuje tako što Crnogorci ne plaćaju oficire VSCG u Crnoj Gori kao ni vojne penzije. Plate oficira u Crnoj Gori i inače su manje u odnosu na plate njihovih kolege u Srbiji - tvrdi naš sagovornik.
Tako Srbija trenutno plaća kompletnu vojsku sa Generalštabom, plate članova Saveta ministara i osoblja, poslanike i osoblje Skupštine SCG, SMIP i diplomatska predstavništva...
Ministar finansija republike Srbije Mlađan Dinkić za 'Blic' kaže da je potrebna promena Ustavne povelje.
- Očigledno je da Crna Gora ne učestvuje u meri u kojoj bi trebalo. Možda bi trebalo menjati Ustavnu povelju u tom delu ili ići na neko drugo političko rešenje - smatra Dinkić.
Kalezić: mornarica samo statirala
Ivan Kalezić, šef poslaničkog kluba DPS u Skupštini SCG, tvrdi da su predstavnici vlada Srbije i Crne Gore dogovorili da se državna zajednica finansira po teritorijalnom principu, odnosno da Crna Gora plaća samo institucije zajednice koje su na njenoj teritoriji.
- Ne plaćamo diplomatiju, ali zato plaćamo visoki oficirski kadar VSCG u Crnoj Gori koji broji do 20 odsto ukupnih oficirskih kadrova u vojsci, iako bi trebalo da ih bude tek pet odsto, pa se to prebija. Nije nam potrebna i tolika mornarica koja je za vreme NATO bombardovanja statirala - smatra Kalezić.
Blic