PALUBA
March 29, 2024, 07:33:58 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 ... 35   Go Down
  Print  
Author Topic: Ратна морнарица Војске Југославије  (Read 235088 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #255 on: April 28, 2015, 07:40:50 am »

motorista 57 klasa :"Sećam ga se kao komandanta TČ 224 (79/80 godine) bio je strog i ...."


Protiv strogosti nemam ništa, ali kao što sam već napisao, ja ga pamtim kao zadrtog i bahatog. (to naravno nema veze oko "njegovih" stanova. Ne poznajem tamošnje zakonodavstvo.)


No, vjerujem da je rješenje koje je važilo u SLO pravednije. Ako si imao stan (pripadnici JNA), (prije 1991. na teritoriji SFRJ) i vratio ga novonastaloj državi, dobio si adekvatan stan u SLO, koji si mogao otkupiti kao svi ostali građani SLO.
Ako si na bilo koji način (ili netko od članova porodice) zadržao stan (onaj koji si dobio od JNA), mogao si dobiti službeni stan (ima ih još danas praznih). Taj službeni stan može se koristiti i u penziji (uslov je da nemaš stan u vlasništvu u SLO). Prestanak prava korištenja stana  je tri godine nakon smrti (do tada ga može koristiti bračni partner.)
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #256 on: April 28, 2015, 07:48:11 am »

motorista 57 klasa :"Sećam ga se kao komandanta TČ 224 (79/80 godine) bio je strog i ...."


Protiv strogosti nemam ništa, ali kao što sam već napisao, ja ga pamtim kao zadrtog i bahatog. (to naravno nema veze oko "njegovih" stanova. Ne poznajem tamošnje zakonodavstvo.)


No, vjerujem da je rješenje koje je važilo u SLO pravednije. Ako si imao stan (pripadnici JNA), (prije 1991. na teritoriji SFRJ) i vratio ga novonastaloj državi, dobio si adekvatan stan u SLO, koji si mogao otkupiti kao svi ostali građani SLO.
Ako si na bilo koji način (ili netko od članova porodice) zadržao stan (onaj koji si dobio od JNA), mogao si dobiti službeni stan (ima ih još danas praznih). Taj službeni stan može se koristiti i u penziji (uslov je da nemaš stan u vlasništvu u SLO). Prestanak prava korištenja stana  je tri godine nakon smrti (do tada ga može koristiti bračni partner.)
Ja sam stavio ..... zbog svega ostalog.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #257 on: April 28, 2015, 10:11:04 am »

Pokušao sam ovo što ću navesti napisati još sinoć ali nisam uspio zbog nadostupnosti provajderu.Jutros sam također pokušao ali mi je opet sve izbrisano.Evo i treći pokušaj pa se nadam da ću uspjeti.

Mislim da bi oni koji to migu trebali pokušati razumjeti stupnjeve važnosti u životu.Dakle,čovjek kao jedinka sigurno treba vrijednovati  prvo sebe,zatim njegova porodica,bliža okolina i na kraju država odnosno otadžbina(domovina).Sigurno da to nije jednostavno uskladiti jer se radi o kompliciranim dijelovima.

Sigurno da je ovaj čovjek ugrožen možda sa jednim ili više od tih faktora ali tu treba razlikovati suštinu od osjećanja.

Imao sam strica koji je bio izuzetan borac u WWII čak je trebao biti narodni heroj ali se odrekao u korist drugih.Poslije rata brata(mog drugog strica) je griješkom-nestručnošću ubila OZN_a.Čovjek se odrekao svih privilegija i povukao se u život običnih ljudi,kad je video da mu je porodica brata ispaštala,jer ne može služba-država biti "kriva" i postupati ispravno niti ni njegovoj porodici.Da ne duljim dalje,njegove ratne kolege su mu govorile da uzme recimo boračku penziju.Njegov odgovor je bio:NISAM SE BORIO ZA PENZIJU ILI PRIVILEGIJE,NEGO ZA SLOBODU OTADŽBINE.I nije ništa do kraja života uzeo kao zaslugu iz rata.

Ovo sve sam ispričao jer smatram da se u ovom topiku miješaju osjećanja,obaveze i još ponešta.Čovjek je dobio ono što je zaslužio(ako je)odlikovanje,čin i penziju uz to,te stan u CG.Da li treba i više zavisi od od mogućnosti.Ovo što se u topiku traži mislim da ne pripada zaslugama nego socijalnoj službi države. Kakve su one i pravo na postojeći stan u CG,te da li su neki nepošteno iskoristili zasluge,je sasvim druga tema,a ja mislim da bi trebalo da vrate nezasluženo,pa možda i institucije države.Ovako ispada da netko ima pored društvenih priznanja,nekakva prava,koja drugi nemaju,recimo da obezbijedi materijalno i članove šire porodice a netko ni za sebe i svoju djecu.

Nešta slično ste imali i sa onim dnevnicama iz 1999-te i tu su ljudi pomiješali obavezu,odbranu domovine,sa materijalnom dobiti,pa se teško može razlučiti da li su se oni borili za domovinu ili iz materijalne koristi.Mislim da su trebali tražiti da oni koji su dobili vrate u humanitarne svrhe državi a ne to iskoristiti pa tražiti za sebe nešto što u normalnom društvu ne pripada time uzimajući onima koji ma je to potrebno.

Da ne bi bilo zabune sigurno da država treba pomagati invalide ili porodice poginulih ali se tu radi o drugačijoj vrsti problema.

Nadam se da sam napravio malo grešaka osim ove što se moje razmišljanje neće mnogima svidjeti.

Poz.  
« Last Edit: April 28, 2015, 10:35:04 am by Karlo » Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #258 on: April 28, 2015, 12:23:39 pm »

27. април, Дан СРЈ. У то име (нисам стигао јуче да поставим):

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* jadran-vojska.jpg (166.77 KB, 720x960 - viewed 91 times.)

* jadranju1.jpg (163.67 KB, 710x960 - viewed 91 times.)

* jadranju2.jpg (166.88 KB, 704x960 - viewed 80 times.)
« Last Edit: April 28, 2015, 12:32:41 pm by torpedo011 » Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #259 on: May 18, 2015, 09:23:47 pm »

Запоставио сам тему... Материјала све мање...

РФ-34 Нови Сад пролази Вериге. У позадини Госпа од камена.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* rf-34-gospaodkamena_zps3531f399.JPG (83.12 KB, 720x517 - viewed 107 times.)
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 153


« Reply #260 on: May 19, 2015, 07:31:43 am »

Torpedo, ajmo nekoliko ispravki:
1. U pozadini nije nikakva "Gospa od kamena" već jedan od najznačajnijih kulturno-istorijskih spomenika u Boki - Gospa od Škrpjela!
2. Mislim da sam Ti to već jednom rekao ranije kada si pominjao tobožnji RF-31 "Beograd" - brodovima JRM u RMVJ NIKADA ZVANIČNO NISU PROMIJENJENA IMENA, te stoga ni VPBR 34 nikada nije dobio oficijelno iz "Pula" preimenovan u "Novi Sad"!
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #261 on: May 19, 2015, 07:40:30 am »

Za ime "Novi Sad" neznam ali oko imena ostrva i crkve evo malo podataka:

GOSPA OD SKRPJELA

Drugo od dva ostrva pred Perastom, oko 115 m udaljeno od ostrva sv. Dorda u pravcu sjeverozapada. Kameni plato usred mora sa svetilistem rezultat je visevjekovnih napora generacija pomoraca ?…da se tu, u srcu Bokokotorskog zaljeva usidri svjedocanstvo njihove krscanske vjere i kulture…?

Ostrvo je vjestacki izgradeno stalnim nasipanjem kamenja i potapanjem starih brodova, oko hridi koja je tu postojala. Odatle i ime ostrva - skrpjel, sto je stari naziv za morski sprud (dalmato-romanski leksicki ostatak od rijeci ?scopulus?).

Poceci svetilista padaju u prvi vijek mletackog vladanja. Svetiliste je posveceno Uznesenju Bogorodice na nebo (Velika Gospa), jer je kod Mletaka bilo posebno razvijeno postovanje ovog kulta (Assunzione della Vergine).

Prvobitna crkva je izgradena sredinom XV vijeka i bila je skromnih dimenzija, s obzirom na velicinu hridi na kojoj se nalazila. Tokom vjekova, nasipanjem kamenja i potapanjem starih i isluzenih jedrenjaka, povrsina ostrva se povecavala, i to je omogucilo kasnije smjelije arhitektonske zahvate. Danasnja crkva je najvecim dijelom nastala poslije 1667. godine, jer je svetiliste ocigledno nastradalo u velikom zemljotresu 1667. godine. Jednostavnih je proporcija, sastoji se od jednog broda i kapele koja je presvedena kupolom visokom 11m, radenom u vizantijskom stilu. Veza sa barokom vidi se samo u obradi detalja, a tek izgradnjom okruglog zvonika (jedinstvenog po formi na nasoj obali, cija struktura najvjerovatnije proizilazi iz odbrambene funkcije), crkva dobija izraziti barokni izgled.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #262 on: May 19, 2015, 03:02:39 pm »

Torpedo, ajmo nekoliko ispravki:
1. U pozadini nije nikakva "Gospa od kamena" već jedan od najznačajnijih kulturno-istorijskih spomenika u Boki - Gospa od Škrpjela!
2. Mislim da sam Ti to već jednom rekao ranije kada si pominjao tobožnji RF-31 "Beograd" - brodovima JRM u RMVJ NIKADA ZVANIČNO NISU PROMIJENJENA IMENA, te stoga ni VPBR 34 nikada nije dobio oficijelno iz "Pula" preimenovan u "Novi Sad"!

Не него ћемо 'вако:

Имао сам прилике да обиђем дотично острво и да се упозан са његовом историјом. Знам да га сви зову Госпа од шкрпјела, али може да се каже и Госпа од камена јер је шкрпјел камен или спруд као што је написао Моториста 57 класа.

Поздрав



Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 153


« Reply #263 on: May 19, 2015, 04:04:00 pm »

E nećemo druže moj, jer se ostrvo i crkva zove Gospa od Škrpjela a ne kamena, isto kao što se naprimjer, crkva Svetog Save na Vračaru u Beogradu zove tako kako se zove, a ne možda crkva Svetog Savice ili što ti ja znam kako. Imaj u vidu da sa takvim svojim ponašanjem možda vrijeđaš nekoga kome su preci gradili tu crkvu i zavjetovali se Gospi od Škrpjela kao što je to vjekovima činio veliki broj bokeljskih pomoraca. Škrpio znači hrid, sprud, a ne kamen (bubulj, što bi rekli Crnogorci), Te stoga te molim da stvari nazivaš pravim imenima, a ne onako kako Ti smatraš da bi možda mogao da to činiš.
I, da se vratim na temu ovog topica, prvo nauči nešto o brodovima i mornaricama o kojima kaniš sa nama ovdje  diskutovati, prije nego što tako samouvjereno napišeš ovdje stvari koje su elementarno netačne!
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #264 on: May 19, 2015, 04:08:06 pm »

Ја нисам измислио тај назив... Мештани су ми рекли за њега. Моја намера није била да вређам ни тебе нити било кога другога.
Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #265 on: May 19, 2015, 06:59:36 pm »

Ostavimo i Gospu i svetog Savu na zidovima i na ikonostasima...
Nije bitno kako se ostrvo zove ili ko koje svece priziva....
Ako ova priča krene dalje ja ću sve više biti ubjeđen da je Goli Otok naša sudbina....
Fino su nam objasnili šta nas čeka ako budemo samoživi:
kopaj kamen, radi cio dan za večeru, daj mi to što si iskopao i idi nazad u svoju bijedu...
"...Nema otoka bez "Golog Otoka" ..."
svi mi postajemo golootočani....
Od drveta ne vidimo šumu na našem "Golom Otoku"....
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #266 on: May 21, 2015, 02:19:05 pm »

Ево чланка из ВОЈСКЕ:

Интервју са КА Слободаном Рајчевићем

http://web.archive.org/web/20050426193216/http://www.vj.yu/publikacije/Vojska/broj644/18-19.pdf

http://web.archive.org/web/20050426205837/http://www.vj.yu/publikacije/Vojska/broj644/20-21.pdf

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* адм.jpg (27.27 KB, 280x397 - viewed 63 times.)
« Last Edit: May 21, 2015, 02:21:11 pm by torpedo011 » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #267 on: May 22, 2015, 03:01:47 pm »

Ево чланка из ВОЈСКЕ:

Интервју са КА Слободаном Рајчевићем

http://web.archive.org/web/20050426193216/http://www.vj.yu/publikacije/Vojska/broj644/18-19.pdf

http://web.archive.org/web/20050426205837/http://www.vj.yu/publikacije/Vojska/broj644/20-21.pdf

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]




Bljak...
Šijo ti ga Đuro!!!

Evo vdi se ko nas je sve vodio. Tipičan primjer lelemuda. Nažalost nije on jedini, bilo ih je i još ih ima.
Kad vidim ovog i onog Lošu iz susjedstva, muka mi dođe.

Ma pogledajte samo šta su trabunjali i maštali, kao "veliki znalci", a pogledajte gde su došle Mornarice
istočnog jadrana. Žali bože  zraka koji udišu.. Undecided

.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #268 on: May 22, 2015, 03:54:35 pm »

Kad si na položaju puno znadeš i možeš govoriti što želiš. Dok veliki činovi govore mali slušaju i muče.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #269 on: May 22, 2015, 04:50:33 pm »

Ма, његов предлог реорганизације РМ је и онда био нереалан и у супротности и са политичким стањем, финансијама и са логиком.
Logged
Pages:  1 ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 ... 35   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.