PALUBA
March 28, 2024, 10:35:30 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 [31] 32 33 34 35   Go Down
  Print  
Author Topic: Ратна морнарица Војске Југославије  (Read 234771 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #450 on: May 18, 2016, 10:07:37 pm »

Da se ne bi raspravljali dalje, malo sam pročačkao po memoriji i dosadašnjim postovima:

Vežba laser-21 je održana 16. maja 1996. godine. Pored ostalih aktivnosti izvedena su raketna gađanja krilatim raketama P-21 sa RF-33 i jednog SOPL-a sa položaja Gomilica na Luštici, i sa jednom krilatom raketom P-20 (još se sećam i serijskog broja rakete 23202) sa RTOP-404.
Mete za raketno gađanje su bili rashodovani torpedni čamci sa nekom čudnom mrežom razvučenom po nadgrađu i sa nekim eksperimentalnim plastičnim radarskim reflektorima (po 3 komada na meti).

Ni jedna meta nije direktno pogođena.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #451 on: May 18, 2016, 10:11:21 pm »

Уреду ако ти тако кажеш. У сваком случају присуствовао си лансирању. Ја ти само кажем шта сам ја прочитао и до каквог сам закључка дошао.

Ево нешто и за тебе:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* чланак.jpg (1087.53 KB, 1235x1698 - viewed 150 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #452 on: May 19, 2016, 02:00:37 am »

Lovac, je li možeš precizirat ovo da ni jedna meta nije direktno pogođena.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #453 on: May 19, 2016, 12:42:06 pm »

Šta tu treba precizirati. Nakon gađanja su mete u netaknutom stanju dotegljene nazad u MTRZ, i tamo su stajale još godinama.

Zbog lošeg vremena i niske oblačnosti rakete nisu praćene vizuelno (mislim da helikopteri nisu leteli kad je bilo gađanje).
Radarom sa SOPL-a je raketa praćena i nestala je sa pokazivača u rejonu cilja, što znači da je bućnula u more u neposrednoj blizini mete.

To su činjenice, a što novinari pišu .....
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #454 on: May 19, 2016, 02:02:34 pm »

@lovac

Da li to znaci da bi rakete tipa 20 i 21 tesko mogle da pogode cilj tipa TC, RC, RTOP ?
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #455 on: May 19, 2016, 03:04:18 pm »

Već smo pisali o tome u temi o protivbrodskim raketama, i podrobno objasnili šta, kako i zašto.

Ali da ponovim, ukratko: te rakete su namenje za gađanje većih površinskih brodova, kao što su fregate, razarači, pa naviše. Takva namena proizilazi iz mnogo elemenata u sistemu vođenja raketa. Te rakete su velike i dosta trome, njihov autopilot se protivi svakom naglom okretu, pa zato nisu pogodne za gađanje malih brzopokretnih, manevarskih ciljeva, iako je toi navedeno u njihovoj dodatnoj nameni, kao mogućnost.
To ne znači da ih ne mogu pogoditi, ali je verovatnoća pogađanja takvih ciljeva dosta manja.

U bivšoj SFRJ raketna gađanja su se izvodila većinom na male mete (rashodovani DTM, rashodovani stari patrolni brodovi), ipak je u najvećem broju slučajeva postignut direktan pogodak.

Zadnje raketno gađanje naše mornarice ''laser-21'' nosi na sebi pečat tog vremena. Po mom mišljenju, pripreme od strane organizatora vežbe nisu izvedene kako treba. Između ostalog, nije uopšte izvršena verifikacija cilja. Već sam naveo da je cilj bio rashodovani TČ praktično bez nadgrađa - samo trup broda, sa nekim čudnim radarskim reflektorima, i niskom mrežom razvučenom preko palube.

Cilj se nije video za vreme gađanja - tada još nije bilo malih jeftinih kamera da bi se montirale na cilj, pa čak i da je raketa prošla na 1 m iznad  (pored) cilja, nije se to moglo detektovati ni videti. Na cilju nije bilo tragova udara.

Još jedna epizoda: nakon vežbe me je Jovan Grbavac (tada kf, kasnije ''dogurao'' do admirala) napao zašto sam brodove za gađanje popunio starim raketama. Ja sam tada bio pomoćnik komandanta za raketnu tehniku u 69. mtrb, pa sam odabir raketa za gađanje vršio prema godišnjem planu eksploatacije istih.
A sama priprema raketa pred ukrcaj na gađače je bila veoma pažljivo i korektno izvedena.
Činjenica je, da je RF i SOPL popunje sa raketama starijih serija, istovremeno je RTOP-404 popunjen sa raketom najnovije serije. Napominjem i to da su rakete P-21 stizale i primljene u SFRJ od 1980. do 1983. godine - tako da ocenu valjanosti kritike kasnijeg admirala možete proceniti sami.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #456 on: May 19, 2016, 03:32:30 pm »

А шта је конкретно утицало на то да ракета промаши циљ у овом случају? ПЧ није ништа већи од ТЧ, али истина овај није имао надграђе. Како би онда ''термити'' погађали пловила у покрету.

Иначе ево фотографија мета (ако је то оно што мислим да јесте):

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* korita_zpsf2496e5a.JPG (105.68 KB, 795x499 - viewed 111 times.)
« Last Edit: May 19, 2016, 03:41:32 pm by torpedo011 » Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #457 on: May 19, 2016, 03:39:15 pm »

Torpedo - uticalo je metar 'vamo - metar tamo!

Ko zna? Već sam nekoliko puta naglasio da je vidljivost bila veoma loša, mete se nisu videle, a ni rakete nekoliko km nakona strata, nije bilo kamera na meti... Prema radaru rakete su pale u rejon cilja - i to je to!
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #458 on: May 19, 2016, 03:41:04 pm »

Да ли то значи да је постојало надграђе да би ракета погодила циљ?
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #459 on: May 19, 2016, 03:45:33 pm »

E, pa mnogo pitaš, otkud znam?
Možda je prošla levo ....  Embarrassed
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #460 on: May 19, 2016, 04:14:46 pm »

Guess we'll never know...
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #461 on: May 19, 2016, 04:15:50 pm »

Kao laika mene bi interesovalo nekoliko stvari.

Kakve su bile:pokretne (vučene ili na svoj pogon-možda i daljinski upravljane ili ne),ili stacionarne mete?
Kako su izgledali radar reflektori (navode se tri komada po meti) mislim na veličinu(dimenzije)barem orijentaciono?
Kakav se sistem navođenja koristio pri gađanju i na brodu i samoj raketi?
Kolikoh je dimenzija bila mreža(navodi se u tekstu) orijentaciono i da li je ona viđena pri povratku?

Ovo za sada zbog navoda o brzini i veličini cilja te upotreba ovih raketa za njihovo gađanje.

Unaprijed hvala!
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #462 on: May 19, 2016, 06:33:10 pm »

Quote
Već sam naveo da je cilj bio rashodovani TČ praktično bez nadgrađa - samo trup broda, sa nekim čudnim radarskim reflektorima, i niskom mrežom razvučenom preko palube.

Да то нису радарски рефлектори (или слични) који су касније коришћени за обмањивање ракета НАТО током 1999. године?
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #463 on: May 28, 2016, 12:13:40 pm »

Систем ''Хоризонт'' на РФ-31

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* horizont.jpg (249.78 KB, 781x575 - viewed 121 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 17 446


« Reply #464 on: May 28, 2016, 01:20:13 pm »

Quote
Već sam naveo da je cilj bio rashodovani TČ praktično bez nadgrađa - samo trup broda, sa nekim čudnim radarskim reflektorima, i niskom mrežom razvučenom preko palube.

Да то нису радарски рефлектори (или слични) који су касније коришћени за обмањивање ракета НАТО током 1999. године?

Радарски рефлектор је крајње проста справа. Угаона конструкција од лима, или чак дрвета обложеног фолијом, мања или већа. Довољно су прости и јефтини да се праве по потреби. Добијени радарски одраз од такве конструкције може бити огроман. Можда су баш ти коришћени 1999., мада ми је логичније да су прављени непосредно пред напад.
Logged
Pages:  1 ... 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 [31] 32 33 34 35   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.