PALUBA
April 16, 2024, 07:31:26 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 [34] 35   Go Down
  Print  
Author Topic: Ратна морнарица Војске Југославије  (Read 240214 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 477


« Reply #495 on: September 28, 2016, 06:01:15 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
20 torpeda Huh? Huh? Huh? Huh?
Predpostavljam da su ta torpeda pravljena u istoj fabrici kao i one rakete što mogu da gađaju Aviano???


Мало су се збунили. Шта зна новинар шта је шест торпедних цеви и шта је борбени комплет од десет торпеда. Још само да се неко сетио да напише да нова-новцата, скупо плаћена торпеда 53-65КЕ нису могла стати у постојеће торпедне апарате без адаптације. Тако су и зарђала на Пристану, а затим оглашена као "неперспективна".
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #496 on: September 28, 2016, 06:01:31 pm »

Evo da dodam ovdje "ponešta" i ako nisam bio na P ovog tipa.
Naše podmornice su uvjek imale manje torpeda u rezervi nego što imaju TC.Ovaj tip je imao 6 TC a ovdje piše da je ova P imala 20 torpeda bojevi komplet.Zaista nevjerovatno  da je ovaj novinar "naoružao" čak sa nekoliko puta više nego broj TC.Provjerio sam u TT podacima i piše da je bojevi komplet 10 torpeda (u rezervi 4 i 6 u TC).Neznam da li je i video torpeda i bio u P jer bi znao da se torpeda nemogu nositi do TC na "krkače"jer su teška a da je bio u P video bi da tu nema prostora za smještaj toliko torpeda.
Piše da je 6 torpeda spremno za manje od 3 minuta.Ako se mislilo da su u TC onda možda može i da stoji.Međutim,retko se to koristilo da su sve TC pune.Ako ih trebamo i puniti Boga mi treba daleko više vremena i za pripremu i samo ubacivanje.
Sama priprema torpeda nije baš tako kratka pre nego se ubaci u TC i samo ubacivanje.
Svi sistemi,piše,da su utrostručeni,nejasno o čemu se radi i u odnosu na čega utrostručeni(predhodne P ili što?).

Poz.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 477


« Reply #497 on: September 28, 2016, 06:14:46 pm »

Evo da dodam ovdje "ponešta" i ako nisam bio na P ovog tipa.
Naše podmornice su uvjek imale manje torpeda u rezervi nego što imaju TC.Ovaj tip je imao 6 TC a ovdje piše da je ova P imala 20 torpeda bojevi komplet.Zaista nevjerovatno  da je ovaj novinar "naoružao" čak sa nekoliko puta više nego broj TC.Provjerio sam u TT podacima i piše da je bojevi komplet 10 torpeda (u rezervi 4 i 6 u TC).Neznam da li je i video torpeda i bio u P jer bi znao da se torpeda nemogu nositi do TC na "krkače"jer su teška a da je bio u P video bi da tu nema prostora za smještaj toliko torpeda.
Piše da je 6 torpeda spremno za manje od 3 minuta.Ako se mislilo da su u TC onda možda može i da stoji.Međutim,retko se to koristilo da su sve TC pune.Ako ih trebamo i puniti Boga mi treba daleko više vremena i za pripremu i samo ubacivanje.
Sama priprema torpeda nije baš tako kratka pre nego se ubaci u TC i samo ubacivanje.
Svi sistemi,piše,da su utrostručeni,nejasno o čemu se radi i u odnosu na čega utrostručeni(predhodne P ili što?).

Poz.

Verovatno se utrostručenost odnosi na to da svaki važni sistem P ima osim jedne upravljačke/komandne/ magistrale još dve rezervne. Rezervni sistemi upravljanja su obično slabijih karakteristika od glavnog, baš zato što su rezervni i koriste se samo ako se glavni pokvari ili ošteti. Samo nemojte misliti da se "utrostručenost" odnosi na torpeda (6x3), ili da pored glavnih DEG ima još 4 rezervna i pored glavnog PEM još dva. Grin
Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #498 on: September 28, 2016, 06:19:20 pm »

Otprilike je to to kumbore.
A što se tiče 20 torpeda predpostavljam da je članak iz vremena kada se trebao plašiti NATO i predstaviti se jači nego što zaista jesi.
Mada ne znam koliko je u ovom slučaju to bilo uopšte realno, kada su o tim podmornicama podaci odavno postojali.
Ako je to u pitanju onda samo pokazuje naivnost i diletantizam...
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 477


« Reply #499 on: September 28, 2016, 06:31:36 pm »

Otprilike je to to kumbore.
A što se tiče 20 torpeda predpostavljam da je članak iz vremena kada se trebao plašiti NATO i predstaviti se jači nego što zaista jesi.
Mada ne znam koliko je u ovom slučaju to bilo uopšte realno, kada su o tim podmornicama podaci odavno postojali.
Ako je to u pitanju onda samo pokazuje naivnost i diletantizam...

Ko je trebalo da zna - znao je prave karakteristike ovih P. Buni me i dan danas sistematsko i dugogodišnje "fulanje" podacima u Janesovim godišnjacima Fighting ships sve do 1989. 1060t dived, L-62m, B-7,2m, surface speed 16kn, dived 10kn, itd, itd. Huh?
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #500 on: September 28, 2016, 06:31:54 pm »

Ja sam malo "zastareliji" podmorničar i neznam da se koristilo utrostručenje i bilo kog sistema.Bilo je kao i na brodovima recimo,energ.kablovi su išli po jednom ili drugom boku i to nije baš ekonomično ali se izvodilo zbog sigurnosti.Utrostručenje i to SVIH sistema izgleda mi nevjerovatno (to bi značilo triput vući cijevi za VTZ,na starijim P bila je drenažna i trim pumpa,koje su se mogle mijenjati-"udvostručenje", ovdje bi trebalo vući još jednu pumpu ili cjevovod,kormilarski sistem tri puta,kablovi tri puta itd.).No što ga znam kako je to bilo kasnije i na ovim P.

Poz.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #501 on: September 28, 2016, 06:34:25 pm »

Otprilike je to to kumbore.
A što se tiče 20 torpeda predpostavljam da je članak iz vremena kada se trebao plašiti NATO i predstaviti se jači nego što zaista jesi.
Mada ne znam koliko je u ovom slučaju to bilo uopšte realno, kada su o tim podmornicama podaci odavno postojali.
Ako je to u pitanju onda samo pokazuje naivnost i diletantizam...

Ko je trebalo da zna - znao je prave karakteristike ovih P. Buni me i dan danas sistematsko i dugogodišnje "fulanje" podacima u Janesovim godišnjacima Fighting ships sve do 1989. 1060t dived, L-62m, B-7,2m, surface speed 16kn, dived 10kn, itd, itd. Huh?

Џејнс зна често да објави неистину као нпр. ову:

Russian Missiles To Milosevic?

Jane's Defense Weekly reported Monday that Russia shipped parts for the S-300 surface-to-air missile system to the government of Yugoslav President Slobodan Milosevic shortly before NATO began its bombing. The report said Russians hid the components in railway cars full of scrap metal.

A spokesman for Russia's Rosvooruzheniye arms company, the official state weapons exports agency, called the report Â"non-scientific fantasies,Â" the ITAR-Tass news agency reported.

But in the wake of the JaneÂ's report, Russian President Boris Yeltsin signed a decree replacing the head of Rosvooruzheniye -- for allegedly maintaining close ties with sacked former Prime Minister Yevgeny Primakov. Primakov was widely seen as a critic of close ties with Washington and the West.

Most Russians opposed NATO's bombing campaign in Yugoslavia, and expressed sympathy with the Serbian cause by sending humanitarian aid. But Russia said it complied with U.N. sanctions that forbid weapons sales to Yugoslavia, despite Serb requests for military aid.

Russian officials said NATO's losses in Yugoslavia would have been much greater if the S-300 had been deployed there.

NATO acknowledged losing two manned planes and several unmanned drones during its 78-day air campaign over Yugoslavia, which ended June 12.

The S-300 is a mobile radar and missile launch system designed to hit both airplanes and cruise missiles. The United States has opposed previous Russian attempts to export the high-tech weapon.

извор
Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #502 on: September 28, 2016, 06:42:43 pm »

Otprilike je to to kumbore.
A što se tiče 20 torpeda predpostavljam da je članak iz vremena kada se trebao plašiti NATO i predstaviti se jači nego što zaista jesi.
Mada ne znam koliko je u ovom slučaju to bilo uopšte realno, kada su o tim podmornicama podaci odavno postojali.
Ako je to u pitanju onda samo pokazuje naivnost i diletantizam...

Ko je trebalo da zna - znao je prave karakteristike ovih P. Buni me i dan danas sistematsko i dugogodišnje "fulanje" podacima u Janesovim godišnjacima Fighting ships sve do 1989. 1060t dived, L-62m, B-7,2m, surface speed 16kn, dived 10kn, itd, itd. Huh?
Naravno.
Do T11 sve je bilo "strogo pov", nakon toga bilo je izlišno govoriti o 20 torpeda...ili bilo čemu već...
Ipak ovaj članak je jako interesantan jer govori o tome kako su odgovorni ljudi države sukcesora jedne trećerazredne vojne sile, a politički drugorazredne sile, umislili da su na čelu sile (države ili vojske svejedno) koja može da igra u Premijer ligi...
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #503 on: September 28, 2016, 07:07:41 pm »

Novinari su i tada znali da napišu gluposti, a i sada često to čine.
Mnogi od njih smatraju da znaju sve i iz takvog uverenja nastaju ovakvi ''članci''.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #504 on: September 28, 2016, 07:33:54 pm »

Evo da dodam ovdje "ponešta" i ako nisam bio na P ovog tipa.
Naše podmornice su uvjek imale manje torpeda u rezervi nego što imaju TC.Ovaj tip je imao 6 TC a ovdje piše da je ova P imala 20 torpeda bojevi komplet.Zaista nevjerovatno  da je ovaj novinar "naoružao" čak sa nekoliko puta više nego broj TC.Provjerio sam u TT podacima i piše da je bojevi komplet 10 torpeda (u rezervi 4 i 6 u TC).Neznam da li je i video torpeda i bio u P jer bi znao da se torpeda nemogu nositi do TC na "krkače"jer su teška a da je bio u P video bi da tu nema prostora za smještaj toliko torpeda.
Piše da je 6 torpeda spremno za manje od 3 minuta.Ako se mislilo da su u TC onda možda može i da stoji.Međutim,retko se to koristilo da su sve TC pune.Ako ih trebamo i puniti Boga mi treba daleko više vremena i za pripremu i samo ubacivanje.
Sama priprema torpeda nije baš tako kratka pre nego se ubaci u TC i samo ubacivanje.
Svi sistemi,piše,da su utrostručeni,nejasno o čemu se radi i u odnosu na čega utrostručeni(predhodne P ili što?).

Poz.

Verovatno se utrostručenost odnosi na to da svaki važni sistem P ima osim jedne upravljačke/komandne/ magistrale još dve rezervne. Rezervni sistemi upravljanja su obično slabijih karakteristika od glavnog, baš zato što su rezervni i koriste se samo ako se glavni pokvari ili ošteti. Samo nemojte misliti da se "utrostručenost" odnosi na torpeda (6x3), ili da pored glavnih DEG ima još 4 rezervna i pored glavnog PEM još dva. Grin

Da dodam ovdje da ovisno o tipu P imamo i "dvostruke" DEG na staroj Savi,tip Sutjeska i Heroj (vjerujem i na ovim novim Sava),dvostruki PEM  na staroj Sava i tip Sutjeska,dve Aku.jame kod svih pobrojanih (vjerujem i kod novih Sava).Ova dupliranja sigurno su bila i zbog sigurnosti.
Pa pored već onoga što sam nabrojao ranije,zaista ne mogu zamisliti kako je izgledala ta "utrostrućenost", i bilo bi dobro,da netko napiše,ne mora za SVE sisteme,makar za manji broj.

Poz.
Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #505 on: October 03, 2016, 08:10:09 pm »

Trostruko sledovanje hrane dnevno... Huh?
Doručak, ručak, večera...Huh?
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #506 on: October 03, 2016, 09:03:59 pm »

Bravo @mali od palube!
Ovo jeste trostruko i podsjetili ste me da su bile i tri podvodne smjene posade.Jedino neznam koliko to utiče na tehničku sigurnost nove Save.Ko ga zna,možda je novinar na to i mislio.E sad što to imamo i na drugim P i van P, hrana a i smjene su utrostručene svugdje gdje se traži veća koncentrisanost i lakši raspored rada he bi ga.Ove dve nabrojane utrostručenosti su "novost tehnike" i zaslužuju da se vrednuju u članku o pretećem napretku i UTROSTRUČENJU SVIH SISTEMA na bivšoj novoj SAVI.  laugh

Hvala i poz.

Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #507 on: November 01, 2016, 10:48:39 pm »

РТК

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* RTK2.jpg (145.88 KB, 728x474 - viewed 206 times.)
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #508 on: June 20, 2017, 08:36:06 pm »

РФ-33 Котор фотографисан у другој половини 90-тих година.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Скенирано из часописа ВОЈСКА


* 33.jpg (1692.51 KB, 2326x1218 - viewed 123 times.)
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #509 on: June 24, 2017, 08:22:55 pm »

РТОП на некој од вежби током 2000-тих

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* rtop.jpg (52.6 KB, 591x788 - viewed 119 times.)
Logged
Pages:  1 ... 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 [34] 35   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.