PALUBA
April 28, 2024, 08:37:08 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15   Go Down
  Print  
Author Topic: Brošura "Mornarički Školski Centar "Maršal Tito" - Split"  (Read 133052 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #105 on: November 26, 2013, 04:45:23 pm »

.......................
Bio je i pitomacki orkestar, vjezbali su, ali nisu bas dovjezbali do kraja,..

Niko od nas nije doveo i "dovježbao" do kraja šta smo trebali i zamislili.
Ali ostale su nam uspomene svima kojih se, nadam se, većina, rado
sjeća i ponekad sanja. E to nam nemože niko uzeti.

U ime takvog nečeg i pokrenuo sam ovu temu da bi koliko toliko produžio
život vremenima koja su nam puno značila i više nego što danas izgleda.
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 179


« Reply #106 on: November 26, 2013, 06:57:24 pm »

Ciro,

tema je odlicna, a termin "dovjezbati" ozacava da se imali probe, ali nisu zvucili bas uskladjeno na javnim nastupima (uglavnom u okviru doma).

Uspone naravno, pa zbog njih smo tu
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #107 on: November 27, 2013, 09:33:50 am »


 Cheesy

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Folklorna. 


* 34 Folklor.jpg (190.88 KB, 1000x626 - viewed 151 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #108 on: November 28, 2013, 11:42:33 am »


Pitomci svoje slobodno vrijeme provode prema svojim sklonostima. Pretežno se druže s omladinom u
gradu i u Domu MŠC.  Slobodnog vremena ima dovoljno. Za pitomce sa solidnim uspjehom, osim nastave,
slobodno vrijeme je neograničeno.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

U slobodno vrijeme na palubi Š/B Jadrana.


* 36 Na palubi SB Jadrana.jpg (178.54 KB, 1000x618 - viewed 226 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #109 on: November 28, 2013, 07:01:35 pm »

 Smiley

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Šetnja splitskom Rivom.

(Moj komentar: E ovo je baš čista gola propaganda. U godinama kad je ovo snimano i propagirano, nikad skoro u gradu Splitu
nisam sreo pitomce u uniformi da šetaju. Pogotovu jer se tih godina moglo izlaziti i u civilnoj odjeći. Sama splitska sredina i
nije bila baš naklonjena uniformisanim licima, pogotovu u sredinama gde je zalazila omladina.

Nasuprot tome 60-tih godina u Puli izlazilo se isključivo u uniformi i pulska sredina s dugogodišnjom tradicijom što se tiče mornara
i starešina, rado je prihvatala uniformisana lica.

Volio bi čuti komentar pojedinaca ovde sa Palube o ovome što pričam, a bili su u Akademiji u ovom centru).


* 37 Setnja splitskom Rivom.jpg (152.74 KB, 1000x620 - viewed 223 times.)
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 179


« Reply #110 on: November 28, 2013, 10:28:50 pm »


Pitomci svoje slobodno vrijeme provode prema svojim sklonostima. Pretežno se druže s omladinom u
gradu i u Domu MŠC.  Slobodnog vremena ima dovoljno. Za pitomce sa solidnim uspjehom, osim nastave,
slobodno vrijeme je neograničeno.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

U slobodno vrijeme na palubi Š/B Jadrana.

U sredini slike je zastavnik Funcic, brodarski na jadranu, uz zastavnika Visnjica (nije na slici), jedna od tada zivih legendi sb Jadran, do njega sedi kk Vrtlar Vinko, komandir klase. U gornjem redu, prvi zdesna je kf Prsendic Dragoljub iz katedre Navigacije, a do njega je pitomac Gasi Sahit iz Bara, kasnije komandant DTM-a iz sibenskog odreda, u gornjem redu u sredini je pitomac Boskovic Pero, stazirao u Kardeljevu na minolovcima, posle toga je presao u list Narodna Armija kao novinar pripravnik. Danas je u cinu pukovnika recnih jedinica na sluzbi u VS.
Inace, an slicu su pitomci 35. kl MVA
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #111 on: November 29, 2013, 06:40:47 am »

Smiley

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Šetnja splitskom Rivom.

(Moj komentar: E ovo je baš čista gola propaganda. U godinama kad je ovo snimano i propagirano, nikad skoro u gradu Splitu
nisam sreo pitomce u uniformi da šetaju. Pogotovu jer se tih godina moglo izlaziti i u civilnoj odjeći. Sama splitska sredina i
nije bila baš naklonjena uniformisanim licima, pogotovu u sredinama gde je zalazila omladina.

Nasuprot tome 60-tih godina u Puli izlazilo se isključivo u uniformi i pulska sredina s dugogodišnjom tradicijom što se tiče mornara
i starešina, rado je prihvatala uniformisana lica.

Volio bi čuti komentar pojedinaca ovde sa Palube o ovome što pričam, a bili su u Akademiji u ovom centru).

U pravu si Ćiro. U uniformi smo pitomci izlazili samo "po naređenju" ( od kad je bio dozvoljeno nošenje civilnih odjela). Doduše, ja sam bio malo kao pitomac u Splitu (mislim 5-6 mjeseci). Sjećam se, da se pokušalo to "druženje" omladine i pitomaca gurati nekako na siliu. Priređivale su se nekakve "čajanke" u domovima JNA. Sam nikad nisam odlazio na tako nešto. I dobro si napisao prava propaganda.



Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 179


« Reply #112 on: November 29, 2013, 11:32:54 am »

Smiley

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Šetnja splitskom Rivom.

(Moj komentar: E ovo je baš čista gola propaganda. U godinama kad je ovo snimano i propagirano, nikad skoro u gradu Splitu
nisam sreo pitomce u uniformi da šetaju. Pogotovu jer se tih godina moglo izlaziti i u civilnoj odjeći. Sama splitska sredina i
nije bila baš naklonjena uniformisanim licima, pogotovu u sredinama gde je zalazila omladina.

Nasuprot tome 60-tih godina u Puli izlazilo se isključivo u uniformi i pulska sredina s dugogodišnjom tradicijom što se tiče mornara
i starešina, rado je prihvatala uniformisana lica.

Volio bi čuti komentar pojedinaca ovde sa Palube o ovome što pričam, a bili su u Akademiji u ovom centru).

U pravu si Ćiro. U uniformi smo pitomci izlazili samo "po naređenju" ( od kad je bio dozvoljeno nošenje civilnih odjela). Doduše, ja sam bio malo kao pitomac u Splitu (mislim 5-6 mjeseci). Sjećam se, da se pokušalo to "druženje" omladine i pitomaca gurati nekako na siliu. Priređivale su se nekakve "čajanke" u domovima JNA. Sam nikad nisam odlazio na tako nešto. I dobro si napisao prava propaganda.




Istina, radilo se o propagandi, koja je Armija tada nije imala, pa i albanska, da ne govorim o drugim razvijenijim armijama. To je dio svakodnevnog zivota, ali tadasnja propaganda je bila toliko benigna u odnosu na sadasnju, u prilici sam da se druzim sa mnogim bivsim oficirima vecinom iz zapadnih zemalja svih rangova, ali rijetko nailazim na slobodnomislece. Ocigledno da nam je tada propaganda bila losa.  pravilo
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #113 on: November 30, 2013, 06:14:03 pm »


Ok, idemo dalje.  Wink Još jedna iz arsenala JRM propagande.  Grin

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Šetnja u slobodno vrijeme prostorima Splita.


* 38 Ispred Grgura ninskog.jpg (168.02 KB, 731x1000 - viewed 185 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #114 on: December 01, 2013, 05:00:44 pm »

 Smiley

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Slobodno vrijeme koristilo se i za igranke-čajanke. Naravno sa djevojkama iz okruženja.

Pojam "Čajanke" i nije mi baš jasan odakle potiče. Pretpostavljam da
je to izvorno sa Istarskog područja, pa kasnije preneseno i u novi školski centar.

A možda i griješim... Roll Eyes


* 39 Igranka.jpg (158.22 KB, 1000x613 - viewed 253 times.)
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 326



« Reply #115 on: December 01, 2013, 05:19:18 pm »

Čajanka valjda po uzoru na Engleze odnosno Tea-Party Tongue ,na slici vidim neki sentiš biće u pozadini svira...

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/KdxDqL_yA9Y?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
« Last Edit: December 01, 2013, 05:23:46 pm by SOLARIS 1972, Reason: youtube tagovi » Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 179


« Reply #116 on: December 01, 2013, 05:28:57 pm »

Smiley

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Slobodno vrijeme koristilo se i za igranke-čajanke. Naravno sa djevojkama iz okruženja.

Pojam "Čajanke" i nije mi baš jasan odakle potiče. Pretpostavljam da
je to izvorno sa Istarskog područja, pa kasnije preneseno i u novi školski centar.

A možda i griješim... Roll Eyes

Na lici prepoznajem, Stanicic Marilea, zavrsio MTSVS, kasnije i 37 kl. MVA, vojnicku karijeru je nastavio u dvije armije JNA-JRM, kasnije HV-HRM, danas je komodor u HV, mislim nacelnik uprave za planiranje. Prvi s desna u donjem kantunu je, Repesa Edin, iz Domanovica kraj Capljine, sluzio u samo jednoj armiji, JNA-JRM, zadnja duznost mu je bila u "Odredu za podvodna dejsta" pri 9. VPS Boka, odakle se demobilirao i otisao na privremeni rad u Njemacku. Sada zivi u Mostaru. I on je zavrsio MTSVS, kasnije 37 kl. MVA.
U prvom planu bi trebao da bude Marinelic, 10. kl. VG Zagreb i 38 kl. MVA, kasnije, u pomorskim divezantima JRM, .. za salje ne znam.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #117 on: December 03, 2013, 10:43:23 am »


Sportske se aktivnosti provode prema nastavnom planu i programu i veoma su važna komponenta u
školovanju pitomaca. More i sportski objekti na kopnu pružaju idealne uvjete za sve vrste sporta i rekreacije.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Veslanje u Kuterima.  Wink


* 42 Veslanje.jpg (125.49 KB, 1000x564 - viewed 139 times.)
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 179


« Reply #118 on: December 03, 2013, 11:55:07 am »


Sportske se aktivnosti provode prema nastavnom planu i programu i veoma su važna komponenta u
školovanju pitomaca. More i sportski objekti na kopnu pružaju idealne uvjete za sve vrste sporta i rekreacije.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Veslanje u Kuterima.  Wink

Svake je godine bila dva takmicarska ciklusa- regata gdje su se pitomci takmicili u okviru klase, skole i kasnije u okviru MSC.
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #119 on: December 03, 2013, 01:04:13 pm »


Ok, idemo dalje.  Wink Još jedna iz arsenala JRM propagande.  Grin

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Šetnja u slobodno vrijeme prostorima Splita.
Ovo su isti oni koji su se šetali rivom frontalno. Izgleda da je stvar "legla kako treba" pa sad
šetaju ruku pod ruku.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 23 queries.