PALUBA
April 29, 2024, 11:14:27 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Vojna akademija Colorado Springs  (Read 10582 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
SKYLARK
desetar
*
Offline Offline

Posts: 125



« on: September 28, 2008, 09:50:26 pm »

      Vojna akademija u Kolorado Springsu je najmladja i najveca akademija u SAD. Osnovana je 1954 godine sa ciljem da proizvodi oficire za vazduhoplovstvo SAD koje je samostalno od 1947. godine u okviru oruzanih snagan SAD. Na ovoj akademiji  je diplomiralo oko 50,000 studenata od njenog osnivanja. Akademija je ternutno na listi 10 najboljih koledza u SAD a oficiri  sa ove akademije postepeno preuzimaju kormilo oruzanih snaga SAD.
      Vojna akademija svake godine ima oko 4,500 studenata rasporedjenih u cetiri godine. Akademijom upravljaju iskljucivo studenti koji se sami prijavljuju za odredjenu duznost. Oficira je jako mali broj i njihova je uloga uglavnom pomoc studentima oko upravljanja akademijom i drzanje predavanja u okviru svoje struke (diplomirane oblasti). Ceo "studentski puk"(kako bismo preveli cadet wing) je podeljen u 40 vodova. Razredi su pomesani u okviru voda i pri tom podeljeni po poslovima. Studenti prve godine su vojnici i njihov je posao izvrsavanje naredjenja od strane starijih studenata. Studenti druge godine imaju cin mladjeg vodnika i posao da prenose naredjenja iz svoje oblasti od starijeg studenta to studenta prve godine. Studenti trece godine imaju cinove od mladjeg vodnika do zastavnika i njihov je posao upravljanje mladnjim klasama u svojoj oblasti ( oblast moze biti akademska, sprtska, dril, zamenik nacelnika voda...). Studenti cetvrte godine su oficiri i oni upravljaju svim dogadjajima na akademiji i  predstavljaju vezu izmedju studenata i oficira. Odgovornost starijih studenata raste sa cinom i  oni su ti koji odgovaraju oficirima i  trude se da ispune njihova ocekivanja u pogledu proseka, sportskih aktivnosti, humanitarnog rada i svega ostalog. Poredeci ovu sliku sa nasom akademijom sve je u principu isto ali bi trebalo kod nas uvesti principe profesionalnog ponasanja. Stariji student nema pravo da dodirne studenta prve godine bez dozvole. Stariji student nema pravo da tera studenta prve godine da radi sklekove ako i sam ne radi iste. stariji student ne moze da udje u sobu studenta prve godine bez kucanja i dozvole. Stariji student nema pravo da upucuje neumesne komentare ili neugodna pitanje. Niko niklog ne sme fizicki napasti iz bilo kog razloga. Na akademiji nema kradje, tuce, varanja na testu i laganja. Za ovakve slucajeve postoji i sud kojim upravljaju studenti cetvrte godine i upravo taj sud izbaci najvise studenata sa skolovanja nego bilo koji drugi uslov. 
      U pogledu obrazovanja svaki student moze da bira svoju oblast i svoju "civilnu diplomu". Ceo obrazovni sistem je podeljen na tehnicke i netehnicke oblati(izvinte ako prevod nije adekvatan). Skola raspolaze svim sredstvima da svojim studentima pruzi adekvatno obrazovanje. Budzet je veliki i na istrazivanjima se ne stedi. Studenti koji studiraju neku tehnicku oblast imaju sva sredstva i laboratorije za istrazivanja i eksperimente. Studenti koji pohadjaju strane jezike imaju priliku da posete zemlje ciji jezik izucavaju. Ceo  sistem obrazovanja poprilicno zavisi od tehnike. Svi studenti dobijaju nove modele notebook racunara, a vecina testova i drugog materijala potrebnog za pohadjanje casova se nalazi na internetu gde svaki predmet ima svoj odsek i svoju web stranicu. Profesori su profesionalni i objektivni. Duzni su da pomognu studentu 24 sata dnevno i  sedam dana u nedelji. Njihova objektivnost u ocenjivanju se odlikuje u nepostojanju usmenog ispitivanja, testovima sa ponudjenim odgovorima i kompjuterskom ocenjivanju. Po mom misljenju obrazovanje je slabije od naseg. Sredstva jesu veliki plus ali je sistem ocenjivanja i ucenja veoma los.
       Pored skole postoji veliki broj aktivnosti. Velika se sredstva ulazu vannastavne aktivnosti i studenti imaju priliku da probaju skoro sve: skok padobranom, letenje, jedrenje, modelarstvo, inzenjering, sve vrste sportova, poseta drugih akademija, rukovanje svim vrstama pesadijskog naoruzanja upotrebljenog u istoriji, simulatori letenja. Veoma vazna stvar je da tokom leta studenti se salju u avijacijske baze sirom SAD, a po sopstvenom zahtevu i u Irak, Koreju, Nemacku, Kuvajt, Italiju... Nazalost letenja mlaznim avionima nema do kraja akademije. Po zavrsetku cetvrte godine, odlazi se na psihofizicke preglede i letacku obuku. Svi diplomirani studenti su u obavezi da odsluze 5 godina kao oficiri u vazduhoplovstvu a onda imaju pravo da se povuku iz vojske.
         
Logged
SKYLARK
desetar
*
Offline Offline

Posts: 125



« Reply #1 on: September 28, 2008, 10:16:02 pm »

      Ovo sam odvojio jer se odnosi samo na zivot studenta prve godine koji se potpuno razlikuje od ostalih.
      Kada se dodje na akademiju jedina stvar koja se poseduje su cizme koje su dobijene na orijentaciji. Prolazi se kroz adminstrativni proces koji se svodi na cistu papirologiju. Sve se to desava na ulazu u bazu koji je oko 1km udaljen od same akademije. Kada se pozdravite sa porodicom ulazite u autobus gde vas ceka prvi susret sa instruktorom. Kada autobus zatvori vrata i krene ka akademiji student instruktor iz sveg glasa naredjuje da se sedi mirno, sa dlanovima na kolenima i pogledom pravo ispred sebe. Tada, naravno opet iz sveg glasa (na sta ce se svoditi cela obuka od 40 dana) objasnjava vam vasa prava i obaveze. Student na pocetnoj obuci moze da izgovori samo: da gospodine, ne gospodine, razumem,  ne razumnem, ne znam, mogu li nesto da izjavim, mogu li nesto da pitam i nema izvinjenja gospodine. Razgovora izmedju studenata nema, sedenja u sobi nema, nema hrane osim redovnog obroka, nema slika, knjiga, licnih stvari. Kada dodjete na akademiju rasporedjuju vas u vod i daju uniformu. Od trenutka pocinje obuka. Ustajanje u 0430 sati spavanje u 2200 sati. Slobodnog vremena nema, ako nema treninga uci se zadati materijal koji ce kasnije biti testiran. Nema emocija i nista se ne shvata licno. Obroci su u stavu mirno. kada je hrana u  ustima dlanovi su na kolenima, gleda se pravo u tanjir i sve se uzima sa stola u uz odgovarajuci raport.
       Prve dve nedelje se svode na gore navedeno, uz svakodnevno vezbanje i parade. Posle dve nedelje studenti se pustaju u grad na nekoliko sati dok se izvrsi smena instruktora, a onda se vracaju radi nastavka obuke. Sa novim instruktorima se marsira 3 milje na teren, rasklapa sator za 10 osoba i tada pocinje drugi deo obuke. Svaki dan tokom naredne dve nedelje se vrsi obuka na poligonu za prepreke ili na vatrenoj liinji. Posle dve nedelje se ponovo marsira ka akademiji i pocinje tranzicija u novi vod gde se upoznajete sa pravilima koja vaze tokom skolske godine.
       Cetrdesti dan je parada svecanog primanja nove klase. Birate studenta koji vam kaci prvi cin na rame(sta mislite koga sam odabrao) i  zatimste slobodni. Cela prva godina se odlikuje stavom mirno, kretanjem uz desnu stranu hodnika i skretanjem pod uglom od 90 stepeni. Duzni ste da znate ime, cin i posao svakog starijeg studenta i da ga tako pozdravljate. Svake nedelje jedan dan je rezervisan za dril. Za svaku nedelju postoji materijal odstampan na jednoj strani A4 formata koji uvek morate da znate. Imate pravo na 5 izlazaka u toku semestra. Tokom fudbalskih utakmica na domacem terenu morate da radite onoliko sklekova koliko je poena postiglo vazduhoplovstvo. u piutanju je americki fudbal i sklekovi se rade iza domaceg glola dok vas gleda pun stadion od 35,000 ljudi. Parade su ponedeljkom, sredom i petkom. To bilo uglavnom sve o zivotu studenta prve godine na akademiji Kolorado Springs
Logged
SKYLARK
desetar
*
Offline Offline

Posts: 125



« Reply #2 on: September 28, 2008, 11:30:53 pm »

evo malo linkova

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/P1oGLfjat6A?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/Ls3wUKIjZyo?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/PDRE--k8rkI?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/AVH_7DVCfgo?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/LANXVIqpCxQ?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
« Last Edit: August 04, 2010, 03:22:03 pm by leut » Logged
SKYLARK
desetar
*
Offline Offline

Posts: 125



« Reply #3 on: September 28, 2008, 11:36:05 pm »

U poslednjem video klipu (cisto da pojasnimo) je dril i izivljavanje starijih studenata nad prvom godinom. Mozete videti simulaciju zarobljenickog logora gde se pokazuje studentima sta moze da im se dogodi, ali nije strasni, i dalje nemaju pravo da tuku
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #4 on: September 29, 2008, 12:17:28 am »

Svaka ti cast Skylark! Hvala Ti za izvestaje iz prve ruke o zivotu i radu u Colorado Srpngsu! Ja sam bio u Aspenu, ali nikada nisam bio u prilici da obidjem CS! Pozdrav! Smiley
Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #5 on: September 29, 2008, 03:05:35 pm »

Svaka ti čast! Možeš li malo bliže da objasniš zašto ti izgleda da je sistem obrazovanja lošiji nego kod nas? Da li se nekvalitetnije predaje, informacija nema puno ili ne postoji pritisak da se uči?

p.s. Nikad mi neće biti jasno opsednutost vojske sklekovima Grin
Logged
SKYLARK
desetar
*
Offline Offline

Posts: 125



« Reply #6 on: September 29, 2008, 03:18:23 pm »

Nema pritiska da se uci, a ni informacija nema puno. Profesor nema pravo da te kazni jedinicom za spavanje na casu, nema pravo da te ispituje. Testovi sa ponudjenim odgovorima ne primoravaju studenta da zna i bude expert u oblasti vec da bukvalno prepozna gradivo koje je citao. Informacija nema puno, poredeci primera radi istoriju u nasim skolama i na ovoj akademiji nase osnovne skole traze mnogo vise nego sto ja sada moram da znam. Svi se casovi svode na diskusiju i obavezno nabacivanje "demokratije i slobode" ili da se bolje izjasnim ideologije profesora. Nadam se da sam pojasnio ovaj deo.
Da napomenem i to da su lose ocene, sto se prve godine tice, iskljucivo rezultat stalne premorenosti i zauzetosti banalnim ali veoma cestim zadacima koje stariji sudenti zadaju.
« Last Edit: September 29, 2008, 03:21:16 pm by SKYLARK » Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 930



« Reply #7 on: September 30, 2008, 04:34:14 pm »



Nema pritiska da se uci, a ni informacija nema puno. Profesor nema pravo da te kazni jedinicom za spavanje na casu, nema pravo da te ispituje. Testovi sa ponudjenim odgovorima ne primoravaju studenta da zna i bude expert u oblasti vec da bukvalno prepozna gradivo koje je citao. Informacija nema puno, poredeci primera radi istoriju u nasim skolama i na ovoj akademiji nase osnovne skole traze mnogo vise nego sto ja sada moram da znam. Svi se casovi svode na diskusiju i obavezno nabacivanje "demokratije i slobode" ili da se bolje izjasnim ideologije profesora. Nadam se da sam pojasnio ovaj deo.
Da napomenem i to da su lose ocene, sto se prve godine tice, iskljucivo rezultat stalne premorenosti i zauzetosti banalnim ali veoma cestim zadacima koje stariji sudenti zadaju.
Pa to onda drila videlo nije ...
Quote
p.s. Nikad mi neće biti jasno opsednutost vojske sklekovima
Jake mi to sklekadžije, ja u seriji uradim ko ceo njihov bataljon zajedno Cheesy
A i od ovih ovde što rade ni jedan nije uradio pravilan sklek nego se spuste samo do pola, pogledaj bolje.
Logged
SKYLARK
desetar
*
Offline Offline

Posts: 125



« Reply #8 on: September 30, 2008, 04:50:42 pm »

Buraz u mom vodu covek zaduzen za trening radi preko hiljadu bez dizanja sa patosa ( sto bi rekli u jednoj seriji) mada iskreno nisu bas svi sposobni, a video koji si pogledao je recognition studenata prve godine koji se sastoji u konstantnom treningu i izivljavanju nekoliko sati, pa kobi posle toga i mogao da uradi pravilan sklek
Logged
SKYLARK
desetar
*
Offline Offline

Posts: 125



« Reply #9 on: September 30, 2008, 06:10:46 pm »

Sto se tice komentara da to drila videlo nije. Prva stvar, Dril je odvojen od skole jer se ne moze uciti pod pritiskom. Druga stvar video bi tebe koji ovo komentarises kada ti se neizivljeni stvor koji cak nije ni stariji od tebe (mnogi dodju ranije na akademiju pa smo ista generacija a razlicit razred) unese u  lice i dere se ko manijak a ti ne smes da pisnes a da ne govorimo o nekoj reakciji. Jedno pitanje za WASP, da li si ti uopste u vojsci?
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 930



« Reply #10 on: September 30, 2008, 06:58:12 pm »

Jedno pitanje za WASP, da li si ti uopste u vojsci?
Misliš da čli sam zaposlen u vojsci ili da li sam bio u vojsci?
Logged
dejina81
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 132



« Reply #11 on: September 30, 2008, 08:12:32 pm »

Nema pritiska da se uci, a ni informacija nema puno. Profesor nema pravo da te kazni jedinicom za spavanje na casu, nema pravo da te ispituje. Testovi sa ponudjenim odgovorima ne primoravaju studenta da zna i bude expert u oblasti vec da bukvalno prepozna gradivo koje je citao. Informacija nema puno, poredeci primera radi istoriju u nasim skolama i na ovoj akademiji nase osnovne skole traze mnogo vise nego sto ja sada moram da znam. Svi se casovi svode na diskusiju i obavezno nabacivanje "demokratije i slobode" ili da se bolje izjasnim ideologije profesora. Nadam se da sam pojasnio ovaj deo.
Da napomenem i to da su lose ocene, sto se prve godine tice, iskljucivo rezultat stalne premorenosti i zauzetosti banalnim ali veoma cestim zadacima koje stariji sudenti zadaju.

veruj mi na rec, a ja sam prosvetni radnik, radio sam sa svim mogucim varjantama odeljenja... od osnovaca, preko srednjoskolaca, do oglednih odeljenja u srednjoj skoli... i veruj mi na rec da takav oblik skolovanja koji se zasniva na diskusiji mnogo bolji i za oredavaca i djaka i na kraju daje se mogucnost svakome da iznese svoje misljnje. tako da to nemoj da smatras lose... ja predajem bas istoriju, pa da vidis kakvo misljenje imaju moje kolege o tome sto raidmo veoma vi se iznenadio. programi i udzbenisi zastareli, pa sve onda po redu.
uzivaj u takvom obliku obrazovanja... to je nesto najbolje!!
Logged
SKYLARK
desetar
*
Offline Offline

Posts: 125



« Reply #12 on: September 30, 2008, 08:46:31 pm »

Za WASP:mislio sam da li si radio u vojsci, mada to ne bi nista znacilo jer kod nas nema drila osim u spec. Nisam zeleo da vredjam, ali veruj da ovo mora da se iskusi.

Za dejina 81: ne kazem ja da je to los pristup, ali vidim koliko ovi sto sede kraj mene nemaju pojma. Diskusija je dobra, ali nije dobro kad moj prof. istorije ceo cas provede pricajuci o gruziji umesto o lekciji i poredi ruse sa hitlerom. To ja ne bih nazvao istorijom vec cistim ispiranjem mozga. Diskusija jeste dobar princip ali ponudjeni odgovori su los, kao i nedostatak usmenog ispita jer smatram da je oficir obavezan da zna da se izrazi i da usmeno objasni cinjenice koje iznosi.
Logged
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« Reply #13 on: September 30, 2008, 08:54:50 pm »

              
             SKYLARK имаш сасвим здрав поглед на свијет.  
                          
                        Свакако биљи од твојих нових колега у САД.Желим ти у твојем школовању пуно успјеха, и вјерујем да си један од бољих. Wink

          Узми највише што можеш, од понуђеног, усклади са већ наученим код куће и не заборави да својим примјером треба да покажеш шта је српски војник.Покажи им да осим што су Срби добри ратници, да су исто тако и добри људи пуни хришћанских врлина.У Америци представљаш Отаџбину. pilot
Logged
SKYLARK
desetar
*
Offline Offline

Posts: 125



« Reply #14 on: September 30, 2008, 09:06:54 pm »

Hvala! To je tacno i veruj da mi se svaki pokret meri i oznacava kao srpski.
To je posebna prica, mislim pogled na svet. Ovde nikom ne mozes da verujes u potpunosti. Smatraju da je njihova duznost da te prijave za sve sto uradis. Niko jos nije izbacen jer je profesor provalio da prepisuju vec zato sto je neko iz odeljenja prijavio. Ja nisam mogo da veruje, a i jos uvek ne verujem. Mi smo u Vojnoj gimnaziji jedni druge pokrivali 24 sata. Bilo sramota da prijavis nekog
Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.