POTEZ 630

<< < (2/4) > >>

kosta1961:
Ratno Vazduhoplovstvo Kraljevine Jugoslavije je imalo nameru da kupi savremene brze lake bombardere,a Francuzi su ovaj avion tako predstavili.On je bio predvidjen za razne uloge,pa i kao obrušavajući bombarder,iako mu je nosivost bila mala.
 Komisija u JKRV tražila avione Potez 63 B2 ,bombardere,a ne lovce.Medjutim zbog situacije u Evropi u to vreme ,Francuzi nisu mogli da isporuče takve avione,već ,manje više,one koje su mogli.Tako su prvi avioni isporučeni Jugoslaviji bili prvi proizvedeni avioni(prototipovi),nenaoružani.
Oba aviona koja su bila u JKRV su u izveštaju ministru Vojske i Mornarice od 6 aprila 1940g su označeni kao bombarderski iako su mogli da ponesu 200kg bombi.Ipak su to bili lovački avioni pa su tako i korišćeni.
Ja sam pošao od toga da je tražen bombarder i da je kao takav primljen,ali je igrom slučaja postao lovac.Zato sam ga stavio u ovu rubriku.

Icey:
Samo je Potez 633 kojeg su imali Grci bio bombarder, dok su Potezi 630 i 631 kakve je imala Jugoslavija bili lovci. Slovo C u francuskim oznakama aviona označava lovca (Chasseur).
Nije mi poznato da su Potezi 630 i 631 ikada nosili bombe.

MOTORISTA:
Potezi serije 63 u različitim fazama gradnje.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

MOTORISTA:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

kosta1961:
Nisam siguran da je avion nosio ovakve boje.
Ako se ne varam,na nekom forumu se vodila diskusija da li su avioni JKV-a bili ofarbani u dve ili tri boje
Gledajući fotografije nemam utisak da su ovako obojeni.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page