PALUBA
April 29, 2024, 07:01:45 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Može li vojnik po ugovoru postati podoficir i kako?  (Read 10090 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dizastr
mornar
*
Offline Offline

Posts: 18


« on: September 29, 2008, 02:21:28 am »

Pozdrav svima!
Zeleo bih da postavim jedno pitanje, posto sam video da ovde ima ljudi koji bi mozda mogli da mi pomognu. U decembru idem u vojsku, e sad zeleo bih posle toga da nastavim da radim kao vojnik po ugovoru. Zanima me na koliko se potpisuje taj "ugovor" ( i da li moze dok sam jos u vojsci i kad) i da li bi vremenom mogao da dobijem podoficirski cin, tj. cin vodnika? Ako je to uopste moguce koliko bi mi vremena trebalo da radim kao vojnik po ugovoru dok ne postanem vodnik ili sta bi mi sve trebalo jos ( da li neka doobuka, doskolovavanje...)?!
Unapred se zahvaljujem svima!

« Last Edit: September 29, 2008, 03:35:25 am by dizastr » Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 930



« Reply #1 on: September 29, 2008, 09:59:38 am »

Pozdrav i tebi momčino!
I ja sam bio decembarska prošle godine Cool Gde ideš?
Moram ti reći da si se malo zaleteo, sačekaj da ti to prvo odslužiš, možda se predomisliš u međuvremenu, znam par takvih Wink .

Što se tiče 'turbo vodnika' kako su ih popularno zvali, VPU su išli na neku doobuku od godinu dana i posle bi postajali podoficiri (u činu vodnika). Čini mi se da mi je baš neko sa ovog foruma rekao da je taj 'kurs' (ili doobuka, kakogod) ukinut ali nisam siguran.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #2 on: September 29, 2008, 10:11:26 am »

Kursevi specijalističkog školovanja su ukinuti, i na njih se nisu javljali samo VpU već i kandidati iz civilstva. Što se tiče situacije danas, nakon odsluženja vojnog roka, prijavljuješ se za ugovorca... što se tiče napredovanja u podoficire, mislim da moraš odredjeno vreme da provedeš kao VpU, nakon čega ideš na odredjene kurseve (ne znam kako se zovu danas, po "NATO" terminologiji)
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 033


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #3 on: September 29, 2008, 11:10:34 am »

I naravno službene ocene mora da ti budu visoke, pored njih bilo bi poželjno da imaš i neko opšte mišljenje tvog k-dira čete koje kasnije potpisuje i k-dant bataljona, ali to otom-potom.

Ja bih ti sada preporučio da to što si izneo ovde odeš opet i izložiš u vojnom odseku, jel može da se desi da te pošalju na odsluženje vojnog roka tamo gde bi po odsluženjeu nastavio da radiš, a da to bude u gradu ili okolini odakle si, pod predpostavkom da tako nešto postoji.
Logged
dizastr
mornar
*
Offline Offline

Posts: 18


« Reply #4 on: October 01, 2008, 02:51:57 am »

Hvala vam na odgovorima!
Znaci, koliko sam shvatio, sansa da neko napreduje od VpU u podoficira su skoro nikakve?! A i da ima sanse za to bi trebalo nekih 3-4 godine?!
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 930



« Reply #5 on: October 01, 2008, 05:15:41 pm »

Ne nego moraš da se potrudiš.
Logged
zoranpg
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 33



« Reply #6 on: October 04, 2008, 10:36:16 pm »

Očito niko od vas nije u toku!

Pa upravo se raspisuju oglasi za prijem vojnika po ugovoru! Treba da se primi oko 2000 vojnika!

Po ovom kako se sada planira, specijalističko šlolovanje za podoficire se vraća, ali se neće primati kandidati iz građanstva. Na školovanje će se upućivati vojnici po ugovoru nakon tri godine službe, tj. nakon prvog ugovora.
Pokazalo se da podoficiri sa jednogodišnjim školovanjem nisu dovoljno osposobljeni a četverogodišnje školivanje podoficira se ne isplati.
Tako da se ovim pokušava naći kompromis.

NAPOKON, DA I OVI STARIJI MOGU U PENZIJU!
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #7 on: October 04, 2008, 11:38:42 pm »

VpU može da postane podoficir nakon nekoliko godina staža, ispunjavanju nekih uslova i završenih nekoliko nivoa kurseva: osnovni, liderski itd.
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.023 seconds with 22 queries.