Vir: "Slobodna dalmacija" Split
http://slobodnadalmacija.hr/default.aspxVojna olimpijada
HV nema novca za put u Rusiju
Tenkovi su raznobojni da bi gledatelji lakše pratili natjecanje
Ovog ljeta hrvatski tenkisti mogli bi odmjeriti snage i vještine s ruskim, američkim, njemačkim i drugim tenkovskim posadama. Da ne bilo zabune, ne radi se ni o kakvom ratnom okršaju, nego o pravom sportskom natjecanju koje se naziva „tenkovski biatlon“, a koje će se i ove godine održati u Moskvi uz sudjelovanje tenkova iz niza zemalja.
Kako doznajemo, ruski ministar obrane Sergej Šojgu osobno je pozvao hrvatskog kolegu Antu Kotromanovića da u Moskvu pošalje tenkovsku posadu HV-a kako bi sudjelovala na velikom međunarodnom natjecanju tenkova koje se održava na vojnom poligonu „Alabino“ blizu Moskve od 26. srpnja do 10. kolovoza.
Dolazak je za sada najavilo više od 20 zemalja, među njima i Njemačka, Italija, te SAD. Nekoliko zemalja sudjelovat će sa svojim tekovima, dok će ostale posade od domaćina „posuditi“ 45 tona teške tenkove T-72B. Slanje čak četiriju tročlanih tenkovskih posada najavila je i mala Slovenija, a poziv iz Moskve dobili su i srpski tenkisti.
Sanak pusti
Usprkos želji ministra Kotromanovića da se hrvatski tenkisti promoviraju na ovom natjecanju svjetskog ranga, zbog rezova ionako tanašnog obrambenog proračuna koje je najavio ministar financija Slavko Linić, može se dogoditi da nam “tenkovska olimpijada” ostane tek sanak pusti.
- Ministar obrane Ruske Federacije gospodin Sergej Šojgu uputio je poziv Ministarstvu obrane RH za sudjelovanjem tenkovskih posada Oružanih snaga RH na međunarodnom natjecanju „Tenkovski biatlon 2014.“. Ministarstvo obrane RH još uvijek razmatra odluku o sudjelovanju OSRH na ovogodišnjem natjecanju zbog proračunskih ograničenja i racionalizacije programa međunarodne vojne suradnje - stoji u odgovoru koji smo dobili iz Ministarstva obrane RH.
Tenkovski biatlon prvi put je održan prošle godine u podmoskovskom mjestu Alabino i odmah je izazvao zanimanje u inozemstvu. Za nagrade su se borili tenkisti iz Rusije, Bjelorusije, Armenije i Kazahstana. Pobijedila je posada domaćina, a nagrade je uručio ruski ministar obrane. Ove godine se spisak sudionika širi, pa je dolazak tenkista iz NATO saveza prije nekoliko dana najavio i ruski šef države Vladimir Putin na druženju sa studentima Nacionalnog istraživačkog nuklearnog sveučilišta u Moskvi.
„Tenkovski biatlon“ održava se na istom tipu borbenih mašina – T-72B i vrlo je sličan glavnom ruskom izvoznom modelu T-90 na koji su navikle posade svih zemalja sudionika, pa su u tehničkom smislu svi bili jednaki. Vojni ataše njemačke ambasade u Moskvi najavio je dolazak posada Bundeswehra s tenkom leopard 2. Tenkovski biatlon kao novi ratnički sport osmislio je ruski ministar obrane Šojgu, uz konačni Putinov blagoslov cijeloj ideji.
Da publika lakše prati natjecanje, tenkovi su bili obojeni u zelenu, crvenu, plavu i žutu boju. Skoro 45 tona teški “T-72-B” sa svojih 380 konjskih snaga brzo su vozili “slalom” između zastavica, a zatim su pucali u mete. Spretno su prelazili preko mostova, penjali se na brda, pa ponovno pucali. Puca se s udaljenosti 2,2 km na mete koje simuliraju tenk, oklopna vozila, helikoptere… Za svaki promašaj mora se odvoziti jedan kazneni krug.
Prošlogodišnje natjecanje pomno je pratilo tri tisuće vojnih uzvanika, među njima i oko 50 vojnih atašea iz raznih zemalja, no za širu javnost događaj ipak nije bio otvoren.
Umirovljeni brigadir Nikolaj Arkadijev, analitičar Glavnog stožera vojske Ruske Federacije, za „Slobodnu“ je pojasnio način igre u tenkovskom biatlonu.
Bitka kod Prohorovke
- Tijekom natjecanja, podijeljenog u tri etape, posade imaju nekoliko zadataka: pogoditi metu raketom, uništiti metu koja nisko leti protuzrakoplovnom strojnicom, te izvršiti tri artiljerijska gađanja. Pri tome tenkovi moraju savladati prepreke kao što su kanali, privremeni most za prebacivanje gusjeničara, umjetna minska polja i forsirati vodene prepreke.
Tenkovski biatlon predstavlja natjecanje u kojem posade moraju pokazati svoje najbolje profesionalne navike kao što su usklađenost, vještinu da u najkraćem roku pogode cilj, kao i majstorstvo u vožnji tenka. Prošlogodišnji biatlon organiziran je povodom 70. godišnjice sukoba sovjetskih i njemačkih tenkova kod Prohorovke, u okviru Kurske bitke, najveće tenkovske bitke u povijesti - pojašnjava brigadir Arkadijev. Svaki član pobjedničke posade za nagradu dobiva ladu nivu.
Denis Krnić
Promocija hrvatske industrije borbenih vozila
Tenkovski biatlon dobar je marketinški događaj za ruske tenkove i način da se budući kupci na licu mjesta uvjere u njihovu kvalitetu. Hrvatska ima slobodu na biatlonu sudjelovati s jednim svojim tenkom, M-84 ili njegovom naprednijom verzijom, prototipom M-95 degmanom. No, zbog opće štednje, teško je očekivati da će se Hrvati na poligonu ukazati sa svojim oklopnjakom. Ipak, bila bi to sjajna prigoda za promociju najozbiljnijeg proizvoda hrvatske vojne industrije.
Ništa od ophodnog broda
U novom rebalansu proračuna ministar Slavko Linić najavio je vojnom budžetu skresati čak 200 milijuna kuna, pošto se, na sreću ministra Kotromanovića, ipak odustalo od prvotnog plana rezanja sredstava namijenjenih MORH-u za čak 400 milijuna kuna. Takav potez usporit će neke započete projekte poput izgradnje prvog ophodnog broda za Obalnu stražu, opremanje oklopnih vozila borbenim stanicama, možda će se odustati od remonta tenkova, a, navodno, samo tekući remont migova ne bi bio upitan. Bit će to dodatni udarac ambicijama ministra Kotromanovića da oružane snage donekle osovi na noge.