PALUBA
March 29, 2024, 03:54:50 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenkovski biatlon  (Read 137540 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #210 on: August 17, 2015, 02:56:21 pm »

Bio sam ubedjen da su ugovorci članovi posade enkova, sa podoficirom kao komandirom tenka. Eto vidiš, zabluda.

PS Naravno da komandiri vodova, četa i batalona imaju svoj tenk, ali bi njih trebalo biti znatno manje nego onih sa ugovorcima i podoficirima.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #211 on: August 17, 2015, 04:09:38 pm »

Rade, jas sam upravo to i napisao.

Nekada, dok je bilo redovne vojske, posadu tenkova su činili ugovorci i redovna vojska u najvećem broju kao nišandžije i vozači, dok su podoficiri bili komandiri tenkova. Bilo je i slučajeva da su cele posade činili redovni vojnici ili ugovorci, s tim da je komandir takve posade imao čin desetara.

Što se tiče komandnih tenkova, oni su bili +1 u formaciji samo kao komandni tenk tenkovske čete i komandni trenk oklopnog bataljona. To znači da ako jedna tenkovska četa broji 3 voda sa po 3 tenka = 9 tenkova, ali u prvom vodu postoji i komandni tenk čete (kao četvrti tenk u vodu), to mu dođe 10 tenkova u jednoj tenkovskoj četi. Komandiri vodova su dužili prvi tenk u svom vodu i oni su kao komandiri vodova uvek po činu bili podoficiri, osim komandira prvog voda koji je ujedno bio i zamenik komandira čete, on je imao čin potporučnika ili poručnika.

Oklopni bataljon se sastojao iz dve tenkovske i dve mehanizovane čete, što je 10+10 tenka = 20 tenkova + 1 komandni tenk bataljona = 21 tenk u oklopnom bataljonu. Koliko se sećam, u mehanizovanim četama je formacija sa BVP M-80A bila ista kao i u tenkovskim četama. To bi značilo da je jedan oklopni bataljon brojao 21 tenk i 20 BVP.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #212 on: August 17, 2015, 11:23:20 pm »




   Mala ispravka Bandzi. Nekada je tenkovski bataljon brojao 3 tenkovske čete po 10 linijskih tenkova + komandni tenk k-danta bataljona i 1 mehanizovanu četu sa 10 transportera. Tenkovska/mehanizovana četa je imala 3 voda po 3 vozila + komandni tenk/ transporter komandira čete=10. Znači 31 tenk i 10 transportera.

   Mehanizovani bataljon je brojao 3 mehanizovane čete i jedna tenkovska četa znači 31 transporter i 10 tenkova. Uz to su bataljonima pripadale i minobacačke baterije 120 mm za podršku koje su bile u ratnoj formaciji + komandni oklopni transporter BTR 50 PK za komandu bataljona i BTR 50 Pu za komandanta brigade, kao i nekoliko kamiona za prevoz četne stanice.

   Danas je na snazi NATO formacija gde četa broji 4 voda a bataljon 4 čete + tenk komandira svake čete i tenk komandanta bataljona u tenkovskom bataljonu. U mehanizovanom ima 3 meh.čete + četa za podršku naoružana lovcima tenkova BOV.

   Komandiri četa i vodova su po formaciji oficiri a komandiri ostalih tenkova su podoficiri, dok su nišandžije i vozači profesionalni vojnici. Slično je bilo na tenkovima M-84 i u JNA i kasnije jer kod ovog znatno složenijeg i skupljeg sredstva nikada nisu komandiri bili redovni vojnici, za razliku od T-55 kojih je bilo znatno više pa je na nekima komandir bio desetar redovni vojnik.

   Nakon profesionalizacije došlo se do vrlo visokog stepena obučenosti svih vojnih kolektiva pa i tenkovskih posada što su na poslednjem bialonu tenkisti i pokazali. Uopšte ne sumnjam da bi na bilo kom medjunarodnom takmičenju drugih rodova vojske naši pripadnici takođe pokazali vrhunske rezultate. Sada kad više nema obaveznog služenja vojnog roka gde svakih nekoliko meseci dolaze nove partije vojnika (od kojih veliki broj nije zainteresovan niti posebno motivisan da se što bolje obuči i pruži maksimalne rezultate) kolektivi ne gube vreme i resurse na ponovno i ponovno obučavanje ljudi koji nakon odsluženja odlaze i najčešće se nikada više ne vraćaju u istu jedinicu. Dobiveno vreme i resursi sada se troše na obuku ljudi kojima je to profesionalna orijentacija, barem narednih desetak godina i rezultati nisu izostali.


Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #213 on: August 18, 2015, 07:43:37 am »

Ne mogu da se složim sa tobom oko formacije, jer je u mojoj oklopnoj brigadi 95/96 formacija oklopnog bataljona i tenkovskih četa u njemu, bila upravo onakva kakvu sam i napisao.

Za komandire tenkova se takođe ne slažem, jer je kao što rekoh, bilo tenkova sa ročnim desetarima kao komandirima, pa čak i kompletnih posada sa ročnim vojnicima.
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #214 on: August 18, 2015, 01:00:00 pm »

Da mi je neko picao ne bih mu verovao,kuvajcani kao da su otisli na drift  laugh

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/H85Jk7VrkMU?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #215 on: November 08, 2015, 06:04:38 pm »

Na Rusia today  RT ide več koji sat snimak biatlona. Sa komentatorom i objašnjenjima.

Vlado
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #216 on: November 08, 2015, 06:18:46 pm »

To je Vlado biatlon od prošle godine, gde su svi (sem Kineza) vozili T-72B, a Rusi vozili T-72B3. Na ovogodišnjem biatlonu su sve ekipe (sem Kineza) vozile tenkove T-72B3.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #217 on: November 08, 2015, 06:59:14 pm »

Ma ja gledam druge stvari. Sad kad sam vidio da kineski tenk ne drži top na hidrokočnici kod opaljenja čudio sam se pola sata.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #218 on: November 08, 2015, 07:04:17 pm »

Sad spominju Sašu Karadžića, mog FB prijatelja koji je bio tamo ove godine kao vozač. Ove godine.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #219 on: November 08, 2015, 07:17:13 pm »

Svaki tim ima tri ili četiri ekipe (posade). Moguće da su ove godine u posadama bili i pojedini tenkisti od prošle godine. Evo, malo pre je bila sprska posada i sva tri hica u metu, dok Rusi sa T-72B3 dva promašaja. Malo mi je čudno da ima toliko promašaja statične mete sa gađanjem iz mesta. Da li tenkovi nisu dobro podešeni ili je to do posada, ko će ga znati. Šta bi tek bilo sa gađanjem pokretne mete sa tenkom u pokretu...


To je retrospektiva prošlogodišnjeg biatlona, a emisije u nastavcima idu na RT već nedelju ili više dana.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #220 on: November 08, 2015, 07:42:18 pm »

Volio bih da to izrešetam iz pokreta u pokretnu metu. Tenk koji smo pravili u Kini, pokretni tenk, oko 40 km/h, meta bočno pokretna oko 40 km/h, idem prema meti negdje oko 1500 metara, koliko se sjećam, sve u metu, strogi centar. oko pola metra od centra mete. Jedan u strogi centar, tj 12 cm od samog centra.
Još mi HES nije bio ispravan, pregrijavao se. Imao sam veliki odskočni ugao kod opaljenja zbog toga. A odskočni ugao se dodaje u ukupni korigovani tablični ugao. Zbog toga sam se žestoko svađao sa kineskim "stručnjakom" za top. Iz fabrike kineskih topova. Kasnije su ga smakli. Došao je jedan koji je slušao kako se radi sa topom. Samo je meni bila razbijena glava zbog neispravnog HES-a.

Ali je top bio kineski, a on je neuporedivo bolji od ruskog ili SFRJ topa. Neuporedivo. A i kineska municija. Neuporedivo bolja.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #221 on: November 08, 2015, 10:24:30 pm »

I ja bih zaista voleo kada bi se od sledeće godine veći akcenat stavio na gađanje pokretnih meta, sa tenkom u pokretu, naravno. Tu bi se stvarno pokazale mogućnosti (ili nemogućnosti) tenka T-72B3, dok bi sa druge strane obučenost posada morala biti na vrhunskom nivou, ako se žele postići dobri rezultati.

Onu reli vožnju tenkom, kao neku vrstu pokazatelja obučenosti vozača, treba izdvojiti kao poseban deo takmičenja i propisati određena ograničenja, kako bi se oštećenja tehnike i povrede posade svele na minimum.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #222 on: November 09, 2015, 12:40:10 am »




   Sve sugestije i predloge na organizaciju tenkovskog biatlona treba uputiti Rosbronoexportu koji je generalni sponzor ovog takmičenja. Inače, cilj ovakvog takmičenja je da se potencijalne mušterije zainteresuju za kupovinu T-72B3 koji više nije najmoderniji u Rusiji i može se sada ponuditi inostranom kupcu. Mora se priznati da im je marketing vrhunski i jedinstven u svetu. Ko još danas može da se pohvali sa takvim pristupom ciljnoj grupi kupaca gde se omogućava da se tenk proba na stazi, gađa iz njega i maksimalno optereti prilikom eksploatacije potpuno besplatno, pod firmom međunarodnog takmičenja!

   Učesnicima biatlona je tokom boravka prikazan i kabinet sa simulatorima gde se svaki član posade uvežbava na svom simulatoru povezan sa ostalim članovima koji su u svojim simulatorima. Takođe, prikazana je i sala u kojoj se vrši obuka cele čete gde u ovakvim simulatorima istovremeno izvode četno uvežbavanje u najrazličitijim taktičkim situacijama! Nakon praktične upotrebe tenka i uspešne obuke na njemu ovaj detalj bi trebao da zaokruži kompletnu ponudu gotovog proizvoda.

   Celokupna manifestacija je profesionalno izvedena uključujući svečano otvaranje i zatvaranje vojnih igara, sa fantastičnim dekorom i fascinantnim vatrometom tom prilikom, kao na pravim olimpijskim igrama. Svaki detalj boravka i smeštaja učesnika je bio izvanredno osmišljen, bez suvišne pompe i nepotrebnog luksuza ali na svetskom nivou. Ne verujem da postoji i jedan član bilo koje ekipe koji je ostao ravnodušan i da nije bio oduševljen onime što mu je domaćin prezentovao. U svakom slučaju, ako bi ih sada neko pitao koji bi tenk njegova zemlja trebala da nabavi njihov odgovor bi bio samo jedan.



Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #223 on: November 09, 2015, 12:58:02 am »

Pa odlično. Neka onda konačno uvedu gađanje pokretne mete tenkom u pokretu. Nema bolje provere mogućnosti SUV-a od toga.

Ovo do sada je bila, što bi se reklo, "ladna voda" i za prosečan tenkovski SUV, pa je i pored toga bilo promašaja. Ako im je glavni cilj bilo pokazivanje kako se tenk može demolirati za kratko vreme, onda im i nije neki fazon. To svako može da uradi, a naročito su to ove godine pokazali "leteći Kuvajćani" i još jedan tim koji je uspeo da udarcem velikom brzinom u beton odvali od šasije oba točka lenjivca.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #224 on: November 09, 2015, 08:38:39 am »

Gledam ovaj video koji je objavljen na MCM forumu.



Moja ekipa, bićemo na sajmu naoružanja u Kuvajtu za nekoliko dana, je skoro sve ovo napravila i mi ovo nudimo zemljama Zaliva.

Napravili smo ono što VTI nikad nije uspio, a pokušavao je. Izgubili su vrijeme, milione i svašta nešto, ali bez uspjeha.

Mislim da ćemo biti zapaženi na http://gulfdefense.com/

U mojoj ekipi imaju zvučna imena koja se bave vojnom tehnikom. Profesori, doktori, pukovnici (svi su u penziji), matematičari, programeri, i nekoliko bivših radnika SDRP-a, odnosno onih koji su radili za SDRP..

Dakle, trenažeri za M84 već rade. Ali će raditi za kuvajtsku vojsku.

Pozdrav

Vlado
Logged
Pages:  1 ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.