PALUBA
April 27, 2024, 07:48:46 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17   Go Down
  Print  
Author Topic: Potapanje PČ-176 Mukos 1991.  (Read 141180 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #105 on: August 30, 2011, 11:36:39 am »

Prema nekim verzijama upaljač je imao osigurač, znači najvjerojatnije je imao udarni upaljač. Ako je bojeva glava bila od 10-15 kg, kompletna sprava nije mogla imati ispod 50kg. Masa od 50 kg, pri brzini od 6 čv, razvije priličnu silu, koja se nemože porediti udarom u valove. Na kraju krajeva upaljač može biti dvostupanjski, daljinski se samo stavlja u oštro stanje u blizini cilja.
Neki opisi manipulacija sa tom spravom ( ako je to to) ukazuju da je imala sprava vijerojatno, dvostupanjski upaljač, znači da se daljinski, radio vezom, stavlja u oštro stanje.
Ovo su samo hipotetična razmišljanja.
Slažem se sa svime kao pretpostavkom jedino mislim da ta naprava nije imala po svim navodiocima preko 10 kil. eksploziva. Prema tome ni krajnja ukupna težina od 50 kg. koliko je navedeno nebi mogla da stoji. Gledajući priložene snimke, ukoliko su verodostojni, ni veličina lopatica propelera nešto mi ne garantuje da bi mogla pokretati težinu od 50 kila kroz vodu i da postigne zadovoljavajuću brzinu.

Mislim da bi se tu moglo razmišljati i o krajnjoj nebudnosti posade i eventualni nekakvi prijašnji kontakti sa kopnom i ljudima koji su nekad bili na Mukosu. Možda im je data i kakva garancija da neće biti dirani, ako se "pristojno" ponašaju. A onda upad u postavljenu klopku.

To razmatram samo kao pretpostavku jer se na par mjesta pojavljuju natpisi kako je Mukos tu kontrolirao prolaz kroz Splitska vrata i uglavnom je bio sklonjen i "čučio" u uvali gde se desio udes. Ukoliko je on tu većinu vremena bio sklonjen i po potrebi izlazio, lako mu se moglo na udaljenosti od 500-600 metara od obale postaviti sijaset podvodni diverzantskih naprava i eksploziva svih mogućih vrsta.
Njegovim zadnjim prilaskom konačno je nadošao "na svoje" i slučaj udesa je time definisan.

Skloniji sam razmišljanju o postavljenim podvodnim diverzantskim napravama sa programiranim aktiviranjem nego o često citiranoj navodno upotrebljenoj napravi. Naravno, sve ovo samo treba uzeti kao pretpostavke dok se konkretno neko ne oglasi, ali ne samo sa jedne nego sa dve pa čak i tri strane.
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #106 on: August 30, 2011, 11:47:01 am »

Prema nekim verzijama upaljač je imao osigurač, znači najvjerojatnije je imao udarni upaljač. Ako je bojeva glava bila od 10-15 kg, kompletna sprava nije mogla imati ispod 50kg. Masa od 50 kg, pri brzini od 6 čv, razvije priličnu silu, koja se nemože porediti udarom u valove. Na kraju krajeva upaljač može biti dvostupanjski, daljinski se samo stavlja u oštro stanje u blizini cilja.
Neki opisi manipulacija sa tom spravom ( ako je to to) ukazuju da je imala sprava vijerojatno, dvostupanjski upaljač, znači da se daljinski, radio vezom, stavlja u oštro stanje.
Ovo su samo hipotetična razmišljanja.
Верујем да си у праву што се тиче активирања о таласе, али што се тиче брзине торпеда, треба имати у виду да је врло лако могло да удари под углом, мањом брзином (ако се брод помера) - чиме се снага удара знатно смањује.
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 179


« Reply #107 on: August 30, 2011, 12:30:37 pm »

Voznja Shotelom, pomocnim propulzorom (nesto nalik vanbrodskom motoru Penti), kod PC tipa 171, omogucava razvijanje brzine do 3 cv u mirnoj sredini.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #108 on: August 30, 2011, 12:40:44 pm »

Voznja Shotelom, pomocnim propulzorom (nesto nalik vanbrodskom motoru Penti), kod PC tipa 171, omogucava razvijanje brzine do 3 cv u mirnoj sredini.
Ali upravo sam neki dan, kad sam tamo čitao o Graničarima, na nekim postovima naših ljudi sa Palube, pročitao da na tim brodovima ni na jednom taj pogon nije ni radio. Ili sam ja pogrešno to protumačio.. Undecided
« Last Edit: August 30, 2011, 12:55:27 pm by ORIĆAREB » Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 179


« Reply #109 on: August 30, 2011, 01:01:49 pm »

Voznja Shotelom, pomocnim propulzorom (nesto nalik vanbrodskom motoru Penti), kod PC tipa 171, omogucava razvijanje brzine do 3 cv u mirnoj sredini.
Ali upravo sam neki dan, kad sam tamo čitao o Graničarima, na nekim postovima naših ljudi sa Palube, pročitao da na tim brodovima ni na jednom taj pogon nije ni radio. Ili sam ja pogrešno to protumačio.. Undecided

u to doba dobar dio Shotela, pomocnih propulzora, je radio, ali je nekako bila tabu tema koristenje istih, kao trose se resursi,.. puno dobar uredjaj
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #110 on: August 30, 2011, 01:06:09 pm »


u to doba dobar dio Shotela, pomocnih propulzora, je radio, ali je nekako bila tabu tema koristenje istih, kao trose se resursi,.. puno dobar uredjaj
Blagodarim na pojašnjenju, jer ja stvarno nisam upućen u to, pa je svako pojašnjenje dragoceno, kako meni tako i ostalima
neupućenima.
Logged
Gazda
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 502



« Reply #111 on: August 30, 2011, 01:21:05 pm »

samo da malo razjasnim situaciju,ja sam inače porijeklom iz Bobovišća na moru,i od svih mještana,uključujući i članove moje obitelji sam čuo da je brod pogođen na lokaciji između uvale tiha i stipanska,otprilike na poziciji na kojoj se sada nalazi ribogojilište.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #112 on: August 30, 2011, 01:40:03 pm »

samo da malo razjasnim situaciju,ja sam inače porijeklom iz Bobovišća na moru,i od svih mještana,uključujući i članove moje obitelji sam čuo da je brod pogođen na lokaciji između uvale tiha i stipanska,otprilike na poziciji na kojoj se sada nalazi ribogojilište.
Odlična informacija. To je već druga. Znači puno vjerodostojnija. Interesujeme "Gazda" koliko ti je poznat taj teren sa koga se je
navodno djelovalo po brodu. Imaš li kakvu mogućnost priložiti kakvu sliku tog terena. Bilo kakvu, ili neko dugi. Svaka slika bi dobro došla.
Logged
Gazda
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 502



« Reply #113 on: August 30, 2011, 03:29:11 pm »

tamo berem drva,idem na lignje,kupam se od malena,lovim....poznat mi je svaki kamen od bobovišća do stipanske.idem pogledat fotografije koje imam pa ću ih postati skupa sa kartom.
Logged
Gazda
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 502



« Reply #114 on: August 30, 2011, 03:46:40 pm »

evo ga.prvo karta,na njoj sam označio točan smjer snimanja svake fotografije: [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* mukos.JPG (132.77 KB, 793x1182 - viewed 348 times.)
Logged
Gazda
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 502



« Reply #115 on: August 30, 2011, 03:48:29 pm »

i fotografije.....
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 1.jpg (71.08 KB, 800x600 - viewed 253 times.)

* 2.jpg (40.11 KB, 800x600 - viewed 256 times.)

* 3.jpg (120.74 KB, 800x600 - viewed 277 times.)

* 4.jpg (139.5 KB, 800x600 - viewed 258 times.)

* 5.jpg (80.16 KB, 800x600 - viewed 122 times.)

* 6.jpg (77.77 KB, 800x600 - viewed 114 times.)

* 7.jpg (82.23 KB, 800x600 - viewed 103 times.)

* 8.jpg (107.42 KB, 800x1067 - viewed 106 times.)

* 9.jpg (55.4 KB, 800x600 - viewed 97 times.)
Logged
Gazda
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 502



« Reply #116 on: August 30, 2011, 03:51:36 pm »

ako koga zanima još šta,neka pita.teren poznajem izvrsno,kako s morske tako i skopnene strane.
Logged
pp5d6 posejdon
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 605


« Reply #117 on: August 30, 2011, 04:28:52 pm »

Prema nekim verzijama upaljač je imao osigurač, znači najvjerojatnije je imao udarni upaljač. Ako je bojeva glava bila od 10-15 kg, kompletna sprava nije mogla imati ispod 50kg. Masa od 50 kg, pri brzini od 6 čv, razvije priličnu silu, koja se nemože porediti udarom u valove. Na kraju krajeva upaljač može biti dvostupanjski, daljinski se samo stavlja u oštro stanje u blizini cilja.
Neki opisi manipulacija sa tom spravom ( ako je to to) ukazuju da je imala sprava vijerojatno, dvostupanjski upaljač, znači da se daljinski, radio vezom, stavlja u oštro stanje.
Ovo su samo hipotetična razmišljanja.
Slažem se sa svime kao pretpostavkom jedino mislim da ta naprava nije imala po svim navodiocima preko 10 kil. eksploziva. Prema tome ni krajnja ukupna težina od 50 kg. koliko je navedeno nebi mogla da stoji. Gledajući priložene snimke, ukoliko su verodostojni, ni veličina lopatica propelera nešto mi ne garantuje da bi mogla pokretati težinu od 50 kila kroz vodu i da postigne zadovoljavajuću brzinu.

Mislim da bi se tu moglo razmišljati i o krajnjoj nebudnosti posade i eventualni nekakvi prijašnji kontakti sa kopnom i ljudima koji su nekad bili na Mukosu. Možda im je data i kakva garancija da neće biti dirani, ako se "pristojno" ponašaju. A onda upad u postavljenu klopku.

To razmatram samo kao pretpostavku jer se na par mjesta pojavljuju natpisi kako je Mukos tu kontrolirao prolaz kroz Splitska vrata i uglavnom je bio sklonjen i "čučio" u uvali gde se desio udes. Ukoliko je on tu većinu vremena bio sklonjen i po potrebi izlazio, lako mu se moglo na udaljenosti od 500-600 metara od obale postaviti sijaset podvodni diverzantskih naprava i eksploziva svih mogućih vrsta.
Njegovim zadnjim prilaskom konačno je nadošao "na svoje" i slučaj udesa je time definisan.

Skloniji sam razmišljanju o postavljenim podvodnim diverzantskim napravama sa programiranim aktiviranjem nego o često citiranoj navodno upotrebljenoj napravi. Naravno, sve ovo samo treba uzeti kao pretpostavke dok se konkretno neko ne oglasi, ali ne samo sa jedne nego sa dve pa čak i tri strane.





masa eksploziva 8 kg,kućište torpeda od kanalizacijsko/vodne cijevi,brzina  oko11km/h(5,5-6 čv),dioda koja je gorila u pravcu odakle se upravljalo torpedom,često iskako jer nije dobro balansiran.On je zbog svoje nesavršenosti zadnji upućen na  brodove JRM,dok je glavni cilj uvijek bio VPBR 31.Brod je pogođen na oko 500 zapadno od uvale Stipanska na o.Braču.

Izjava sudionika:
"Lutajuće torpedo" za vojne stručnjake ja sam ga nazva "plutajuće" zato šta ni potoni ka oni u filmovima, ko ti je vidija torpedo ikad u životu.

Plutajuće torpedo pusti je u vodu i izvadi osigurač Ivan Medvešek-Ico.Marinelić je sa karabinom (optikom) pratija antenu, kako je bilo mora posli 150m već se ni vidila, torpedo je vraćen Ivan-Ico ga je dočeka u pličaku zajaha stiska između nog i veza kurdilu na vrh antene okreni ga prema brodima i pusti Marinelić ga je sada duže pratija ali ga je ipak izgubija kako je Vod za podvodna djelovanja zajedno s "S" vodom HRM-a Mile Čatlaka provocira da se maknu brodi,na brodovima JRM nastala je uzbuna upalili su se motori i počeli su se micat prema Čiovu, Mukos je kružio oko razarača Split,očekujući napad diverzanata.Torpedo je u svom plovu prema razaraču, pravoj meti, pogodilo "Mukos" koji se svojim kruđenjem postavi u rutu torpeda."
« Last Edit: August 30, 2011, 04:53:27 pm by pp5d6 posejdon » Logged
pp5d6 posejdon
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 605


« Reply #118 on: August 30, 2011, 05:06:15 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* TG-01.JPG (204.44 KB, 884x840 - viewed 210 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #119 on: August 30, 2011, 05:22:26 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Cenjeni "PP....", ako nema kakvih prepreka, kolika bi po tvome bila ukupna težina ove naprave, naravno bez postolja, ona što se
spusta u more, samo toliko.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.