PALUBA
April 27, 2024, 01:45:49 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17   Go Down
  Print  
Author Topic: Potapanje PČ-176 Mukos 1991.  (Read 141229 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
firedrake19
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 216


« Reply #60 on: August 26, 2011, 05:19:30 pm »

Po priči koju sam čuo od mještana to je bilo između Stipanske i Tihe na SI Splitskih vrata što bi moglo odgovarat ako je puhala bura i ako ga je nosilo prema Šolti. Do danas je tamo gusta borova šuma do mora u kojoj se možeš sakrit bez problema.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #61 on: August 26, 2011, 05:24:11 pm »

Po priči koju sam čuo od mještana to je bilo između Stipanske i Tihe na SI Splitskih vrata što bi moglo odgovarat ako je puhala bura i ako ga je nosilo prema Šolti. Do danas je tamo gusta borova šuma do mora u kojoj se možeš sakrit bez problema.
Podatak više, svaka čast. Ako si u prilici čuti više javi. 
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #62 on: August 26, 2011, 06:43:04 pm »

Pogled s krme.


* Picture 377.jpg (94.35 KB, 420x403 - viewed 148 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #63 on: August 26, 2011, 06:54:51 pm »

Pogled s krme.
Huh?
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #64 on: August 26, 2011, 07:24:22 pm »

Pretpostavljao sam da će naići neko sa podjebavačkim stavom...
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #65 on: August 26, 2011, 07:26:55 pm »

Pretpostavljao sam da će naići neko sa podjebavačkim stavom...

 Grin Grin Grin
Logged
barbakan
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 085



« Reply #66 on: August 27, 2011, 01:40:13 am »

Pretpostavljao sam da će naići neko sa podjebavačkim stavom...

a ko bi drugi bio nije bilo tesko pogoditi
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #67 on: August 27, 2011, 05:38:48 am »

Interesantno je na koji način je brod pogođen, ako je pogođen. Interesantno bi bilo čuti i izjavu nekog sa broda, o ponašanju posade za vrijeme zadatka (čudi me podatak o vezanom mornaru u pramcu, a niko ništa ne spominje). Brod je cijelu noć plutao nošen strujom i jugom. Postavlja se pitanje, zašto je brod napušten i ako je već napušten, zašto nije uništen, što je bilo neophodno, da ne padne u pogrešne ruke. U ratnoj mornarici je najveća sramota prepustiti brod neprijatelju.
Da je brod pogođen(ili nije pogođen) nije nikakvo čudo, iako nikako nije jasno šta se približio obali na puškomet.
Ovde se pojavila karta gdje bi ga navodni torpedo mogao pogoditi na 1000m od obale. Prvo brod se u tom momentu morao nalaziti na manje od 1000m od obale i to baš u onoj točki gdje je bio pripremljen torpedo, koji je neko morao ubaciti u more i imati vizuelnu pregled za navođenje. Čim bi se odmakao od te točke i daljina bi se povećavala. To mi nekako izgleda pomalo sve skupa nemoguće. Brod se sam dovede u traženu točku?
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 179


« Reply #68 on: August 27, 2011, 05:47:17 am »

Ma ne treba se ljutiti na svaku sitnicu, ..
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #69 on: August 27, 2011, 07:53:59 am »

Interesantno je na koji način je brod pogođen, ako je pogođen. Interesantno bi bilo čuti i izjavu nekog sa broda, o ponašanju posade za vrijeme zadatka (čudi me podatak o vezanom mornaru u pramcu, a niko ništa ne spominje). Brod je cijelu noć plutao nošen strujom i jugom. Postavlja se pitanje, zašto je brod napušten i ako je već napušten, zašto nije uništen, što je bilo neophodno, da ne padne u pogrešne ruke. U ratnoj mornarici je najveća sramota prepustiti brod neprijatelju.
Da je brod pogođen(ili nije pogođen) nije nikakvo čudo, iako nikako nije jasno šta se približio obali na puškomet.
Ovde se pojavila karta gdje bi ga navodni torpedo mogao pogoditi na 1000m od obale. Prvo brod se u tom momentu morao nalaziti na manje od 1000m od obale i to baš u onoj točki gdje je bio pripremljen torpedo, koji je neko morao ubaciti u more i imati vizuelnu pregled za navođenje. Čim bi se odmakao od te točke i daljina bi se povećavala. To mi nekako izgleda pomalo sve skupa nemoguće. Brod se sam dovede u traženu točku?
Samo da pojasnim malo, pošto sam ja postavio pominjanu kartu. Ograničeno područje mogućeg oštećenja sam unio dosta grugo, jer i nisam imao kartu nego obrađivanu na računaru. Linija bi trebala prestavljati 500 m od obale, a ne 1000 m. Sve u svemu u smislu gornjeg teksta još i grđa situacija i kompliciranija pitanja.

Usput da dodam. Mene lično u ovom slučaju samo interesuje prava istina. I ništa više. Ko je kriv za oštećenje objekta, posada, strana "A", strana "B" ili neko deseti. To se treba utvrditi da bi se "razbile" špekulacije oko toga i na taj način demaskirali svi oni koji su "zaslužni" za taj događaj.
« Last Edit: August 27, 2011, 08:01:10 am by ORIĆAREB » Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 179


« Reply #70 on: August 27, 2011, 08:24:12 am »

Mislim da opis tada kk Bernadic S. odgovara istini (inace bivsi komandant SB Jadran).

Osnovna odgovornost za potapanje broda lezi u dvije komponente tadasnje JRM:
- obavijestajni rad (trebali su znati za opasnost i ucrtati je u radnu kartu)
- komandant broda koji se isuvise priblizio teritoriji pod kontrolom protivnika, bez obzira da li je bio obavijesten o prijetnji neprijatelja, znaci intuicija i procjena  ili u narodu receno "uzdaj se use i u svoje kljuse".

Netko je opisao da je rukovalac torpeda "zajahao", mislim da se radi o tome da netko treba  torpedo spustiti u more i generalno usmjeriti na cilj. Radio vodjenjem ne moze se precizno korigirati putanja do cilja tako da se moze racunati da je bilo kakav dodir sa ciljem uspjeh kod tih naprava.

Otkrivanje je skoro nemoguce kako je to uvazeni @orica napisao

Logged
lEO - ZD
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 091



« Reply #71 on: August 27, 2011, 09:36:28 am »

Evo malo razmišljanja
istina je da je vođenje torpeda (bilo žicom bilo radi putem) teško, zapravo je teško odrediti položaj torpeda.
E sad to je pogotovo teško noću odnosno pri slaboj rasvjeti.
Čitajući ovu raspravu prvo što mi je palo na pamet zašto na nosać antene ne staviti nekakvu usmjerenu rasvjetu?
jedno malo rasvjetno tijelo vrlo uskog kuta omogućava da ga onom koji ga uprvlja vidi a suprotnoj strani da ga ne vidi.
Uski kut svjetla dao bi i drugu prednost, nestajanje svjetla ukazivalo bi na preveliko skretanje.
Ovo je samo razmišljanje ne bazira se na nikakvim podatcima.

Usput zar nije to slično principu vođenja pt raketa?
Leo
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #72 on: August 27, 2011, 10:39:53 am »

Колико сам пратио расправу, и похватао податке, накупило се доста питања...

Торпедо које је приказано у новинском чланку је просте конструкције. Горњи део служи као пловак, и он делимично вири из воде, са антенама. Како је навео Лео, било би пожељно да има неко светло позади, да би се видео положај. На тај начин би гађање чак и било лакше при слабом осветљењу, јер би се светло и положај лакше видело.

Торпедо има брзину од око 10км/ч, односно прелази око 160 метара у минути.
Ћиро је добро нацртао опасну зону око обале за брод, она скица пре је тотално небулозна - брод се налази на око 3км од обале.

Мени је најлогичније да су направили заседу у самим вратима - тамо мора да прође брод, а у домету је. Све остало је предалеко.
Гађањем у Сплитским вратима, торпедо би стигло до циља за око 2-2,5 минута, ако брод плови средином врата.

Претходно је Раде рекао да је брод ишао "шотелом". Не знам која је то брзина, али претпостављам да није мања од 6 км/ч.
У таквим условима није изводљиво да торпедо јури за бродом, него мора да га директно удари. Ово уопште није лако, ако се навођење врши са мање висине, те је теже одредити даљину од циља. Поготово ако узмемо у обзир да је потребно прилично претицање - у почетку и преко 30 степени. Ако додамо да је било таласа у вратима, онда би било право чудо да је руковаоц гађања успео да у тим условима, погоди из прве, и то без претходне вежбе и пробања оружја.

Гледајући мапу, рекао бих да постоји још једна могућност, која је далеко технолошки простија, и сигурнија:
Да ли је било могуће да се између два острва развуче канап, на који би се закачило неколико мањих мина. Повлачењем канапа, би се могло управљати минама, које би удариле у брод који наилази. Такође, ако би брод затегао канап, мина би ударила у бок брода. Пошто је експлозија била на прамцу, ово није немогуће. Такође, ово решење је кориштено одавно - колико се сећам, још у америчком рату за независност.
Logged
buva
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 164


« Reply #73 on: August 27, 2011, 11:33:38 am »

Mislim da opis tada kk Bernadic S. odgovara istini (inace bivsi komandant SB Jadran).

Osnovna odgovornost za potapanje broda lezi u dvije komponente tadasnje JRM:
- obavijestajni rad (trebali su znati za opasnost i ucrtati je u radnu kartu)
- komandant broda koji se isuvise priblizio teritoriji pod kontrolom protivnika, bez obzira da li je bio obavijesten o prijetnji neprijatelja, znaci intuicija i procjena  ili u narodu receno "uzdaj se use i u svoje kljuse".



Jednostavnije rečeno: tu si nepoželjan i naletit ćeš ti meni kad-tad, pa makar te i kamenom gađa. Ne može brod biti tu danima i misecima, a da ne naiđe na ....
A šta je bitno kako je pogođen, slučajno ili ne, pogođen je, da li se kretao ili ne, nebitno, da li je torpedo udario njega ili je on udario torpedo, rezultat je isti.
Pravo pitanje postavio je ML - reakcija posade. Nedostatak ljudstva i ukrcavanje novog, neiskusnog ljudstva. No, to znaju oni koji su bili na Mukosu.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #74 on: August 27, 2011, 11:35:00 am »

Bitno je čime je pogodjen, kako nije bitno? To je i najveća enigma, čak i članovima posade Mukosa.
Logged
Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 22 queries.