Karlo
potporučnik
Offline
Last Login:July 08, 2017, 07:50:46 am
Posts: 2 112
|
|
« Reply #283 on: August 14, 2016, 08:03:08 am » |
|
Ponova nisam siguran pod koji topik ovo svrstati jer može biti u niz,pa evo ovdje.
I ako ovo izgleda nebitno iz njega se može vidjeti naš "odnos" prema "neutralnosti" politike.Osobno nisam ni za prisustvo "Rusa" ali iz niza poteza se vidi da mi sve više ulazimo u NATO.Čak je naš odnos "čudniji" nego i nekoh članica NATO.Moglo bi se ovdje navesti i odnos naše politike i u vezi izbjeglica i prema terorizmu.Juče je valjda bilo da su se sastali Šojgu,Đorđević i Diković na Međ.vojnim igrama u vezi terorizma. Veoma skraćeno,ali evo, što je pokazatelj za naše unutrašnje i spoljne odnose:
Bojazni oko pravnog statusa zatvorenika iz Gvantanama
Izvor: N1,14.avg.tg.
Pozivajući se na diplomatske izvore u Vašingtonu, Politika piše da će još četiri zatvorenika iz Gvantanama biti prebačeno u Srbiju. Srbija je u julu već primila dvojicu pritvorenika, jednog Jemenca i jednog Tadžikistanca.
Politika prenosi i da će deo zatvorenika iz Gvantanama, u okviru akcije Vlade SAD da do kraja godine razmesti sve zatvorenike, biti prebačen i na Kosovo.
U Ambasadi SAD su povodom prebacivanja još zatvorenika u Srbiju rekli da je najbolje da "Vlada Srbije sama odgovori na pitanja o svojim planovima".
Još se nisu stišali ni komentari oko dolaska Abdulaja i Al Daifija, a već stižu najave o dolasku još nekoliko onih koji su sa njima do juče delili zatvorske ćelije u Gvantanamu. O navodima Politike zasad se niko ne izjašnjava, baš kao što u Vladi nisu želeli previše da govore ni o prebacivanju dvojice zatvorenika pre mesec dana. Jedino što se tada čulo jeste po kom osnovu je to urađeno.
"Na osnovu Ustava Republike Srbije, na osnovu mnoštva naših bilateralnih sporazuma i potpisanih sporazuma koje imamo sa SAD", kazao je Aleksandar Vučić 13. jula 2016.
Politika: Još zatvorenika stiže iz Gvantanama u Srbiju
Novinar Vuk Cvijić, koji se bavio slučajem prebacivanja zatvorenika, kaže, međutim, da je nejasno kako ih Srbija drži pod nadzorom, a da za to nema zakonski okvir.
"Status u kom su oni u Gvantanamu kod nas ne postoji. Oni nisu osuđenici, pa da to bude neka razmena osuđenika, nisu čak ni pritvorenici. Oni nisu definisani našim zakonom. Ne znam samo što je bio problem, ako se već znalo da će oni doći, da se donese neki adekvatan zakon, po kom osnovu bi oni bili ovde. Tako bi bilo lakše svima", kaže on.
Cvijić deli bojazan koju je nedavno iznelo i Društvo sudija Srbije. Ono je saopštilo da je država dužna da objasni po kom pravnom osnovu se zatvorenici upućuju u Srbiju da se kasnije ne bi desile neke štetne posledice koje bi mogle proisteći iz eventuаlnog kršenjа njihovih ljudskih prаvа i sloboda. Uz to, kaže Cvijić, sve o zatvorenicima koji su prebačeni u Srbiju drži se pod velom tajne, što je, objašnjava on, razumljivo samo kada je reč o tome gde se sada nalaze:
"Ne verujem da ćemo ih sad videti u Guči ili da su bili na Egzitu, ali ne treba da bude tajnost pod kojim uslovima, koliko ćemo ih primiti, koje su službe za njih nadležne, kakvi se zakoni primenjuju na njih, mislim da građani Srbije to treba da znaju, jer to oni i plaćaju".
Vojnog analitičara Aleksandra Radića tajnost uopšte ne čudi: "Dolazak ljudi iz Gvanatanama je vruća tema u Srbiji, neugodno je i pokušati srpskom javnom mnjenju objasniti šta se tu dešava iz pozicije vlasti. Zato prepuštaju medijima i ljudima sa strane da pokušaju da rastumače šta se tu ustvari dešava, jer treba imati smelosti i hrabrosti i jasno reći javnom mnjenju ono što naši političari nemaju smelosti i hrabrosti da urade, da je to svrsishodno".
Tim potezom, objašnjava Radić, Beograd šalje signal Vašingtonu da želi da sarađuje i bude partner. A kad već ne može kroz učešće u nekim akcijama to dokazuje prihvatanjem zatvorenika.Ima i video ali evo samo fotka da se šareni:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
-------------- Ukratko da dodam,ukoliko "zbrojite" i dosadšnje ustupke(Partnerstvo,ratifikacija ugovora u odlazećoj vladi na skupštini itd),teško da se ovo može podvesti pod neutralnu politiku.Ako k tome dodate da smo mi izuzetno "humano" primali imigrante da ne bi imali probleme sa muslimanskim fundamentalistima,te sad radimo da primimo i zbrinjavamo njihove "paćenike",zaista je nemoguće racionalno objasniti ove postupke. I ako je navedeno da su određene zahtjeve imali i udruženje pravnika oni su zataškani.Ako k tome dodate i da se sada mi pojavljujemo kao meta fundamentalistima(otmice ili zločini da bi se oslibodili njihovi,o ekonomskom trošku države koja nema za normalni život svojih građana,itd.).
Poz.
|