PALUBA
December 05, 2024, 09:03:37 am *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News: Dobrodošli na balkanski vojni forum Paluba.Info!
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 [77]   Go Down
  Print  
Author Topic: Odnosi na relaciji Srbija - NATO  (Read 235743 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:December 03, 2024, 09:44:42 pm
Posts: 22 859


« Reply #760 on: June 10, 2023, 10:05:54 pm »

Амбасаде, осим што представљају своју зељу имају право (по међународним дипломатским конвенцијама) и обавезу (према задацима које им даје њихова земља) да прикупљају информације о земљи домаћину. Наравно, на легалан начин. То је тако од када амбасаде уопште и постоје. Није то нешто ново и само на Балкану. Обавештајци се данас и не крију. Деле визит-карте, као Алекса Жунић (постоје и полицијски и обавештајни аташеи). Највећи број обавештајних информација се прикупи легалним путем (из медија, пријатељских и радних веза, анализама и сл.). Осим легалног начина прикупљања обавештајних података, стране обавештајне службе се користе и илегалним начинима (стварањем агентурне мреже, коришћењем криминалних група за своје циљеве, подмићивањем, уценама и сл.).

А војни аташеи углавном и долазе из обавештајног сектора земље која га шаље. Они сами су тај "војнообавештајни сектор".
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Yesterday at 09:28:52 pm
Location: Obrenovac - selo Mislođin
Posts: 16 176


« Reply #761 on: July 11, 2023, 09:33:36 pm »

Šta sve o Srbiji piše u dokumentu NATO

Jačanje odnosa NATO-Srbija bilo bi od koristi i Alijansi, i Srbiji, i celom regionu, navedeno je u završnom dokumentu, koji je danas objavljen posle prvog dana samita NATO u Vilnjusu.

U tačkama, koje se tiču Srbije, navode i da pozivaju Beograd i Prištinu na hitnu deeslakaciju, povratak dijalogu i primenu sporazuma iz Brisela i Ohrida. Kako su saopštili iz NATO, jačanje odnosa NATO-Srbija bilo bi od koristi i Alijansi, i Srbiji, i celom regionu.

“Očekujemo od Srbije da se na konstruktivan način angažuje sa NATO i svojim susedima, uključujući i svoje javne komunikacije o obostranim koristima saradnje NATO i Srbije”, piše u tački 77, koja bi trebalo da bude deo završnog dokumenta, koji će lideri Alijanse usvojiti tokom sutrašnjeg, završnog dana samita u Vilnjusu.

Kako su naveli, podržavaju dijalog uz podršku EU i druge napore usmerene na normalizaciju odnosa između Beograda i Prištine i pozivaju strane da iskoriste trenutak i angažuju se u dobroj veri ka postizanju trajnog političkog rešenja.

“Pozivamo obe strane da odmah dođe do deeskalacije, vrate se dijalogu i konstruktivno se angažuju u primeni sporazuma o putu normalizacije između Beograda i Prištine koji je nedavno postignut u Briselu i Ohridu”, stoji u dokumentu.

U tački 78 poručuju da ostaju posvećeni kontinuiranom angažovanju NATO na Kosovu i Metohiji, preko misije Kfor koje predvodi NATO.

“Kfor će nastaviti da obezbeđuje bezbedno okruženje i slobodu kretanja na Kosovu u skladu sa Rezolucijom SB UN 1244”, navodi se u komunikeu.

Kako piše, nedavne eskalacione akcije su neprihvatljive i osuđuju nasilje na severu Kosova, kao i, kako su naveli, ničim izazvane napade u kojima su NATO vojnici zadobili ozbiljne povrede.

“Povećali smo prisustvo trupa Kfora da odgovorimo na napetosti koje se ponavljaju. Sve promene brojnosti snaga Kfor će ostati zasnovane na uslovima, a ne kalendarski”, piše u dokumentu.

Izvor
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Yesterday at 09:28:52 pm
Location: Obrenovac - selo Mislođin
Posts: 16 176


« Reply #762 on: August 28, 2023, 01:22:10 pm »

NATO šalje jasnu poruku Srbiji

NATO šalje jasnu poruku Beogradu da je njegov strateški cilj zaokruživanje celog regiona pod njegovom zastavom, pišu mediji.

Sjedinjene Države, Turska, Velika Britanija i Nemačka ozbiljnim naoružavanjem Prištine koriste kosmetske Albance kao sredstvo NATO-a za disciplinovanje Beograda, dok nastajanje kosovske vojske ukazuje na potencijalnu nestabilnost u regionu, smatra analitičar Centra za društvenu stabilnost Srđan Graovac.

Takođe, kako kaže, kada se govori o naoružavanju kosmetskih Albanaca, odnosno o opremanju tzv. vojske Kosova, moramo da se fokusiramo na političke interese država koje učestvuju u tom nelegalnom procesu. Već činjenica da Kosmet po međunarodnom pravu ne može da formira vojsku govori o očiglednim međunarodnom pravnom nasilju.

“Zemlje Kolektivnog zapada, na prvom mestu SAD i Velika Britanija, naoružavanjem Prištine vrše dodatni pritisak na Beograd. Ukoliko znamo da su sve zemlje oko južne srpske pokrajine članice NATO-a, kao i da su NATO snage stacionirane na Kosmetu, onda je jasno protiv koga bi eventualno to oružje trebalo da bude usmereno. Na ovaj način NATO šalje jasnu poruku Beogradu da je njegov strateški cilj zaokruživanje celog regiona pod njegovom zastavom i da će Srbija, dok god ne bude stala pod taj barjak, biti tretirana kao potencijalna pretnja, dok će kosmetski Albanci biti ništa drugo do sredstvo NATO-a za disciplinovanje Beograda”, istakao je Graovac za “Politiku”.

Dodao je da u tome ne treba zanemariti poziciju Turske koja igra možda najznačajniju ulogu u procesu naoružavanja kosmetskih Albanaca. Imajući u vidu vrednost i količinu isporučenog oružja Prištini, jasno je da Ankara i te kako računa na partnerstvo s albanskim faktorom na Balkanu.

“Nije tajna da Turska vodi neosmanističku politiku i da ima jasnu nameru da Balkan uključi u svoju zonu dominantnog uticaja. Muslimanski faktor, bilo da se radi o Bošnjacima ili Albancima, predstavlja ključni oslonac te turske ekspanzije”, istakao je Graovac i dodao da ovakav razvoj situacije neminovno ceo region vodi ka sukobima i nestabilnosti.

Potencijalnu nestabilnost pominje i vojni komentator Vlade Radulović, koji kaže da se u osnovi radi o procesu transformacije KBS u kosovsku vojsku, odnosno da je u toku druga faza tog procesa – konkretne nabavke oružja uz školovanje i obučavanje oficirskog i podoficirskog kadra.

“Da li bi oni u potencijalnom sukobu mogli da predstavljaju problem, sigurno da bi mogli, iako po Rezoluciji 1244 ne bi smeli da imaju vojsku. Albanski faktor na Balkanu bi mogao da predstavlja problem do te mere da se u nekim krugovima govori o potencijalnom ‘trećem balkanskom ratu’, gde bi se zemlje regiona udružile protiv albanskog faktora”, smatra Radulović.

Predsednik Skupštinskog odbora za Kosovo i Metohiju Milovan Drecun rekao je da Srbija mora da upali crvenu lampicu zbog intenzivnog opremanja buduće vojske tzv. Kosova iza kojeg stoji Zapad, kao i to da projekat ‘Velike Albanije’ ne može da bude realizovan bez podrške zapadnih zemalja koje ne čine ništa da ga preduprede.

“Zapad pokušava da politički marginalizuje i obesmisli ideju ‘Velike Albanije’, ali zato pruža punu podršku stvaranju jedne takve formacije. Pogledajte šta se dešava na KiM, gde Kurti uz podršku sa Zapada vrši kompletnu militarizaciju albanskog društva. To i jesu pripreme za ozbiljniji sukob i militarizaciju, jer prave mobilne timove u kojima će biti civilni i vojni stručnjaci koji će ići po Kosmetu i obučavati mlade ljude i podizati svest da brane ‘zemlju’ (Kosovo) i da postanu deo KBS”, zaključio je Drecun za „Politiku“, a prenosi Raša tudej Balkan.

Izvor
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Yesterday at 09:28:52 pm
Location: Obrenovac - selo Mislođin
Posts: 16 176


« Reply #763 on: August 31, 2023, 11:00:28 am »

CNN: „Ruski trojanski konj” – Srbija se odupire pritisku SAD i nastavlja da sarađuje sa Rusijom

Srbija je pod ogromnim pritiskom SAD i Evropske unije zbog svog stava prema Rusiji, ali uprkos obećanjima i pretnjama Zapada, nastavlja da sarađuje sa Moskvom, prenosi CNN.

Svi napori da se balkanska zemlja otuđi od Rusije su uzaludni, a njeno potencijalno članstvo u EU nazivaju „ruskim trojanskim konjem“. Nespremnost Beograda da se pridruži antiruskim sankcijama i podrži Kijev, izaziva posebnu iritaciju zapadnih političara.

Od prošlog februara, SAD i Evropska unija ubrzale su okretanje Srbiji. Umesto da „žonglira suprotstavljenim zahtevima“ u problematičnom regionu Balkana, Zapad je usredsredio veliki deo svojih napora na „dovođenje Srbije u svoje okrilje“, i podsticanja zemlje da podrži Ukrajinu, prenosi CNN.

Tradicionalno jedan od najbližih saveznika Moskve u Evropi, Beograd se dugo borio da povuče granicu između svojih istorijskih veza sa Rusijom i potencijalnih bližih evropskih integracija.

Zapadne diplomate pokušale su da izvuku srpskog predsednika Aleksandra Vučića iz orbite njegovog ruskog kolege, obećavajući brz put ka članstvu u EU, uz pretnju „izolacijom“ ako se ne povinuje.

Međutim, godinu i po kasnije, može se konstatovati da ciljevi Zapada nisu ostvareni, pošto je Srbija odbila da učestvuje u svim antiruskim sankcijama EU, i nastavlja da sledi sopstvene interese u regionu, prenosi CNN.

Iako je Vašington u prošlosti dosledno pokušavao da izvrši pritisak na Vučića i njegovu Srpsku naprednu stranku, ti napori su od početka događaja u Ukrajini „postali posebno drski“ , ali za SAD nisu bili uspešni. Vučić već dugo održava tople odnose sa ruskim kolegom Vladimirom Putinom.

Govoreći posle sednice Saveta za nacionalnu bezbednost u februaru, Vučić je svoju odluku da ne uvede sankcije Rusiji obrazložio rečima da je to „ jedina zemlja koja nam nije uvela sankcije devedesetih godina prošlog veka“. Osim toga, Rusija je podržala teritorijalni integritet Srbije u UN, odbijajući da prizna nezavisnost Kosova.

Uprkos naporima u energetskoj tranziciji koje podržava EU, Srbija ostaje u velikoj meri zavisna od Rusije, pošto je prodala većinski udeo u svojoj naftnoj kompaniji „Gaspromu“. Kao rezultat toga, uprkos jasnim nadama Srbije u članstvo u EU, Vučić nastavlja da balansira između Moskve i zapadnih sila. Iako se pridružio rezolucijama UN u kojima se osuđuju ruske akcije u Ukrajini, srpski lider je pokazao malo želje da se pridruži sankcijama Zapada.

Vlada Srbije je u aprilu demantovala izveštaje o prodaji oružja i municije Kijevu, nakon što se pojavio dokument Pentagona koji govori suprotno. Srbija je tada izjavila da održava politiku neutralnosti, iako su neki zapadni zvaničnici to shvatili kao dokaz da njihova „politika“ funkcioniše.

Kako navodi CNN, posle reizbora 2020. nije došlo do Vučićeve preorijentacije na Zapad i Evropu, što se na Zapadu itekako očekivalo. Naprotiv, Vučić je u septembru potpisao bezbednosni sporazum sa Vladimirom Putinom. S obzirom na ovakvo ponašanje, na Zapadu se postavlja pitanje da li je ceo projekat integracije Srbije održiv pod sadašnjom vlašću.

„Pod pretpostavkom da Srbija nekim čudom uđe u EU sa takvim režimom, vi ćete praktično dovesti još jednog ruskog „trojanskog konja“ u EU, kao što je to već učinio Viktor Orban“, rekao je ekspert za Balkan iz Evropskog saveta za spoljne odnose novinarima CNN. Prema njenim rečima, ulazak Srbije u evropski blok neće moći da „neutrališe” ruski uticaj u regionu, on će jednostavno biti „uvezen” u EU, sumira CNN.

Izvor
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Today at 02:56:47 am
Location: iz grada Kraljeva
Posts: 20 783


Gde je sloga tu je i pobeda!


WWW
« Reply #764 on: July 11, 2024, 09:36:57 am »

Šta se krije iza albanskih i NATO izviđačkih aktivnosti u Srbiji?!

04.07.2024.

NATO sprovodi intenzivne izviđačke letove nad Srbijom. Pre svega iz 57. i 71. vazduhoplovne taktičke baze u Rumuniji. Današnja izjava predsednika Srbije Aleksandra Vučića o intenzivnim izviđačkim aktivnostima NATO-a i NATO saveznika potvrđuje to o čemu smo pisali mesecima, izjavio je za RT Balkan vojni analitičar i urednik portala „TV Front“ Andrej Mlakar.

Naglašava da sve bezbednosne strukture u regionu zanima, pre svega, srpska protivvazdušna odbrana.

U prvoj vazduhoplovno taktičkoj bazi, koja se nalazi kod Konstance i iz koje se osmatra Srbija, uglavnom su smešteni američki špijunski avioni, pre svega tipa „artemis 100“. Oni lete na prostoru Rumunije, navodi Mlakar, severnom granicom Srbije, ulaze kroz Hrvatsku kod Slavonije, u Bosnu dolinom reke Drine, i snimaju sve do zone Pešterske visoravni, koju izviđaju najviše.

„Okreću se nad Mostarom, i onda se vraćaju nazad istim putem za Konstancu u Rumuniji“, kaže naš sagovornik.

Izviđačke bespilotne letelice „MKu-9 riper“, nastavlja naš sagovornik, poleću iz 71. vazduhoplovne taktičke baze, obleću teritoriju Srbije istom putanjom, a nekada iz Rumunije lete u pravcu Bugarske, odakle ulaze u prostor Severne Makedonije, ili ulaze u prostor Kosova i Metohije i centralnu Srbiju izviđaju sa severa KiM.

Ovi američki špijunski dronovi takođe poleću i iz grčke baze „Larisa“, dodaje Mlakar.

„Ono šta predsednik Srbije Aleksandar Vučić nije precizirao jeste da li albanski dronovi ‘bajraktar’ pripadaju Kurtiju ili Rami, pošto i Tirana i Priština poseduju ove letelice turske proizvodnje.

Ukoliko bi u pitanju bila Tirana, onda ti izviđački letovi predstavljaju opasne provokacije s obzirom na to da bi Albanija, u tom slučaju, narušavala vazdušni prostor Srbije“, napominje Mlakar za RT Balkan.

Dronovi „bajraktar“ koje poseduje Tirana, navodi on, nalaze se u podzemnom aerodromu Kučova, koji je nedavno obnovljen i pretvoren u najveću NATO izviđačku bazu.

„Ko je leteo iznad Đakovice, to je ostalo nejasno… Verovatno on (Vučić) zna, ali iz nekih razloga nije saopštio ko je izviđao i u kojim zonama. To se inače poklapa sa podizanjem naših MiG-ova na području Valjeva. Izgleda da nije u pitanju bio meteorološki balon, već narušavanje vazdušnog prostora Srbije bespilotnim letelicama“, smatra Mlakar.

Koji je razlog intenzivnih izviđačkih aktivnosti?

PVO sistemi „FK-3“, „HKu-17“ koje je Srbija nabavila iz Kine, kao i ruski sistem za detekciju i ometanje bespilotnih vazduhoplova „repelent“, kako kaže, glavni su razlozi za pojačane špijunske aktivnosti.

„U tu svrhu se vrši izviđanje. Saznali smo da su i Šveđani uključeni u izviđanje sa svojim platformama, pa onda Francuzi, koji poleću iz Hrvatske, lete iznad Crne Gore i ulaze na prostor KiM, odakle lete duž administrativne linije… Saznali smo da i Nemci učestvuju – faktički, kompletna NATO izviđačka aktivnost. Ono što imamo na području Crnog mora, Belorusije i Baltika, sad to imamo i na Balkanu“, ističe naš sagovornik.

Mlakar podseća da je vrhovni komandant NATO snaga za Evropu Kristofer Kavoli pre nekoliko meseci u Kongresu SAD rekao da će Alijansa povećati broj osmatračkih letova na Balkanu, pre svega u okolini Srbije.

„Ono što sve vojne analitičare i bezbednosne strukture u regionu zanima je, pre svega, srpska PVO“, ističe naš sagovornik.

On smatra da ove izviđačke aktivnosti za sada ne nagoveštavaju potencijalne buduće poteze NATO-a i njihovih saveznika protiv Srbije, već je razlog za ove akcije to što Zapad na Srbe gleda kao na „male Ruse“.

„Ono što njih najviše zanima je ‘FK-3’, ‘HKu-17’ i ‘repelent’ – kako funkcionišu posade, koji su raketni položaji, kakvi su komunikacija, elektronski saobraćaj, stepen pripravnosti posade raketnih jedinica, gde najčešće borave… Srbija ima tri raketne baterije, jedna pokriva zonu severa, druga centra, i treća jug Srbije, i to je ono što njih najviše zanima“, ističe Mlakar.

Kako dodaje, intenzivna izviđačka aktivnost u blizini Pešterske visoravni je usmerena na vojni aerodrom „Dubinje“ koji je Vojska Srbije obnovila za letove bespilotnih letelica.

„Zanima ih i kako funkcionišu naše kineske bespilotne letelice ‘CH-92A’, ‘CH-95’ i „pegaz“, kao i kako se koristi taj aerodrom, šta se radi u toj zoni, da li ima intenzivnih letova… To su informacije koje su za njih od strateške važnosti“, zaključuje naš sagovornik.

Izvor
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Today at 02:56:47 am
Location: iz grada Kraljeva
Posts: 20 783


Gde je sloga tu je i pobeda!


WWW
« Reply #765 on: August 02, 2024, 12:29:31 pm »

Američki ARTEMIS 10 puta kružio oko Srbije u 2024: Zašto se NATO špijunski avioni šunjaju oko granica?

02.08.2024.
 
Američka vojska je koristila avion Bombardier Challenger 650 za specijalne misije odnosno kao deo NATO napora u nadgledanju nagomilavanja a, kasnije, operacija ruskih snaga u Ukrajini.

Avion je poznat i kao Leidos Special Mission Aircraft (LSMA) ili, zbog ugrađene opreme, kao ARTEMIS (Aerial Reconnaissance and Targeting Exploitation Multi-Mission Intelligence System).

Naime, otkako je primećeno da Rusija raspoređuje snage oko Ukrajine, NATO je pojačao svoje nadzorne aktivnosti.

Najveći broj letova izveli su Boeing RC-135W Rivet Joint i Lockheed U-2 Dragon Lady iz britanskih vazduhoplovni baza RAF Mildenhall i Waddington, dok su bespilotne platforme Northrop Grumman RQ-4 Global Hawk poletali iz italijanske mornaričke baze Sigonella na Siciliji.

No, u vazdušnom osmatranju učestvovali su i američki avioni Beechcraft RC-12K Guardrail iz litvanske baze Zokniai nedaleko od grada Siauliai i ARTEMIS Challenger, sa rumunskog međunarodnog aerodroma Konstanca odnosno nove baze Mihail Kogălniceanu.

Otkako je završena i zvanično otvorena NATO baza u Rumuniji, najveći broj poleta pokreće se upravo sa nje.

S druge strane, Rusi tvrde da su špijunski letovi američkih ARTEMISA zabeleženi znantno ranije, još od početka 2021. godine.

Tako je 3. decembra 2021. izbegnut sudar Aeroflotovog Airbusa A330-300 sa 142 putnika koji je sa izraelskog aerodroma Ben Gurion leteo za Moskvu, sa jednim Bombardier CL650, koji je navodno leteo za Skoplje.

Letelice koje su osmatrale zonu ukrajinsko-ruske granice prolazile su kroz poljski vazdušni prostor, odakle su senzorima pokrivale zapadnu Ukrajinu i Belorusiju.

U trenutku početka ruskog napada, 24. februara 2022, RC-135W su se nalazili u misiji iznad Poljske a RQ-4 Global Hawk su krstarili orbitom iznad Crnog mora južno od Odese, po ranije uspostavljenoj ruti iznad istočne Ukrajine, u blizini Donjecka i Luganska.

U istoj oblasti nalazio se i avion za zemaljsko osmatranje Northrop Grumman E-8 Joint STARS. Samo u prvoj godinirata, ARTEMIS 1 je obavio više od 370 misija nadgledanja ruskih snaga u blizini granice.

Avion je u principu leteo šest dana nedeljno, po 10 sati dnevno. Slične operacije zabeleženesu i u vezi sa situacijom u Libiji.

Zašto se ARTEMIS šunja oko granica Srbije?

Međutim, na opšte iznenađenje, krajem prošle i od početka ove, 2024 godine, aktivnosti ARTEMISA zabeležene su oko granica Srbije, iznad teritorije Kosova i Bosne i Hercegovine.

ItaMilRadar, websajt pokrenut 2016. u cilju praćenja vojnih letova iznad Italije i Sredozemnog mora, 27. februara 2024. je prikazao mapu putanje svih letova od početka 2024. godine aviona Bombardier CL60 ARTEMIS sa registracijom N488CR – c/s BRIO68.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Tokom januara i februara izvedeno je ukupno osam letova (1, 13, 22. januara i 1, 10, 18, 23. i 27. februara) iznad Bosne i Hercegovine i zapadne Rumunije u blizini granice sa Srbijom.

To su bili SIGINT letovi (SIGnals INTelligence), koji uključuju prikupljanje informacija presretanjem i analizom signala, bilo da se razmenjuju između ljudi (kao što su radio komunikacije) ili uređaja (kao u slučaju ELINT, elektronske signalne inteligencije) ili u kombinacija obe metode.

Pošto su mnoge poverljive komunikacije šifrovane, SIGINT uključuje alate za kriptoanalizu ugrađene na avonu.

Na istom italijanskom sajtu 18. aprila je postavljena nova mapa letova koje su tokom poslednjih 10 dana izveli francuski avion Beech 350 ALSR (reg. F-RACH) i isti američki vojni ARTEMIS (reg. N488CR – c/s BRIO68).

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Francuski aparat je poletao iz Hrvatske, tačnije iz Zadra, a američki iz baze Mihail Kogălniceanu u Rumuniji. Francuski Beech 350 ALSR je nekoliko dana leteo iznad Kosova u blizini srpske granice, dok se ARTEMIS kretao iznad Bosne i zapadne Rumunije.

Konačno, 22. jula je na servisu za praćenje letova FlightRadar24 u 7,30 časova zabeleženo novo poletanje ARTEMIS reg. N488CR – c/s BRIO68 iz baze Mihail Kogalničanu.

Aparat se zaputio prema mađarskom vazdušnom prostoru, leteo uz severnu granicu Mađarske i Srbije, da bi se kroz hrvatski vazdušni prostor ponovo našao iznad Bosne i Hecegovine. Ovde je kružio na potezu Tuzla-Sarajevo-Mostar na visini od 9750 m, brzinom od 574 do 722 km/h.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Domaći analitičari pretpostavljaju da je cilj ovih letova prikupljanje podataka o sposobnostima naših PVO sistema kineske provenijencije FK-3 (HQ-22) i HQ-17AE. No, do podataka o ovim sistemima može se doži i na daleko lakši i jednostavniji način.

Verovatnije je da se pažljivo prate pokreti i razmeštaj trupa Vojske Srbije, posebno prema administrativnoj liniji sa KiM, ali i događanja na terenu u Republici Srpskoj.

Privatni avion u špijunskoj misiji​

Michael L. Chagnon, zamenik Thomasa Bella, predsednika grupe Leidos Defense Group sa sedištem u Restonu, Virginia, koja je vlasnik dva aparata ARTEMIS, izjavio je da aparate iznajmljuju američkim oružanim snagama “po satu”.

Ovi vazduhoplovi su deo sistema za detekciju i eksploataciju visoke preciznosti (HighAccuracy Detection and Exploatation System – HADES) i služe za prikupljanje obaveštajnih podataka sa velikih visina.

Avioni su nastali sa idejom da se postojeći turbo-propelerski avioni koji su korišćeni u sukobima u Afganistanu i Iraku zamene naprednijim i manje ranjivim aparaima.

Leidos je jedini pravni vlasnik ARTEMISA (na listi FlightRadar24 avioni se vode kao privatno vlasništvo) i njima upravljaju piloti kompanije ali američka vojska jepovezana sa senzorima u aparatima i preko satelita prikuplja obaveštajne podatke.

U suštini, radi se o iznajmljivanju aviona na sat pošto ne postoji dugoročni ugovor. Michael Chagnontvrdi da je Leidos Defense Group odgovorna za održavanje letelice u vazduhu tako da vojska ne mora da brine o logistici, koja može biti i najskuplji deo programa.

Leidos je 2019. godine započeo razvoj LSMA u cilju da aparat zameni američki vojni RC-12 Guardrail. U suštini, radilo se o adaptaciji poslovnog mlaznog aviona Bombardier Challenger 650 značajno povećanog dometa, radne visine, snage i nosivosti.

CL600 je bio popularna serija komercijalnih aviona kanadske kompanije Bombardier. Serija je obuhvatala desetak različitih modifikacija, a najnaprednija među njima je bila CL650 iz 2015. godine.

ARTEMIS izvodi misije po sistemu uključi i radi (plug-and-play, PnP) koji se može brzorekonfigurisati da ispuni postavljene zahteve.

Veruje se da je avion opremljen senzorimaelektronske inteligencije (Elint) i radarom sa bočnim pogledom koji može da prati kopnenavozila. U opisu uloge ove letelice koju je dala vojska SAD, navodi se da ona obezbeđujesposobnost detekcije na velikim visinama i premošćuje praznine u misiji multi-domenskihoperacija.

ARTEMIS je od sredine 2020. godine  imao demonstrativne letove u SAD, Evropii na Pacifiku, a u leto 2021. trajno je raspoređen u Evropi.

Izvor


* 27-februar.jpg (13.03 KB, 800x451 - viewed 1 times.)

* 22-јули.jpeg (30.22 KB, 1104x622 - viewed 0 times.)

* obavestajne-sluzbe-nato-a-pojacale-spijuniranje-srbije-zbog-vezbe-„vir-2024-i-eskalacije-tenzija-sa-kosovom.jpg (26.67 KB, 1200x708 - viewed 0 times.)
Logged
Pages:  1 ... 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 [77]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.024 seconds with 23 queries.