PALUBA
March 28, 2024, 03:49:59 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... 51   Go Down
  Print  
Author Topic: Odnosi na relaciji Srbija - NATO  (Read 210357 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #90 on: September 20, 2011, 03:42:15 pm »

НАТО мора нешто да да, ако жели Србију. Јер у чему је интерес Србије да буде део НАТО? Ако га Србија, пре свега грађани не виде, (а не виде га) онда НАТО, пре свега политички  лоше ради.

Bojim se da nema ko da traži nato-u ono što bi oni bili spremni da daju ili ustupe Srbiji
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #91 on: September 20, 2011, 03:46:03 pm »

Понекад је битно да знаш како да тражиш нешто,а не само да кажеш "хоћу то и то...". То се зове политика.
Logged
langsdorff
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 339


Hans Langsdorff


« Reply #92 on: December 13, 2011, 04:56:35 pm »

          Nato, u zemlji Srbiji ima jako negativan imidz, sto je svakako razumljivo uzimajuci u obzir sta se sve izdesavalo. E sad cini mi se da Nato mora, pre svega da zadobije povernje prevashodno gradjana Srbije, koji sasvim opravdano imaju negativno misljenje o ovoj organizaciji. Na tom polju, oni ne rade ama bas nista, tako da do nekog poboljsanja odnosa u nekoj blizoj buducnosti sasvim sigurno nece doci. Uzimajuci u obzir da je Srbija pusto ostrvo u Nato moru, Nato je taj koji mora raditi na pridobijanju Srbije i njenih gradjana. No na tome se vrlo malo radi, tako da od svega toga nema mnogo koristi. Sigurno je da se Srbiji nesto mora i dati, umesto sto se nastavlja politika uslovljavanja Srbije. U danasnjem odnosu snaga, koji nimalo ne idu u korist Srbije, mozda bi upravo Nato mogao biti taj koji bi pomogao Srbiji na putu da postane prvo kandidat, a zatim po ubrzanom postupku clan EU. Posebno stoga sto Srbija nema nekog saveznika od zemalja EU, koji bi za nju lobirao. To bi mogao biti nacin da Nato kao organizacija pridobije poverenje Srbije i na taj nacin privoli Srbiju da postane clan ove organizacije. Mislim da Nato kao organizacija tu moc ima, a ukoliko postoji dobre volje, ovo bi moglo da bude resenje odnosa na relaciji Srbija-Nato.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #93 on: December 13, 2011, 06:26:38 pm »

Neće oni preduzeti ništa. Srbi moraju sami da poližu sve što su popljuvali po NATO. i još da uzmu svilene maramice i glancaju, glancaju i glancaju, do visokog sjaja. Nema nama nikakve pomoći ni razumevanja od njih. Samo poniženja do sad, otsad, nadalje i ubuduće. I da budemo tiši od zemlje i niži od trave, inače nam zemlje sasvim biti neće. Ostaje nada da ničija nije gorela do zore, pa neće ni njihova. I imati oštar bodež u naborima skuta, da se nađe i da se ubode u pogodnom trenutku.
Logged
langsdorff
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 339


Hans Langsdorff


« Reply #94 on: December 14, 2011, 10:50:45 am »

          Bojim se da si apsolutno u pravu. Ono sto smo godinama pljuvali sada nas sustiže, a sve sto smo pljuvali neko je uredno beležio. Bojim se samo da sličnu grešku ne napravimo kada je EU u pitanju, medjutim kako sada stvari stoje izgleda da sve ide upravo u tom pravcu.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #95 on: December 14, 2011, 11:00:18 am »

постоји и супротна опција - везивање ѕа неког другог. нормално, ови плаћеници то не виде као могућност... о ЕУ нећу - то је политика. као историчар рећи ћу само једно - погледајте време трајања свих унија. ова се још и добро одржала. делује глупо, али изгледа ко да је сама реч унија баксузна.  Wink
Logged
langsdorff
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 339


Hans Langsdorff


« Reply #96 on: December 14, 2011, 11:25:10 am »

              Suprotna opcija uvek postoji i dobro je što je tako, ali ono što nije dobro u savremenoj srpskoj politici, jeste gravitiranje u nekom da nazovem medju prostoru. To nikako nije dobro za samu zemlju i trenutno se to vraća kao bumerang. Ono što se savim sigurno mora uraditi u bliskoj budućnosti zove se opredeljenje. Ili ćemo se vezati za EU ili jednostavno moramo traziti novog partnera u vidu Rusije ili Kine, pa zašto možda ne reći i u vidu SAD-a. Blisko povezivanje sa nekom od ovih sila je neminovno, što naravno opet ne isključuje saradnju sa drugim zemljama. To se mora imati u vidu, pogotovo zato što su političari u Srbiji skloni varijantama "Ili-Ili". Vreme ne svrstanosti je odavno iza nas. Ono što je u vreme Tita bila savim pragmatična politika, danas jednostavno više ne važi. Cini mi se da je upravo to glavni problem, koji politički lideri u Srbiji, poslednjih tridesetak godina nikako ne uspevaju da shvate.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #97 on: December 14, 2011, 02:53:16 pm »

tacno to i nista drugo. nebitno je dal su rusi, ameri, kinezi, japanci i ostali korejanci, ali MORA se staviti na jednu stranu. nasi bi da sede ne na dve, vec na cetiri stolice. i posle nas svi, da prostite, u zdrav mozak. pa normalno. nisi ni sa mnom, ni protiv mene. pa koji si, onda?  Huh? Angry posto ni sam ne znas, ko te smirgla, ima da te jasemo.
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #98 on: December 27, 2011, 10:19:31 am »

         ........................................ Posebno stoga sto Srbija nema nekog saveznika od zemalja EU, koji bi za nju lobirao. To bi mogao biti nacin da Nato kao organizacija pridobije poverenje Srbije i na taj nacin privoli Srbiju da postane clan ove organizacije. Mislim da Nato kao organizacija tu moc ima, a ukoliko postoji dobre volje, ovo bi moglo da bude resenje odnosa na relaciji Srbija-Nato.
Имам осећај да си заборавио ово...
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Strateško partnerstvo Srbije i Francuske.jpg (128.32 KB, 556x675 - viewed 148 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #99 on: December 27, 2011, 11:55:11 am »

         ........................................ Posebno stoga sto Srbija nema nekog saveznika od zemalja EU, koji bi za nju lobirao. To bi mogao biti nacin da Nato kao organizacija pridobije poverenje Srbije i na taj nacin privoli Srbiju da postane clan ove organizacije. Mislim da Nato kao organizacija tu moc ima, a ukoliko postoji dobre volje, ovo bi moglo da bude resenje odnosa na relaciji Srbija-Nato.
Имам осећај да си заборавио ово...
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

To je več tradicionalno partnerstvo i treba tako biti, no ipak su Francuzi priznali samostalnost Kosova.
Logged
langsdorff
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 339


Hans Langsdorff


« Reply #100 on: December 27, 2011, 12:54:56 pm »

         Nisam zaboravio tradicionalno, da nazovem dobre odnose izmedju Srbije i Francuske. No Duje ima pravo, kada kaže da su isti ti Francuzi priznali Kosovo, ali takodje i ne malo puta lobirali za isto. Dok u našem slučaju opipljive pomoći baš i nismo videli. Imajući u vidu, uticaj koji Sarkozi i Francuska uživaju u Evropi, mogli su pomoći, ako ništa drugo onda 9.decembra tekuće godine, kada se odlučivalo o našem slučaju. Vremena za popravni uvek ima, ali ovako gledano Francuska mi baš i ne izgleda, kao zemlja koja lobira za naše interese, čak šta više moglo bi se primetiti da deluju, protiv naših interesa. Ono što nama treba u ovom trenutku jeste, jedna jaka država, poput Francuske ili Nemačke na primer, koja bi preuzela ulogu našeg mentora na putu  evro integracija (tu računam i na NATO integracije). Francuska to svakako može biti, ali trenutno nije. Prirodno i logično bi bilo da ona to bude, imajući u vidu prijateljske odnose naših naroda. Jer ako je Hrvatska imala Nemačku, kao mentora, jednako prirodno jeste da za Srbiju to bude Francuska. Namerno ne uzimam u obzir Englesku, koja trenutno pripada grupi evro skeptika, koja bi takodje mogla biti važan saveznik po ovom pitanju, posebno ako se politička klima prema uniji u toj zemlji promeni. Nemačku nikako ne treba otpisivati, treba gajiti korektne odnose sa tom vrlo značajnom i moćnom zemljom.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #101 on: December 27, 2011, 01:10:51 pm »

Srbija nema ništa da ponudi zauzvrat, da bi mogla očekivati da se bilo ko zauzme za njene interese, ili da makar zauzme uravnotežen stav. Što je najteže, tu se, mislim, nikakve izmene ne mogu očekivati u iole blisko vreme. Može nam pomoći samo nekakav težak lom, u kome se moramo najozbiljnije potruditi da ne učestvujemo, ako se englezi ponovo ne zauzmu kako samo oni umeju, a i njima ističe vreme.
« Last Edit: December 28, 2011, 05:44:20 pm by SOLARIS 1972, Reason: obrisana neprimjerena riječ » Logged
langsdorff
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 339


Hans Langsdorff


« Reply #102 on: December 27, 2011, 04:28:57 pm »

            To sto ti zboris je nazalost, verno oslikana nasa realnost, ma koliko surovo da izgleda. Tezak lom u kome bi mi ostali po strani, bi mozda pomogao, ali samo pod uslovom da se drzimo po strani. Englezi nisu ono sto su nekad bili i to mislim jedino oni jos ne shvataju. Ako i budu pomogli pomoci ce zarad njihovog interesa, a njihova pomoc, uopste ne mora da znaci dobro za Srbiju. Evropa je u specificnoj situaciji, a sa njom i Engleska, hteli to da priznaju ili ne. Mislim da ce oni narednih godina, biti zaokupljeni sobom i svojim problemima, mi tu sigurno necemo biti nikakav prioritet. A mislim da je i njima muka od prijema novih problematicnih clanica u vreme kada se i njima ljulja celokupna konstrukcija EU.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #103 on: December 27, 2011, 04:54:26 pm »

Moje je lično mišljenje da je nemačka politika prema Srbiji tokom celog XX veka bila zapravo veoma jasna i nedvosmislena, i u tom čudnom smislu - principijelna. Ne treba biti veliki prorok pa predvideti kakav će stav Nemačka zauzeti povodom nekog pitanja na Balkanu. Nismo ništa "skrivili", ali smo se "namestili", i tako tri -četr` puta. Interesi, interesi, a i dalje su najvažnija zapadnoevropska država i tu se neće još dugo ništa promeniti.
Logged
langsdorff
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 339


Hans Langsdorff


« Reply #104 on: December 27, 2011, 05:16:10 pm »

     Slazem se! Nemacke aspiracije prema balkanu su aktuelne kao sto su i u proslosti bile. Sa druge strane, vec je postalo i malo dosadno, da se uvek namestimo gde ne treba i kako ne treba. Ali nazalost jos uvek je tako, a to na prvom mestu, mozemo zahvaliti nasim politicarima, koji nikada nisu na visini zadatka, a i kad jesu lose prodju, knez Mihajlo, knez Pavle i Zoran Djindjic... Nazalost takvih je primera bilo u nasoj istoriji, ali iz nje nista ne naucismo i ostasmo osudjeni da iste greske uvek ponavljamo. Nemacka je najvaznija zapadnoevropska drzava, a uz to je sve jaca i jaca. Dakle uvek ce se pitati. Sigurno je da se oni nece prilagodjavati nama, vec pogadjate moramo mi njima. Ako se nadje prava mera u svemu tome i uspostavi neki partnerski odnos, to sve ne mora ni da se zavrsi lose po nas, vec naprotiv. Ali treba biti pametan!
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... 51   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 24 queries.