PALUBA
March 28, 2024, 05:44:01 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... 51   Go Down
  Print  
Author Topic: Odnosi na relaciji Srbija - NATO  (Read 210367 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #150 on: January 13, 2014, 06:26:12 pm »


U slučaju velike krize ili čak vojnog sukoba, stvarno je iluzorno misliti da NATO ne bi teritoriju Srbije stavio pod "efektivnu vojnu / političku kontrolu". Prvo bi lepo pitali i nešto ponudili zauzvrat, a ako odgovor izostane ili ne bude odgovarajući, NATO bi to rešio sam. U takvom slučaju bi Srbija svakako ostala u NATO i kasnije. U kakvom bi obliku bila ta "državna tvorevina" bojim se i da pomislim, a  svakako bolje da ne napišem svoje slutnje, nepotkrepljene bilo čime osim pažljivog praćenja svega što nam se događalo poslednjih dvadesetpet godina, vrlo pažljivog praćenja, i svog malog, vrlo, vrlo kratkog MUPovskog učestvovanja u pojedinim događajima.
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 119



« Reply #151 on: January 13, 2014, 07:58:53 pm »

Коме ћеш се приволети царству?
Или волиш царству земаљскоме,
или волиш царству небескоме?
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #152 on: January 13, 2014, 08:42:17 pm »


А оно даље, то је исто offtopic земаљско је за малено...

Ао што ћу, ну и с ким ћу...

U ovom trenutku, Srbija nema ni ljudi ni novca, ni prirodnih bogatstava, ni drugih "važnih prednosti" kojima bi mogla zainteresovati NATO da prihvati njenu, po mom dubokom uverenju, potpuno neiskrenu navodnu neutralnost. Srbija ima samo svoju teritoriju, i za NATO je, po mom ljudskom ubeđenju, samo njena teritorija važna, kao spona preko centralnog dela Balkana.  Ne mogu je ni preskočiti, ni zaobići, znači moraju preko nje preći. Ne vidim osnova verovanju da bi taj prelaz bio išta bolji od prelaza drugih tuđih vojski u istoriji. Ja se iskreno nadam samo u slabljenje i istorijski nestanak vojnog saveza pod navedenim imenom, pre nego bi Srbija u njega ušla. Istina, nikada se za tih više od šest decenija nije dogodilo da NATO nije štitio interese svojih članica, pa bi trebalo očekivati da tako bude i u slučaju Srbije. Međutim, po tom pitanju je napravljeno već "nekoliko presedana" na ovom prostoru i jedan "isključivi i izuzetni slučaj". Nisam od onih koji su se opekli, pa duvaju i u jogurt, ali istorija je puna takvih jedinstvenih i neponovljivih slučajeva, koji se, "vae victis" - "teško pobeđenima" po zakonu podlosti zainat ponavljaju onima koji se nadaju u njihovu neponovljivost.

Mislim da nisam izašao van teme. A sad odoh da se bavim onim od čega se živi.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 882


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #153 on: January 14, 2014, 01:14:12 pm »

Коме ћеш се приволети царству?
Или волиш царству земаљскоме,
или волиш царству небескоме?


Dođi to i reci većini mojih drugara koji imaju po 40 godina (neki i preko), i nemaju nit kučeta nit' mačeta. Niti su se ženili, niti to imaju u planu jer ne mogu, rade uglavnom honorarne poslove koji zadovoljavaju otprilike džeparac. Porod (decu) neću ni da pominjem. Pa onda koliko nas ima sa samo jednim detetom, tuga...

I možemo i religiozne doskočice da koristimo ali samo u dva slučaja, ako smo lično sređeni i nije nas briga za druge (neki čaki idu naokolo i lamentiraju nad celom situacijom), ili u slučaju da su nam sve životne lađe potonule, i onda se ode u ekstremnost.
Šta je Bogu ugodnije, da se jedan narod satre i nestane navodno zbog njegovog carstva, ili da bračni parovi imaju po 4-5 i više dece i da ta deca imaju relativno sređen život. To ne da propoveda samo hrišćanska vera već skoro sve druge, ako izuzmemo pojedine sekte (tipa satanista i onih sekti koji recimo neće da dozvole da im rođeno dete primi krv ako bi to daleko bilo neophodno, mislim da su subotari u pitanju).
Mada Ok, svako ima pravo na svoje tumačenje izreka i mudrosti.

Nisam ni ja rekao da Srbija treba iz sve snage da potrči NATO paktu u zagrljaj (verovatno da to tako izgleda na prvu), već da političari treba da budu solomonski mudri i urade ono što je najbolje za njihov narod. Ni jedna isključivost ne vodi ni jednu zemlju nigde sem u nestanak. Za nas sada je svakako kasno (kao i za ove jadne drugare koje pominjem, ako ništa drugo biološki sat kuca) ali treba da gledamo malo budućnost naše dece, sem ako nismo suviše opsednuti samim sobom.
I ovo što navodi Kumbor, oko tog "prelaza" ili "čvorišta", baš zato što se Srbija nalazi na toj "geografskoj vetrometini" treba već sada da planira šta će i kako će za 10-20-30-50 godina (recimo dobro pitanje koliko će Srbija stanovnika imati za 50 godina), jer će na prostoru Srbije u budućnosti svakako biti ratova. Sada treba praviti pozicije da se tako nešto izbegne ili u što većoj meri smanji. Nažalost toga nema, političari izgleda jedino o čemu misle je kako će da isplate narednu penzije, radnike preduzeća u restrukturiranju i tu se završava svo planiranje ili nešto što bi se zvalo definisanje nacionalnog interesa.
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #154 on: January 14, 2014, 02:34:58 pm »

Moje mišljenje je da bi NATO ipak postavljao uslove Srbiji ako bi, jednog dana zatražila članstvo (ne mislim samo na usklađivanje sistema veza, kalibra itd.).
Takođe mislim da povećanje standarda u Srbiji ne bi uzrokovalo povećanje nataliteta, niti smatram da je glavni razlog što se ljudi ne žene, ili imaju jedno dete, finansijske prirode.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 882


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #155 on: January 15, 2014, 05:05:26 pm »

Sledeće sam hteo da istaknem, kratko i jasno.
Ranije sam bio isključivo protiv bilo kakvog pristupanju Srbije NATO paktu (ma dobro, ko sam pa ja da se ja nešto pitam, samo iznosim svoje mišljenje), to je za mene lično dugo vremena bilo čak nezamislivo, i onda sam neke lične stvaove revidirao, ali samo u tom smislu ako se sutra stvori takva pozicije da Srbija može da ima korist i ostvari svoje nacionalne interese, neće se desiti ništa čak i ako Srbija pristupi NATO-u. Znači ne trčati u NATO ko "muva bez glave" (slično poput onih parola "EU ili smrt") ali ne isključivati ni tu mogućnost, ako to na prvom mestu Srbiji bude išlo u prilog.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #156 on: April 19, 2014, 05:47:55 am »

Vir: Defender hr
http://www.defender.hr/

Ma kakav NATO, koji Obama: Rusko ratno zrakoplovstvo u posjeti Vojsci Srbije!
 
Photo: Vojska Srbije
Datum objave:
18.04.2014

Visoki dužnosnici ruskog ratnog zrakoplovstva susreli su se sa predstavnicima srbijanskih oružanih snaga kako bi unaprijedlili bilateralnu suradnju, priopćila je jučer Vojska Srbije. Razmatrani su dosadašnji postignuti rezultati na području suradnje ratnih zrakoplovstava i PZO. Rusko peteročlano izaslanstvo će boraviti nekoliko dana u Srbiji. Između ostalog, posjetit će 250.brigadu PZO i 2.raketnu diviziju u Jakovu kako bi razmjenili iskustva u obuci.

Očito da Srbija previše ne mari za stajališta NATO, SAD i EU kad je u pitanju vojna suradnja sa Rusijom. I dok su sa Rusijom zamrznute sve vojne aktivnosti kad je u pitanju NATO, dok Njemačka suspendira vojnoindustrijske ugovore sa Rusijom, Norveška otkazuje sve susrete,  Kanada protjeruje ruske časnike,  a članice NATO saveza šalju borbene avione na istok, Srbija i dalje pokušava balansirati između mogućnosti, opcija i želja.



* article-gallery-big-1397817354_159.jpg (45.97 KB, 640x427 - viewed 113 times.)
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #157 on: April 25, 2014, 12:45:46 am »

ако је неко заборавио, србија није чланица нато, и према томе одлуке нато за њу нису обавезујуће. притом, ако се нато осећа угрожено, не значи да се и србија осећа угрожено... мада не видим ни да је било која нато држава угрожена.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #158 on: May 26, 2014, 10:36:11 am »

Za koji rat se spremaju SAD i Evropa


26.05.2014

Američka vojna baza u Nemačkoj ovih dana je poligon za pripremanje „zajedničkog odgovora” američkih saveznika iz NATO-a, ali i vojnika iz Srbije
 
Na vojnoj vežbi u Nemačkoj učestvovale su i francuske trupe (Foto J. Stevanović)
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Američka vojska ulazi u grad posle bitke u kojoj je nastradalo nekoliko civila. Stanovnici optužuju oficira da ih nije sačuvao kao što je obećao, na šta on, uz pomoć prevodioca odgovara: „Ne, ne, nisam vam to rekao. Upozorio sam vas da se nešto sprema i da treba da odete na sigurno”.

Ovaj scenario se odvija u izmišljenoj zemlji Antropiji koja treba da podseća na Kosovo, odnosno na pokrajinu koja se bori za otcepljenje od ostatka zemlje. Građani su lažni – glume ih Nemci i Amerikanci koji nemaju nikakve veze sa Kosovom, ali je američka vojska stvarna – priprema se za ophođenje sa uznemirinim civilima u konfliktnoj zoni.

Ova „igra” se odvija se u improvizovanom gradu sa sve kućama, prodavnicama i minaretom podignutim u američkoj vojnoj bazi Hoenfels u Bavarskoj. Ovog i sledećeg meseca ovde se pod vođstvom Amerikanaca odvija međunarodna vojna vežba „Zajednički odgovor 2” koja okuplja 4.000 vojnika, od toga najviše američkih, ali i 1.725 pripadnika snaga drugih zemalja. Američke trupe čine vojnici koji su stalno stacionirani ovde na jugoistoku Nemačke kao i oni koji su zbog ovog manevra pristigli iz baze u Teksasu. Ostali učesnici dolaze iz 14 zemalja, uglavnom članica NATO, ali i iz nekoliko zemalja koje nisu u alijansi, uključujući i Srbiju.

Ključna reč manevra je „zajedno”. Različite armije, na veoma drugačijem stepenu razvijenosti i ne uvek kompatibilne, uhodavaju se da bi skladno odgovorile u slučaju rata. Dok vam američki „apači” zaglušuju sluh u improvizovanom napadu iz vazduha, dok gutate prašinu koju podiže ponos američke tehnologije – borbena vozila „bredli” poslata u zamišljeni napad, dotle pored vas prolaze albanske trupe još naoružane „kalašnjikovima”. Američkoj vojnoj sili treba da se prilagode saveznici koji su daleko od obećanih dva odsto bruto domaćeg proizvoda posvećenih armiji.

„Ne želimo da se prvi put susretnemo u bici”, objašnjava razloge vežbe saveznika i partnera njen prvi čovek, general Volter Pijet. On je komandant baze na 163 kvadratna kilometra u blizini Regensburga na jugoistoku Nemačke, gde se nalazi manevarski prostor za američku vojsku u Evropi, ali i gde je podignut čitav jedan mali grad u kojem se osećate kao da ste u SAD – u restoranima se plaća isključivo u dolarima, a „Benk ov Amerika” vam neće zameniti evre za dolare osim ako niste njen klijent.

Amerikanci su ovde otvorili centar za trening međunarodnih snaga gde i inače vežbaju sa savezničkim i partnerskim zemljama iz Evrope. Mnogo se govorilo da će NATO u budućnosti morati da se bavi novim izazovima – sajber-napadima, terorizmom, međunarodnim kriminalom, ali je vežba u Hohenfelsu mnogo više priprema za konvencionalno ratovanje.

„Ne znamo gde će se voditi sledeći rat, ne znamo šta je sledeće što će se dogoditi, da li ćemo imati posla sa humanitarnom katastrofom, konvencionalnim pretnjama, hemijskim oružjem, ublažavanjem krize ili nestabilnim područjima i zato sve moramo da podignemo na viši nivo. Odgovorićemo zajedno i zato vežbamo zajedno”, dodaje general Pijet.

Vežba treba da pokaže američku posvećenost Evropi posle 15 godina koncentrisanja na Irak i Avganistan. Komandant pomenutog centra za trening međunarodnih snaga, Džon Noris, kaže da je Hoenfels mesto na kojem se Amerikanci uigravaju za akciju na bitno drugačijem terenu od onog na kojem su se borili poslednjih godina. Po prvi put posle nekoliko godina, SAD su dopremile u Evropu tenkove „abramson” što se tumači kao dokaz njihovog ponovnog interesovanja za Evropu pa i kao uveravanje evropskih saveznika, posebno onih sa istoka, da je Amerika – tu. Ne možete a da se ne zapitate da li se sve ovo dešava zbog Ukrajine?

„Ne, Ukrajina nije razlog ove vežbe”, odgovara Noris dodajući da je „čista slučajnost” što se manevri saveznika odigravaju istovremeno sa početkom novog hladnog rata između Rusije i Zapada, a povodom  krize u Ukrajini i ruske aneksije Krima.

Američka vojska insistira na tome da su vežbe zakazane pre 18 meseci, pa da sadašnja dešavanja na rubu Evrope nisu mogla da uzrokuju tadašnje planove za manevre. Ipak, ako razgovarate sa političkim krugovima NATO-a, sukob između Kremlja sa jedne i SAD i Evrope sa druge strane, stalno će visiti u vazduhu. U američkom predstavništvu u NATO-u kažu da je ukrajinska kriza podstakla alijansu da demonstrira koliko je voljna da deluju i koliko je brza u mobilisanju snaga da bi pomogla saveznicima.

„Vežba jeste ranije dogovorena, ali je naš cilj sada da saveznici dostignu takav nivo da mogu da deluju”, kaže Džozef Menso, zamenik šefa američke misije u NATO-u, koji se novinarima u Hoenfelsu javio putem video-linka iz Brisela. „Kao što je potpredsednik Džo Bajden kazao u Rumuniji, mi želimo da se želje Ukrajinaca poštuju i da se naši saveznici osećaju bezbedno”.

Takvo osiguranje posebno je potrebno zemljama sa istoka Evrope od kojih su neke već pozvale NATO da otvori stalne baze na njihovoj teritoriji. Alijansa je najavila pojačanje vazdušne kontrole iznad baltičkih zemalja i slanje dodatnih ratnih brodova u Baltičko more i istočno Sredozemlje. Ako je ova vežba došla kao umirenje i ohrabrenje za učesnike iz Litvanije, Poljske i Rumunije zbog straha od Rusije, šta je onda motiv za učešće srpske vojske?

„Cilj nam je provera obučenosti naših jedinica, poboljšanje obučenosti naših vojnika i međunarodna saradnja. Trudimo se da prihvatamo njihova iskustva, da zadržimo ono naše što je dobro, a da ono što je kod njih bolje, primenimo u našoj obuci”, kaže nam potporučnik Nemanja Aranđelović koji je ovde sa 30 vojnika.

Komandir srpskog streljačkog voda jedan je od najmlađih komandira na vežbi, ali je morao da se suoči sa najneugodnijim novinarskim pitanjima – kako to da srpske trupe vežbaju sa NATO-om povodom navodne ruske opasnosti? 

„Ovo nije NATO vežba. Učestvuju članice NATO-a, ali ima i zemalja koje nisu članice. Mi konkretno vežbamo sa američkim, litvanskim, mađarskim i gruzijskim vojnicima, a Gruzija nije deo NATO-a. I ovo nema nikakve veze sa Ukrajinom. Ja sam još u januaru ovde bio na planskoj konferenciji, a ovakve vežbe se pripremaju najmanje godinu dana unapred”, kaže Aranđelović.

Da stvar bude još neugodnija za srpske trupe, jedan od učesnika je i Kosovo. Istina, Priština je radi posmatranja vežbi poslala samo devet vojnika, ali dovoljno da izazove konfuziju: domaćini Kosovo tretiraju kao ravnopravnog učesnika i kao takvog ga i predstavljaju, dok za Srbiju Kosovo uopšte nije učesnik ili je „posmatrač”.

„Kosovo ne učestvuje. Oni su ovde zbog neke vrste obuke. Ja sam izvestio da su prisutni, ali sam dobio zadatak da, pošto oni nisu ovde sa nama, mogu da nastavim dalje”, objašnjava srpski potporučnik.

Jelena Stevanović
Politika


* francuske-trupe-na-vojnoj-vezbi-u-nemackoj.jpg (68.15 KB, 468x351 - viewed 110 times.)
Logged
Kaćo
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 914



« Reply #159 on: May 26, 2014, 10:44:15 am »

Dobro je da Srbija drži kurs euro-atlantskih integracija,tako da je vježba sa NATO korak naprijed.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- (Beta, arhiva)

NATO vojnici u bazi na jugu Srbije

Beograd -- U vojnoj bazi “Jug“ kod Bujanovca u junu će biti održana regionalna vojna vežba na kojoj će učestvovati i vojnici vojnici zemalja NATO.

 U skladu sa strateškom namenom da Baza “Jug“ Vojske Srbije (VS) postane međunarodni centar za obuku vojnika zemalja iz regiona za mirovne misije pod pokroviteljstvom UN u junu će biti održana zajednička vežba u kojoj će pored pripadnika VS učestvovati i predstavnici armija SAD, Albanije, Azerbejdžana, Makedonije, Rumunije, Slovenije i Hrvatske.

Tim povodom razgovore sa predsednikom Opštine Bujanovac Nagipom Arifijem, na čijoj se teritoriji nalazi ovaj moderni vojni trening centar, imao je vojni ataše Ambasade SAD u Srbiji Pol Brocen zajedno sa predstavnicima Nacionalne garde Ohaja.

“U okviru priprema za ovu vojnu vežbu dobio sam informacije o planovima, kako bi se na vreme obavestili svi građani naše opštine i kako bi izbegli bilo kakve nesuglasice“, pojašnjava za “Danas“ predsednik bujanovačke opštine Arifi.

Prema najavi, pored pripadnika vojski iz regiona, učestvovaće i 75 marinaca i pet oficira iz Nacionalne garde Ohaja, sa ciljem da provere spremnost vojnika za operacije u mirovnim misijama u koje su uključeni već dve godine i pripadnici VS.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #160 on: May 26, 2014, 08:13:03 pm »

и ја сматрам да је добро што су отишли на вежбу. треба пратити шта противник ради...
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #161 on: November 13, 2014, 09:14:47 pm »

Tekst koji sledi ne odnosi se baš na NATO, već na Vojni komitet  EU, ali da ne otvaram novu temu postavljam ga ovde:

Генерал Диковић на састанку Војног комитета Европске уније

Начелник Генералштаба Војске Србије генерал Љубиша Диковић борави у Бриселу, где је данас учествовао у раду Војног комитета Европске уније.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Генерали Љубиша Диковић и Патрик де Русије

На састанку Војног комитета Европске уније одржан је панел „Србија и партнерство“ на коме је генерал Диковић говорио о савременим безбедносним изазовима, ризицима и претњама, ангажовању Републике Србије у концепту Заједничке безбедносне и одбрамбене политике Европске уније, најзначајнијим активностима Министарства одбране и Војске Србије у погледу међународне војне сарадње и доприноса глобалној и регионалној безбедности, као и капацитетима које Војска Србије може да понуди другим оружаним снагама у оквиру различитих активности међународне војне сарадње и активности Заједничке безбедносне и одбрамбене политике ЕУ.

Подсећајући на чињеницу да су данашњи безбедносни изазови, ризици и претње теже предвидиви од конвенционалних претњи у прошлости, генерал Диковић је указао на заједничку потребу и обавезу да им се одупремо и да их спречимо.

– Реч је о различитом спектру безбедносних проблема, али једно им је заједничко: само заједничким ангажовањем можемо на њих успешно и трајно одговорити, рекао је генерал Диковић.

Генерал Диковић нагласио је да је Србија у погледу безбедности одредила приоритете дефинишући своју спољну и безбедносну политику на начин у највећој мери усклађен са позицијом и деловањем ЕУ.

– Србија се отворено и несебично залаже за поштовање међународног права, јачање улоге Уједињених нација, Организације за европску безбедност и сарадњу и Европске уније и стварање механизама за очување безбедности у свету. Председавање Србије ОЕБС-ом, које ће почети јануара 2015. године, за Србију је прилика да покаже да може да се ангажује у решавању бројних изазова, а принцип којим ће се руководити биће тај да се конкретна и одржива решења могу постићи искључиво путем конструктивног политичког деловања и дијалога, рекао је генерал Диковић и истакао да је активно укључење у концепт Заједничке безбедносне и одбрамбене политике ЕУ допринело унапређењу спољнополитичке позиције Србије. Он је додао да се показало да се војници међусобно добро разумеју, да „говоре истим језиком“, па је војна сарадња са појединим државама, пре свега државама региона, брже унапређивана него сарадња у неким другим областима.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Генерал Љубиша Диковић и генерал-потпуковник Волфганг Возолзобе

Изразивши намеру Војске Србије да и даље развија способности специјалних снага за супротстављање терористичким претњама, као и наменских снага за подршку цивилним властима, начелник Генералштаба ВС је рекао да ће се посебна пажња поклонити развоју снага за реаговање и развоју способности за учешће у мултинационалним операцијама. Он је подсетио учеснике панела да ВС тренутно ангажује 237 својих припадника у мултинационалним операцијама УН и ЕУ широм света и поменуо чињеницу да је око 500 припадника Министарства одбране и Војске Србије у току 2014. године до сада учествовало на 12 међународних вежби, као и да ће до краја ове године још 400 наших припадника учествовати на три међународне вежбе.

Генерал Диковић је саопштио и то да Министарство одбране и Војска Србије подржавају даљи развој мреже регионалних центара за обуку и да Србија на том плану нуди капацитете Центра за усавршавање кадрова атомско-биолошко-хемијске одбране у Крушевцу, који је прошле године добио статус партнерског центра за обуку и образовање. Поред овог центра, генерал Диковић је истакао и значајне капацитете базе „Југ“ као центра за обуку и припрему јединица за учешће у мултинационалним операцијама и извођење међународних вежби, као и капацитете Центра за обуку медицинског кадра у Нишу и Центра за уништавање вишкова муниције и наоружања у Крагујевцу.

– У даљој конкретизацији сарадње покренули смо иницијативу за пријављивање Техничког опитног центра у Базу опитних центара Европске одбрамбене агенције. Прихваћена је наша понуда да се у Каталог снага ЕУ декларишу моторизована пешадијска чета, вод војне полиције, вод АБХО и медицински тимови. Такође, понудили смо да се у Каталог декларишу и аутономни тимови за заштиту бродова, рекао је генерал Диковић.

Говорећи о простору Западног Балкана, генерал Диковић је указао на то да се проблеми транзиције, безбедносног наслеђа, организовани криминал и корупција, нелегално проглашена независност Косова и Метохије негативно одражавају на динамику безбедносне консолидације региона.

– Трајнијих решења без учешћа свих држава Западног Балкана, без искрене подршке и помоћи међународне заједнице, засноване на међународном праву, не би било или би таква решења била кратког даха, закључио је генерал Диковић.

Фото Савет Европске уније

Izvor: www.vs.rs


* Dikovic-De_Rusije.jpg (201.07 KB, 640x427 - viewed 96 times.)

* NGS_VS-Direktor_EUMS.jpg (91.94 KB, 640x480 - viewed 105 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #162 on: November 19, 2014, 03:02:52 pm »


Видим, подигла се велика бука око питања "имунитета" Руског хуманитарног центра у Нишу. У Русији се питањем цивилне заштите бави Министарство за ванредне (чрезвичајне) ситуације. Силом околности и логике, цивилна заштита се мора базирати на систему субординације и командовања, она је по природи врло слична војној организацији, иначе не би могла ефикасно деловати. Кадар МЧС мислим да има и систем чинова и рангова, те је и по томе сличан војном. Добро организована цивилна заштита свакако може имати веома важну улогу у сваком оружаном сукобу, јер је у данашњим "хибридним сукобима" то некад и пресудно. "Хуманитарни центри и сличне институције свакако могу, али не и морају, имати везе са обавештајним радом, али мислим да то није пресудно.
Давно потписаним споразумима Србије и НАТО (негде 2000их), припадници ОС САД, а можда и осталих војски НАТО имају не само имунитет, већ су изузети од гоњења "изгледа" чак и за тешка дела против живота и тела, безбедности људи и имовине, итд. која почине на територији Србије. Имају право несметаног пролаза и превоза трупа и материјала, без плаћања дажбина, итд.
Морам напоменути да је Тројни пакт Краљевина Југославија "спонтано обавештајно припремљеним" "народним отпором" оборила и за много мање значајне политичке уступке него што су ови на које се Србија већ обавезала пред Западом пре десетак година.
Дакле, НАТО оружаним снагама већ смо дали много веће и сложеније уступке од оних који се траже за Хуманитарни центар у Нишу.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #163 on: November 19, 2014, 09:14:08 pm »

Iako se radi o bilateralnom susretu, s obzirom da je Poljska članica NATO, ovu vest staviću ovde.

19.11.2014
Сусрет начелника генералштабова Србије и Пољске

Начелник Генералштаба Војске Србије генерал Љубиша Диковић састао се данас са начелником Генералштаба Оружаних снага Пољске генералом Мјечиславом Гоцулом у касарни „Бањица 2“ у Београду.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Говорећи о значају данашње посете, генерал Диковић је посебно указао на добру сарадњу са Оружаним снагама Пољске, нарочито у последње две године, која је углавном усмерена на размену искустава у области усавршавања и школовања, АБХО и верске службе, додајући да ће се разговарати и о искуствима Пољске из учешћа у борбеним групама Европске уније.

– Треба нагласити да Пољска активно учествује у снагама Кфора и да је више од 200 припадника Оружаних снага Пољске тренутно у тим снагама, које извршавају веома сложене задатке на простору Косова и Метохије, а у саставу Еулекса има око 100 људи из Пољске, и то су те прве и кључне додирне тачке на неким заједничким задацима – нагласио је генерал Диковић.

Према његовим речима, Пољска има респективне оружане снаге, које су биле присутне у скоро свим значајнијим мисијама и активностима у свету у последњој деценији.

– Ми ћемо понудити и наше капацитете, који су и те како развијени, посебно наш Центар АБХО, Универзитет одбране, а разговараћемо и о војноекономској сарадњи. Питање коме ћемо посветити посебну пажњу је стање у региону, а разговараћемо и о низу других питања од заједничког интереса – истакао је генерал Диковић додајући да Министарство одбране и Војска Србије, следећи стратегијски пут ка ЕУ, доприносе настојањима наше земље за реализацију свих обавеза на том путу.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Истичући да је данашња посета добра прилика да се разговара о заједничким питањима, генерал Гоцул је оценио да се сарадња међу нашим оружаним снагама одвија добро, али да постоји места за даље унапређење.

– У погледу сарадње, прецизно и детаљно ћемо разговарати о новим областима где је могуће даље унапређење и развој. Данас смо већ започели разговоре о ситуацији у региону, на самом Балкану, која је доста сложена, али Војску Србије Пољска види као водећег и кључног играча у региону у циљу очувања безбедности и сигурности – поручио је генерал Гоцул.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Пољска, према његовим речима, заиста цени присуство Војске Србије у операцијама изван својих граница, а свеобухватно излагање генерала Диковића током последњег састанка Војног комитета ЕУ у Бриселу представља добар и информативан преглед Војске Србије.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Током посете Србији, делегација Пољских оружаних снага положиће венац на Споменику незнаном јунаку на Авали, а посетиће и Специјалну бригаду Војске Србије.

Izvor: www.vs.rs


* 4b38d9ee-701c-11e4-9b7d-00163e635038.jpg (151.26 KB, 1024x683 - viewed 112 times.)

* 749df242-701c-11e4-9b7d-00163e635038.jpg (176.08 KB, 1024x683 - viewed 104 times.)

* 654cb2c4-701c-11e4-9b7d-00163e635038.jpg (71.31 KB, 1024x683 - viewed 106 times.)

* 7e12e904-701c-11e4-9b7d-00163e635038.jpg (126.1 KB, 1024x683 - viewed 110 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #164 on: December 07, 2014, 01:42:31 pm »

Gašić i Ouroj o saradnji sa NATO


Ministar odbrane Bratislav Gašić poručio je pomoćniku generalnog sekretara NATO za odbrambene investicije Patriku Ouroju da je Srbija čvrsto opredeljena za unapređenje stabilnosti u regionu i da, u skladu sa svojim mogućnostima, aktivno doprinosi regionalnoj i globalnoj bezbednosti.

Gašić i Ouroj o saradnji sa NATO„Od velikog značaja za Srbiju jeste interoperabilnost naših oružanih snaga sa partnerskim zemljama. Zbog toga želimo da u najkraćem roku pristupimo Individualnom akcionom planu partnerstva, koji predstavlja najviši oblik saradnje NATO sa partnerskom državom, koja nije opredeljena za članstvo u alijansi. Individualni plan partnerstva smatramo optimalnim okvirom saradnje, koji može da doprinese daljem unapređenju našeg sistema odbrane“, rekao je ministar Gašić.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ministar odbrane rekao je na sastanku da je dosadašnje učešće Srbije u mehanizmima Partnerstva za mir, koji obezbeđuju pripremu oružanih snaga za aktivan doprinos u multinacionalnim operacijama, izuzetno važno za naše pripadnike.

Ministar odbrane rekao je da za Srbiju nisu prihvatljivi argumenti za stvaranje tzv. Oružanih snaga Kosova. Takva najava, kako je naglasio, loše utiče na implementaciju Briselskog sporazuma Beograda i Prištine. „KFOR je jedini odgovorni nosilac bezbednosti i svaka odluka koja se odnosi na izgradnju vojnih formacija na Kosovu i Metohiji jeste kršenje Rezolucije 1244, ali se može i negativno odraziti na odnose Srbije i NATO“, zaključio je ministar odbrane.
Izvor: www.mod.gov.rs


* IMG_20141205_124725.jpg (79.63 KB, 1024x683 - viewed 101 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... 51   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 24 queries.