PALUBA
March 28, 2024, 04:13:43 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 [34] 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 ... 51   Go Down
  Print  
Author Topic: Odnosi na relaciji Srbija - NATO  (Read 210359 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #495 on: February 23, 2018, 08:47:42 am »

NATO u Srbiji - Vežba o vanrednim situacijama Mladenovcu i Aranđelovcu, vojska nije pozvana
Tanjug   23.02.2018.

Vežžba pod okriljem NATO-a, odnosno Evroatlantskog koordinacionog centra za vanredne situacije, specijalizovanog dela Alijanse za reagovanje u slučaju prirodnih katastrofa i tehnološških incidenata, održaće se u oktobru u Srbiji, piše "Politika" pozivajući se na informacije iz MUP-a.

Vežba pod nazivom "Srbija 2018", poput sličnih izvedenih u Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori, održaće se na području Mladenovca i Aranđelovca od 8. do 11. oktobra, a suorganizator vežžbe je Sektor za vanredne situacije MUP-a. Kako kažu u tom sektoru, u toku je priprema organizacije vežbe, a koliko će država u njoj učestvovati znaće se kada budu održane planske konferencije. Predstojeća međunarodna vežba upravljanja posledicama vanrednih situacija "Srbija 2018" je civilna vezba koja pruža šansu za uvežbavanje međunarodne saradnje i jačanje sposobnosti timova iz različitih država da zajedno provežbaju širok dijapazon operacija uklanjanja posledica vanrednih situacija, isticu u MUP-u. Svoje umeće pred kolegama iz više država pokazaće pripadnici timova za spasavanje iz ruševina, detekciju i dekontaminaciju radiološko-hemijsko-bioloških materija, spasavanje na vodi, kao i medicinske ekipe. Osim predstavnika Sektora za vanredne situacije očekuje se i prisustvo predstavnika međunarodnih institucija i organizacija kao i predstavnika drugih ministarstava i organizacija Srbije, kažu nadlezni u MUP-u za "Politiku". U Ministarstvu odbrane za taj list kažu da Vojska Srbije za sada nije pozvana da učestvuje na vežbi, ali da imajući u vidu da će biti uvežbavani i zadaci iz okvira treće misije VS - pomoć civilnom stanovništvu, moguće je naknadno uključivanje vojske. Tokom ove godine Vojska Srbije u svojstvu posmatrača učestvovaće na dve vežžbe koje se održžavaju u organizaciji NATO-a, a vojnici iz Srbije biće angažžovani na jošš deset vežžbi koje organizuju, ili na kojima učestvuju, zemlje članice ovog bezbednosnog saveza, ali ne i sama Alijansa, napominje list.

- Želim da nastavimo jačanje partnerstva NATO i Srbije. NATO moze da pruži stručnost i savete u svim oblastima koje Srbija odabere. Kasnije ove godine Srbija će prvi put biti domaćin važnoj evroatlanskoj vežbi za civilna vanredna stanja - rekao je generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg u nedavnom intevjuu za "Politiku".

Izvor: www.blic.rs
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #496 on: February 24, 2018, 09:06:35 pm »

Не могу да се начудим да у припремном плану вежбе нема Војске. Мада, могуће је да план није ни направљен већ је ово само ПП.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #497 on: February 24, 2018, 09:17:09 pm »

Не могу да се начудим да у припремном плану вежбе нема Војске. Мада, могуће је да план није ни направљен већ је ово само ПП.

Nisam zloban ali moram da kažem da NATO već zna mogućnosti Vojske, sad ga interesuje MUP.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #498 on: February 27, 2018, 06:33:50 am »

Почеле припреме за вежбу „Србија 2018”
Аутор: Л.Л. понедељак, 26.02.2018.

Ово није војна вежба већ вежба управљања последицама ванредних ситуација, рекао је Клаудије Зојкаш, директор вежбе испред Евроатлантског координационог центра за ванредне ситуације

Помоћник министра и начелник Сектора за ванредне ситуације Предраг Марић отворио је у Београду главну планску конференцију која ће трајати до првог марта као део припремних активности за организовање Међународне теренске вежбе управљања последицама ванредних ситуација под називом „Србија 2018”, саопштено је из МУП-а Србије. Вежба ће бити одржана у октобру ове године у заједничкој организацији Министарства унутрашњих послова - Сектора за ванредне ситуације и Евроатлантског координационог центра за ванредне ситуације који је главни механизам за пружање помоћи цивилима за време елементарних непогода Организације северноатлантског уговора (НАТО).

„Предстојећа међународна вежба управљања последицама ванредних ситуација „Србија 2018“ је теренска цивилна вежба која пружа шансу цивилним структурама државних органа које се превасходно баве облашћу заштите и спасавања да у заједничком раду са тимовима из различитих земаља провежбају своје капацитете, а све у циљу јединственог одговора у ванредним ситуацијама. Наш заједнички циљ је унапређење безбедности и заштита живота наших грађана, њихове имовине и културног наслеђа“, поручио је Марић.

Он је такође истакао да је ова вежба прилика да све институције које у Републици Србији чине јединствен систем  заштите и спасавања провежбају своје капацитете за одговор у ванредним ситуацијама, али и прилика да се упознају са тим како раде и чиме располажу међународни тимови из партнерских земаља. Присутнима се обратио и директор вежбе испред Евроатлантског координационог центра за ванредне ситуације Клаудије Зојкаш, који се захвалио на добродошлици и истакао да се сваке године нације из целог света окупљају на овај начин како би заједничким снагама увежбавале одговор на ванредне ситуације.

„Ово није војна вежба већ вежба управљања последицама ванредних ситуација која ће омогућити цивилно-војним снагама које су део првог одговора на ванредне ситуације да изграде интероперабилност а све у циљу спасавања живота људи“, поручио је Зојкаш. Осим представника Министарства унутрашњих послова - Сектора за ванредне ситуације, конференцији је присуствовало и око сто представника међународних институција и организација из 29 земаља који ће узети учешће и у поменутој вежби, као и представници других министарстава и посебних организација Републике Србије.

Међународна теренска вежба управљања последицама ванредних ситуација „Србија 2018“ биће одржана у периоду од 8. до 11. октобра 2018. године на територији општина Младеновац и Аранђеловац, где се очекује око 30 тимова  из 26 земаља и то тимови за спасавање из рушевина, медицински тимови, тимови за спасавање и рад на води и тимови за отклањање последица хемијско-биолошко акцидента.

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #499 on: March 01, 2018, 08:08:25 am »

Официр Војске Србије на дужности у команди НАТО-а у Напуљу
Аутор: М.Г.среда, 28.02.2018.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Начелник Генералштаба Војске Србије генерал Љубиша Диковић је у Београду разговарао са потпуковником Иваном Павловићем, који ће наредних дана бити упућен на партнерску штабну позицију у Команди здружених снага НАТО-а у Напуљу, саопштила је Војска Србије. Потпуковник Павловић ће наредне три године бити на дужности штабног официра за Концепт оперативних способности у команди у Напуљу. Од 2013. до 2017. године на дужности штабног официра у овој команди је био потпуковник Петар Допуђ. Команда здружених снага у Напуљу је једна од две НАТО команде оперативног нивоа у саставу Савезничке команде за операције, која је намењена за планирање, припрему и вођење операција под окриљем НАТО-а и командовање снагама Алијансе за одговор, наводи се у саопштењу.

Izvor: www.politika.rs


* 001.jpg (38.42 KB, 326x423 - viewed 51 times.)
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #500 on: March 01, 2018, 02:06:46 pm »

а јесмо неутрални до себастијана аустријског... Angry
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #501 on: March 01, 2018, 02:30:48 pm »

Треба опет ово прочитати изгледа:

ИНДИВИДУАЛНИ АКЦИОНИ ПЛАН ПАРТНЕРСТВА (ИПАП)

Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #502 on: March 02, 2018, 09:15:08 pm »

Свако искуство је корисно. Упућивање и рад овог официра треба тако посматрати. Најлакше је и најлошија опција нигде не ићи.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #503 on: March 16, 2018, 06:15:06 pm »

Павел: НАТО разуме војну неутралност Србије
Аутор: М.Г.петак, 16.03.2018.

Начелник Генералштаба Војске Србије генерал Љубиша Диковић се састао у Београду с председавајућим Војном комитету НАТО-а чешким генералом Петром Павелом, саопштило је Министарство одбране.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Диковић и Павел су разговарали о актуелној политичко-безбедносној ситуацији у региону, са тежиштем на Косову и Метохији, и сарадњи Војске Србије с Кфором и Северноатлантском алијансом. Диковић је оценио успешном сарадњу Војске Србије са НАТО-ом у оквиру Партнерства за мир и изразио уверење да ће данашња посета допринети даљем јачању међусобног поверења и узајамног разумевања. Истичући да НАТО у потпуности разуме и уважава опредељење Србије за војном неутралношћу, генерал Павел је рекао да је заједнички интерес да у региону имамо стабилне и просперитетне земље, које деле европске вредности.

Izvor: www.politika.rs


* Pavel-i-Dikovic.jpg (29.08 KB, 672x448 - viewed 45 times.)
Logged
MilosPantovic
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 653



« Reply #504 on: March 16, 2018, 06:24:33 pm »

Извод из излагања команданта Европске команде САД, генерала Куртиса Скапаротија, пред Одбором за оружане снаге Сената САД, 8. марта 2018. године:

"Сенатор Џин Шахин (Њу Хемпшир)

Дакле, ако погледате потенцијал злоупотребе у будућности у другим деловима Европе, где видите ... где сте највише забринути за будуће мешање Русије?

Генерал Скапароти

Они су укључени у сваки (географски) аспект Европе на један или други начин. Подручје које ме данас брине, заправо, је Балкан. То је подручје у коме је напор међународне заједнице, а нарочито Сједињених Држава... где смо били у стању да одржимо стабилност тамо. Почели смо да радимо на демократском управљању и да то ојачавамо, али Русија ради на Балкану. Мислим да морамо пратити то подручје. То је подручје на које, у смислу дипломатије, морамо да се мало усредсредимо, по мом мишљењу. И ми морамо наставити реформу безбедности и изградњу наших способности које смо као међународна заједница тамо ангажовали; Балкан, то је област у којој бисмо могли имати неке проблеме у будућности.

Сенатор Џин Шахин

Споменули сте дипломатске напоре ... И колико је важно да имамо ове робусне дипломатске и економске напоре на Балкану?

Генерал Скапароти

Мислим да је то кључно. Они сматрају да дипломатски напор и присуство, искрено, то људи виде као један од начина да се утврди да ли је Запад озбиљан у вези са њиховом жељом да буду део тог Запада. Дакле, то укључивање, мислим, је фундаментално.

Сенатор Том Котон (Арканзас)

Хвала председавајући, хвала и Вама генерале Скапароти. Желео бих да Вам се захвалим што сте нам се још једном придружили, и хтео бих да наставим разговор о Балкану од кога сте почели са сенаторком Шахин. Иако се фокусирамо на Балтик, јер су то искључиво земље НАТО-а, мислим да их њихов статус у НАТО-у вероватно чини стабилнијим у погледу директне претње коју Русија представља ... а на Балкану постоје и бројне земље које не припадају НАТО-у ... Да ли бисте могли бити конкретнији и рећи нешто више о томе која земља на Балкану вас брине по питању руског мешања и утицаја?

Генерал Скапароти

О, ја мислим Србија. Конкретно, постоји, постоји нека веза...

Сенатор Том Котон

Баш Србија? Или Република Српска?

Генерал Скапароти

Србија, па, рећи ћу вам да је то Србија као држава, али и српско становништво унутар Балкана. Очигледно постоји историјска веза и наклоност ... али због тога постоји и боља прилика за руски утицај. И они то користе у смислу дезинформисања, утицаја на ту популацију, у неким случајевима се јавља "ефекат преливања", вероватно на линији Србија у односу на Косово или у трипартитној власти Босне и Херцеговине. И то је моја брига. Видео сам повећање тога за годину и по дан откад сам на овом послу".
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ништа ново није речено. Уосталом, своје намере према српском становништву су више пута до сада демонстрирали и медијски покривали на све начине.


Logged
Director
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 043



« Reply #505 on: March 16, 2018, 08:29:58 pm »

Ovo je dijametralno suprotno od onoga što smo slušali od vlade. Vlada je rekla da je on rekao da smo mi srbi najveći problem na balkanu ali to ovaj general nije rekao. On samo navodi da smo mi srbi problem jer smo laka meta za ruse a ne da smo mi problem zato što mi nešto radimo.
Logged
MilosPantovic
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 653



« Reply #506 on: March 16, 2018, 11:24:48 pm »

On samo navodi da smo mi srbi problem

Само то толико.

Зашто покушаваш да релативизујеш оно што је изјављено?
Logged
Director
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 043



« Reply #507 on: March 17, 2018, 08:26:43 am »

Ne relativizujem nego čitam šta je čovek rekao. Ja sam se zapanjio kad sam čuo na vestima verziju koju je naša vlada kritikovala a koja je u principu glasila "Srbi su glavna opsanost po NATO". Mislio sam se kojoj budali je palo na pamet da kaže takvu glupost ali sad kad vidim šta je stvarno rekao vidim da ništa loše za nas nije rekao nego da je to samo još jedno prepucavanje na liniji SAD-Rusija.

Mislim da ćemo se svi složiti da većina u Srbiji jeste podložna ruskoj propagandi jer još uvek mislimo da nas Rusi "vole" međutim po meni Skaparoti je potpuno u pravu kad kaže da u odnosu sa nama rusija ima priliku da svoj uticaj širi brže i bolje nego bilo ko drugi jer mi još uvek nismo naučili da velike sile nemaju "braću i prijatelje" nego samo interese.
Logged
MilosPantovic
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 653



« Reply #508 on: March 17, 2018, 12:35:10 pm »

Рекао је тај много више.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #509 on: March 17, 2018, 07:21:01 pm »

Ne relativizujem nego čitam šta je čovek rekao. Ja sam se zapanjio kad sam čuo na vestima verziju koju je naša vlada kritikovala a koja je u principu glasila "Srbi su glavna opsanost po NATO". Mislio sam se kojoj budali je palo na pamet da kaže takvu glupost ali sad kad vidim šta je stvarno rekao vidim da ništa loše za nas nije rekao nego da je to samo još jedno prepucavanje na liniji SAD-Rusija.

Mislim da ćemo se svi složiti da većina u Srbiji jeste podložna ruskoj propagandi jer još uvek mislimo da nas Rusi "vole" međutim po meni Skaparoti je potpuno u pravu kad kaže da u odnosu sa nama rusija ima priliku da svoj uticaj širi brže i bolje nego bilo ko drugi jer mi još uvek nismo naučili da velike sile nemaju "braću i prijatelje" nego samo interese.

Директоре, ти то не читаш или нећеш да читаш. Нема другог проблема на Балакану осим Срба и то као народа. То је суштина изјаве оног америчког генерала. Пентагон својим демантијем не само да није ништа демантовао већ је "лупио" још једну глупост да су српски званичници тако реаговали на изјаву њиховог генерала под утицајем руске пропаганде, тачније "Спутника". А истина је да је ту вест, изјаву Скапаротије, прва пренела "Ал Џазира", а потом Н1, Слобода Европа, па и "Спутник". Шта више, "Спутник" се у свом тексту и позвао на писање "Ал Џазире".

Овом изјавом америчког генерала, и "демантијем" Пентагона САД су направиле још један пуцања у поверење Срба и Србије у НАТО. Њима не треба Русија као противник на Балкану. Они су сами себи противник.

Овде се не ради о Руској пропаганди. Ради се о погрешном раду САД и њених челника. Не можеш да "врбујеш" Србе за своју ствар а да их називаш проблематичнима и то цели народ. Србија је отворена и за пропаганду САД али ко је њима крв што они то не знају да раде. Видим да слабо пратиш њихова саопштиња. За твоју информацију саопштења САД и НАТО уназад неколико година више личе на совјетска од пре 40-50 година, а руска на америчка из тог времена.
Logged
Pages:  1 ... 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 [34] 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 ... 51   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 24 queries.