PALUBA
March 28, 2024, 10:38:33 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 [38] 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51   Go Down
  Print  
Author Topic: Odnosi na relaciji Srbija - NATO  (Read 210299 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #555 on: July 10, 2018, 11:18:09 am »

"Osiromašeni uranijum nema negativne posledice po zdravlje, ali se kajemo zbog žrtava"
Ivana Kešanski  10.07.2018.

Zamenica generalnog sekretara NATO Rouz Getemiler kaže da je Alijansa sprovela istraživanja na osnovu dve naučne studije koje su pokazale da osiromašeni uranijum nema negativne efekte na zdravlje.

- NATO je oduvek vodio brigu o dobrobiti i ima jasnu politiku. Sproveli smo dve studije koje ne lažu - Ona je ponovila da su i ona i njen šef Jens Stoltenberg izrazili kajanje zbog civilnih žrtava bombardovanja 1999.

- Mogu da ponovim reči koje dolaze za najvišeg nivoa. Mi se kajemo- rekla je Getemilerova. Zamenica generalnog sekretara je istakla da Srbija i NATO imaju odlične odnose na obostrano zadovoljstvo i da obe strane imaju puno benefita od tog odnosa.

- Odluka je potpuno na vama da li želite da postanete naš član ili ne - rekla je ona. Komentarišući pisanje ruskih medija o tome da Crna Gora ima zadatak da ubedi Srbiju da postane deo Alijanse, ona je rekla da to nije istina.

- Apsolutno je nemoguće da nekoga mamimo u članstvo. Ponavljam na svakoj zemlji ponaosob je da sama odluči da li će nam se pridružiti - rekla je Getemiler. Ona je navela i kako su i Austrija i Švajcarska takođe okružene zemljama NATO ali ih niko ne pritiska da budu u Alijansi. Govoreći o dobrim odnosima sa Srbijom Getemiler je navela da će na jesen biti održane vežbe u kojima će biti prikazan odgovor na prirodne katastrofe. Istakla je da je to dobro za sve zemlje regiona naročito u svetlu nedavnih poplava i požara. Inače vežba će se održati u oktobru u Mladenovcu i okolini.

Govoreći o Kosovu i formiranju Oružanih snaga Kosova, ona je rekla da sve što NATO radi tamo je u saglasnosti sa Kforom kako bi se obezbedila sigurnost ljudi.

- NATO se drži svoje politike. Mi sarađujemo sa vlastima Kosova u saglasnosti sa Kforom. Nije ni u čijem interesu da vidi da se ponovo konflikt rasplamsa u regionu - rekla je ona. Ukoliko Kosovo poželi da postane član NATO moraće da radi na izgrađivanju institucija, da imaju sposobne vojne snage.

- Mi insistiramo na dijalogu Prištine i Beograda i nastavljamo da radimo sa Kosovom- rekla je Getemiler. Što se tiče Srbije ona je svesna da trenutno ta zemlja ne razmišlja o članstvu i istakla je saradnju sa Srbijom na poljima sajber-odbrane i nauke. Naročito je istakla ulogu Srbije u NATO aktivnostima u Iraku gde pružaju medicinsku podršku. Upitana za to što Srbija kupuje rusko oružje, ona je rekla da svaka zemlja može odluči kakvo i čije oružje odgovara njenoj vojsci.

- Na Srbiji je da odluči koje oružje želi. Mi zajedno treniramo i sarađujemo sa našim partnerima. Ističem da svaka zemlja donosi suverene odluke - rekla je ona. Getemiler je više puta istakla da treba Srbija i NATO da gledaju napred ka daljoj saradnji i boljoj budućnosti. Upitana o Trampovom insistiranju da članice NATO treba više da izdvajaju novca za odbranu, ona je u tome videla pozitivnu stranu.

- Mi smo spremni i pregledali smo sve naše dokumente. NATO sve više razvija odbrambene sposobnosti i za borbu protiv terorizma. Moram da istaknem da je Trampov pritisak bio od pomoći da još više radimo na tome. Tramp će imati teške reči ali očekujem dobru diskusiju - rekla je zamenica generalnog sekretara NATO.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #556 on: July 10, 2018, 01:36:30 pm »

Quote
Zamenica generalnog sekretara NATO Rouz Getemiler kaže da je Alijansa sprovela istraživanja na osnovu dve naučne studije koje su pokazale da osiromašeni uranijum nema negativne efekte na zdravlje.


Ima li pilota u avionu  

Neko stvarno treba da bude kreten...ili da ima "behindertenausweis " da ovo proguta
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 446


« Reply #557 on: July 10, 2018, 04:18:37 pm »


"Behinderten mozgovi".
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #558 on: July 10, 2018, 06:29:56 pm »

Stoltenberg: NATO veoma ceni Srbiju
Ivana Kešanski  10.07.2018.

Jens Stoltenberg, generalni sekretar NATO, izjavio je da Alijansa veoma ceni Srbiju kao partnera.

- Srbija je naš cenjeni partner i mi želimo da pojačamo saradnju sa njom i ne menjamo politiku prema njoj - rekao je on. Kako je rekao NATO će nastaviti da sarađuje sa zemljama Zapadnog Balkana gde ima brojne članove i partnere.

- Srbija će biti domaćin naše zajedničke vežbe u oktobru. To pokazuje da  NATO o poštuje odluku Srbije da ne traži članstvo u NATO i cenim to što Srbija razvija saradnju sa Alijansom - rekao je generalni sekretar. On je rekao da samit Trampa i Putina u Helsinkiju neće doneti nikakve promene politike prema regionu. Govoreći o učešću crnogorske vojske u misiji Kfora na Kosovu, Stoltenberg je rekao da pozdravlja crnogorsko članstvo u NATO i učešće u njegovim misijama, ali je istakao da mu je veoma važna i saradnja sa Srbijom. Inače, stiče se utisak da je pritisak Donalda Trampa na članice NATO da povećaju izdvajanje novca za odbranu urodio plodom. Stoltenberg je rekao da NATO zemlje iz Evrope i Kanada sve više izdvajaju novca i da bi do kraja godine osam država Evrope trebalo da izdvoje dva procenta BDP za odbranu.

- Jak NATO je dobar i za Evropu i za SAD. Evropa i Kanada povećavaju budžete za odbranu, ali to ne rade zbog Trampa već zato što je to potrebno.

Izvor: www.blic.rs
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #559 on: July 10, 2018, 09:14:59 pm »

Quote
NATO je oduvek vodio brigu o dobrobiti i ima jasnu politiku. Sproveli smo dve studije koje ne lažu - Ona je ponovila da su i ona i njen šef Jens Stoltenberg izrazili kajanje zbog civilnih žrtava bombardovanja 1999.

Ствар је проста: Ако је тако као што тврди ова госпођа. Онда покупе ово што су овде посејали и преселе све то у госпођину канцеларију (а може и код ње кући). Доведу новинаре тад да се увере да је тако и после годину дана да видимо како се осећа.

А што се извињења тиче лично ћу га прихватити кад видим да су осуђени одговорни (не само они који су повукли обарач, него наредбодавци, јер је то стандард који су прокламовале НАТО државе формирајуће неке судове за ове просторе) за напад на воз у Грделичкој клисури, одговорни за фалсификовање видео снимка којим се покушало доказати да се није десило то што се десило, одговорни за за напад на нишку пијацу и болницу, за напад на аутобус Ниш Ексрпреса, за рушење мостова у Варварину, и Новом Саду, а посебно одговорне за убијене  на КиМ након доласка снага НАТО. Кад покрену поступке за то почећу да им верујем да су искрени. Кад их осуде, вероваћу да су искрени.
Logged
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #560 on: July 10, 2018, 10:28:18 pm »

Imali smo šansu da zagađenu zemlju uranijumom koristimo za građevinske radove zemalja eu i nato.

Niko se nije setio ili nije hteo.

Znači "Ne lipši magarče do zelene trave".
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #561 on: July 11, 2018, 06:59:15 am »

Столтенберг: Позив за чланство Скопљу не мења односе НАТО са Србијом
уторак, 10.07.2018.

БРИСЕЛ – Генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг изјавио је данас у Бриселу да очекивани позив вођа НАТО Скопљу да покрене преговоре о чланству не мења односе Атлантског савеза и Србије, нагласивши да НАТО потпуно поштује став Србије да не жели да уђе у чланство овог војно-политичког савеза.

На конференцији за новинаре уочи дводневног самита НАТО који почиње сутра у Бриселу, Столтенберг је рекао и да не може да нагађа али да не очекује да ће предстојећи сусрет америчког и руског председника Доналда Трампа и Владимира Путина донети промене у политици према Западном Балкану. Челник НАТО је такође нагласио да поздравља „чињеницу да је Црна Гора сад чланица НАТО и да је дала допринос мисији на Косову” али и „тесно партнерство НАТО са Србијом”.

Упитан како НАТО гледа и може ли помоћи да се изглади сукоб и оштре замерке Београда Подгорици због упућивања двојице официра у састав Кфора на Косову, Столтенберг је додао да је „апсолутно могуће” да НАТО има добре односе са Србијом и да чланице НАТО буду у саставу Кфора.

„Ми подржавамо дијалог Београд-Приштина са циљем да се кроз преговоре нађе решење за договоре и изазове који стоје пред споразумом за односе Београда и Приштине”, нагласио је. Према његовим речима Србија близак и ваљан партнер НАТО. „Веома ценим што смо поспешили сарадњу са Србијом”, истакао је Столтенберг. Он је подвукао да позив НАТО Скопљу да покрене преговоре о чланству неће променити односе са Србијом.

„Не очекујем да ће то бити тема, не могу да спекулишем око исхода сусрета на врху у Хелсинкију, али сматрам да ће НАТО свакако наставити да ради са Западним Балканом јер смо присутни у Београду, Сарајеву, а наравно имамо Кфор”, рекао је и додао да „НАТО у потпуности поштује одлуку Србије да не жели да уђе у чланство Атлантског савеза”, а да веома цени то што Србија наставља сарадњу као партнер са НАТО. (Бета)

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #562 on: July 11, 2018, 07:54:17 pm »

НАТО: Јачање веза са Србијом корисно за обе стране и регион
среда, 11.07.2018.

БРИСЕЛ – Јачање веза НАТО и Србије је корисно за Атлантски савез, Србију и цео регион, поручили су вођи НАТО данас у заједничкој изјави у Бриселу и „поздравили стални напредак у изградњи партнерства НАТО-Србија и подржали политички дијалог и практичну сарадњу у том циљу”.

„Ми поново истичемо потребу сталног напретка у дијалогу Београд-Приштина, уз посредовање Европске уније, који треба да води ка свеобухватном сређивању односа, укључујући облик правно обавезујућег споразума”, предочили су челници Атлантског савеза. „Подстичемо обе стране”, нагласили су они, „да убрзају напоре за нормализацију односа и потпуно спровођење постигнутих договора”. У документу заседања се наглашава да је „Западни Балкан подручје од стратегијског значаја, како је то показала и наша дуга повест сарадње и операција у том региону”. „Потпуно смо посвећени стабилности и безбедности Западног Балкана”, наводе лидери Атлантског савеза, додајући да ће у том циљу тесно сарађивати с тамошњим државама.

Они су рекли да су врата НАТО отворена за све државе које желе у чланство, ако за то испуне услове, што доказује и улазак Црне Горе прошле године и данашњи позив Македонији да почне преговоре о чланству, чим се спроводе у дело услови из споразума Атина-Скопље о имену. Лидери Атлантског савеза су истакли и да „потпуно подржавају тежњу Босне и Херцеговине за чланство”, подвукавши да је НАТО „предан територијалној целовитости и суверенитету стабилне и безбедне Босне и Херцеговине”. Они су „позвали вође те земље да делају конструктивно и покажу политичку вољу на добробит свих грађана Босне и Херцеговине кроз настављање политичких, привредних и одбрамбених реформи”.

Такође су изразили очекивања да ће се октобарски избори у БиХ одржати по демократским стандардима, а поздравили су и напредак у регистрацији непокретне војне имовине у земљи. Вођи НАТО су такође приметили да одлуке судова у БиХ „јасно говоре да је сва бивша југословенска војна имовина у тој земљи власништво државе Босне и Херцеговине”, а да „попис непокретне војне имовине у ентитету Републике Српске мора неодложно да се настави”. (Бета)

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #563 on: July 15, 2018, 09:13:50 am »

 

NATO zvaničnik za "Blic": Krim i Kosovo nisu isto, mi u Srbiji imamo samo samo dobre namere
Ivana Kešanski  15.07.2018.

"Stav NATO po pitanjima Kosova i Krima je jasan i ne menja se", rekao je Robert Pščel, visoki NATO zvaničnik zadužen za Zapadni Balkan i Rusiju, u razgovoru za “Blic” koji je krajem nedelje prisustvovao NATO samitu u Briselu.

Viši zvaničnik Alijase zadužen za Zapadni Balkan i Rusiju je izjavio da je potpuno pogrešno porediti dešavanja na Kosovu i na Krimu.

- Nema tu nikakvih sličnosti. Radi se potpuno drugačijim situacijama. Pitanje Kosova je bilo na međunarodnim agendama godinama jer svi znamo zbog čega, zato je i NATO reagovao, i važno je zapamtiti da su na dešavanja tamo reagovale mnoge međunarodne organizacije počevši od Ujedinjenih nacija, da su donete rezolucije i da su donete presude međunarodnog tribunala. Poenta je da apsolutno nema sličnosti sa Krimom jer do 2014. godine, ovaj deo Ukrajine, koji je za nas to i dalje, jer ne priznajemo aneksiju, dakle do 2014. nije bilo nikakvog traga da je Krim bio na ikakvoj agendi, nije bilo žalbi na tretman prema ijednoj etničkoj grupi na Krimu. Iskreno, a to je najtužnije od svega, jeste da je do tada bilo mira na Krimu. Dakle činjenički je netačna komparacija Krima i Kosova – rekao je on.

Zvaničnici NATO su više puta hvalili da imaju dobru saradnju sa Srbijom, pa smo upitali Pščela da li bi mogao da nam objasni šta zapravo NATO čini za Srbiju i šta bi mogao još da učini ako želi da srpski narod ima bolje mišljenje o njemu.

- Mi smo ponosni na činjenicu da imamo dobre odnose i saradnju sa Srbijom i oni su svake godine sve bolji. Tu su zajedničke vojne vežbe ali i mnogo više od toga. Mi imamo odličan politički dijalog. Prošle godine je vaš predsednik (Aleksandar) Vučić bio ovde i on se takođe hvalio saradnjom sa NATO. Dakle i vaši zvaničnici govore dobre stvari o saradnji. Problem sa imidžom NATO je stvaran i tu postoje istorijski razlozi naročito iz 1999. godine koji stvaraju teret i jasno je da tu ima osećanja. Mi tu možemo samo da uradimo ono što već činimo i možda još više. Mi želimo i da prezentujemo činjenice. Kada budemo imali velike vežbe u Srbiji bićemo spremni i na razne diplomatske aktivnosti i imamo odličnog oficira za vezu u Beogradu koji je dostupan za sva pitanja. Mi ćemo tražiti nove načine da sarađujemo i zainteresovani smo za dijalog – rekao je zvaničnik.

Zamenica generalnog sekretara NATO Rouz Gotemeler kaže da je Alijansa sprovela istraživanja na osnovu dve naučne studije koje su pokazale da osiromašeni uranijum nema negativne efekte na zdravlje.

"Srpski mediji ne pomažu"

Kako je rekao, NATO ima izvesna očekivanja od srpskih zvaničnika.

- Postoji dokument kao deo programa partnerstva koji govori o javnoj diplomatiji i dosta odgovornosti leži na vašim zvaničnicima, a iskreno i na medijima. Jer ovaj loš imidž NATO-a nije posledica nekog “deus eks mašina”, tu su i tabloidi sa naslovima kao “NATO želi rat”, ali o njima neću ni da pričam. Treba da bude više prostora za konstruktivne informacije u medijima i da mediji ne budu neprijteljski raspoloženi prema nama bez argumenata jer to ne pomaže. Mi nećemo da učestvujemo u propagandama, želimo dobru diskusiju. Mi smo otvoreni i transparentni i uveravam vas da NATO ima samo dobre namere kada se radi o odnosima sa Srbijom i nadamo se da će ljudi moći da nas gledaju drugačijim očima i da ne budu opterećeni teretom i emocijama – rekao je Pščel.

On je istakao i da NATO nikoga ne tera da bude njegov član i da Srbija nikada neće morati da bira da li će imati dobre odnose sa NATO ili Rusijom.

- NATO nikome neće govoriti šta da rade, to je njegov fundamentalni princip i to je zapisano u njegovim dokumentima, da svaka zemlja ima pravo da sama bira svoje bezbednosne aranžmane. Ukoliko ikad vidite neki pamflet u Beogradu gde piše „Priključite se NATO, mi smo divni“, znajte da je on lažan, jer mi to ne radimo – rekao je on.

Lopta je u ruskom dvorištu

Pščel je istakao da je za loše odnose Zapada i Rusije kriva promena ruske politike.

- Bili smo partneri iako smo uvek imali nesuglasice. Ali to je Rusija podrila 2014. godine i kasnije, destabilizacijom u Ukrajini, netransparentnim vojnim vežbama, simulacijom nuklearnih napada na članice NATO i mešanjem u tuđe politike pa i gorim pokušajima poput onog u Crnoj Gori. Moramo da budemo spremni na sve jer nemamo više poverenja u Rusiju. Međutim mi želimo da se odnosi poprave i spremni smo na dijalog. Lopta je na ruskom terenu, želimo da vidimo promenu ruske politike – rekao je on.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #564 on: August 04, 2018, 08:35:04 pm »


Da, troši se manje. CG učestvuje u akcijama NATO simbolično tako da ona ništa drugo sem bezbednosti neće dobiti. Doduše dobili su besplatno obezbeđenje vazdušnog prostora tako da su uštedeli što neće morati to da plaćaju nama ili nekoj drugoj zemlji ili da kupuju avione. Inače za tvoju informaciju CG kad se odvajala od SRbije je trošila 3% BDP-a na vojsku. Zašto to ne uzmeš kao polaznu osnovu ? Smanjenje joj je omogućilo upravo ulazak u partenerstvo za mir i sadašnji ulazak u NATO.

Ti sada tumačiš sadašnje cifre kao neku polaznu tačku pa eto "kuku-lele" svi moraju da troše više. A to naravno nije tačno, baš zbog toga što je NATO (a u stvari SAD) uništio SSSR to je omogućilo da svi zapadnjaci prepolove vojne budžete i uštede gomile novca unazad 30 godina. Sada kada ponovo imamo pretnje agresijama sa istoka potpuno je normalno da se traži da se više izdvaja. Ali opet osim SAD koji troši i za stvari koje nemaju veze sa NATO, niko od ostalih neće trošiti isto kao i recimo 80-ih godina tako da su opet u plusu. Ali ne može neko ko je član vojnog saveza da se vadi od svojih obaveza sa "nemamo sredstava", to je ili glupost ili licemerje svetskog ranga.

Sećam se tih crnogorskih 3%. Bilo je toliko da sam primao po pola plate mesečno, odnosno onu polovinu koju je Srbija slala helikopterom.
Logged
Director
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 043



« Reply #565 on: August 04, 2018, 09:52:03 pm »

@dzumba

Da, ali i BDP raste. BDP CG 2005 je bio oko 1,8 milijardi a 2016. je bio 3,9 milijardi, nisam našao za prošlu godinu. Dakle nešto što je 2005 bilo 3% , 2016. je nekih 1,3% (odokativno). Evi ti CG vojna izdvajanja :

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kao što vidiš ovde imamo do 2006 i tada je potrošnja bila skoro na istom nivou kao danas. A obzirom da je tada bio manji BDP to je verovatno i preko 3% njihovog BDP-a.

VJ je bila pod saveznom vladom a porez se skupljao i u CG. To što su oni bili zanemarljivi u poređenju sa prikupljanjem poreza na teritoriji srbije je druga tema. Ne misliš valjda da su trebali da plaćaju 50% ?


* Untitled.jpg (37.05 KB, 698x338 - viewed 48 times.)
« Last Edit: August 04, 2018, 09:59:15 pm by Director » Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 805


« Reply #566 on: August 04, 2018, 10:17:48 pm »

Nikako 50%, ali proporcionalno društvenom proizvodu. Po ugovoru o formiranju DZ SCG, CG je trebala da snosi sve troškove zajedničke vojske na svojoj teritoriji. E, ali nije. To je jedan od jačih razloga zašto sam vrlo rano otišao u penziju: imam neka sredstva, brodovi Flote nemaju stare krpe da mašinci obrišu ruke a ja ne smem da potrošim ni dinar za to jer su na teritoriji CG pa mi na kraju godine KoV i RViPVO uzmu te pare.

Rade dobro kaže: u to vreme plata nam je kasnila skoro šest meseci, situacija se poboljšala negde leta 1998. kad je bilo izvesno da će nas pomilovati Milosrdni anđeo Veslija Klarka.
Logged
Director
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 043



« Reply #567 on: August 04, 2018, 11:31:05 pm »

Tada nije cvetalo ni u civilnom sektoru. Tek od one prodaje Telekoma se malo živnulo, ne mogu sad da guglam ali to je otrpilike tu negde oko 98 kako se i ti sećaš.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #568 on: August 05, 2018, 12:01:07 am »

Quote
НАТО је формиран због ондашње претње СССР-а. Сада та претња "са истока" једноставно не постоји. Објективно, Русија није у стању да нападне и порази НАТО. Па сам си давао упоредне способности ОС САД и Русије. Та "претња" је само изговор за постојање и ширење НАТО-а. Већа и опаснија је претња (барем за Европу) исламски тероризам. О мигрантским изазовима да не говорим. То нису класичне војне претње али су озбиљније од класичних војних.

Ту претњу Америка и запад сами стварају и финансирају. Они су створили Алкаиду, а касније и ИД. Држе народ у страху од сопствених творевина. У исламском свету њима је највећи непријатељ Иран јер не могу да га контролишу.

Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #569 on: August 05, 2018, 12:21:18 am »

Наравно, Раде. Зато свака земља, па и Србија треба да рационално (на бази интереса) донесе одлуку о приступању или не приступању неком војном савезу. Тренутно, једини рационални разлог Србије за приступање НАТО био би заштита од самог НАТО, боље речно агресивних аспирација неких њених чланица или савезника. А да ли је то тренутно довољан разлог, рекао бих да за сада није. У случају Србије НАТО мало нуди, да се изразим трговачки.

НАТО је прокоцкао своју шансу да приволи Србе да му се добровољно прикључе. Уместо да се 90-тих сврстају на нашу страну или да нам барем не уводе санкције они су нас изоловали и бомбардовали. Након државног удара 5.10.2000. СРЈ је заузела курс ка НАТО иако смо годину дана пре тога били засути осиромашеним уранијумом. И Ђинђиђ и Коштуница, а касније и Тадић су говорили о ''евроатланским интеграцијама''. Нико није доводио у питање чланство у НАТО. 2005 када је донета Стратегија одбране СЦГ било је предвиђено у тексту чланство у НАТО и ЕУ као стратешки циљ ДЗ-а. Чак ни погром Срба на КиМ 2004. и држање КФОРА по страни није негативно утицао на решеност домаћих власти и читав пут ка алијанси. 2005. Вук Драшковић потписује споразум о слободном транзиту НАТО снага кроз СЦГ.

Проблем настаје 2008. године након проглашења независности КиМ. Тада се у народу осетио гнев у народу, а власт је то озбиљно схватила и више није могла да говори о интеграцији у НАТО иако су радили на томе свим силама. Пала је власт пошто је дошло до сукоба Коштунице и Тадића око КиМ и пута у ЕУ. 2009. усваја се нова стратегија одбране где се проглашава војна неутралност, али се кроз текст између редова назире нагињање ка НАТО. Реформа ВС је спроведена до краја по НАТО стандардима и све је испуњено што је НАТО тражио. Министар одбране је био НАТО човек, а председник државе је прошао школовање у НАТО школи но нису смели то да истичу јер је расположење било негативно.

Гарнитура која буде дошла након АВ-а и СНС-а имаће задатак да Србију уведе у НАТО пакт. Они моле бога да се проблем са КиМ реши сада да они не би имали тај задатак мада ни учлањење у НАТО неће бити једноставно јер је велика већина против и неће моћи тек тако лако да оправдају такав потез. НАТО се преварио што је омогућио Косову да прогласи независност. Да није било тога и да су Срби добили права као и да је омогућен повратак наших војника у складу са Резолуцијом 1244. могли би да придобију народ. Све док буду радили на штету Срба неће моћи тако лако да увуку Србију у алијансу.
Logged
Pages:  1 ... 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 [38] 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 24 queries.