PALUBA
March 28, 2024, 11:41:35 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 [49] 50 51   Go Down
  Print  
Author Topic: Odnosi na relaciji Srbija - NATO  (Read 210418 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #720 on: December 17, 2020, 10:12:05 am »

U političkom i vojnom smislu sadašnji kurs je najbolji kišobran - sa Zapada će stizati nove ucene
D. MILINKOVIĆ 17. 12. 2020.

I PORED sve otvorenijih pritisaka i pretnji da ceo srpski narod na ovim prostorima odustane od neutralnosti, pre svega vojne, zvanični Beograd taj kurs neće menjati jer je to najbolji "kišobran" za Srbiju i u političkom i u bezbednosnom smislu.

I ne samo to, ovo opredeljenje naše zemlje moglo bi u narednom periodu da se zapečati i skupštinskom deklaracijom ili čak i zakonom, oko kojeg bi bio postignut široki nacionalni konsenzus, a kojim bi Srbija još jednom potvrdila svoju višedecenijsku poziciju vojne neutralnosti. Ima čak ideja i da se ovaj spoljnopolitički kurs dugoročno ugradi u Ustav Srbije, kada na dnevni red dođu promene najvišeg pravnog akta.

Sagovornici "Novosti" smatraju i da bi ovakvi potezi srpskih vlasti bili najbolji odgovor na obruč koji oko naše države stežu velike svetske sile sa Zapada, o čemu svedoči i niz otvorenih poruka koje stižu na adresu Srbije - da priznamo nezavisnost lažne države Kosovo, demontiramo Republiku Srpsku i okrenemo leđa Rusiji i Kini. U suprotnom, mogli bismo da se suočimo i sa ozbiljnim političkim i ekonomskim sankcijama. Najpre su ova upozorenja Beogradu stigla sa Kapitol hila, i to od najžešćih albanskih lobista kongresmena Eliota Engela, američke državne sekretarke u vreme bombardovanja NATO Medlin Olbrajt i analitičara Danijela Servera. Pobedom Džozefa Bajdena na predsedničkim izborima u SAD, mnogi u vašingtonskim strukturama su brzopotezno oživeli aspiracije "dinastije Klinton", a koje su skrajnute od 2016. kada je Donald Tramp došao na vlast.

Srbiji se sada preti i da će uvući zloglasnu Olbrajtovu u dijalog o KiM i od naše zemlje traži da se izvuče iz zagrljaja Moskve i Pekinga kako bi nas Zapad poveo - nikuda, jer je rampa za članstvo naše države u EU još spuštena, bez naznaka da će u bliskoj budućnosti biti podignuta. U Vašingtonu i Briselu ne kriju ni narogušenost zbog poruka o podršci neutralnosti Srbije i RS, a koje je ruski šef diplomatije Sergej Lavrov poslao u Istočnom Sarajevu i Beogradu, i to na 25. godišnjicu potpisivanja Dejtonskog sporazuma. Da slede još jači pritisci na Srbiju i predsednika Aleksandra Vučića smatra i ministar bez portfelja Nenad Popović. On je rekao da je tokom posete Lavrova Srbija još jednom potvrdila vojnu neutralnost i stav da neće uvoditi sankcije Rusiji, iako smo pod velikim pritiskom:

- Pod velikim smo pritiscima da promenimo svoju nezavisnu i suverenu politiku, jer pojedinim državama smeta ekonomski i vojno jača Srbija i žele da je oslabe. Srbija mirno sve to sluša, ali ima svoju politiku i neće je menjati, štitimo svoje interese, nećemo nikad biti agresivni, želimo mirno da razgovaramo.

General u penziji, profesor Mitar Kovač iz Evroazijskog bezbednosnog foruma kaže, za "Novosti", da već duže vreme NATO zemlje deklarativno podržavaju neutralnost Srbije, ali da u praksi pokušavaju da nas u potpunosti uvuku u svoje strukture. Zato bi, smatra Kovač, dobro bilo da ovaj spoljnopolitički kurs definišemo kroz dokument, zakon ili najbolje - kroz ustavne promene:

- Ugradnjom politike neutralnosti kao strateškog opredeljenja zemlje u najviši pravni akt pokazali bismo i Istoku i Zapadu da smo ozbiljni. Imajući u vidu interese velikih sila na ovom prostoru, to i jeste jedini pravi izbor. Bilo koja vlast da je bezuslovno pristala na integraciju u NATO, to bi učinila mimo volje naroda, kao što su to uradile Crna Gora i Severna Makedonija. I u nekom momentu to bi sigurno dovelo do previranja u društvu. Vlast u Srbiji oseća i poštuje volju naroda i bez obzira na bilo kakve pritiske neće to promeniti.

Nakon posete Lavrova oglasio se i generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg, koji je rekao da Alijansa u potpunosti poštuje odluku Srbije o vojnoj neutralnosti, ali i da očekuje da naša zemlja jača partnerstvo sa NATO.

VULIN: JAKI PRAVE REKU KRVI


MINISTAR unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin poručio je u sredu da problemi na Balkanu uvek počinju i nikada se ne završavaju bez volje velikih sila:

- Da smo mi Balkanci kroz svoju istoriju bili u mogućnosti da sami odlučujemo o sebi, ne bi bilo ni ratova ni sukoba, ali nažalost o nama su uvek odlučivali drugi i uvek uspevali da nas efikasno podele, posvađaju i zavade, i zahvaljujući tome bile su reke krvi na Balkanu. Ovde je uvek mir kada je Srbija snažna i ekonomski razvijena, i ona ima hrabrosti da se bori za svoje interese.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #721 on: January 07, 2021, 05:24:23 pm »

среда, 06.01.2021.

Војни односи Србије и САД у сталном успону

ВАШИНГТОН - Амбасадор Србије у Вашингтону Марко Ђурић разговарао је о војној сарадњи Србије и САД са заменицом помоћника секретара одбране САД за Русију, Украјину и Евроазију Лором Купер.

Ђурић је истакао да су војни односи САД и Србије у сталном успону.

„Одличан састанак са госпођом Лором Купер. Разговарали смо о даљем јачању билатералне војне сарадње у свим областима од заједничког интереса”, написао је Ђурић на Твитеру, преноси Танјуг.

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #722 on: January 21, 2021, 03:59:38 pm »

четвртак, 21.01.2021.

Вучић и адмирал Бурк разговарали о сарадњи Србије и НАТО

Председник Александар Вучић примио је данас адмирала Роберта Бурка, команданта Команде здружених снага НАТО у Напуљу, са којим је разговарао о облицима сарадње са НАТО, у оквиру политике војне неутралности Србије.

Вучић је истакао да је, осим што је Србија већ петнаест година члан програма НАТО „Партнерство за мир”, у протеклом периоду успостављен редован дијалог представника наше државе са званичницима политичких и војних структура алијансе, што је допринело јачању међусобног разумевања и узајамног поверења. С обзиром на то да је Команда здружених снага НАТО у Напуљу надлежна за КФОР, председник Вучић је рекао да припадници те мисије имају важну улогу у одржавању мира и стабилности, као и у заштити Срба и других неалбанских заједница на Косову и Метохији.

Вучић је истакао и важност пројеката научно-технолошке сарадње, као и сарадње у другим областима, а посебно у области цивилне заштите и ванредних ситуација, у оквиру које смо 2018. године били домаћин највеће до сада организоване вежбе са око 2000 учесника из земаља чланица и партнера НАТО. У разговору је истакнут значај учешћа припадника Војске Србије у међународним мисијама УН и ЕУ, чиме дају допринос миру и стабилности различитим деловима света, преноси Танјуг.

Адмирал Бурк је истакао да НАТО цени Србију као свог партнера и поштује њену војну неутралност. Он је навео значајан број одржаних и планираних заједничких активности, који доприносе и спремности припадника Војске Србије. Адмирал Бурк је нагласио важност Србије за мир и стабилност у региону.

Вучић је упутио поздраве генералном секретару НАТО Јенсу Столтенбергу и захвалио му на спремности да саслуша и разуме ставове Србије.

Izvor: www.politika.rs
Logged
glada
mornar
*
Offline Offline

Posts: 5


« Reply #723 on: April 15, 2021, 08:08:17 pm »

Шта рећи. Окружени смо унијом и НАТО пактом. Немамо много маневарског простора,а ни времена.
Држава мора да ради у више правац:
економија
наталитет
постепено враћање фабрика у руке приватника али грађана Србије ( тј преузимати их полако уз подстицај државе
вратити тј основати банку под контролом државе или Народне банке Србије
полако популарисати војску и технолошки ниво
увести обавезни војни рок или значајне економске стимулације за онога ко служи војни рок и у активној је резерви ( ту има гомила алата само кад би ови наши неспособњаковићи знали или имали храбрости да уведу)
НАТО, задржати неутралност али вежбати са њима што више, учествовати на мисијама(неборбеним)
не бости им очи као што је долазак С 400 и сл
тема је за елаборат , ане коментар
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #724 on: May 19, 2021, 07:28:42 pm »

Dobrica Cosic je avgusta 1992. godine poslao tajno misiju bivsem americkom ambasadoru u Beogradu Dzonu Skenlonu sa pitanjem da li Jugoslavija moze u NATO. Posle sedam dana stigao je odgovor: Vasington je sa zadovoljstvom primio inicijativu; odnosi se ne mogu brzo poboljsati, rano je za ulazak u NATO.

Nova demokratija, koalicioni partner socijalista Slobodana Milosevica, predlaze Skupstini Jugoslavije da izglasa odluku o pristupanju Partnerstvu za mir januara 1996. godine (predlog nikada nije bio na dnevnom redu).

Pavle Bulatovic, ministar vojni, godinu dana kasnije tvrdi da Jugoslavija nema nista protiv pristupanja Partnerstvu za mir. General-pukovnik Momcilo Perisic, nacelnik Generalstaba, januara 1998. godine kaze u intervjuu: "Pristupanje NATO-u potrebno je radi povecanja vlastite bezbednosti." Juna iste godine, na pitanje o sansama Jugoslavije da udje u Partnerstvo ili u NATO visoki funkcioner americke administracije cinicno je procedio: "A kako bi bilo da prvo postanete clan zemaljske kugle?".

Potpukovnik, vojni diplomata, kaze da smo do 1997. godine i stvaranja saveza levice i radikala imali sanse za Partnerstvo i da bi za nas mozda najbolje bilo da smo trazili status posmatraca: "Ne kosta, a ne mogu da te napadnu." "Mislim da niko u vojsci nije ozbiljno razmislio o pristupanju Partnerstvu, cak i kada mu je prisla Rusija i da niko Milosevicu tako nesto nije ponudio u obliku ozbiljne analize", kaze potpukovnik.

Onaj koji o svemu odlucuje - Slobodan Milosevic, o saveznicima, Partnerstvu, NATO-u je - cutao. Greska je i krivica vojske sto mu nije ponudila svoja razmisljanja o sopstvenoj buducnosti i buducnosti zemlje, i to javno, kao sto su to uradili generali Moreli i Steri. Upravo je odustao jasne vizije vojske o svojoj buducnosti i pretvaranje svakog pitanja o vojsci u vojnu tajnu Milosevic iskoristio da postepeno ovlada vojskom i da od institucije koja je imala poseban status u drustvu napravi siromasnu sluzavku koja je, kako kaze penzionisani pukovnik Miroslav Hadzic, neprekidno "dobijala zadatke koje ne moze da izvrsi".

link
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #725 on: May 23, 2021, 07:09:50 pm »

Radić o srpsko ruskim vojnim vežbama: NATO neće biti srećan
VESTI Autor: Petar Gajić 23. maj. 2021

Posle višemesečnog povlačenja iz zajedničkih vežbi sa svim stranim armijama, vojska Srbije vratila se vežbama sa kolegama iz inostranstva, i to baš sa armijom Rusije. Tako je okončan moratorijum koji je Vlada Srbije uvela zbog pritisaka sa Zapada, pred zajedničku vežbu u Belorusiji prošle godine. U istom danu, u Srbiju je stiglo po 30 ruskih tenkova i oklopnih transportera, što je donacija Ruske Federacije. Vojni komentator Aleksandar Radić kaže za N1 da zbog svega toga NATO neće biti srećan.

72. brigada za specijalne operacije i 2. brigada „specnaz“ ruskih oružanih snaga priredile su spektakl na poligonu Orešac. Za Rusiju je ovo ipak pre svega diplomatska pobeda – i pored sankcija EU i SAD, postoji mesto u Evropi gde je njena vojska dobrodošla i može da dođe na vežbe.

„Mi hoćemo da sa svima sarađujemo i da učimo od najboljih, a to pripadnici ruskih specijalnih jedinica svakako jesu“, poručio je ministar odbrane Nebojša Stefanović. Više od toga, iz Rusije je stiglo još 30 polovnih, ali modernizovanih tenkova T 72 i isto toliko oklopno-izviđačkih vozila BRDM2.

„Ja stvarno ne znam i niko od nas ne zna zašto ova vrsta saradnje tako uznemirava neke države, pa one gube živce zbog toga“, rekao je ambasador Rusije Aleksandar Bocan – Harčenko.

Živce je, ipak gubila i Vlada Srbije pa je prošlog septembra donela odluku da napusti planirane manevre u Belorusiji i da na šest meseci prekine vojne vežbe i sa Rusijom i sa NATO zemljama. Kako je tada rekao ministar Aleksandar Vulin: „Da bi sačuvali poziciju vojne neutralnosti, izbegli ili bar umanjili posledice pojačanih napada na našu zemlju, našu politiku i našu ekonomiju“. Vojni komentator Aleksandar Radić upozorava da sada može da se ponovi isto.

„Zapad neće biti srećan jer vežba simboličnog naziva ‘Zajednički odgovor’ ruskih i srpskih specijalaca odigrava se u isto vreme dok NATO u istočnoj Evropi održava vežbu „Brzi odgovor“. Neko bi mogao da pročita da se Srbija svrstala u drugi blok u odnosu na sve ostale zemlje regiona. Crna Gora, BiH i druge zemlje, upravo paralelno dok Srbija vežba sa Rusijom, vežbaju sa NATO snagama odbranu od agresije. Čije? Pa ruske, ako dobro pročitate kontekst“, smatra vojni analitičar Aleksandar Radić. Radić smatra da Srbija Rusiji mnogo čini jer joj otvara prostor za vežbe i vojnu saradnju duboko u NATO zaleđu.

„Još od prve vežbe 2014. godine Rusija ima jako velike političke koristi. Treba da se zapitamo koja je naša korist? Iz Rusije je jasno šta dobijaju“, kazao je Radić.

Vojnu neutralnost Srbija pokušava da čuva i kroz nabavku oružja. Kupovina je gotovo pravilno podeljena između NATO zemalja i Rusije. Iako je donacija poput ove sa tenkovima i oklopnim vozilima vidljivija, Srbija je u isto vreme uložila milione evra u sofisticiranu zapadnu tehniku, poput Talesovih elektronskih sistema ili Erbasovih helikoptera.

Izvor: www.n1info.com
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #726 on: June 15, 2021, 04:52:07 am »

NATO: Jačanje odnosa sa Srbijom bilo bi korisno za Alijansu i ceo region
VESTI Autor: Beta 14. jun. 2021

Lideri NATO-a saopštili su da cene partnerstvo sa Srbijom i da bi jačanje odnosa Srbije i NATO-a bilo korisno za Alijansu, Srbiju i ceo region, preneo je Glas Amerike (Voice of America).

„Podržavamo dijalog pod pokroviteljstvom Evropske unije i druge napore usmerene ka normalizaciji odnosa Beograda i Prištine i pozivamo dve strane da iskoriste priliku i učestvuju u dobroj nameri u postizanju trajnog političkog rešenja“, naveli su, između ostalog, čelnici NATO-a u završnom saopštenju posle samita u Briselu. Takođe je potvrđena posvećenost produženom angažmanu NATO-a na Kosovu kroz KFOR, „koji doprinosi bezbednom okruženju i većoj stabilnosti Zapadnog Balkana“, kao i kroz trenutne inicijative izgradnje kapaciteta bezbednosnih organizacija Kosova.

„Sve promene statusa KFOR-a biće zasnovane na uslovima na terenu, a ne vremenskim rokovima“, navodi se u saopštenju. Dodaje se da je Zapadni Balkan region od „strateškog značaja za NATO, o čemu svedoči duga istorija saradnje i operacija.“

„NATO je snažno posvećen bezbednosti i stabilnosti Zapadnog Balkana i podršci evroatlantskim aspiracijama zemalja regiona. Pojačaćemo napore u regionu i unaprediti politički dijalog i praktičnu saradnju kako bismo podržali reforme, promovisali regionalni mir i stabilnost i suprostavljali se zloćudnom uticaju spoljnih aktera“, navodi se u saopštenju sa samita.

Lideri Alijanse dodali su da su demokratski principi, vladavina prava, unutrašnje reforme i dobrosusedski odnosi vitalni za regionalnu saradnju i evroatlantske integracije, i izrazili nadu da će doći do daljeg napretka u tom smeru. Izražena je i snažna podrška suverenitetu i teritorijalnom integritetu „stabilne i bezbedne Bosne i Hercegovine“, u skladu sa Dejtonskim sporazumom i drugim relevantnim međunarodnim sporazumima. Lideri saveza pozvali na pomirenje unutar BiH i apelovali na političke lidere da se uzdržavaju od retorike koja produbljuje podele.

Bosni i Hercegovini je odato priznanje zbog doprinosa NATO operacijama, uz poruku da je Alijansa posvećena očuvanju snažnog političkog dijaloga u BiH i da nudi podršku u primeni reformi. NATO saveznici su pozvali političke lidere da konstruktivno rade na ostvarenju evroatlantskih aspiracija, primenom potrebnih političkih, izbornih, ekonomskih i reformi u odbrani, uključujući i Program reformi, bez prejudiciranja konačne odluke o članstvu u NATO-u.

Izvor: www.n1info.com
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #727 on: June 26, 2021, 09:07:18 am »

General Vitale: Saradnja NATO i Srbije mnogo jača nego što građani vide
VESTI Autor: Beta, Blic 26. jun. 2021

Šef NATO vojne kancelarije za vezu u Beogradu brigadni general Tomazo Vitale izjavio je da je saradnja tog saveza i Srbije mnogo jača i razvijenija nego što građani u Srbiji vide.

„Jedan od razloga za to je i velika količina dezinformacija, protiv kojih se borimo činjenicama i našim zajedničkim vrednostima, transparentnim pristupom i konkretnim merama“, rekao je Vitale za list Blic. On je podsetio da se ove godine navršava 15 godina od pridruživanja Srbije programu NATO Partnerstvo za mir. Istakao je da NATO u potpunosti poštuje odluku Srbije da se ne učlani u taj savez, ali kako je dodao, NATO i Srbija i dalje mogu da saradjuju, i to je ono što rade.

„Naše partnerstvo je dobro razvijeno i odvija se u više domena: političkom, vojnom, naučnom. Do sada smo postigli značajne rezultate“, naveo je Vitale. Prema njegovim rečima, praktična saradnja se dopunjuje političkim dijalogom na svim nivoima, što se moglo videti i kada je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u maju posetio Brisel.

„Ovo je suštinski element odnosa NATO i Srbije i ključni faktor za jačanje obostranog razumevanja i poverenja. Generalni sekretar Stoltenberg je pohvalio ličnu posvećenost predsednika Vučića partnerstvu Srbije s NATO i ponovo potvrdio dugoročnu posvećenost NATO-a jačanju stabilnosti širom Zapadnog Balkana, čemu takođe doprinosi Kfor“, istakao je Vitale.

Izvor: www.n1info.com
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #728 on: June 26, 2021, 09:23:56 am »

Srbi nisu loši momci!
D. Milinković 26. 06. 2021.

NE slažem se sa tim da su Srbi loši momci. Srbija i SAD imaju 140 godina duge odnose, borili smo se zajedno u dva svetska rata, Srbi su spasli više hiljada američkih vojnih pilota, a srpska zastava je jedna od samo dve strane zastave koje su se vijorile na Beloj kući, druga je francuska.

Kada pogledate vrednosti koje delimo i zajedničku viziju budućnosti - stabilni i bezbedni i Zapadni Balkan i Evropa - mi smo prijatelji i nastavićemo to da budemo. Prijatelji se ponekad ne slažu, ponekad završe i na suprotnim stranama. Ali, danas osećam da Srbija i SAD idu ruku pod ruku. Ovo u intervjuu, za "Novosti", poručuje pomoćnik komandanta Nacionalne garde Ohaja, koji je vodio srpski kokus u američkom Kongresu, general-major Stiven Stajvers, odgovarajući na pitanje da li je moguće obnoviti odnose između naše dve zemlje u situaciji kada se Srbi i Srbija najčešće doživljavaju kao krivci za sve što se dešavalo na Zapadnom Balkanu.

General Stajvers ne krije da je duboko počastvovan priznanjem koje mu je nedavno uručio predsednik Aleksandar Vučić, koji ga je odlikovao Ordenom srpske zastave drugog stepena za naročite zasluge u razvijanju i učvršćivanju miroljubive saradnje i prijateljskih odnosa Srbije i SAD.

* Smatrate li da je nefer što Srbi u zapadnoj javnosti, uključujući američku, često imaju etiketu "genocidnog naroda"?

- Mislim da su devedesete bile veoma težak period, kada se raspala bivša Jugoslavija, i ne mislim da postoji bilo kakav monopol bilo koje strane ni na dobro ni na loše što se dešavalo tokom tog vremena. Srbija danas radi toliko sjajnih stvari, hoću da se fokusiram na gledanje unapred, a ne unazad.

* Iz SAD stalno upozoravaju na "maligni uticaj" Rusije i Kine u regionu i kritikuju Srbiju zbog saradnje sa ovim zemljama, posebno u vojnoj oblasti. Da li nam zbog toga prete čak i sankcije Amerike?

- Kada sam bio sa predsednikom Vučićem, prepoznao sam pristup četiri stuba spoljne politike, i pristup vojne neutralnosti. To znači da će Srbija imati veze sa Rusijom i Kinom. A SAD će ukazivati ako mislimo da postoji "maligni uticaj". Prijatelji i saveznici uvek treba da budu iskreni jedni prema drugima, i mi ćemo biti iskreni ako mislimo da postoji problem sa nečim što Kina radi ili Rusija. To je konstruktivno, prijatelji moraju da vode iskrene razgovore, kao što i Srbija treba da ukaže na neke stvari koje nju zabrinjavaju.

* S druge strane, Srbija ima značajnu vojnu saradnju sa SAD...

- Srećni smo što smo jedan od četiri stuba politike Srbije i uzbuđeni smo zbog vojne saradnje koja postoji između naše dve zemlje, posebno kroz državni program Srbije i Nacionalne garde Ohaja. Upravo sam prisustvovao multinacionalnoj vojnoj vežbi "Platinasti vuk 21" u bazi "Jug", u kojoj su učestvovale vojske 10 zemalja, uključujući SAD. To su važne stvari koje stvaraju mirnu, prosperitetnu Evropu. Znam da Srbija teži da napreduje u evropskim integracijama i to SAD veoma podržavaju, to je važno za srpsku ekonomiju, investicije...

* Put ka članstvu u EU je opterećen nerešenim kosovskim problemom, što je takođe jedna od ključnih pitanja razmimoilaženja sa SAD...

- Rekao sam predsedniku Vučiću da sam veoma zahvalan što je predan dijalogu. Upravo je bio u Briselu, znam da je sastanak bio težak, ali sam ponosan da je ostao, vodio razgovor. Ako ne razgovarate o teškim stvarima, nikada nećete postići izvanredne stvari. SAD ne žele da se mešaju u te bilateralne razgovore, već da ih podrže.

* Kako postići napredak kad druga strana ne želi dijalog?

- O tome nam je govorio i predsednik Vučić. Tačno je da su potrebne dve strane za razgovor. Ne pretvaram se da će se problem Kosova razrešiti preko noći, mislim da isto smatra i Vučić, važno je da se dijalog nastavi.

* A da li zvanični Vašington želi da se kosovsko pitanje reši "preko noći"?

-Ne mislim tako. Vašingtonski sporazum je potpisan pod bivšom administracijom i ponosan sam što je predsednik Bajden izrazio nameru da nastavi njegovo sprovođenje. To govori o tome da SAD žele da Priština i Beograd nastave da razgovaraju i razreše stvari.

* DA li će SAD nastaviti da asistiraju Prištini u transformaciji tzv. KBS u "vojsku Kosova", uprkos upozorenjima Beograda da će to ugroziti regionalnu stabilnost?


- SAD imaju partnerstva sa 170 zemalja širom sveta. Ponavljam, najvažnija stvar je da se nastavi dijalog. Ponosan sam što su SAD deo Kfora koji pomaže u zaštiti svih građana, uključujući Srbe.

* Znači, nema planova o povlačenju SAD iz misije Kfora?

- Ne da ja znam.


Izvor: www.novosti.rs
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 636


« Reply #729 on: August 13, 2021, 05:42:21 pm »

Aмеричка помош за косово од 17 возила кадилак

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 236523439_10217303907704369_6443853624695494460_n.jpg (113.64 KB, 1319x1043 - viewed 6 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #730 on: September 02, 2021, 12:09:53 pm »



Američki general: „Amerika treba da uradi sve da Srbija uđe u NATO“


Američki general potpukovnik u penziji Majkl D. Barbero rekao je da bi SAD i NATO trebalo da urade sve da Srbija uđe u Alijansu.

„Verujem da bi Amerika i NATO trebalo da učine sve što je moguće da olakšaju ulazak Srbije u NATO. Između NATO i Srbije postoji mnogo zajedničkih interesa, pa SAD i NATO treba da nastave ovaj dijalog sa Srbijom. Nadajmo se da će se kroz ovaj proces odnos između Srbije i Kosova normalizovati“, kazao je Barbero u intervjuu za „Kosovo onlajn“.

Barbero, koji je bio na brojnim komandnim funkcijama u američkoj vojsci, gde je, između ostalog komandovao centrom za obuku pešadije u Fort Beningu i NATO trening misijom u Iraku, danas je na čelu kompanije za mermer koja posluje na Kosovu i Metohiji. Na pitanje da li će posle Avganistana američka vojska napustiti i Kosmet, Barbero odgovara kako veruje da „američko i NATO ulaganje u budućnost Kosova treba da se nastavi“.


izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #731 on: September 14, 2021, 12:59:32 pm »

Selaković i general Vitale: Očuvanje mira je zajednički interes Srbije i NATO
VESTI Autor: FoNet 14. sep. 2021

Srbija je zainteresovana za dalje unapređenje partnerske saradnje sa NATO, nastavak političkog dijaloga i praktične saradnje u svim oblastima od zajedničkog interesa, poručio je ministar spoljnih poslova Srbije Nikola Selaković u razgovoru sa šefom Vojne kancelarije NATO za vezu u Beogradu generalom Tomazom Vitaleom, saopštilo je Ministarstvo.

Selaković je izrazio zadovoljstvo međusobnim razumevanjem i redovnim dijalogom Srbije i NATO, ističući da „takvom partnerstvu poseban doprinos daje lični odnos predsednika Aleksandra Vučića i generalnog sekretara NATO Jensa Stoltenberga“. On je zahvalio je na poziciji NATO koji „poštuje vojnu neutralnost Srbije“ i istakao kako „Srbija i NATO treba da nastave sa daljim unapređivanjem partnerske saradnje u zajedničkom interesu, a to je očuvanje mira i stabilnosti u regionu“.

Sagovornici su ukazali i na to da se krajem godine navršava 15 godina od kada je Srbija postala članica NATO programa „Partnerstvo za mir” i iskazali spremnost da se taj jubilej obeleži na odgovarajući način. Kako je rečeno, u toku je „uspešna implementacija drugog ciklusa Individualnog akcionog plana partnerstva (Individual Partnership Action Plan – IPAP) Srbije i NATO za period 2019-2021. godinu“.

Selaković je naglasio da Srbija podržava i visoko ceni angažovanje Međunarodnih bezbednosnih snaga KFOR na Kosovu u sprovođenju mandata utvrđenog Rezolucijom SB UN 1244, a koji podrazumeva obezbeđivanje stabilnog i bezbednog okruženja i slobode kretanja. Šef srpske diplomatije očekuje da će KFOR „zadržati statusno neutralno postavljanje i proaktivno delovati u cilju sprečavanja bilo kakvog narušavanja bezbednosne situacije na terenu“, naglašavajući da je bezbednosna situacija na Kosovu „i dalje veoma krhka“ i da se „Srbi na KiM svakodnevno suočavaju sa bezbednosnim rizicima“, navodi se u saopštenju.

Selaković je ukazao na kontinuirane pretnje i napade na pripadnike srpske zajednice, njihovu imovinu, kulturno, istorijsko i duhovno nasleđe, kojih je do sada tokom ove godine bilo 96. On je podsetio da manastir Visoki Dečani i njegovi monasi i dalje moraju da budu pod stalnim obezbeđenjem međunarodnih snaga i posebno zahvalio pripadnicima kontingenta oružanih snaga Italije, koji od 1999. godine obezbeđuju ovaj srednjovekovni manastir. Selaković je sagovornika informisao i o stanju dijaloga Beograda i Prištine, napominjući da je naša strana ispunila sve preuzete obaveze, dok Priština više od sto meseci odbija da sprovede sve dogovoreno s namerom da proces dijaloga vrati na početak, navedeno je u saopštenju.

Izvor: www.n1info.com
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #732 on: September 25, 2021, 10:32:48 pm »

Dipaolo: Srbija je fantastičan partner NATO iako je neutralna
Beta 25.09.2021.

Direktor direktorata NATO za izgradnju odbrambenih kapaciteta Mark Dipaolo izjavio je da je Srbija „fantastičan partner NATO“, uz poštovanje njenog statusa vojno neutralne zemlje.

Kako navodi portal Balkanska bezbednosna mreža, Dipaolo je to izjavio na upravo završenoj vežbi za rešavanje posledica katastrofa pod nazivom „Severna Makedonija“, na kojoj je Srbija, kako se navodi, „imala važan status“, jer je prepoznata kao „fantastičan partner NATO“.

Vežba „Severna Makedonija 2021“ održana je prethodne nedelje na Ohridskom jezeru i predstavljala je proveru efikasnosti reagovanja članica NATO i partnerskih zemalja u vanrednim situacijama. To je 19. po redu vežba a pre tri godine redovna godišnja vežba za proveru partnerskih zemalja održana je u Mladenovcu, pod nazivom „Srbija 2018“. Ove godine uvežbavanje je sprovedeno na prostoru Ohridskog jezera, mesta Ohrid i Struga i planini Galičica.

Scenario vežbe ohuvatio je različite događaje, od pretpostavljenog snažnog zemljotresa u središtu jezera na dubini od pet kilometara, procenjenog na 8,2 po Rihterovoj skali. Severna Makedonija je zatražila pomoć i na teren su stigli razni namenski timovi. Glavninu snaga za praktične vežbe dali su Srbija, Crna Gora, Grčka, Bugarska, Bosna i Hercegovina i Hrvatska.

„Timovi su pred sobom imali simulirane posledice, poplava, avionske katastrofe, izvlačenje povređenih iz ruševina, sa obala, vodenih površina i planina i nuklearno biološko hemijski incident. Jedan scenario u duhu hibridnog rata bile su reakcije na maliciozne dezinformacije koje neka strana sila preduzima protiv države izložene katastrofi zbog njenog dodatnog slabljenja“, dodaje se.

Prijavljeno je učešće 27 članica NATO i partnera i 16 međunarodnih organizacija sa oko 1.000 ljudi. Jedna od njih su Balkanske medicinske snage koje čini medicinari iz šest zemalja regiona. Pet država su bivše jugoslovenske federalne jedinice – BiH, Crna Gora, Severna Makedonija, Slovenija i Srbija, a šesta je Albanija. Za potrebe vežbe na Orhridskom jezeru „jugoslovenski“ tim je imao komandno mesto u bivšoj kasarni u Ohridu.

Izvor: www.danas.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #733 on: October 06, 2021, 05:53:14 am »

Понедељак, 04.10.2021.
Милан Галовић

Сарадња с Војском Србије учинила нас је бољим

Заједничка вежба војних санитета у Анголи одложена је, али биће других подухвата. – Имамо исти тип хеликоптера Х-145 и то отвара многе могућности за сарадњу Генерал-мајор Џон Херис

Амерички војници ових дана су, с колегама из Србије и Мађарске, у Панчеву извели вежбу „Комшије 21”, током које су увежбаване процедуре које се примењују у мултинационалним операцијама. У посети Ратном ваздухопловству и противваздухопловној одбрани Војске Србије боравила је америчка делегација и том приликом размењивана су искуства из области безбедности летења.

У оба случаја реч је о припадницима Националне гарде Охаја, а септембар је традиционално месец извођења заједничких активности. Ове године обележава се 15 година Програма државног партнерства Србије и Охаја, током којег су постигнути изузетни резултати као што је заједнички рад на изградњи Центра за обуку јединица за мултинационалне операције при бази „Југ” код Бујановца. Америчка савезна држава Охајо није случајно изабрана као партнер у сарадњи са Србијом, тамо живи значајна дијаспора, према расположивим подацима, реч је о 200.000 грађана српског порекла. Осим са Србијом, Охајо такав програм спроводи и са Мађарском, што је згодно за извођење заједничких активности на овим просторима, као што је поменута вежба „Комшије”. Поводом јубилеја Програма државног партнерства Србије и Охаја, саговорник „Политике” је генерал-мајор Џон Херис, командант Националне гарде Охаја. Интервју је обављен имејлом будући да је генерал Херис због пандемије вируса корона морао да одложи посету Србији.

Ових дана навршава се 15 година партнерства Националне гарде Охаја и Војске Србије. Који су, данас видљиви, најважнији резултати те сарадње?

Верујем да је изградња односа најважнији део партнерства између Србије и Охаја. Организујемо здружене обуке да бисмо постигли заједничке циљеве мира и безбедности. Партнерство је учинило Охајо бољим, не само у војном већ и осталим пољима. Одржавамо едукативне и економске партнерске односе између Охаја и Србије који управо јачају наше везе и граде поверење. С поверењем које смо изградили у последњих 15 година ми можемо и настављамо да гурамо једни друге у постизању још бољих резултата. Наше постојано пријатељство служи као основа за будуће успехе.

Да ли је географска удаљеност САД и Србије препрека за интензивнију сарадњу на терену припадника Националне гарде Охаја и Војске Србије?

То је мала цена која се плаћа за квалитетне активности у којима са задовољством учествујемо с нашим пријатељима у Србији. Упркос удаљености и пандемији, ми смо успели да безбедно учествујемо у вежбама „Платинасти вук” и „Комшије”, која се завршила 24. септембра. Једна од лекција коју смо научили у току прошле године, када је путовање било ограничено због ковида 19, јесте да и даље можемо да радимо заједно без обзира на удаљеност. Технологија која нам је доступна данас дозвољава нам да наставимо да сарађујемо и размењујемо информације. Реализовали смо виртуелне активности, као што је размена медицинског особља Охаја и Србије која је била усредсређена на реаговање на ковид 19 и помоћ.

Запажени пример сарадње била је трилатерална војномедицинска вежба Националне гарде Охаја, Војске Србије и војске Анголе у овој афричкој земљи. Да ли ће бити поново таквих подухвата или неког другог примера заједничког рада на терену?

Апсолутно. Због пандемије смо, нажалост, морали да откажемо долазак војног медицинског особља Србије у Охајо како би нам помогло у годишњој активности пружања медицинске неге становништву које је нема у довољној мери, због мањих примања. Ово је требало да буде прва у серији активности која би нас поново одвела у Анголу. Желео бих да мало проширим ову тему и укључим целокупно Министарство одбране САД. С много ентузијазма подржавам учешће Србије у мисији Мултинационалних снага и посматрача на Синајском полуострву и у вишегодишњем билатералном плану за вежбе с Копненом војском САД у Европи и Африци. Такође вам могу рећи да ће Национална гарда Охаја активна у тражењу начина како да и ми учествујемо.

У прошлом интервјуу за „Политику” поменули сте могућност сарадње ваздухопловаца, посебно зато што Национална гарда Охаја и Војска Србије имају исти тип хеликоптера Х-145. Да ли је договорена таква активност?

Поносан сам што могу да вас обавестим да смо имали размену у мају у вези са хеликоптерским операцијама између Војске Србије и Ваздухопловства САД у Европи и Африци. Иако Охајо није учествовао, размена је успешно завршена, одржана је још једна размена у вези с безбедношћу летења у овим операцијама. Пуни смо елана што смо у могућности да повећамо сарадњу у овом пољу у блиској будућности. Имамо исти „Ербасов” тип хеликоптера Х-145 и доста можемо да научимо једни од других. То је тако свестрана летелица, нема краја темама о којима можемо да разговарамо.

У којој мери је Национална гарда Охаја учествовала у ратовима у Авганистану и Ираку, да ли је имала губитке и шта ово борбено искуство значи за Националну гарду Охаја?

Протекле две деценије су довеле Националну гарду од стратешке резерве за Копнену војску и Ваздухопловство САД до оперативне снаге. Национална гарда Охаја је успешно завршила више ангажовања у протеклих 20 година на Блиском истоку, укључујући и Авганистан и Ирак. Изгубили смо 15 припадника Националне гарде Охаја који су дали своје животе у рату против тероризма. То је губитак који и дан-данас осећамо и живо нас подсећа не само на ризике, цену и важност онога што радимо већ и на посвећеност припадника Националне гарде.

Недавно је обележено 20 година од терористичких напада на САД 11. септембра 2001. године. Каква су ваша сећања на тај дан, где вас је затекла вест о нападима и да ли је тај догађај утицао на вашу каријеру и на који начин?

Био сам потпуковник у Копненој војсци Националне гарде Охаја и био сам на састанку у Здруженом штабу Националне гарде Охаја 11. септембра 2001. године. Када смо чули да је авион ударио прву зграду Светског трговинског центра у Њујорку тог јутра, сви смо били у шоку и тражили смо ТВ пренос да бисмо видели шта се дешава. Када је авион ударио другу зграду, а онда још један у Пентагон, било је јасно да су Сједињене Америчке Државе нападнуте. Оно што нисмо знали тада јесте како ће догађаји од тог дана да утичу на Националну гарду Охаја. Од 11. септембра има се све више поуздања у Националну гарду Охаја и њихову подршку војним мисијама широм света, а припадници Националне гарде Охаја у последњих 20 година служили су часно у обављању повећаног броја мобилизација. Мислим да је 11. септембар учврстио и моју одлуку да служим Охају и Сједињеним Америчким Државама. Моја одговорност као команданта је да непрекидно настављам с одржавањем високог ниво способности који су поставили они који су служили пре мене како бих осигурао да су наши мушкарци и жене спремни да се ангажују као чувари наше нације.

Прошле године било је великих тензија на улицама градова САД иницираних убиством Џорџа Флојда од стране полицајца у Минеаполису, у неким деловима САД активирана је Национала гарда. Да ли је Национална гарда Охаја била ангажована на очувању јавног реда и да ли се припрема за такве задатке?

По наредби гувернера Охаја, Национална гарда Охаја је помагала у спровођењу закона када су немири букнули у току протеста у мају 2020. године. Наше снаге су обучене да заштите животе и сачувају имовину док у исто време обезбеђују права људи да мирно протестују. Припадници Гарде су привремено контролисали саобраћај, безбедност места и заштиту кључне инфраструктуре. Ми се редовно обучавамо с локалним и државним партнерима да бисмо могли брзо и ефикасно да реагујемо и заједно радимо када дође до изненадне опасности.

На који начин је Национална гарда Охаја ангажована на сузбијању пандемије ковида 19?

Национална гарда Охаја је најпре била позвана да пружи подршку у реаговању на ковид 19 у Охају у марту 2020. године тако што је помагала у 14 складишта банака хране и локација широм државе које нису имале довољно добровољаца, а имале су повећану потражњу за њиховим услугама. Од тада у протеклих 19 месеци било је око 70 мисија с више од 4.000 ангажованих припадника гарде. Радили су разне послове, од давања вакцина против ковида 19 и прикупљања узорака за тестирање на ковид 19, до рада у старачким домовима и државним затворима као додатно медицинско особље. Поносан сам на начин на који су наши војници и ваздухопловци несебично служили и показали саосећање како би помогли својим сународницима у Охају. Пандемија је такође и разлог зашто морам да одложим свој пут у Србију. Охајо пролази кроз драстично повећан број оболелих од ковида 19 и биће потребна подршка Националне гарде да помогне у активностима против пандемије.

Пре неколико недеља завршен је војни ангажман САД у Авганистану, били смо сведоци мучних сцена на аеродрому у Кабулу, очајничких покушаја људи да напусте ту земљу, али и терористичког напада у коме је погинуло 13 америчких војника и око 200 цивила. С каквим сте емоцијама посматрали те сцене, а како сте на те догађаје гледали као генерал?

Није било лако гледати развој недавних догађаја у Авганистану, који су довели до низа реакција и питања за многе. Моја порука за сваког појединачног војника и ваздухопловца Охаја, нарочито оних који су били ангажовани у Авганистану у протекле две деценије, јесте да је њихова служба важна и мења ствари. Отишли смо у Авганистан да бисмо спровели правду над онима који су нас напали 11. септембра 2001. године и како бисмо зауставили терористе да користе ту земљу као уточиште за нападе на Сједињене Америчке Државе. Наши војници су завршили ту мисију часно, храбро и одлучно.

Izvor: www.politika.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #734 on: November 08, 2021, 11:26:44 am »




"Američkim vojnim snagama bila bi čast da budu rame uz rame sa srpskim snagama"


Zamenik pomoćnika ministra odbrane SAD Nejt Adler rekao je da su konsultacije SAD i Srbije vid komunikacije o bezbednosnim temama i mogućnosti za saradnju.

Cilj je unapređenje odnosa između dve zemlje na polju odbrane.

Povodom dolaska vojne delegacije SAD u Srbiju i najavljenih vojnih konsultacija dve zemlje, Adler, kao šef delegacije, izjavio je da će dve zemlje razgovarati o globalnim i regionalnim bezbednosnim izazovima i razmenjivati poglede na strateško okruženje, kao i razmotriti planove za buduće vojne vežbe i mirovne misije.

"Razgovaraćemo o značajnom doprinosu Srbije mirovnim misijama širom sveta i najboljim načinima na koje SAD mogu poodržati ovu vrstu angažovanja Srbije", najavio je Adler u razgovoru za list "Politika".

Dodao je da su ovo prve odbrambene konsultacije visokog nivoa u poslednjih pet godina i poručio da su one znak obostrane posvećenosti dve zemlje snažnim, stabilnim i produktivnim odnosima. Osvrnuo se na to da su SAD u septembru u Srbiji sprovele vežbu padobranskih jedinica za spasilačke operacije "Nebeski most 21" i objasnio da je to model po kome se dalje može razvijati vojna obuka korisna za obe zemlje.

Izrazio je zadovoljstvo što je Srbija pokazala interesovanje za širenje aktivne saradnje sa NATO-om i evropskim saveznicima u multinacionalnim vežbama i obuci.

"Američkim vojnim snagama bila bi čast da rame uz rame sa srpskim snagama učestvuju u mirovnim misijama", kazao je Adler i istakao da će se razgovarati o potencijalnim aktivnostima Srbije u misijama na afričkom kontinentu.

Govoreći o savezništvu Srbije i Amerike u dva svetska rata, podsetio je da je 1918. godine tadašnji predsednik Vudro Vilson postavio srpsku zastavu na Belu kuću u znak poštovanja za srpske žrtve, ali i da se najveća spasilačka misija svih vremena, operacija "Halijard", dogodila na tlu Srbije.

"Drago mi je što predsednik Srbije Aleksandar Vučić uvažava značaj odavanja pošte učesnicima misije Halijard iz 1944. godine", kazao je Adler.

Aldler je naglasio da SAD pružaju punu podršku Srbiji da postane članica EU, kao i da je ključno za sveopštu bezbednost i mir da Srbija i Kosovo postignu sporazum o normalizaciji međusobnih odnosa.

Kazao je da je ponosan na misiju Kfora i poručio da Srbi koji žive na Kosovu, kao i verski objekti Srpske pravoslavne crkve moraju biti zaštićeni kosovskim zakonom i obuhvaćeni političkim sporazumom o miru uz podršku EU.

Objasnio je i da je politika SAD u pogledu Kosova veoma jasna i nije se menjala u odnosu na prethodni period.

"Mi priznajemo nezavisnost Kosova, a profesionalne i kompetentne kosovske bezbednosne snage koje ne predstavljaju pretnju susedima na Kosovu su u interesu svih regionalnih aktera, kao i EU i SAD", poručio je Adler.

Upitan da prokomentariše vojnu saradnju Srbije sa Rusijom i Kinom, Adler je rekao da Amerika poštuje suverenitet Srbije i njeno opredeljenje da učestvuje u vojnim vežbama sa različitim patnerima.

Dodao je i da je stratešski prioritet SAD za Srbiju čvršća integracija sa Zapadom i konačno članstvo u EU.


izvor
Logged
Pages:  1 ... 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 [49] 50 51   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.04 seconds with 24 queries.