PALUBA
April 28, 2024, 09:53:26 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2]   Go Down
  Print  
Author Topic: Resurs cevi artiljerijskih oruđa  (Read 11287 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
slobodan
mornar
*
Offline Offline

Posts: 5


« Reply #15 on: September 14, 2013, 09:13:27 pm »



Hvala na ovako detaljnom odgovoru! Svi prilozi koje si postovao su veoma korisni i stručni i to je ono što sam i tražio!
Logged
slobodan
mornar
*
Offline Offline

Posts: 5


« Reply #16 on: September 14, 2013, 09:43:41 pm »

Pretpostavljam da je taj problem tehnološki rješavan već u Prvom svjetskom ratu jer su tada obje strane ispaljivale enorman broj granata. Kod Verduna su Nijemci 1916. iz oko 1.200 artiljerijskih cijevi ispalili u roku od osam sati dva milijuna granata. U kasnijim bitkama (npr. Britanci na Sommei) taj broj je premašen.

Podatak je zaista fantastičan! 2.000.000 granata za osam sati! To je oko 1.666 granata po oruđu za osam sati. Svako oruđe je ispalilo 208 granata u satu ili 3.5 granate u minuti. Ne znam kako se cevi nisu istopile od toliko učestalih opaljenja! Austrijski topovi su bili a i Boga mi ostali pojam kvaliteta jer su austrijanci imali najbolje livove na svetu. Tadašje cevi su izrađivane od liva a ne od čelika i nisu temički ni hemijski obrađivane tako da je ovaj podatak frapantan, zaista!
Logged
ViribusUnitis
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 389


« Reply #17 on: September 15, 2013, 01:08:20 am »

Da ne bude zabune, iako je podatak doista nevjerojatan i zastrašujući, našao sam ga u David Stevenson, "1914-1918, The History of the First World War". Recimo da se autor i zabunio jer kad promislim 3,5 granate u minuti je na granici mogućeg. Međutim, WW1 bio je nesumnjivo artiljerijski rat. Strava artiljerijske pripreme opisana je i u književnosti i artiljerija je bila uzrok većine gubitaka. Konačno, fotografije okoliša nakon artiljerijskih dejstava kazuju da je to bio pakao. Područje oko Verduna sličilo je Mjesečevoj površini. Tokom rata topovi su neprestano usavršavani i moćne industrije su stajale iza toga, a nije se težilo najjeftinijim nego najefikasnijim rješenjima.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #18 on: September 15, 2013, 06:45:41 am »

Da ne bude zabune, iako je podatak doista nevjerojatan i zastrašujući, našao sam ga u David Stevenson, "1914-1918, The History of the First World War". Recimo da se autor i zabunio jer kad promislim 3,5 granate u minuti je na granici mogućeg. Međutim, WW1 bio je nesumnjivo artiljerijski rat. Strava artiljerijske pripreme opisana je i u književnosti i artiljerija je bila uzrok većine gubitaka. Konačno, fotografije okoliša nakon artiljerijskih dejstava kazuju da je to bio pakao. Područje oko Verduna sličilo je Mjesečevoj površini. Tokom rata topovi su neprestano usavršavani i moćne industrije su stajale iza toga, a nije se težilo najjeftinijim nego najefikasnijim rješenjima.

Ilustracija djelovanja artiljerije. Prije prvog svjetskog rata područje pokriveno šumom. Istočno od Vrtojbice 31.08.1917. (SLO područje fronte na Soči)

(slika iz knjige "Posledeh soške fronte" M. Simića)


* cec2e7cb-ff44-4fd3-a2ea-56558c23f4fc_zpsdaff2c0c.jpg (233.97 KB, 670x310 - viewed 135 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #19 on: September 15, 2013, 09:43:27 am »

Austrijski topovi su bili a i Boga mi ostali pojam kvaliteta jer su austrijanci imali najbolje livove na svetu. Tadašje cevi su izrađivane od liva a ne od čelika i nisu temički ni hemijski obrađivane tako da je ovaj podatak frapantan, zaista!

Možda kod teške artiljerije, ali KuK poljski topovi 8 cm M.99 i M.5 su imali bronzane cevi.
Logged
slobodan
mornar
*
Offline Offline

Posts: 5


« Reply #20 on: September 15, 2013, 11:23:38 am »

Da ne bude zabune, iako je podatak doista nevjerojatan i zastrašujući, našao sam ga u David Stevenson, "1914-1918, The History of the First World War". Recimo da se autor i zabunio jer kad promislim 3,5 granate u minuti je na granici mogućeg. Međutim, WW1 bio je nesumnjivo artiljerijski rat. Strava artiljerijske pripreme opisana je i u književnosti i artiljerija je bila uzrok većine gubitaka. Konačno, fotografije okoliša nakon artiljerijskih dejstava kazuju da je to bio pakao. Područje oko Verduna sličilo je Mjesečevoj površini. Tokom rata topovi su neprestano usavršavani i moćne industrije su stajale iza toga, a nije se težilo najjeftinijim nego najefikasnijim rješenjima.
     Naravno da nema zabune, jasno je da si taj podatak pronašao u literaturi, nisi ga izmislio. Veliki rat je bio artiljerijski rat, tu si potpuno u pravu jer je artiljerija bila u to vreme tehnički najefikasnija u nanošenju gubitaka neprijatelju! Ne znam procenat, ne verujem i da takvi podaci postoje, koliko je žrtava artiljerijske vatre od ukupnih gubitaka ali pretpostavljam da je veliki!
Logged
Pages:  1 [2]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.053 seconds with 22 queries.