PALUBA
April 27, 2024, 10:28:43 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Centri izvrsnosti NATO-a  (Read 1617 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« on: October 08, 2013, 02:05:38 pm »

CENTRI IZVRSNOSTI NATO-a

Zemlje članice specijaliziraju se u raznim područjima sigurnosti i obrane

NATO je na početku novog milenija, u skladu s nekim novim zadaćama i izazovima, u Europi i Sjedinjenim državama počeo razvijati centre izvrsnosti specijalizirane za područja sigurnosti, vojnog djelovanja i obrane. Prve takve institucije bili su Centar za razvoj sposobnosti zračnih snaga u Njemačkoj te Protuteroristički centar u Turskoj, koji su akreditacije dobili 2005. i 2006. godine. Danas postoji čak 18 akrediiranih centara, od kojih jedan u Americi, a preostali u Europi. Uz njih, postoje još tri centra izvrsnosti, u Bugarskoj, Poljskoj i Sloveniji, koji su još uvijek u fazi razvoja i čekaju NATO-ovu akreditaciju


Zapravo je riječ o institucijama koje obrazuju lidere i specijaliste iz članica NATO-a i partnerskih zemalja, pomažu razvoju doktrina, pridonose poboljšanju interoperabilnosti i sposobnosti snaga te putem eksperimenata testiraju postojeće koncepte. Ono što se uvijek naglašava jest da centri snažno razvijaju suradnju među zemljama članicama, odnosno stvaraju široke mreže kontakata. Ove institucije, dakle, nude ekspertize, iskustvo i suradnju te time pridonose razvoju Sjevernoatlantskog saveza. Klasificirane su kao međunarodne vojne organizacije kojima koordinira Saveznička komanda za transformaciju (ACT) iz američke Virginije. Ondje je krajem lipnja održana radionica na kojoj su, među ostalim, predstavnici 19 centara izvrsnosti NATO-a raspravljali o budućem radu, odnosno planu i programu te suradnji u 2014.

Protuterorizam i C-IED

U doba kada globalni terorizam predstavlja veliki izazov, posebno se ističe protuteroristička aktivnost. Centar izvrsnosti za obranu protiv terorizma (DAT) u Ankari već dugi niz godina radi na protuterorističkim ekspertizama, održava obuke i konferencije, a donosi izvješća i analize trendova terorističke aktivnosti diljem svijeta. Turska kao druga najveća vojna snaga u NATO-u, uz važnu stratešku poziciju i nezaobilazno 30-godišnje iskustvo u borbi protiv terorizma, još je 2003. objavila namjeru za osnivanjem centra ove vrste. S druge strane, njemu komplementarni centar je onaj u Španjolskoj (C-IED), a bavi se improviziranim eksplozivnim napravama odnosno poboljšanjem sposobnosti snaga da smanje i eliminiraju ove prijetnje prisutne u cijelom svijetu. Jedini američki centar izvrsnosti (CJOS), smješten u Norfolku, pomaže u razvoju NATO-ovih morskih sposobnosti, a glavni je cilj pripremiti snage za morske operacije na globalnoj razini. Među posljednjima koji su dobili akreditacije NATO-a su Centar za modeliranje i simulacije (M&S) u Rimu čije ime sve govori te centar za energetsku sigurnost (ENSEC) u Vilniusu koji pak djeluje kao glavni savjetnik NATO-a o svim aspektima energetske sigurnosti. Ovo područje postaje sve zanimljivije jer je proizvodnja energije u porastu, a mreže naftovoda i plinovoda neprekidno se šire pa imaju sve veću geostratešku i geopolitičku ulogu.

Hrvati u Poljskoj

Hrvatska zasad nema vlastiti centar, ali prati situaciju i istražuje mogućnosti za realizaciju sličnog projekta u budućnosti. Međutim Hrvatska uz redovitu bilateralnu suradnju s drugim članicama NATO-a, sudjeluje u razvoju i radu Centra izvrsnosti vojne policije u Poljskoj (MP) koji još uvijek čeka NATO-ovu akreditaciju, a Hrvatska je jedna od sedam zemalja sponzora u projektu koji se bavi razvojem ekspertiza u području aktivnosti vojne policije. Zemljopisno najbliži centar Hrvatskoj jest onaj u susjednoj Sloveniji i bavi se planinskim ratovanjem. Centar izvrsnosti se nalazi u Općini Bled, a nestrpljivo čeka 2015. godinu, kada bi trebao dobiti službenu akreditaciju. Riječ je, kako samo ime govori, o centru u kojem se pojedinci i skupine pripremaju za operacije u planinskim predjelima, ali i na drugim teškoprohodnim terenima. Riječ je također o obuci u ekstremnim uvjetima pa bi se stoga slovenski centar u budućnosti trebao povezati s Centrom izvrsnosti za operacije u ekstremnim hladnoćama (CWO) koji se nalazi u Norveškoj.

Ambiciozne integracije

Iz samog popisa centara vidljivo je da su i nove članice NATO-a, odnosno članice koje su završetkom Hladnog rata odlučno krenule u euroatlantske integracije, zainteresirane za osnivanje vlastitih centara. Stoga se od ukupno 18 akreditiranih centara, njih šest nalazi u članicama koje su se Savezu pridružile poslije 1999. Također tri centra koja još čekaju akreditaciju nalaze se u novim članicama. Tako Centar za krizni menadžment i odgovore na krize u Bugarskoj (CMDR) u srpnju očekuje NATO-ovu akreditaciju, a kao član bugarskog izaslanstva koje je boravilo u Zagrebu u sklopu bilateralne suradnje, stigao je i direktor CMDR-a profesor dr. Mitko Stojkov. Tom je prigodom ponudio pomoć i iskustvo kad se Hrvatska odluči na osnivanje vlastitog centra izvrsnosti u bilo kojem području. Inače, bugarsko polje interesa - krizni menadžment, svakako je jedno od područja koje se danas nalazi u užem fokusu pozornosti gotovo svih zemalja, bilo članica ili nečlanica. Njima pak susjedna Rumunjska u svom se akreditiranom centru (HUMINT) bavi ljudskim izvorima, razvojem obavještajne discipline i stvaranjem strateških koncepata putem eksperimenata, testiranja i validacije. U Njemačkoj se nalaze tri centra od kojih je najmlađi onaj u Ingolstadtu, gdje se radi na razvoju doktrina i obuci u području vojnog inženjeringa (MILENG), a ovaj centar financira i podupire čak 16 zemalja članica NATO-a.

Začeci u Pragu

Sami začeci centara izvrsnosti mogu se pronaći u reorganizaciji zapovjedne strukture NATO-a nakon samita u Pragu 2002. Iako nisu dio zapovjedne strukture NATO-a, centri su dio šireg okvira te su kao potpora komplementarni s resursima saveza, a svaki se fokusira na određeno ekspertno područje. Ove se institucije financiraju nacionalnom i multinacionalnom potporom pa se tako razlikuju "zemlje nositeljice", "zemlje sponzori" i "zemlje pridonositelji" koje pokrivaju sve operativne troškove. Centar osniva jedna ili više zemalja članica, tzv. nositeljice koje ACT-u moraju predati koncept razvoja: područje ekspertize, lokaciju za potencijalni centar i način na koji će on pružati potporu razvoju NATO-a. Zatim ACT odobrava sami koncept pa se nakon pregovora radi na daljnjem razvoju koncepta, potpisuju se potrebni ugovori, i konačno, centar traži akreditaciju. Nakon što stručni tim ocijeni ispunjava li centar sve kriterije, konačnu odluku o dodjeli akreditacije donosi Vojni odbor i Sjevernoatlantsko vijeće.

Estonija: Cyber-napad ubrzao osnivanje

Jedna od najzanimljivijih priča svakako stoji iza estonskog Centra izvrsnosti za kooperativnu cyber-obranu (CCD), smještenog u Tallinnu. Naime, veliki cyber- napad na banke, vladu, ministarstva, policiju, medije i druge službe, koji se 2007. godine dogodio u Estoniji, potaknuo je razmišljanja o važnosti cyber-sigurnosti. Estonija je osnivanje centra predložila još 2004., a cyber-napad zapravo je poslužio kao katalizator. Kao posljedica tog napada, cyber-obrana se odjednom popela visoko na ljestvici sigurnosnih izazova, a uspješna obrana Estoniji je priskrbila svjetsku slavu u internetskom ratovanju pa je samo godinu kasnije centar već imao akreditaciju i radio punim kapacitetom. Zbog važnosti ovog područja ne čudi da je zemalja sponzora CCD-a sve više, a i hrvatski predsjednik i vrhovni zapovjednik Oružanih snaga Ivo Josipović je u sklopu službenog boravka u Estoniji posjetio ovaj centar.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Popis svih centara:

Akreditirani centri:
1. Centar za sposobnost udruženih zračnih snaga (JAPCC) - Kalkar, Njemačka, 2005.
2. Protuteroristička obrana (DAT) - Ankara, Turkey, 2006.
3. Kombinirane zajedničke operacije s mora (CJOS) - Norfolk, Virginija, SAD, 2006.
4. Ratovanje morskim minama (NMW) - Oostende, Belgija, 2006.
5. Civilno-vojna kooperacija (CIMIC) - Enschede, Nizozemska, 2007.
6. Operacije u hladnim vremenskim prilikama (CWO) - Bod?, Norveška, 2007.
7. Centar za analize i simulacije za pripremu zračnih operacija (CASPOA) - Lyon, Francuska, 2008.
8. Zajednička kemijska, biološka, radiološka i nuklearna obrana (JCBRN DEFENCE) - Vyškov, Češka, 2007.
9. Zapovijed i kontrola (C2) - Utrecht, Nizozemska, 2008.
10. Kooperativna cyber-obrana (CCD) - Talin, Estonija, 2008.
11. Operacije u ograničeno plovnim i plitkim vodama (CSW) - Kiel, Njemačka, 2009.
12. Vojni inženjering (MILENG) - Ingolstadt, Njemačka, 2009.
13. Vojno zdravstvo (MILMED) - Budimpešta, Mađarska, 2009.
14. Djelovanje protiv improviziranih eksplozivnih naprava (C-IED) - Madrid, Španjolska, 2010.
15. Ljudski izvori (HUMINT) - Oradea, Rumunjska, 2010.
16. Uništenje eksplozivnih sredstava (EOD) - Trenčin, Slovačka, 2011.
17. Energetska sigurnost (ENSEC) - Vilnius, Litva, 2012.
18. Modeliranje i simulacija (M&S) - Rim, Italija, 2012.

Centri koji čekaju akreditacije:
19. Krizni menadžment i odgovor na katastrofe (CMDR) - Sofija, Bugarska
20. Vojna policija (MP) - Wrocław, Poljska
21. Planinsko ratovanje (MW) - Bohinjska Bela, Slovenija



[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Slovenija: Preživljavanje i borba u planinama

Slovenski centar izvrsnosti za planinsko ratovanje (MW) akreditaciju bi trebao dobiti 2015. godine, čime će nama susjedna zemlja također dobiti vlastiti centar. Zanimljiv program obuke obuhvaća:

- Vojno planinarenje

- Borbeno odlučivanje u planinama

- Taktiku malih planinskih jedinica

- Preživljavanje u planinama

- Vojno alpinističko penjanje

- Vojno planinsko spašavanje

- Vojno planinsko-gorsko vođenje

Centar će, uz obuku i pripremu, raditi na razvoju doktrina, testiranju opreme za planinsko ratovanje, raditi na planiranju te će sudjelovati u alpskim ekspedicijama. Inače, MW je smješten u vojarni Bohinjska Bela, jednoj od najstarijih vojarni na području Slovenije.

Foto: USAREUR


Petra KOSTANJŠAK, Hrvatski vojnik


* 1-karta.jpg (406.49 KB, 200x227 - viewed 80 times.)

* 7-USAREUR.jpg (38.33 KB, 200x133 - viewed 74 times.)
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.025 seconds with 22 queries.