PALUBA
April 28, 2024, 03:33:46 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... 51   Go Down
  Print  
Author Topic: Кафанска историја Београда  (Read 149137 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 000


« Reply #45 on: April 24, 2014, 01:46:09 pm »

Srećom bilo vas je četvorica. Inače...
« Last Edit: April 24, 2014, 02:08:25 pm by Boro Prodanic » Logged
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #46 on: April 24, 2014, 01:48:31 pm »

Ma kakvi, onako nalickani, namirisani, ličili smo na mete.

A još je grđe ona je odlična riba.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #47 on: April 24, 2014, 01:57:35 pm »

U kafanu se ne ide praznih džepova


Dardaneli, omiljena kafana srpskih umetnika raznih vrsta, a među njima Branislava Nušića, bila je na glasu naročito po kartaroškim dogodovštinama. Najčešće se igralo žandara, a Nušić je zabeležio partiju između pesnika Vojislava Ilića i njegovog brata po peru Janka Veselinovića.


"Došli su obojica u kafanu bez prebijene mangure u džepu, što nije bio tako redak slučaj. Pade im na pamet srećna misao da na kartama zarade kafu i ponudiše jedno drugom partiju žandara, s tim da plati kafe onaj ko izgubi. Svako je od njih verovao da onaj drugi ima bar toliko para koliko je potrebno za dve kafe i svako je od njih verovao da zna bolje da igra žandara.
 
Vojislav se pouzdavao u svoje palilulsko iskustvo, koje je stekao igrajući od prve mladosti žandara ispred kafane Sedam Švaba, a Janko Veselinović je verovao u svoje učiteljsko iskustvo, kada je po Mačvi, po mehanama, po ceo dan češljao karte.

- E, kardo (brate) - veli Janko mešajući karte - beri sad kožu na šiljak! - A ti bi kao sotim hteo da kažeš - veli Vojislav sekući karte - da si uveren da ćeš danas mufte popiti kafu. Obraćam ti pažnju da je karta nepoštena te se na nju ne možeš pouzdati. - Ma ne brini! - odgovara Janko i žandariše. - Ne pouzdajem se ja u poštenje nego u žandare! I, razgovarajući u tome stilu, srčući naručenu kafu, na veliko iznenađenje svih kibicera Janko izgubi partiju. - E, kardo, priznajem ti veštinu, iskustvo i talenat, samo te molim plati ti ove dve kafe, ostajem ti dužan. - Ko? Ja da platim? - iznenađuje se Vojislav. - Pa ja da sam imao pare da platim kafu, ne bih igrao karte! - E, pa to je ono, brate si mi moj - nadovezuje Janko - i ja da sam imao pare da platim kafu, ne bih igrao karte. I oba se protivnika očajno pogledaše našav se pred teškim problemom: kako da se otkupe?
 
Naišao je srećom (pisac Dragomir) Brzak. Otkupio ih je uz ovaj prijateljski savet: - Upamtite ove moje reči, trebaće vam koji put u životu: ne igrajte nikad karte kad nemate para!"

 
Nije za svakoga karta


U partiji karata koji su svakodnevno igrali Mita Ristić, kafedžija Dardanela, i Rista Todorović, narednik iz okružne komande, učestvovala je cela kafana, sećao se Branislav Nušić.
 
"Gosti bi se podelili na dve partije, jedna uz gazdu, a druga uz čika-Rila. Kada bi neko od njih odneo 'malu' ili 'veliku' ili bi žandarisao i skupio son, nastala bi paklena dreka i uzvici. - Nije za svakoga karta! - uzvikuje čika Rile. - Asuru na leđa, pa na tavan ili na Jaliju, i tamo prvo nauči da igraš karte, pa tek onda dođi da igraš sa mnom! - odgovara mu gazda Mita, Cincarin. I tako, dok se Užičanin i Cincarin nose, cela kafana pristaje uz njih i dopunjava uzvike i doskočice. A već, kad neko dobije partiju, nastane takva paklena dreka, smejurija, lupanje u sto, zvonjenje čašama da je to pravi pakao."
  
http://www.vesti-online.com/naslovna
Logged
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #48 on: April 24, 2014, 02:06:48 pm »

Na Slaviji, na ćošku Deligradske, kada se spustiš 3-4 stepenika bio je stojeći-kratkotrzajni bife "Prokuplje".

Mislim da nije bilo stolica uopšte, na visokim stolovima-zelene boje (kao skamije) sa prečkom za nogu, tanjiri sa kuvanim jajima.

Nas četvorica, srednja škola, (mislim da je to bio 2 razred) rešimo da se napijemo za sve pare, al u kafani, ne onako u potaji kod kuće kad nam roditelji odu na placeve.

Skupili smo kintu.

Veliki problem su predstavljali profesori iz gimnazije, za neke smo pouzdano znali da žive na Slaviji i okolnim ulicama, da nas neki vidi, očevi bi nas žive odrali a od kože napravili bubnjeve.

Većina roditelja nas četvorice su inače EX đaci gimnazije koju smo pohađali.

Ušli smo u bife i naručili po Rubinov vinjak.

Na naše histerično oduševljenje i egzaltiranost u bifeu su bile i dve "dame", mini suknje, visoke čizme preko kolena i kratke bundice do pasa, dekoltirane, ima tu i masivnih sisa ispod  laugh

Blenemo ko volovi, niko ni reč njie zucnuo, da nam tad upadnu sva četiri matorca i batine vojničkim opasačem bi nam delovale ko maženje tek obljubljene devojke.

Niz stepenice se ko prdež gega baba sa kesama i odma žicka po dinar-dva.

Prilazi "damama" i traži kintu, jedna ima poganu jezičinu i komentariše "Ša je baba, dinar po dinar većera, a"....

Mi se kliberimo.....

Baba se mrtva ladna razdere da su je čuli svi "AvaZ dve k....c po k....c pa bunde, aaaaa"

Nas četvorica posebno, ali i sav prisutan auditorijum padamo u histeriju.

Pošto je atmosfera proključala, pobegli smo glavom bez obzira.

Bifea Prokuplje više nema, već sigurno dvadeset godina, a ni mi se nismo tu napili.
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 148



« Reply #49 on: April 24, 2014, 02:45:04 pm »

Полицијски гласник
Београд, 7. април 1879. г.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* ..jpg (107.96 KB, 612x374 - viewed 120 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #50 on: April 24, 2014, 08:12:12 pm »

Dakle, od tada je počelo rivalstvo vojske i policije Wink!
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #51 on: April 24, 2014, 08:21:03 pm »

Mali prilog kavanskoj povijesti. Otisak je dosta loš.


* 16 10 36b.jpg (46.5 KB, 443x269 - viewed 360 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #52 on: April 24, 2014, 08:51:24 pm »

U "donjem delu" Pop Lukine, malo do prelaska u Gavrila Principa, u zgradi na ćošku, mislim da je br.20, bio je bife "Livno." Takođe je bio poznat što su se tu okupljali "lokatori" iz kraja. Čaršavi su bili kockasti, a na njima tanjiri sa kuvanim jajima. Ja sam samo jednom tamo ušao sa drugom, jer smo nešto bili tanki s parama. U to vreme se više i nije zvao Livno nego "Spajd". Letos je zatvoren jer se gazdarici više nije isplatilo da prodaje pivo po 130 dinara, što je tada bila standardna cena za pivo od pola litra, a moglo se naći i za 100, pa i u lepšem lokalu. A "Livno" mi je uvek bilo ružno. Otuda je uvek smrdelo na ukiseljeno neko vino i onu rakiju "Brku", što se nije mogla piti.
I u "Brodarskoj kasini" sam bio samo jednom, pre zatvaranja. Radila je do duboko u noć. Negde osamdesetih, ušao sam, vraćajući se sa neke žurke, a otvorila mi se bila dizna. Kako sam otvorio vrata, pred facom mi je proletela prazna boca od piva uz urlike lokalnih ciga koji su se posvađali oko ko zna čega. Napolju je bilo hladno, a kafana se grejala nekom velikom "Potez" naftaricom. Lepo sam se zagrejao, video i Petra Božovića sa nekim pijanim društvom, popio sam jedno pivo, čime sam taman dolio "kol`ko treba" i otišao kući da spavam.

A sad kad čitam o onom incidentu u "prostitutskoj radnji" setim se da je u današnjem SKC po rečima moga oca bio između dva rata oficirski klub, omiljen među pitomcima Akademije. Često su se tamo oficiri skupljali na piću i kartanju. Jednom je neki oficir na kartama izgubio mnogo novca, izašao je ispred zgrade i upucao se iz vojnodržavnog Browninga.
« Last Edit: April 24, 2014, 08:57:29 pm by kumbor » Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #53 on: April 24, 2014, 09:22:19 pm »

Ne idem baš često u Bgd, ali  uvek svratim u kafanu da ručam, kada sam tamo.

Prošlog leta mi je za srce zapela jedna ribarska čarda, na samoj obali Dunava, prema Višnjici. Kada Dunav nadođe, kafana je poplavljena. Bitno je da u toj kafani uvek služe najbolju i najsvežiju ribu u gradu, ribari u dvorištu kafane trebe mreže - zove se ''Na kraju sveta''.
 
Ipak, zapalo mi za oko jedna stvar, koju sam sreo samo u Bgd.

Volim crno vino, pa kada odem u kafanu da pojedem nešto, uz jelo obavezno naručim crno vino - uvek tražim 2 dcl vina i vodu. Međutim, to se u beogradu ne može dobiti. Ili ćete naručiti flaširano vino (ima onih malih flašica od 1.8 dcl), ili će vam kelner doneti 1,6 dcl vina u čaši.

Prvi put kad mi se to desilo, kelner ništa nije rekao, samo mi je stavio čašu sa vinom na sto. Meni se odmah učinilo da nema 2 dcl, ali i da ima više od 1 dcl. Tek kada sam ga upitao o čemu se radi, zašto nema 2 dcl. on mi odgovori da ne služe toliko. Pitam zašto? Kaže, tako je određeno, a suština je da bi se kelneri što više maltretirali .....

Tako je i po kafićima u centru - kada naručite točeno vino u čašu - ne može 2 dcl, nego 1,6 dcl.

U čemu je štos - zna li neko?
 
 
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #54 on: April 24, 2014, 09:39:08 pm »

Prvi put to čujem za 1,6 dcl. U Sloveniji, u zapadnom delu, naručuje se "osminka" vina, dobije se deci, ali koliko znam, "osminka" je još termin iz AU, gde se točilo 1,25 dcl vina, u originalu "ein Achtel Wein" ili skračeno "Achtel"

Mislim da sledeča slika prikazuje i zašto je original jagermeister mera (ili popularni "štamprle") 0,2 dcl a malo pivo 0,33 l.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* wasisteinstandarddrink.png (19.44 KB, 614x281 - viewed 119 times.)
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #55 on: August 28, 2014, 06:06:15 pm »

Ево за  праве љубитеље
http://www.mojakafana.com/
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #56 on: January 14, 2015, 11:08:52 pm »

Nije Beogradska ali je dosta gostiju bilo iz Beograda,vise ne postoji,srusena je.......


Čarda “Na kraj sveta” pamtiće se i po oslikanim i ispisanim zidovima. Ko još nije čuo za ovo: “Ovde su pili i jeli naši očevi, dedovi, pradedovi, čukundedovi, navrdedovi, askurđeli, kurđeli, kurebali i sukurdovi. Danas pijemo mi… kurajberi”
<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/J9lS2XERafs?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Mnogi gosti vični slikarskom kistu ili pesničkoj reči ostavljali su tragove svog boravka na ovoj čardi. Tako su zidovi salaša ukrašeni i spolja ali i iznutra mnogim slikama i stihovima. Koviljski pesnik Miroslav Koledin napisao je, a akademski slikar Žika Miškov "namolovao" je pesmu na zidu čarde:

Pokraj vode seo panj, uz Arkanj.
Iskočila jedna štuka kao ruka,
Čika Pera brže bolje,
Baš je bio dobre volje
Štučetinu da zakolje.
Ispod potopljenih grana
Snašao se za šarana.
Nešto malo smuđetine
I dunavske sometine.
Za čas puna torba
pa će biti riblja čorba.
Čika Pera bem' mu sveca
U kuvanju nema premca.
Vatra gore, kotlić krčka
U Arkanju neko brčka.
Svira Toza, Pera peva,
Tima s kontrom ne okleva.
Dok Pisari bas udara
Tu se toči i dudara
Oko čarde bagrem cveta
To je život na kraj sveta!



[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Čarda 'Na kraj sveta' u Kovilju: Priča o boemima sa tužnim krajem


Bila jednom jedna kafana. Bila. Nema je više. Na dunavskom rukavcu, u blizini manastira Kovilj. Pogađate? Da, reč je kafani "Na kraj sveta". Bilo nekad, sada se pripoveda.

Vlasnik čuvene kafane Đorđe Varenika predao je svoju čardu bez struje i vode kuću staru čak 200 godina glavešini manastira. Jer kažu, njihovo je. Vratili su im to njihovo, što im je pripadalo. Đorđu Vareniki su se ruke tresle i srce stezalo, u grlu knedla koja ga je gušila dok je svoj kućerak, omiljenu kafanu, mnogih ostavljao strancu.

– Stara čarda je pripadala manastiru Kovilj. Tad nije bila čarda. Posle Drugog svetskog rata, boemi iz sela su kućerak pretvorili u čardu. Bio je to mesto bez struje i vode, na lepom delu, pored reke. To je rukavac od Dunava koji se zove Arkanj. Zidovi su bili od trske. Čarde „Na kraj sveta” više nema. Manastir Kovilj je kuću dobio kao povraćaj imovine i oni su tu pokušali da naprave novi restoran. A čarda je imala mnogo gostiju, čak je dolazio i Ivo Andrić. Stalno su svraćali glumci, pesnici, reditelji, snimani su filmovi i muzičke emisje – kaže Đorđe Varenika, nekadašnji vlasnik poznatog mesta.

 Popovi su čardi došli glave. Pokušali su da uvedu struju, to nije išlo zbog starih zidova tako lako. I onda se urušilo.

– Rekli su mi da se sama urušila. Ne verujem. Ako se nije do sad urušila, a trajala je 200 godina, ne bi ni tad da nisu krenuli da preuređuju. Mene za nju vezuju mnogo lepe uspomene. Čarda je bila ispisana porukama. Stajao je na jednom zidu i rodoslov od Lukijana Mušickog da su tu jeli i pili njihovi oci – pričao nam je Varenika.

Tu se jela najbolja riblja čorba, tvrdiće mnogi.

– Ali ne zato što je nešto posebna, već zato što je ista – kaže Đorđe Varenika.

On kaže da posle primopredaje čarde, tu nije više ni dolazio. Popovi su pokušali da na starom mestu odmah dignu novu kafanu, ali su pronađene neke kosti, zatim su došli arheolozi i zabranili gradnju. Na tom mestu se sad nalazi jedno veliko ništa.

– Ne mogu da se ljutim, njihovo je, ali sve to nije trebalo tako da izgleda. Nisu morali da sruše. Tako nešto je teško ponovo napraviti. Pokušavam da na jednom salašu napravim nešto slično, da nadomestim ono što je bilo – kroz setu priča Varenika, čiji je otac Pero Varenika sagradio „Na kraj sveta”.

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/jEKUQCt7uUM?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>


* 14052010193-1283865461.jpg (278.12 KB, 620x465 - viewed 112 times.)

* 03.jpg (288.31 KB, 1024x768 - viewed 115 times.)

* 02.jpg (260.79 KB, 1024x768 - viewed 112 times.)

* 01.jpg (225.21 KB, 1024x768 - viewed 105 times.)

* 06.jpg (277.98 KB, 1024x768 - viewed 104 times.)
« Last Edit: January 14, 2015, 11:18:16 pm by švercer011 » Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #57 on: January 14, 2015, 11:11:48 pm »

Jos malo slika kako je izgledala

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 04.jpg (278.92 KB, 1024x768 - viewed 99 times.)

* 07.jpg (284.1 KB, 1024x768 - viewed 115 times.)

* 08.jpg (260.91 KB, 1024x768 - viewed 118 times.)

* 09.jpg (326.95 KB, 1024x768 - viewed 119 times.)

* 10.jpg (291.41 KB, 1024x768 - viewed 100 times.)
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #58 on: January 14, 2015, 11:13:08 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 11.jpg (267.21 KB, 1024x768 - viewed 104 times.)

* 12.jpg (235.44 KB, 1024x768 - viewed 126 times.)

* 13.jpg (212.76 KB, 1024x768 - viewed 102 times.)

* 14.jpg (249.32 KB, 1024x768 - viewed 103 times.)

* 16.jpg (270.58 KB, 1024x768 - viewed 116 times.)
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #59 on: January 14, 2015, 11:16:48 pm »

Sad izgleda ovako kad je crkva preuzela brigu o objektu

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* carda-na-kraj-sveta_660x330.jpg (104.52 KB, 660x330 - viewed 108 times.)

* kafana-carda-na-kraj-sveta_660x330.jpg (123.02 KB, 660x330 - viewed 104 times.)
« Last Edit: January 14, 2015, 11:27:40 pm by švercer011 » Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... 51   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 22 queries.