PALUBA
April 29, 2024, 06:40:01 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 [31] 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 ... 51   Go Down
  Print  
Author Topic: Кафанска историја Београда  (Read 149313 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #450 on: October 02, 2021, 11:18:07 am »




Ovaj deo grada nosio je naziv Mostar i pre izgradnje petlje, mada mnogi sadašnji stanovnici prestonice misle da je ime vezano isključivo za završetak Gazele i neobični raspored saobraćajnica koje su vijugale ispod mosta.

Pa ipak, „Mostar“ je dobio ime znatno ranije. U sećanjima starih Beograđana dugo je ostala priča kako je nekada, trasom auto-puta, odnosno današnjom Ulicom Franše d’Eperea tekla Mokroluška reka. Ona je povezivala izvore iz Malog Mokrog Luga i praveći vodotok kroz ovu kotlinu ulivala se u Savu ispod današnje petlje.

Sada je ta reka kaptirana i teče ispod ulice, kroz podzemni kolektor. To je armirano-betonski tunel dimenzija 5,5 sa 5,5 metara. Voda i danas huči tuda, ali daleko od očiju Beograđana.

Mokroluška reka je krajem 19. i početkom 20. veka s proleća umela da nabuja i da odnese drveni most kojim su ondašnji varošani prelazili ka Senjaku. Kako su svake godine posle bujica nanovo morali da popravljaju most, tako su stari žitelji našeg grada ovo mesto i prozvali - Mostar.


Mostarska petlja je, kako to u Beogradu biva, ime ponela po kafani "Mostar" koja se nalazila na raskrsnici na istom mestu. Na sličan način smo dobili i (ne)zvanične nazive "Palata Albanija", "Tri lista duvana" za onu neuseljenu poslovnu zgradu, ulica "Zeleni venac" (ima još primera, sada ne mogu da se setim).



Kafana "Veliki Mostar" (zgrada na uglu, u sredini fotografije), sredina 60-tih.



[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* Kafana Mostar, sredina 60-tih.jpg (313.16 KB, 1417x1065 - viewed 48 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #451 on: October 02, 2021, 12:46:27 pm »



Bane "Bumbar" sa ocem, ispred kafane "Lepi izgled" na Senjaku. Kadar iz serije "Grlom u jagode" 1975. godine.



Kafana iz 19. veka koja radi i danas


Potrebno je samo malo mašte da se zamisli jedna tipična beogradska kafana iz 19. veka – prizemna kuća, sa baštom, stolicom i stolovima ispred, zagonetni prozori iza kojih se krije svet muških tajni – poslovnih, politčkih, pa i ljubavnih. Grohotan smeh, koja čašica više, možda i neka sveća koja gori do zore. I naravno, tu je i topla zakuska – dimnjaci kao nahereni stoje pričvršćeni za staru fasadi.


Prva zgrada kafane u ulici Miloša Velikog na crtežu Luke Mladenovića iz 1930.
ime joj je ostalo sačuvano u nazivu parka koji se danas nalazi na tom mestu

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


I naravno – taj boemski šmek meša se sa pomalo zvaničnom atmosferom kada kročite kroz vrata – kafana je, zapravo, neka vrsta institucije, mesto gde se najpre skida kapa i kaput.

Baš tako je nekada izgledala kafana “Lepi izgled” na uglu Kneza Miloša i Drinske ulice. To je jedna od retkih kafana koja je postojala još u 19. veku – od 1872. godine, a radi i danas! Može se slobodno reći, posle “Upitnka”, otvorenog čak 1823. godine, ovo je druga najstarija kafana u Beogradu.

“Lepi izgled” kao da se nije mnogo promenio. To je kuća sa boemskim šmekom, sa baštom i zagonetnom unutrašnošću. Stara, ali sveže okrečena fasada pomalo je obrasla u zelenilo koje čini da ova kafana deluje još skrivenije na uglu dve ulice. Ali, to odavno nisu Kneza Miloša i Drinska, već Koste Glavinića i Vojislava Vučkovića u beogradskom kraju Senjak.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Na staroj adresi sada je nikao jedan soliter, a pre toga, 1999. godine sve je gorelo – padale su bombe. Još ranije, tu je bio Savezni SUP. A pre Sekretarijata unutrašnjih poslova – bila je ova kafana, ali – nije bila privatna, već konfiskovana posle rata i predata u ruke tadašnjeg “Ugostiteljskog preduzeća Mostar”.

Kada je podignuta zgrada policije, “Lepi izgled” je preseljen na novu adresu, u zgradu koja, kao što je opisano, na neki način podseća na onu staru, samo je malo ušukanija i intimnija. I ponovo je kafana u privatnim rukama. Zgradica je vraćena starim vlasnicima, a posao je preuzeo Žika Milovanović.

Još pre Drugog svetskog rata, u vreme Kraljevine, bila je to neobična kafana gde su tajne, i to one političke, bile kost u grlu kralju i desničarima. Kako svedoče pojedini izvori, ovde se kalio radnički pokret, a priča se i da je svake večeri dolazio gost Dragiša Lapčević, osnivač i predsednik Socijaldemokratske partije. Cenzurisane “Radničke novine” bile su izlepljene po prozorima, ali razgovor gospode, ipak, niko nije mogao da cenzuriše.

Kafane nisu bile mesto za “poziranje” i puko uživanje u napicima. Tu niko nije dolazio da bi bio viđen, već da bi progovorio. Tu se rađalo ono što danas popularno zovemo “civilno društvo”.

Današnji “Lepi izgled” samo je jedno ušuškano i prijatno mesto za predah, slavlje, a zašto da ne i poneki ozbiljan razgovor – sa telefonima u džepu. Oči u oči, uz ono čuveno “živeli”. Ili, jednu kaficu.

Kako nam je ispričao vlasnik, mesto na kojem se sada nalazi kafana, ali i ona stara adresa, nisu ni bili deo grada u vreme kad je počela sa radom. Beograd je, pričao nam je on, tada bio samo do Nemanjine ulice. Sve dalje, ka Topčiderkom brdu bilo je daleko predgrađe… Ipak, Beograd se brzo širio pa je tako i kafana morala da se premesti na Senjak, da bi ustupila svoje mesto odakle se pruža “lep izgled” na Savu tadašnjoj reprezentativnoj zgradi “milicije”.


Unutrašnjost današnjeg “Lepog izgleda”
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Senjak je bio mesto gde su se čuvali konji. Oni koji bi dolazili u grad, tu bi se zaustavljali, hranili svoje konje senom i gostili se po lokalnim mehanama, među kojima je bila najpoznatija “Gospodarska mehana”, starija i od “Lepog izgleda”. Nažalost, zbog izgradnje mosta preko Ade i pristupne petlje, 2010. godine, ova legendarna kafana morala je da obustavi rad jer joj je novim kolovoznim trakama petlje ostao isečen pristup. Ipak, na sreću za beogradske gurmane i istoriju, ćošak na kome je “Lepi izgled” ništa nije poremetilo, pa tako tu i dalje radi ova svojevrsna “vremenska kapsula” u kojoj je ostao sačuvani originalan deo iščezlog Beograda koga više nema.


izvor


* Kafana 'Lepi izgled'-.jpg (112.05 KB, 1200x794 - viewed 27 times.)

* Kafana 'Lepi izgled'.jpg (169.57 KB, 1200x794 - viewed 37 times.)

* Kafana 'Lepi izgled' - 1930.jpg (242.86 KB, 1200x886 - viewed 43 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #452 on: October 02, 2021, 02:04:34 pm »





Bife "Čajetina" kod električne centrale na Dorćolu, 1942. godine.




[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Bife 'Čajetina'.jpg (340.17 KB, 1202x1024 - viewed 44 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #453 on: October 02, 2021, 02:08:55 pm »





Crtež unutrašnjosti kafane "Kasina" na Terazijama iz 1924. godine.



[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* Kafana Kasina - 1924.jpg (410.47 KB, 1280x911 - viewed 41 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #454 on: October 02, 2021, 02:27:37 pm »




“Građanska banda”, Čehinja i Mija Slavuj – počeci kafanske muzike u Beogradu


Prvi pravi muzički bend u Beogradu osnovan je krajem 1840. godine – bio je to skup muzičara u različitoj nošnji, šarenih i prepoznatljivih, okupljenih kao “Građanska banda“, koja je postala omiljena na slavama, svadbama i naravno, u kafanama!


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Bilo je to tek dve godine pošto se u Beogradu uopšte pojavila bilo kakva kafanska muzika. Istorija beogradskih kafana mogla se ispisati u nebrojenim tomovima knjiga, samo da je bilo svedoka koji bi svaku dogodovštinu beležili.

Ali, ko bi rekao da je muzika koja, uz to vino i rakiju, opija dušu, u kafane stigla pre manje od dva veka!

Zapravo, za Evropom nismo mnogo kaskali. Boemija se u Beogradu lepo “primila“. Kafane su “proizvod” građanskog društva, “meka” razgovora, slobode, opuštanja i hedonizma, institucija koja radi po svojim pravilima.

Taj “vajb” slobode u kafanama bio je tek od kraja 18. veka praćen muzikom.

I to je bila svojevrsna sloboda. Muzičari iz naroda, oni bez ikakvog formalnog znanja, na kojekakvim instrumentima kojima možda ni ime nije postojalo, uveseljavali su narod u kafanama. To je bio podijum i za one inače krajnje skrajnute članove društva, ali i prvo mesto gde su dame imale određenu slobodu.

Tu počinju i seksualne slobode, kada se pred publikom pojavljuju i one žene sa malo manje odeće no što bi to bilo pristojno u ono vreme.

A sve je počelo, gde drugo nego u Parizu, 1776. godine – to je bila jedna muzička družina koju su činili slepi ljudi. Bio je to svojevrsni performans koji je gazda kafane priredio svojim gostima, a onda se poput pariske mode ova novotarija širila Evropom.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Kada su beogradske kafane u pitanju, spomenuta “Građanska banda” bila je favorit, ali su se pojavljivali i razni solisti i dvojci. Sredinom 19. veka tako je nastupao, na primer, jedan Italijan koji je gostima priređivao neobične melodije. Ili Saksonac. Imali su neke instrumente koji su bili narodni ili potpuno nepoznati i improvizovani. Ali, privlačili su pažnju gostiju i zabavljali ih.

Prva beogradska sviračica bila je jedna Čehinja – harfistkinja. Tako su se gosti u kafanama naše varoši veselili i uz harfu, motreći na nežne ruke dame za koju se šuškalo da je u slobodno vreme imala susrete s turskim oficirima iz tvrđave beogradske…

Muzička podrška beogradskim boemima mahom je bila u rukama beogradskih Roma. Ta “ciganska” muzika osvajala je krčme, postajala sve bolja i poznatija, a jedan romski violinista iz Jagodine osetio je na svojoj koži, krajem 19. veka, šta to znači slava.

“Virtuoz“, bilo je neverovatno u to vreme tim rečima nazvati jednog Roma, jer je, nažalost, društvo pripadnike ovog naroda guralo na dno.

Ali, violina je proslavila ovog Jagodinca, koga su svi znali po imenu Mija Slavuj.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Pisale su novine da je baš na vrhuncu njegovog usavršavanja proradila pruga Beograd – Niš i da je on bio među prvim putnicima iz Jagodine koji je stigao u Beograd. A vrata su mu se širom otvorila.

Mija je, nasuprot “umetničkoj” muzici podario masama izvornu, narodnu muziku. On bi slušao pastire kako sviraju frule i pretakao te melodije u zvuke violine. Svojim gudalom razveseljavao bi i rastuživao mase.

Putujući romski svirači su, potom, dolazili mahom iz Šapca, a kafanska muzika postala je nezamisliva bez tog narodnog prizvuka i običnog čoveka koji slavu stiče sa instrumentom u ruci.


izvor


* kafanski muzičari - 2.jpg (377.62 KB, 960x608 - viewed 36 times.)

* kafanski muzičari.jpg (414.29 KB, 621x507 - viewed 38 times.)

* Kafanski muzičari.jpg (155.49 KB, 1024x729 - viewed 39 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #455 on: October 02, 2021, 02:46:07 pm »




Nisam siguran tačno koji je ovo automobil (možda Opel?), u pozadini se vidi bife 'Hajduk Veljko' u Dečanskoj ulici, 1938. godine.




[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Bife 'Hajduk Veljko' - Dečanska ulica 1938. godine.jpg (179.92 KB, 1200x797 - viewed 47 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #456 on: October 02, 2021, 02:56:53 pm »




Kafana iz 19. veka koja radi i danas

Prva zgrada kafane u ulici Miloša Velikog na crtežu Luke Mladenovića iz 1930.




Kafana "Kod lepog izgleda". Ugao Kneza Miloša i Drinske ulice, 1926. godine (crtež Luke Mladenovića)

Poznata stara beogradska kafana "Lepi izgled" nalazila se u Ulici kneza Miloša, na uglu sa Drinskom ulicom koja više ne postoji, upravo na krivini odakle se Ulica kneza Miloša spuštala prema mostarskoj raskrsnici. Izgorela je 17. aprila 1944. godine prilikom drugog američkog bombardovanja Beograda.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Kafana 'Lepi izgled' - 1926.jpg (148.13 KB, 1024x716 - viewed 35 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #457 on: October 02, 2021, 03:19:34 pm »





Današnja ulica cara Nikolaja (u vreme nastanka ove fotografije Prištinska ulica) i nekadašnja kafana "Švajcarija", do pre 7-8 godina u istoj kući nalazila se kafana "Mlava" u kojoj su spremali provereno vrhunske škembiće.




[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Kafana Švajcarija - Cara Nikolaja.jpg (193.92 KB, 1198x900 - viewed 33 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #458 on: October 02, 2021, 03:38:54 pm »





Ispred kafane "Zlatno burence" u Prizrenskoj ulici.




[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Kafana 'Zlatno burence' - Prizrenska ulica.jpg (154.84 KB, 1280x883 - viewed 42 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #459 on: October 02, 2021, 03:53:31 pm »




Kafana "Bosfor" u Karađorđevoj ulici.




[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Kafana 'Bosfor' - Karađorđeva.jpg (364 KB, 1200x785 - viewed 35 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #460 on: October 02, 2021, 03:59:55 pm »





Gostionica - Pivnica "Resavac" u ulici Kralja Petra.




[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Pivnica 'Resavac' - Kralja Petra.jpg (243.69 KB, 1600x1161 - viewed 38 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #461 on: October 02, 2021, 04:11:49 pm »




Reklama za "Cvetkovu mehanu" iz 1934. godine.


"Pored mezeluka sa ražnja i roštilja odlično rashlađeno župsko vino. Svako veče svira muzika braće Riter uz sevdalinske pesme

Ugostitelj Pantelija Šurbanović"



[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Cvetkova Mehana.jpg (201.21 KB, 1011x596 - viewed 40 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #462 on: October 02, 2021, 04:32:27 pm »





Narodna kujna Nauma A. Andrejevića, Bulevar despota Stefana, 1922. godine.




[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Narodna kujna Nauma A. Andrejevića.jpg (143 KB, 760x1200 - viewed 42 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #463 on: October 04, 2021, 09:04:57 am »




Kafa u bašti hotela "Moskva", fotografija Judžina Harisa iz 1958. godine.




[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #464 on: October 04, 2021, 09:35:33 am »




Još jedan snimak iz bašte hotela "Moskva", 80-tih.




[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* hotel moskva - 80-tih.jpg (684.24 KB, 2048x1782 - viewed 43 times.)
Logged
Pages:  1 ... 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 [31] 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 ... 51   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.