PALUBA
April 19, 2024, 02:51:43 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 [48] 49 50 51   Go Down
  Print  
Author Topic: Кафанска историја Београда  (Read 148253 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 135



« Reply #705 on: June 15, 2022, 08:28:54 am »

Гостионица 'Русија', угао ул. Вука Караџића и Кнез Михајлове. Фото: Марко Стојановић.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Према писању пештанског 'Пестер лојда' (3. јула 1914.), Франц Фердинанд, иначе пасионирани ловац, средином јуна 1904. упутио се у лов на сурог сокола. На путу се зауставио у Земуну и, инкогнито, са пасошем на име бечког трговца Николе Ристића, локалним паробродом прешао у Београд. Са својим 'лајбјегером' свратио је у хотел 'Империјал' у Васе Чарапића где је на препоруку хотелијера ручао српске специјалитете. У 'Империјалу' су углавном одседали страни трговачки путници и домаћи путници из унутрашњости. У ресторану хотела се точило плзењско пиво, јела српска али и француска јела, а могли су се читати разни домаћи и страни листови и часописи.
Након ручка Фердинанд је пред оближњом гостионицом 'Русија', на углу Кнез Михаилове 38. и ул. Вука Караџића 6., изнајмио фијакер и одвезао се у Топчидер да посети парк и место убиства књаза Михаила Обреновића. Ту га је срео тадашњи српски престолонаследник принц Ђорђе. После поздрава, двојица престолонаследника су се прошетала по парку, након чега је Ђорђе Франца Фердинанда отпратио до Савског пристаништа на вечерњи пароброд за Земун.


* 'Русија'.jpg (127.44 KB, 660x474 - viewed 16 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #706 on: July 02, 2022, 04:06:44 pm »




Quote
...beogradski noćni (a i dnevni) život se danas teško može zamisliti bez splavova, verovatno se mnogi pitaju kada je to sve počelo, zahvaljujući g.Ljubomiru Brankoviću, u prilici smo da pokažemo možda i prvi splav (koji liči na današnje), ime mu je bilo "Razonoda" i nalazio se na Adi Ciganliji (koja je tada još uvek bila ostrvo), otprilike gde je danas Most na Adi, 1965. godine.



[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Razonoda - 1965.jpg (526 KB, 1600x1017 - viewed 31 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #707 on: July 02, 2022, 04:41:53 pm »





Bife "Makarska" u Bulevaru kralja Aleksandra (tada Bulevar revolucije) br. 135, snimljen 1978. godine.




[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Bife Makarska.jpg (439.19 KB, 2048x1297 - viewed 32 times.)
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 135



« Reply #708 on: July 12, 2022, 09:38:07 am »

НАРЕДБА 

Усљед молбе еснафа механско-кафанског од 11. о. м. и год. коју је г. министар унутрашњих дела претписом својим од истога дана ПНБр. 11192 спровео управи вароши Београда на оцену и поступак, којом молбом старешине еснафа, помоћници и одборници моле, да им се дозволи држати ма и само један ред столова кафански уза саме кафане и механе, - управник вар. Београда у споразуму са председником општине вар. Београда, регулисао је ову ствар овако:
Да се у опште свуда на довољно пространим тротоарима, дакле где то неће бити од сметње по саобраћај, дозволи кафеџијама и механџијама држање једнога реда столова испред кафана и механа, но тако да столови дужином својом иду паралелно са кафанском зградом и да растојање између стола и зграде може бити само толико, колико да може стајати столица или клупа. Столови морају бити од прилике метар дугачки и пола метра широки, и лакши, тако, да се могу увек уклонити, кад према приликама не би били гостима за употребу како, дакле, не би стајали и онда, кад за то потребе нема.
Не могу се никако износити столови пред кафанама: 'Српска Краљица', код 'Злат. Ангела', код 'Новог Мајдана', код 'Старог Мајдана', код 'Грчке Краљице' у правцу Калимегдану, код 'Крагујевца' и 'Делиграда' и осталима у савској улици; код 'Два Јелена' у видинској улици; у которској улици тако исто не могу се износити столови; код 'Гушанца' и на свима местима овим сличним.
Надати се, да ће и сами кафеџије и механџије увидети где би се овако стављени столови јаче отежавали пролаз тротоаром, те да ту неће никако ни изнети столове, иначе власт ће, чим то опази, одмах изрећи забрану држања столова на таким местима. - Никакве музике несме бити испред кафана и механа.

Од стране суда општине Београдске
18 Јула 1891. године АБр. 1562.
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 135



« Reply #709 on: July 12, 2022, 10:56:15 am »

Оглас. Мале Новине, 30/1889.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Код старог Мајдана.jpg (58.62 KB, 322x414 - viewed 133 times.)
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 135



« Reply #710 on: July 12, 2022, 11:23:42 am »



Kafana "Vardar" se nalazila na uglu Beogradske i Njegoševe ulice.


Девети круг раја.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Крајем тридесетих и почетком четрдесетих година 20. века Вардар је словио за 'лепу кафану, из два дела, са месинганим квакама на улазу', у којој су се окупљали људи са дубоким џепом. У Вардар се није долазило само због јела и прворазредних вина са острва Виса и Пељешца, већ и због београдског адвоката Мијата Мијатовића.
– Мијатовић је био најбољи певач свих времена, који није певао за новац, већ за душу и за оне које песма 'у срце и душу дира' - тврдили су тада Београђани, а посебно се истицао певањем песме 'Саградићу шајку од сувога кедра'.
извор


* 'Вардар'.jpg (165.34 KB, 906x600 - viewed 11 times.)
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 135



« Reply #711 on: July 24, 2022, 04:20:16 pm »

Старе београдске гостионице

Данас ћемо прошетати кроз три улице старога Београда и посетићемо три гостионице које данас више не постоје. И у свима ћемо наћи неке занимљиве појединости, које јасно илуструју оно време у које су некада живели стари Београђани. Прво ћемо навратити у једну од наших најстаријих гостионица, у којој су се пре осамдесет година одржавале седнице Народне Скупштине. То је била Велика пивара.
Ову историску зграду, која је била приземна и од тврдог материјала, сазидала је Кнегиња Љубица још 1840. године. Оно место на коме је била сазидана ова зграда, тада је била пуста пољана, мало више удаљена од ондашњег Београда. Доцније, насељем овога краја, када су тек стваране нове улице, Велика пивара нашла се једнога дана у новоствореној улици, која је добила назив Пиварска улица, а доцније Босанска, и такво име носила је дуги низ година. Тај назив замењен је новим именом, и то именом једног великог и познатог пријатеља српског народа, кога су наши војници у Африци прозвали 'Српском мајком'. То је звучно и лепо име адмирала Гепарта, који је умро пре годину дана и кога су ожалили не само они који су га лично познавали, већ и цео српски народ.
Велика пивара имала је пространу салу, у којој су некад биле приређиване велике забаве, свадбени ручкови и игранке. А нису изостајале ни преставе дилетантског позоришта, које је по каткад посећивао и Кнез Михаило.
У тој пространој сали одржане су седнице Свето-Андрејске народне скупштине, почевши од 11. новембра 1858. до јануара 1859. године.
Први закупац Велике пиваре био је Риста Париповић-Рудничанин. Кад је Тома Вучић-Перишић, у познатој, Вучићевој буни 1842. године, допро са својом војском до Врачарског поља, онда је Риста Париповић слао својим земљацима Вучићевим војницима, пиво у бурадима као напојницу.
У Великој пивари некада је била смештена прва основана Официрска задруга, са својом продавницом, радионицама и магацинима. Стари Београђани који се још налазе у животу, радо се сећају онога старог доброг времена, када су се проводили у сали Велике пиваре и пространоме врту, слушајући војну 'банду' кад 'грува' нове српске маршеве и разна потпурија од Чижека, Јенка и других наших старих композитора…

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Гостионица 'Босна' на Сави
Доле на Сави, преко пута палате Београдске задруге, у Карађорђевој улици бр. 48, некада је постојала чувена трговачка гостионица 'Босна' која је била сазидана на два спрата и која је срушена пре двадесет и неколико година. Данас, на том месту на коме је била гостионица, подигнут је општински сквер.
Још од пре пола столећа, гостионица 'Босна' која је носила име наше лепе и старе покрајине, била је врло важан трговачки центар, где су се скупљали наши највећи извозници. Ту су се водили трговачки разговори од највећег значаја и закључивали велики послови не само за шљиве, храну и других земљорадничких производа, већ и за друге продукте, па, богами, и за хартије од вредности и разне монете.
Због таквих сретних околности доле на Сави, где је цветала наша извозна трговина, поникла је мисао код наших највећих трговаца, да би требало баш у томе крају наше престонице основати и отворити берзу за робу, хартије од вредности и за разне монете. А у то доба већ је постојао и закон о оснивању Београдске берзе, који је донесен још 3. новембра 1886. године. А мисао о берзи остварена је тек после осам година од доношења тога закона.
И тако је на дан 1. јануара 1895. године отворена и на свечан начин освећена Београдска берза, у нарочито удешеној и пространој сали, на првоме спрату гостионице 'Босна' на Сави. Црквени обред извршио је митрополит Михаило, уз чинодејствовање свештенства и ђакона, који је благословио будући рад Београдске берзе, на срећу наше трговине, економског јачања и народне привреде. И већ сутра дан, 2. јануара отпочели су се одржавати редовни берзански састанци, сваког радног дана сем суботе, и то за ефектно и валутно – девизно тржиште од 11 до 11.45 часова пре подне, а за продукте од 11.45 до 12.30 часова по подне.
Приликом освећења берзе претседник Димитрије Стаменковић, трговац, одржао је пригодан говор у коме је изнео сву корист овакве установе у нашој земљи.
Истога дана кад је отворена Београдска берза, писац ових редова, био је срећан да као Управник отвори прву поштанско-телеграфску станицу у истоме хотелу, која је била смештена до саме берзанске сале, и која је носила назив 'Београд-Берза'.
Само једно прозорче делило је берзанску салу од телеграфа и на тај начин одржавана је непосредна и најбржа веза између берзе и телеграфа. А берзи је телеграф и брз саобраћај од највеће важности.
Још првога дана берзанског рада, министар народне привреде, у чији је ресор долазио и телеграф, прогласио је берзанске депеше за полу-хитне. Берзански телеграми имали су првенство над обичним приватним телеграмима без икакве нарочите таксе.
И тако су од 2. јануара 1895. године, после сваког берзанског састанка, почеле да лете депеше из телеграфа Београд-Берза, свима станицама у Србији, у којома се јављао курс Београдске берзе за тај дан.
Једно још могли бисмо рећи овом приликом: Међу првим посредницима и оснивачима Београдске берзе, био је Милан Ст. Јевтић, који је провео у служби ове берзе од првога дана њенога рада – од 2. јануара 1895. до 1924. године, све до своје смрти. За његов исправан и дугогодишњи рад, управа Београдске берзе достојно се одужила породици пок. Милана Ст. Јевтића.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Кафана 'Два бела голуба'
Тамо, на углу улице Хиландарске и Жоржа Клемансоа, где се данас онако гордо уздиже велика и угледна палата 'Занатски дом' – некада је била једна старинска зграда на спрату, од мешовитог материјала, која је имала надстрешницу на дрвеним стубовима између приземља и спрата. То је била кафана, позната под именом 'Два бела голуба', која је била својима газда Јове Кујунџића-Ваљевца, терзије по занату и београдског трговца.
Газда Јова Кујунџић који је своју кафану другима издавао под кирију, у своје време био је чувен терзија и трговац, и радње су му ишле врло добро. Није био тврдица. Шта више потпомагао је сиротињу и чинио богоугодна дела. Њега најбоље карактеришу ова два позната случаја, која су се догодила у Врњачкој бањи, још пре седамдесет година, када је ова чувена бања са своје лековитости, била је тек у првом стадијуму свога развића и још неуређена.
У то време, дакле, нашао се газда Јова са женом Љубицом на лечењу у Врњачкој бањи. После трогодишње посете ове бање и лечења у њој, газда Јова и његова жена потпуно су се излечили. Због тога је желео да се на неки начин одужи овој лековитој бањи и да своју благодарност за исцељење манифестује на неки видан начин. И онда је донео одлуку да учини ово двоје: да помогне сиротињу која долази у Врњачку бању ради лечења и да учини једно богоугодно дело.
И одиста, пре него што је отпутовао из Врњаца, направио је о свом трошку једну скромну зграду од дасака са неколико одељења, у којој ће бесплатно становати за време лечења они сиромашни болесници, који нису у стању да плаћају стан.
Даље, о свом трошку направио је леп иконостас у Врњачкој цркви.
После смрти газда Јовине и жене му Љувице, ово имање наследили су два њихова сина:
Један је Др. Воја Кујунџић, познати београдски лекар, начелник Министарства народног здравља у пензији, дугогодишњи борац за спаљивање мртваца и претседник београдског друштва 'Огањ', који је најзад, доживео да види остварену своју замисао. Други син газда Јовин био је, покојни Љуба Кујунџић, бив. судија београског окр. суда. - Написао: Дим. Ц. Ђорђевић, 1940. године.


* Велика пивара.jpg (157.72 KB, 830x540 - viewed 10 times.)

* 'Босна' на Сави.jpg (343.74 KB, 830x510 - viewed 17 times.)
Logged
Drago62
mornar
*
Offline Offline

Posts: 5


« Reply #712 on: August 07, 2022, 04:48:14 am »

Крчма 'Јабланица' у Јатаган мали, око 1930. г.
Фото: Владимир Ђорђевић.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Нисам успео да уочим накнадну исправку. Углавном, кафана је била у сасвим другом крају - у Сарајевској 80...
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #713 on: August 13, 2022, 04:48:34 pm »





Hotel/Kafana 'Grčka Kraljica', raskrsnica Knez Mihailove i Rajićeve, oko 1930. godine.




[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Grčka Kraljica - oko 1930.jpg (1139.89 KB, 1739x1205 - viewed 19 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #714 on: August 17, 2022, 04:20:55 pm »





Ispred "Zlatnog burenceta", Prizrenska, stepenište ka Sremskoj, 1940. godine.




[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Zlatno burence------.jpg (329.38 KB, 892x648 - viewed 8 times.)
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #715 on: August 23, 2022, 09:36:40 am »


Каквог год били имовинског стања Београђани су увек посебну пажњу придавали недељном ручку. Уз ђувече, папазјаније, сарме, пилаве и остале гурманлуке традиционалне турске кухиње, радо су се препуштали и “швапским”укусима. Изгледа да нам космополитизам и толернација, барем када су гурманлуци у питању, никад нису били страни. Ако бисмо завирили у лонац просечне београдске породице, осим традиционалне супе од кочоперног петлића или какве масне кокице, у њему би се нашли и лалински ринфлајши, мађарски перкелти и цигански паприкаши.

 Посебно место на гурманској лествици старог Београда заузимало је месо дивљачи. У ловном периоду године, с краја јесени до пред крај зиме, београдске пијаце биле препуне дивљих зечева, фазана и јаребица а нашло би се понекад и по које парче срнетине или буткица од дивљег вепра. Месо од фазана сматрано је царским јелом, па му је и цена била вишеструко већа од остале перади уловљене по градској околини или у ритовима дуж Саве и Дунава. Много приступачније су биле јаребице од којих се правила ништа мање цењена супа, прави мелем за душу и непца.


Далеко од тога да је власт грађанима бројала залогаје али није могло проћи непримећено како се на београдским пијацама септембра 1933. године појавила велика понуда јаребица, препелица, дивљих патки и све оне пернате живине које је било у изобиљу у честарима дуж обала.

 Када је и од стране Удружења ловаца стигла пријава о великом, неовлашћеном и неконтролисаном излову дивљачи, клупко истраге почело је полако да се одмотава. У више наврата али из велике даљине, уочен је брзи чамац који је на свом прамцу имао причвршћено оружје налик на мањи топ. Ношен струјом чамац би се нечујно спуштао дуж обале све док не би уочио у крошњама дунавских или савских дубрава јато дивљих птица а онда би, изненада, у њиховом правцу био испаљен снажни плотун. Што од детонације, што од кише оловних драмлија, читави гроздови птица би у истом трену попадали по обали или у воду. Посада чамца би хитро покупила плен а онда би се великом брзином удаљила, остављајући за собом таласе по којима би се љуљушкало расуто перје.

У том периоду речна полиција није поседовала довољно брза пловила којим би могла сустићи кривце а и акције би се дешавале изненадно и сувише ван насељеног подручја да би неко могао да их уочи.

По принципу “кад неће брег Мухамеду”, не чекајући да се сами појаве, полиција је кренула у потрагу за чамцем а самим тим и до криволоваца. Претраживањем штекова и речних марина уочено је како брзи глисер под називом “Прохибиција” савршено одговара опису. Сумњу је појачавало и празно постоље на прамцу, идеално за причвршћивање топа мањег калибра. Проблем је настао када је утврђено да је глисер у власништву угледних чланова друштва, индустријалаца, господе Тодоровића и Бркића. Ризично је било укаљати њихов углед  без чврстих доказа. Ипак, откривањем и скривеног топа необориво је доказано да су управо они били ти речни гусари. Лов им је била страст од које су тражили узбуђење, док их ловина није занимала, па су је будзашто уступали другима који су је, на радост гурмана, износили на београдске пијаце
.
Новинско саопштење о успешно окончаној истрази и наивна нада како ће то показати да се криминал не исплати, само су инспирисали друге власнике брзих глисера да се окушају у пловећем сафарију. Ни син угледног земунског индустријалца и великог добротвора Габријела Полгара, није одолео искушењу. Преко ко зна каквих веза, из француске фабрике у Сент Етјену Золтан Полгар је прибавио топ, далеко модернији од топа са “Прохибиције” и, уз брзи чамац који је већ поседовао, авантура је могла да почне. Ипак и она се, на његову жалост, убрзо завршила а ништа мање није било ни разочарање београдских љубитеља доброг залогаја којима је преостало са сетом да се присећају укуса препелице у белом вину, гулаша од фазана, дивље патке у соку од поморанџе и свих оних гастрономских изазова и царских укуса преузетих из Патиног кувара а, до тада, захваљујући криволовцима, доступних свачијем џепу.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* FB_IMG_1661243427671.jpg (68.95 KB, 1080x722 - viewed 5 times.)
Logged
Drago62
mornar
*
Offline Offline

Posts: 5


« Reply #716 on: September 02, 2022, 10:13:25 am »

Кафана 'Венеција'. - Није ми познато да ли се налазила у Београду; то остављам да  пресуде познаваоци београдских слика и прилика, али, признаћете, да Кафана 'Венеција' (консеквентно) оправдава своје име.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Једна кафана тог имена била је на Чукарици, на Обреновачком путу. Тај крај је у стара времена био баш често плављен...
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 135



« Reply #717 on: September 18, 2022, 09:24:08 am »

Кафана 'Српска Краљевина' на углу краља Александра и Проте Матеје улице (1912).

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 'Српскa Краљевина'.jpg (83.5 KB, 410x292 - viewed 54 times.)
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 135



« Reply #718 on: September 28, 2022, 10:15:26 am »

Кафана 'Нови Београд' Макензијева 43.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Према Трг. занатлијском шематизму из 1903. године, у Макензијевој улици налазиле су се следеће кафане: Кафана 'Нови Београд' (43.), кафана код 'Слоге' (25.), код 'Охрида' (2.), код 'Српског Војводе' (51.) код 'Херцеговине' (57.), код 'Бошњака' (63.), код 'Енглеске Краљице' (69.), код 'Чубуре' (78.), код 'Савинаца' (56.)


* 'Нови Београд'.jpg (57.53 KB, 445x270 - viewed 39 times.)
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 135



« Reply #719 on: October 06, 2022, 09:44:35 am »

Ресторан 'Драгор' (1938).

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Драгор..jpg (187.54 KB, 524x624 - viewed 4 times.)
Logged
Pages:  1 ... 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 [48] 49 50 51   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 22 queries.