PALUBA
March 28, 2024, 03:00:21 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Fokland radio  (Read 4308 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« on: December 04, 2007, 04:51:00 pm »

Nakon 25 godina, na videlo je isplivala još jedna tajna Foklandskog rata. U vreme rata sa Argentinom, Velika Britanija je poslala 5 nuklearnih podmornica uz obalu Argentine sa zadatkom prisluškivanja radio veza izmedju argentinskih avio baza kako bi na vreme upšozorili britanske brodove na opasnost iz vazduha. Podmornice su bile udaljene 20 km od obale i svojim ranim upozoravanjem davale su brodovima vreme od 45 minuta za delovanje. Britanske nuklearke su pretrpele nekoliko napada ali bez ikakvog efekta tako da su nastavile izvršenje zadatka.
Najopasnija situacija u kojoj su se našle britanske podmornice jeste upetljavanje duge radio antene (koja se tegli po krmi podmornice) u propeler podmornice. Ostavši bez pogona, morala je da izroni, nakon čega je 8 članova posade pristupilo oslobadjanju propelera. Srećna okolnost po Britance je ta da u to vreme u rejonu nije bilo prisutnih argentinskih snaga. Tada bi podmornica morala da zaroni, ostavivši 8 članova posade ili da se udave, ili da budu zarobljeni. Pitanje je i kako bi se provela podmornica bez pogona...

Ovaj incident nije objavljivan, jer je tehnika nadzora i prisluškivanja mogla biti i dalje primenjivana na isti način.


I nisu nešto naročito bili uspešni u prisluškivanjima...  Huh?
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #1 on: December 04, 2007, 05:51:47 pm »

Ima nekoliko stvari koje me zanimaju oko foklandskog "mini rata" kako ga ja zovem. Da li su se Britanci oslanjali isključivo na svoje snage ili su imali pomoć od npr. SAD-a ili Izraela, prem da Izrael ni dan danas nemože da prežali što je Argentina poslužila mnogim SS oficirima ratnim zločincima kao sigurno utočište. Kada pominjem pomoć prevashodno mislim na davanje obaveštajnih podataka, prem da su operativci Mosada bili jako aktivni u toj zemlji mislim da su obilovali tim podacima. 
Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #2 on: February 15, 2008, 12:25:27 am »

Ima nekoliko stvari koje me zanimaju oko foklandskog "mini rata" kako ga ja zovem. Da li su se Britanci oslanjali isključivo na svoje snage ili su imali pomoć od npr. SAD-a ili Izraela, prem da Izrael ni dan danas nemože da prežali što je Argentina poslužila mnogim SS oficirima ratnim zločincima kao sigurno utočište. Kada pominjem pomoć prevashodno mislim na davanje obaveštajnih podataka, prem da su operativci Mosada bili jako aktivni u toj zemlji mislim da su obilovali tim podacima. 

Po mom ličnom mišljenju, nije problem na relaciji Izrael-Argentina, već Izrael-Britanci. Britanci i dalje Izrael smatraju manje-više "drugorazrednom državom", koja je do svoje nezavisnosti došla prvo preko leševa britanskih građana. Dok Izrael i dalje krivi Britaniju za fijsko vezan za osvajanje Sueckog kanala 1956. godine, kad iz nepoznatih razloga nije dobijena podrška Amerikanaca.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #3 on: February 15, 2008, 02:14:47 pm »

Dobro ipak je činjenica da su operativci Mosada imali više operacija u Argentini, najpoznatije je bilo svakako operacija hvatanja Adolfa Ajhmana.

Inače za Suec sam potpuno i zaboravio, i tu je beše Britanija imala onaj mini rat od šest dana sa Egiptom.
Šampioni mini ratova. Smiley
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #4 on: March 27, 2008, 11:10:01 am »

Na forumu ElSnorkel ima jedan tip koji je bio na podmornici San Luis, koja je nekoliko puta neuspesno napala HMS Invincible.
Izrael tu nije igrao nikakvu ulogu, alizato mnogi drugi jesu. Na primer, za vreme trajanja rata, okolo su se motale barem dve sovjetske podmornice klase Victor III, RM Brazila je poslala TG, Ameri su imali nekoliko podmornica klase Los Angeles (od kojih jedna se bila ukljucila u poteru za jednom sovjetskom podmornicom), verovatno su i Francuzi bili negde u blizini, a Juznoafrikancima je bas tadasinuloda istrazuju Antarktik, pa su poslali svoj hidrografski brod, koji je usput bio opremljen i za EIPED. Ukratko, mnogo lipih stvari, samo vecina ucesnika jos ne smi rec'.  Grin
Obavestajnu podrsku Argentini je davao SSSR, koji je pozicije i pravce kretanja britanske RM prikupljao preko RORSAT-a, a iste su, kako se prica, presretali Norvezani (valjda su hvatali signale koje je RORSAT emitovao ka zemlji) i dostavljali Britancima. Mossada ima u Argentini, ali njih uglavnom interesuje velika populacija Libanaca i Sirijaca koja zivi tamo, od kojih neki finansiraju Hezbolah.
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #5 on: January 27, 2017, 07:10:16 am »

procita sam taj slucaj, cini se da su torpeda tvornicki bila neispravna
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #6 on: January 27, 2017, 08:18:25 am »

@Perune,nije mi jasno na koji post se odnosi Vaš komentar.Koliko sam uspio da pročitam,jedino @Rade navodi u prvom postu nekakakv napad,ali bez nevođenja torpeda ( pa se nezna o kakvoj vrsti napada se radi).
Interesantno bi mi bilo, da bolje i preciznije objasnite,na šta ste mislili kod tih "neispravnih torpeda".

Poz.
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #7 on: January 28, 2017, 04:05:27 am »

u pravu ste, evo dodatka:

San Luis reported two attacks on Royal Navy ships during the war. On 1 May, the frigates
Brilliant and Yarmouth were sent to hunt down
San Luis operating north of Stanley . San Luis reported firing a German-made SST-4 torpedo, on purely passive sonar detection of British gas turbine powered warship(s) and Sea King 's searching. The torpedo which presumably missed its target, due to range, malfunctioning of the computer fire control system, gyro misalignment and the breakage of the wire guidance wire. Nevertheless experts believe that a closer range attack or alternative use of the MK 37 in an anti-ship role might have been successful. [4] Sonar operators aboard Brilliant were certain they heard and confirmed the sound of an SST-4, and Brilliant, Yarmouth and three Sea Kings from Hermes 's 826 Squadron
[5] launched depth charge, mortar and torpedo attacks for 20 hours [6] until the short sub-Antarctic night on 1 May. Searching for the Type 209 submarine was hindered by the numerous wrecks of whaling boats and whales, indistinguishable from submarines. San Luis however had adopted the tactics of 1944-45 German U-boats and rested on the bottom, [7] shut down and invulnerable to attack, some distance from the area of interest to the British frigates. [8] During the short Falklands war, the United States supplied 200 Mk 46 torpedoes to the Royal Navy which expended 50 Mk 46 torpedoes during the war [9] against sonar detection of the possible sound of the single Type 209 submarine. The Royal Navy never detected or located the submarine, [10] which was in among the fleet, [11] but which weapon system effectiveness had been limited by British Intelligence. [12]
San Luis attacked again on the night of 10 May. The frigate Alacrity had made passage up
Falkland Sound, sinking an Argentine merchant navy ship on the way. As Alacrity left the channel before dawn, sister ship Arrow was waiting to accompany her back to the Task Force. San Luis detected the two ships and fired two SST-4 torpedoes, one of which did not leave its tube; the other was apparently defeated by Arrow 's anti-torpedo measures. [13] There were several problems with torpedoes and torpedo systems; in particular it appears that the torpedoes were not prepared properly, and did not arm themselves after firing, so would not explode even if they did hit a target. It has been suggested that previous apparent misses could have been due to torpedoes which struck home but did not explode. [13] After the Falklands War ended, German and Dutch engineers were sent to Argentina to discover what went wrong with their torpedoes. The problem was so simple as to be unbelievable: one of the Argentine sailors who was in charge of periodic maintenance of the torpedoes had inadvertently reversed the polarity of power cables between the torpedoes and the submarine. This meant that when the torpedoes' gyros were spun up, they ran "backwards" and thus tumbled on launch, preventing the weapons from taking up their proper heading.[14][15]

https://en.m.wikipedia.org/wiki/ARA_San_Luis_(S-32)


ukratko izvrsen je napad na dva broda i oba puta neuspjesno. razlog je u neodgovarajucem odrzavanju torpeda.
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.025 seconds with 22 queries.