PALUBA
April 29, 2024, 03:47:34 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2]   Go Down
  Print  
Author Topic: Sedam vozila MRAP za Sloveniju  (Read 7503 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 494


« Reply #15 on: November 10, 2014, 05:54:12 pm »

Darovanom konju se ne gleda u zube, u ovom slučaju vidim da mu "popravak zubiju" dođe više od pola miljona eura, no opet vjerujem da će ova vozila naći svoju svrhu, 7 komada nije preveliki broj.

Vidim da se u tekstu pominje trošak PDVa. Pošto se vozila dobijaju za vojsku, zar se za "poslove odbrane" u Sloveniji plaća PDV? Mislim da se u Srbiji ne plaća, tj. ako ga i plate, on podleže vraćanju. Ako se plaća, onda ispada da država naplaćuje nešto sama sebi.

Placen je PDV i u Srbiji za remont migova 29.

Србија је платила ПДВ, наравно, јер је ремонт обављан У Русији. Није ПДВ плаћен у Србији, већ је Србија платила ПДВ у Русији. И није ПДВ платила Војска Србије, већ Република Србија. Можда ово није право место за ово питање, али питање јесте право!
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #16 on: November 10, 2014, 10:49:14 pm »

Iako je izvan teme da i ja nešto kažem. PDV se plaća na promet robom i uslugama.  Kada se plati u nekim slučajevima (definisanim zakonom) postoji i pravo na povraćaj. Na primer, postoji pravo na povraćaj PDV-a ako firma nabavlja neko sredstvo koje spada u kategoriju "osnovnih sredstava za rad" (dakle, onih sa kojim se ostvaruje rad zbog koga koji je firma osnovana - mašine, alati, vozila,  ili je u funkciji rada - kao na primer radno-zaštitna odeća). U svakom slučaju, prvo se mora platiti, a potom podneti zahtev za povraćaj. Koliko ja znam u ovom slučaju će Vojska  imati pravo na povraćaj PDV-a jer su ova vozila iz kategorije "osnovnih sredstava" (služe za obavljanje osnovne delatnosti). Plaćanje PDV-a na svaki promet je opravdano smišljeno jer se sa unapred datim oslobađanjem najviše "muvalo".

Kada se u inostrantsvu plaćanje PDV-a on se plaća prema tamošnjim zakonima. I to ulazi u cenu (to se naglasi) i onaj ko nabavlja robu ili uslugu to mora da predvidi. U principu, kod uvoza stvari (robe) nema duplog PDV-a (i tamo i ovde). Skoro sve evropske zemlje imaju PDV (što je u suštini samo jedan oblik poreza, tako se i zove "porez na dodatnu vrednost"). U SAD toga nema. Tamo se porez drugačije obračunava.
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #17 on: November 11, 2014, 07:30:41 pm »

Darovanom konju se ne gleda u zube, u ovom slučaju vidim da mu "popravak zubiju" dođe više od pola miljona eura, no opet vjerujem da će ova vozila naći svoju svrhu, 7 komada nije preveliki broj.

Vidim da se u tekstu pominje trošak PDVa. Pošto se vozila dobijaju za vojsku, zar se za "poslove odbrane" u Sloveniji plaća PDV? Mislim da se u Srbiji ne plaća, tj. ako ga i plate, on podleže vraćanju. Ako se plaća, onda ispada da država naplaćuje nešto sama sebi.

Plaća se. Po onoj staroj: iz lijevog u desni džep! Vojska plaća i cestarinu......

Vojna vozila sa oznakom na registarskim tablicama SV ne plačaju cestarine na avtocestama.
« Last Edit: November 11, 2014, 09:34:18 pm by trpe grozni » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #18 on: November 11, 2014, 08:46:25 pm »

Darovanom konju se ne gleda u zube, u ovom slučaju vidim da mu "popravak zubiju" dođe više od pola miljona eura, no opet vjerujem da će ova vozila naći svoju svrhu, 7 komada nije preveliki broj.

Vidim da se u tekstu pominje trošak PDVa. Pošto se vozila dobijaju za vojsku, zar se za "poslove odbrane" u Sloveniji plaća PDV? Mislim da se u Srbiji ne plaća, tj. ako ga i plate, on podleže vraćanju. Ako se plaća, onda ispada da država naplaćuje nešto sama sebi.

Plaća se. Po onoj staroj: iz lijevog u desni džep! Vojska plaća i cestarinu......

Vojna vozila sa oznakom na registarskim tablicama SV ne plačaju cestarine na avtocestama.
Tako je, ja sam dosta vozio vozila SV ali sa civilnim tablicama. Zaboravio -godine!
Logged
Pages:  1 [2]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.024 seconds with 25 queries.