PALUBA
March 28, 2024, 02:10:11 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Radio-obavještajna služba  (Read 10443 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« on: October 27, 2013, 09:51:20 am »

O počecima rada ove Službe u okviru austro-ugarske ratne mornarice do sada ovdje nije bilo mnogo informacija; međutim postoji izuzetno zanimljiv materijal na engleskom i njemačkom jeziku....

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

http://maritimes.at/en/2013/no-article-yet-2/
http://maritimes.at/2013/landradiostation-castelnuovo/


* Telefunken 5 TVZ an bord Schlacthschiff Radetzky.png (413.96 KB, 519x332 - viewed 252 times.)

* primopredaja.jpg (104.9 KB, 501x711 - viewed 238 times.)

* Landradiostation Castelnuovo in Klinci mit dem 85 m hohen Antennenmast, Blickrichtung Nordwest, 1917.jpg (182.73 KB, 1024x946 - viewed 255 times.)
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #1 on: October 27, 2013, 11:04:26 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Radiotelegrafija K.u.K. Kriegsmarine.jpg (80.98 KB, 600x800 - viewed 222 times.)
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #2 on: January 14, 2015, 04:52:45 pm »

O pocecima radiotelegrafije, moze se procitati u ocom zanimljivom clanku na engleskom jeziku.
http://maritimes.at/en/2013/no-article-yet-2/
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #3 on: January 14, 2015, 05:56:19 pm »

Nisu to počeci. To je već razvijen sustav. Imati tri snažne zemaljske postaje i uređaje na brodovima nije bila mala stvar. Austrija je to kume moj.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #4 on: January 20, 2015, 10:58:23 pm »


Pošto "petljam" i sa značenjem termina obavještajna,kontra obavještajna i u topiku radio-obavještajna,neznam da li ću razumljivo postaviti problem.
Iz teksta se vidi da se radi o radioprislušnoj službi ali također i vjerojatno zaštiti (kodu-šifri) kod prijema i slanja podataka.Na fotkama se vidi sami prijem(slušalice i zapisuje).
Fotka postaje u Klincima nije dovoljno jasna.Ne može se vidjeti da li se antenski stub nalazi na izolatorima ili feeder(napojni vod) ako se radi i o odašiljaču ili se koristi kao nosač običnih žičanih antena.
Dakle je su li se te postaje koristile samo kao prislušne ili i kao odašiljači.Radi li se o prislušnoj službi kao dijelu obavještajne službe,odnosno da li je i sami naziv topika radio obavještajna služba ovdje korišten adekvatno.

Poz.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #5 on: January 21, 2015, 09:05:28 am »


Nisam siguran da sam bio jasan pa evo i uprošteno.Neznam da li se radi o sustavu(sistemu) veza ili su te postaje uzgredno služile i za prislušnu (obavještajnu)službu.odnosno da li su pravljene samo za obavještajnu službu ili i jedno i drugo.

Poz.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #6 on: January 21, 2015, 09:25:43 am »

I jedno i drugo, realno.
Znam da su tokom rata cak i male jedinice (npr torpiljarke) mogle hvatati sifrirane radio-poruke talijanskih obalnih radio stanica ili brodova.
Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #7 on: January 21, 2015, 11:14:47 am »

Jako sumnjam, da je prislušna stanica služila istovremeno i kao odašiljačka. Iako je to vjerojatno moguće, tj. vjerojatno je u sklopu postojenja postojao i neki odašiljač (za svaki slučaj), ako je primarna namjena prislušne stanice slušanje signala (neprijatelja) tada je ta njena primarna namjena toliko važna da se radi nje ne prekida djelovanje prislušne stanice zato da bi se malo u međuvremenu odašiljalo.

Osim slušanja sadržaja signala (neprijatelja ali i saveznika) prislušna stanica služi i određivanju smjera odakle dolazi taj signal. Stoga je važno imati više takvih stanica zato da se metodom triangulacije locira više ili manje točna lokacija odašiljača. Dakle lokacija odašiljača je važan podatak, ali je isto tako važan (radi mogućeg napada na taj cilj u ratu) podatak i lokacija prislušne stanice. Upravo to je razlog zbog kojega prislušna stanica samo sluša i ništa ne odašilje. Naravno to je ujedno i razlog, da je na svim odašiljačima u JNA stajalo upozorenje "PAŽNJA! NEPRIJATELJ PRISLUŠKUJE!".

Nešto malo o tome znam jer sam (između ostaliog) davao stražu na jednoj takvoj lokaciji prislušne stanice u Srbiji.
« Last Edit: January 21, 2015, 11:22:21 am by dark-bullet » Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #8 on: January 22, 2015, 09:23:25 pm »


Pročitao sam tekst na gore navedenim linkovima,ali samo jednom.Koliko sam ja "bistar" trebao bih više puta i onda bi bilo pitanje šta bi ostalo u glavi.

Radi se zaista o tekstu sa mnogo interesantnih historijskuh,kriptografskih pa i tehničkih podataka.

Što se tiče šifrovanja i dešifrovanja zaista se radi o počecima u oblasti bezžičnog (radio)prenosa.Navode se nazivi šifri,jedne i druge strane, "preprodaji", te uspješnosti u dekripciji.Što se tiče tehnike navode se nazivi firmi koje su proizvodile uređaje od na pr.Markonija do Siemensa sa još nekom firmom koja je prerasla valjda u Telefunken itd.Da ne prepričavam dalje jer kako sam već naveo moje "pamćenje"nije najblistavije.

Polazim od toga šta je meni poznato iz moje prakse.Koliko se sjećam i kod nas je bila knjiga šifara ali obično pri većim komandama na pr.dežurni u Lori je imao u kasi tu knjigu.Manje jedinice,na pr.podmornice,ne sjećam se da su je imale.Koliko se sjećam princip u tim knjigama je sličan opisanom na navedeneim linkovima(nekoliko grupa cifara koje su značile kad se dekriptuju neku riječ9.Znači ne slovno nego određena grupa cifara je značila kompletnu riječ.Imalo je to i svojih nedostataka na pr.dešifrovana poruka,ponekad,em nije sledila gramatiku,tako i teško određivanje smisla rečenice.Dakle knjiga je čuvana u kasi i po svom zančenju je pripadala bezbjednosti pa je vjerujem i topik ispravno postavljen,jer je dio bezbjednosti  bio i obavještajni rad.Da pređem sada na meni poznatiji tehnički dio.

U tekstu se pominje i ovo što je napisao kolega iznad.Spominje se da je pored prislušne službe razvijano i radiogoniometrisanje.Pa se navodi da je za vrijeme samog WWI bila naređena radiošutnja(tišina) ali da ju je bilo nemoguće održati naročito u vezi sa podmornicama.Naime kad su se vraćale u bazu morale su tražiti podatke o minskim poljima te "lozinke" za legitimisanje od svojih brodova i u luci.
Na prve dvije fotke(najvjerojatnije sa broda) vide se i neki uređaji koji su možda samo prijemnici ili odašiljači ali i možda goniometri.Sigurnije bi se moglo odrediti da li su brodovi imali i goniometre da se vide antene.
U ono vrijeme goniometri su bili obični prijemnici sa usmjerenom antenom(napred-nazad)koja je svojim okretanjem,da se dobije najjači signal, davala približan smjer odšiljača.Pošto je u prvo vrijeme prijem išao na slušalice(uho ima logartitamsku skalu)vjerojatno je ta preciznost zavisila i do onog koji sluša.Kasnije je ubačen instrument umjesto slušalica i "ruža"sa skalom podijeljenom u stupnjevima pa je ta preciznost povećana.
Dakle,kad imate više goniometara čiji smjerovi se presijecaju,može se dobiti pozicija odašiljača koji se prisluškuje.Da budem još jasniji za goniometrisanje je potrebna usmjerena antena.
Treća fotka je meni i zbog toga nejasna(a i prve dve jer se ne vidi antena)jer sami antenski stub nije usmjerena antena pa je vjerovatno služila samo za prisluškivanje i eventulno i za neki odašiljač.Možda su u samoj zgradi imali i goniometar ali se to na fotci ne vidi.

Da bi ovo što sam pisao bilo još jasnije postavljam @MOTORISTINU fotku koja je iz tog vremena, a nadam se da se neće naljutiti.Lijepo se vidi na leđima vojnika iznad glave "ram antena" koja je imala usmjerena svojstva.Mislim da je uređaj za ono vrijeme bio izuzetno moderan,pogotovu što je i "portabl".O ovome sam nešta pisao na topiku "stare vojničke slike"

Poz

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* AU goniometar.jpg (135.6 KB, 490x714 - viewed 210 times.)
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #9 on: January 23, 2015, 07:04:58 am »

PS.Na fotci se ne vidi jasno antena nego tek kad se uveća.Vidi se krst(križ) koji služi kao nosač na kome je spiralno namotana antena sa većim brojem namotaja jer se u to vrijeme koristila "relativno niska frekvencija" za radio veze.

Poz.
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.