PALUBA
March 29, 2024, 12:14:46 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 ... 34   Go Down
  Print  
Author Topic: Rečne jedinice i Rečna Flotila VS  (Read 143152 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #240 on: September 06, 2012, 10:29:40 pm »

14 €?


Malo za neupućene.  U JRM završetkom škole ili aktiviranjem, starešina je dobijao komplet unuformi kako je bili propisano, po mjeri.
I to besplatno. Poslije toga mogao je svako nakon nekoliko vremena u namjenskoj prodavnici kupiti ponovo šta mu treba. Za svaku
vrstu, simbiločno se i nešto plaćalo. Ostalo je snosila država. Moglo se uzeti gotova uniforma, a moglo se i po mjeri sašiti.
Naravno, nisi mogao kupovati, uzmimo, odijelo svaki mjesec, već vremenski definisano. I tu se dosta često kasnije gledalo kroz prste.
Dokaz za uzimanje je bila vojna legitimacija, a papiri o kupnji mislim da su jedno zrijeme išli i prema jedinici zaposlenja.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #241 on: September 06, 2012, 11:02:22 pm »

14 €?


To je po današnjem kursu oko 12Eur.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #242 on: September 06, 2012, 11:03:48 pm »

Znam da je nekada tako bilo, i ja nosio "vojne" konversovke, ali nisam znao da je još tako. MIslio sam, da se rezervi delovi uniforme prodaju po recimo 30% nižoj ceni od tržne.

Hvala Čiro na objašnenju.


LPB
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #243 on: September 07, 2012, 12:36:02 pm »

У ЈНА, а касније и у ВЈ старешине (професионални официри и подофицир) су куповали униформе у тзв. војним продавницама ("ВТП" како неко рече). цене су биле субвенциониране. Висина субвенције је зависила од артикла. Колико се сећам није постојало ограничења за службену униформи: блузу (сако) и панталоне (летње и зимске). Мислим да ни опасача није био лимитиран. Остали артикли су били лимитирани количином. Тако на пример, могао су једном годишње да купиш 4 кошуље дугих рукава и толико летњих, једну белу (свечану) кошуљу, један пуловер (џемпер), три пара ципела, плус чизмице (које су тада биле у моди). Могао си да купиш једном у две године спортске патике, кожне рукавице и сл. Висина субвенције је била различита по артиклима. За основне артикле (блуза, панталоне, кошуља, чарапе) била је једно време 80% (20% набавне цене која је уствари била произвођачка плаћао је старешина). За неке артикле је субвенција била 60%, а за неке, ако се не варам, 50% (спортска опрема). Све у свему то није био неки издатак, али је већина ипак гунђала због тога и тражила да то буде бесплатно.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #244 on: September 07, 2012, 01:45:59 pm »

Otišli smo u off, ali moram i ja reći koju:

Problem je u tome što u SFRJ, SRJ, SCG i danas Srbiji, jedino vojna lica plaćaju uniforme. Ni železničari, ni poštari, policajci i drugi koji nose uniformu ne plaćaju je, samo vojna lica. E, sad, zašto je tako, ne znam.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #245 on: September 07, 2012, 01:53:51 pm »

jeste boro, ali svi ti koje si pobrojao ne mogu da nabave novu uniformu svake godine, vec kad im se udeli. ne znam kako sad stvari stoje, ali pre je bilo tako (moj teca je postar a njegov otac je bio zeleznicar. do prosle godine policija je imala uniforme pred raspadom, tek tad su poceli da dobijaju nove)
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #246 on: September 07, 2012, 01:56:58 pm »

jeste boro, ali svi ti koje si pobrojao ne mogu da nabave novu uniformu svake godine, vec kad im se udeli. ne znam kako sad stvari stoje, ali pre je bilo tako (moj teca je postar a njegov otac je bio zeleznicar. do prosle godine policija je imala uniforme pred raspadom, tek tad su poceli da dobijaju nove)

I to je tačno...
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #247 on: September 07, 2012, 02:07:00 pm »

Otišli smo u off, ali moram i ja reći koju:

Problem je u tome što u SFRJ, SRJ, SCG i danas Srbiji, jedino vojna lica plaćaju uniforme. Ni železničari, ni poštari, policajci i drugi koji nose uniformu ne plaćaju je, samo vojna lica. E, sad, zašto je tako, ne znam.

Moje lično mišljenje je da je to ipak u nekom smislu u redu. Ta nadoknada od strane starješina je bila simbolična, a
istovremeno se imao i osjećaj odgovornosti. Istovremeno se izbjeglo, upravo ono, što je navedeno kao nedostatak kod
ostali uniformisani profesija. Ovakvim načinom, uvijek je bilo dovoljno odjeće i na vrijeme u svako doba.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #248 on: September 08, 2012, 10:42:27 am »

Katalog uniformi VS na kraju ima normativ pripadanja.... nalazi se na linku.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #249 on: September 11, 2012, 03:14:06 pm »

Obeleženo 30 godina spomen-sobe Rečne flotile


11.09.2012

Skromnom svečanošću u novosadskoj kasarni „Aleksandar Berić“ danas je obeleženo 30 godina od otvaranja spomen-sobe Rečne flotile. Idejno rešenje spomen-sobe izradili su učenici novosadske Škole za primenjenu umetnost „Bogdan Šuput“, projekat je sačinila projektantska grupa RO za inženjering i izradu investicionih planova „Veduta“, a tematsku razradu postavke sačinio je kapetan bojnog broda Radiša Savić.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Spomen-soba otvorena je 10. septembra 1982. godine povodom 40. godišnjice stvaranja i razvoja Ratne mornarice JNA.

Obraćajući se prisutnima, komandant Rečne flotile pukovnik Andrija Andrić rekao je da spomen-soba predstavlja otvorenu knjigu iz koje se može iščitati i videti razvoj brodarstva i Rečne flotile na našim prostorima, naglašavajući kako su ovakve svečanosti skromnog karaktera i potrebne i značajne za očuvanje naše istorije, a da spomen-soba ne prezentuje samo slavnu prošlost, nego i sadašnje sposobnosti Rečne flotile.

Istoričar Nebojša Đokić gostima je preneo niz interesantnih detalja vezanih za srpsko brodarsvto i srpske brodare.

Spomen-sobu čini preko 80 vrednih eksponata raspoređenih u 16 različitih odeljaka, kojima se posetiocima nudi verna slika istorije rečnog brodarstva na našim prostorima.

Na svečanosti su uručene zahvalnice muzejima Vojvodine i Grada Novog Sada koji su pružali i pružaju neophodnu stručnu pomoć u daljoj razradi postavke.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Povodom jubileja štampan je i prigodan vodič kroz spoemn-sobu Rečne flotile, a za brojne goste upriličeno je i plovljenje Dunavom na rečnom minolovcu.

Izvor: Vojska Srbije


* spomen soba.jpg (235.97 KB, 1024x683 - viewed 215 times.)

* spomen soba_1.JPG (334.44 KB, 1024x683 - viewed 210 times.)
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #250 on: September 11, 2012, 03:38:19 pm »

 
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #251 on: September 11, 2012, 04:12:35 pm »

А шта ће Србија радити када овим миноловцима истекне животни век? Већ су стари око 30 година, ако изузмемо М341 - Нови Сад. Нису то јефтини бродови!
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #252 on: September 11, 2012, 04:18:12 pm »

Vec je rashodovan 1 ili 2 komada.
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #253 on: September 11, 2012, 04:42:29 pm »

А шта ће Србија радити када овим миноловцима истекне животни век? Већ су стари око 30 година, ако изузмемо М341 - Нови Сад. Нису то јефтини бродови!
napraviće nove.. angel.inače sada smo izašli na more te imaćemo i mornaricu  Grin
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #254 on: September 11, 2012, 08:47:36 pm »

Moje pitanje je malo off, ali se može svrstati u temu:

Da li je Romeo Grbović još u aktivnoj službi?
Logged
Pages:  1 ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 ... 34   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 25 queries.