PALUBA
March 28, 2024, 06:33:18 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 [23] 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34   Go Down
  Print  
Author Topic: Rečne jedinice i Rečna Flotila VS  (Read 143136 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #330 on: January 22, 2015, 06:52:20 pm »

Quote
На реморкерима се врши модификација тако да се уместо руде за вучу и транспорт постављају елементи за разбијање леда мање дебљине тако да ће убудуће они обављати и задатке ледоломаца како би се обезбедила проходност ратне луку у условима ледостаја и ледохода, а други бродови заштитили од оштећења.

Иако се на слици у "Одбрани" не вид цео, тај реморкер је уствари онај инжињеријски реморкер из комплета моста ПМ-71. Служиће да разбија лед у самој бази РРФ, а не негде на отвореном простору.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #331 on: January 22, 2015, 07:02:41 pm »

Ne znam samo koja je svrha tome. Kako se do sad razbijao led? Mislim da je to  potpuno nenamenska upotreba remorkera, otprilike kao kada bi helikoptere umesto ventilatora koristili za hladjenje .

Evo i dve fotografije toga

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 10858430_10152833625673672_5792130596114108648_n.jpg (54.92 KB, 720x960 - viewed 137 times.)

* 1509275_10152833625668672_4865773705955137436_n.jpg (42.09 KB, 720x960 - viewed 111 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #332 on: January 22, 2015, 07:08:02 pm »

Колико сам схватио поента је у уштеди горива и трошење ресурса већих бродова који су до сада су коршћени. Такође, спречаваће се могуће оштећење трупа тих већих бродова. Овако то ће радити овај реморкер, вероватно и брже и јефтиније, не чекајући да се ухвати дебљи лед.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #333 on: January 22, 2015, 07:19:38 pm »

Bez obzira, ostajem pri stavu da je u pitanju nenamenska upotreba i smatram da je u pitanju izmisljanje tople vode. Remorker nije ledolomac i kraj. Njegov trup nije predvidjen za tako nesto, stajni trap takodje. Ali dobro, vazno je da se nesto radi, da ce biti usteda  Roll Eyes
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #334 on: January 22, 2015, 07:42:42 pm »

Razbijao se maljevima oko broda?
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #335 on: January 22, 2015, 09:43:54 pm »

Пише да су до сада лед разбијали РМЛ-ови али да је постојала опасност од оштећења јер је њихова оплата од алуминијумских легура.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #336 on: January 22, 2015, 11:59:42 pm »


Pošto nisam sposoban danas za neka duža pisanja evo da pokušam ukratko napisati neka svoja razmišljanja.Remorkeri su sigurno čvršće gradnje  od drugih običnih brodova,jer služe ne samo za vuču nego i za guranje.Na fotkama se ne vidi način pričvšćenja i da li je taj prednji dio pokretan.
Iz ovoga što se vidi meni ne djeluje "ubjedljivo".Koliko znam ovaj pricip "rezanja" leda mi je nepoznat.Vjerujem da oni koji rade na ovome sigurno su ipak upoznati sa problematikom.Dakle da ostavimo da vidimo kako će to izgledati u praksi.
Predpostavljam da će se lupanje leda oko brodova i dalje vršiti ručno a da će ovaj "ledolomac-remorker" imati ulogu samo dok je led tanak  da obezbjedi izlazak brodova na rijeku dok još cijela reka nije zaleđena(prekrivena) ledom.

Poz
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #337 on: January 23, 2015, 08:58:01 am »

Karlo ovo su recni remorkeri namenjeni za guranje i vucu skela iz kompleta mosta PM M71. Imaju ukupnu tezinu od 4,7 t a korito im je napravljeno od obicnog lima na koji je zakacen motor, kopca, propeler i sve ono sto je neophodno da bi vrsio svoju funkciju. Nema neka posebna ojacanja, a ustvari to je camac sa brodskim motorom.

Inace taj prednji deo nije pokretan, Koliko sam shvatio oni to nadogradjuju na postojecu rudu za transport (koja se kaci na 3 tacke a skida pre ulaska u vodu), dakle fiksno.
U ovom postu se moze videti kako ta ruda izgleda i kako je zakacena https://www.paluba.info/smf/index.php/topic,8561.msg166623.html#msg166623

Inace kada sam vec pomenuo nenamensku upotrebu remorkera evo i jedno moje iskustvo od pre skoro 20 godina. Neko se dosetio da bi bilo dobro u Morovicu to jezero, kanal ili sta li je vec ocistiti od trave, Nije cisceno godinama i naravno u vodi je narasla ona podvodna trava. I nije to toliki problem da se nisu setili da se tu spusti remorker i on ce svojim propelerom da isece travu. Ona ce naravno da se digne na povrsinu a iz camca ce se kupiti i iznositi na obalu. Ta vodena povrsina je maksimalne dubine oko 1,5-1,8, remorkeru je neophodna dubina od 1,7 m kako bi mogao pravilno da se spusti i kako bi prilikom izvlacenja mogao da spusti stajni trap. Insistirao sam na tome da se remorker spusti na nekom drugom mestu gde postoji odgovarajuca dubina a odakle bi mogao da doplovi do mesta rada. Nesto su pokusali da mi omoguce pa su angazovali jedan ULT da uredi rampu, pa je on napravio usek sa sve krivinom koju kamion FAP 2026 sa remorkerom nije mogao da savlada. Da ne duzim vise, onda je komandant naredio da se spusti na onom mestu gde nema dubina i desilo se ono sto sam i ocekivao, remorker je prilikom sklapanja stajnog trapa  tresnuo svom snagom i i ostao nasukan. Posto se kamionom nije moglo prici kako bi pomogao odsukavanje to je po naredjenju komandanta pokusano samom snagom motora. NA kraju je uspelo ali je zbog toga doslo do pregrevanja motora i stradao je dihtung glave tj, pomesao ulje i vodu. Sam remorker smo odmah potom morali da izvadimo iz vode a tek o toj operaciji ne treba trositi reci. Dovoljno je reci da je dobro da se nikom nista nije desilo. I dalje ostaje pitanje sta bi se dogodilo da je remorker poceo da glumi kosacicu.



Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #338 on: January 23, 2015, 09:33:06 am »


Slažem se sa Vama ako se radi o takvom tipu broda koji ste opisali.To onda i nije remorker nego improvizacija  ili samo naziv "remorker".

Što se tiče čišćenja "kanala i  jezera" kod Morovića (mislim da je tamo samo reka Bosut ali i ima niz bara i to povelikh u tim Bosutskim šumama).Vjerujem da je bilo tako kako Vi pišete jer su oni,pogotovu te bare,male dubine i muljevitog dna.Čudno mi je da nije pre ubacivanja tog remorkera barem običnom motkom izmjerena dubina ali mislim da niti to ne bi imalo svrhu jer koliko znam obično ti dublji dijelovi i nisu obrasli trstikom ili travom nego okolo plići,pa zaista  ne shvatam ideju šta bi tu "remorker" mogao da uradi.

Poz
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #339 on: January 23, 2015, 10:01:19 am »

ma izmerena je dubina ali dzaba kada se vodnici ni tada nisu slusali. Ako komandant kaze da moze onda iam da moze pa makar bilo naopako.

Sto se tice ovog prvog dela, remorker se zove tako zbog namene. Nisam siguran pa ne mogu da ga uporedim sa onim sto je u brodarstvu poznato kao remorker. Ako poredim sa remorkerima u ovoj temi https://www.paluba.info/smf/index.php/topic,6645.15.html onda je to neuporedivo. Ovo sto ima vojska je namensko sredstvo i za svoju osnovnu namenu nije rec ni o kakvoj improvizaciji.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #340 on: January 23, 2015, 06:37:37 pm »

Е, мој Кузмо, тако ти је то кад инжињерија западне у "речну морнарицу" Wink. Шалим се. Вероватно им је неки инжињеријски реморкер вишак, па би да пробају да им буде "ледоломац". У том се у РРФ задесио новинар, састави лепу причу о успесима ("јесте да нема пара, али ће бити као ново") и то ти је то.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #341 on: January 23, 2015, 07:45:27 pm »

Вероватно им је неки инжињеријски реморкер вишак, па би да пробају да им буде "ледоломац".

Ma nesto sam i ja razmisljao da bi moglo biti nesto tako u pitanju.
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #342 on: January 23, 2015, 08:07:41 pm »

Џумба, а да укинемо који пешадијски батаљон па да од те уштеде оспособимо неки од правих ледоломаца, а?

Хајде, рационално сагледајте обојица мало ситуацију. Да ли је боље покушати са тим реморкером или и даље окушавати срећу са неупоредиво скупљим ратним бродом?

Није нормално ни да НЛ-16 "чучи" у дежурној пари па опет боље је да и он буде у дежурној пари него да дежурне паре уопште не буде.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #343 on: January 23, 2015, 08:32:34 pm »

Наравно да тако мора. Војска је сналажљива.

Моја иронија се односи на сталну потребу господе из МО (није то ништа ново, то је тако од када памтим) да кажу како иако пара нема борбена и свака друго готовост не само да не пада, већ се побољшава. Зато паре војсци и не требају. Војска је perpetuum mobile.

А што се тиче предлога да се укине један пешадијски баљаон, немам ништа против (може и више), али да квалитативно порасте објективно потребна способност на другој страни. Без разних "лобија" и оних "без којих се не може". Само чиста објективна анализа опасности и потреба за одговором.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #344 on: January 23, 2015, 08:49:14 pm »

Sva sreća, pa ide globalno zatopljavanje klime, biće toplije zime, bez mraza, pa remorker se neće nenamenski upotrebljavati, kao ledolomac.

Inače, ako sam dobro shvatio, pravi, veliki polarni remorkeri ne lome led svojim kljunom, nego se nasukavaju na njega i drobe ga svojom težinom.
Logged
Pages:  1 ... 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 [23] 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 25 queries.