PALUBA
April 25, 2024, 11:55:17 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14   Go Down
  Print  
Author Topic: Razarač klase Zumwalt  (Read 107761 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
barba
Prijatelj foruma
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 819



« on: November 04, 2013, 12:44:32 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Evo ga. Mozda netko ima vise informacija. US Navy je deklarirala da je brod 87 % zavrsen, da ce 100% zavrsetak biti krajem 2014, a da ce stupiti u sluzbu 2016. Prije toga planiraju razna testiranja i sve sto uz to ide.
Deplasman: 14.000 tona
Duzina: 183 m
Posada: oko 150
Brzina: 30 cv
Pogon: Elektricni (Generatori Rolls-Royce)
80 bunara za ralicite vrste raketa
Top 150 mm britanskog koncerna BAE
Ime je dobio po admiralu Elmo R. Zumwalt poznatok iz 2. svjetskog rata na Pacifiku. Bio je jedan od onih koji su se borili protiv rasizma u floti.


* 131028-O-ZZ999-102.jpg (111.19 KB, 900x600 - viewed 243 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 488


« Reply #1 on: November 07, 2013, 08:05:59 pm »

Sa nestrpljenjem čekam probne vožnje ovog čuda. Mogu biti epohalni. Pramčani deo je čudne forme. Kako li će se sa takvim pramcem "penjati na valove"?
Logged
chinggis
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 66


« Reply #2 on: November 08, 2013, 06:41:32 am »

neće se penjati. ovaj tip pramca je najmjenjen da prolazi kroz valove. tu mu i je problem. veliki, jako veliki. kao što sam napisao za LCS tamo sam spomenuo ovu konstrukciju. po meni je brod potpuno promašen. ovakav tip broda je bio korišten u Rusko - Japanskom ratu i od tada ga više nitko nije radio. na vodnoj liniji je preširok u odnosu na ostatak trupa. to nije dobro ako brod radi nagle manevre velikom brzinom, smanjuje mu se stabilitet plus pramac koji je namjenjen da prolazi kroz val a ne da ga "zajaši" nema dovoljan uzgon i potencijalno je opasan za brod i posadu. naravno ovo sve vrijedi na nemirnom moru(olujnom). inaće ovaj tip trupa se odličnim pokazao za riječne brodove.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 488


« Reply #3 on: November 08, 2013, 09:01:18 am »


Aha. Wave piercing! Do sada su građeni brzi katamarani - trajekti takve forme. Sačekaćemo i videti. Brodovi klase Arleigh Burke su izuzetni, a za ove ćemo videti. Ionako će možda ostati u jednom primerku, jer je serija stopirana, ako ne i cancelled?
Logged
Minolovac
Prijatelj foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 614


« Reply #4 on: November 08, 2013, 09:24:54 am »

Siegfrid Popper se vrti kao propeler u grobu.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #5 on: November 08, 2013, 02:03:37 pm »

Izgleda kao stare dobre oklopnjače za borbu kljunom. Meni se lično sviđa, neobičan je i vraća u prošlost, videćemo kako će se ponašati na moru.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #6 on: November 08, 2013, 04:40:16 pm »

Stvar ukusa, meni je ruzan.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #7 on: November 08, 2013, 08:58:18 pm »

Trpe , meni su objasnili da su brodovi kao žene. A meni se sciđaju od košarice A do F... Wink
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #8 on: November 09, 2013, 10:00:59 am »

MEni najviše liči na podmornicu...
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 488


« Reply #9 on: November 09, 2013, 12:32:09 pm »


U proceduri opitovanja forme trupa i koncepcije pogona, Ameri su pre nekoliko godina napravili model 1:10 i ispitivali su ga na nekom jezeru (nije groom lake). Imam o tome članak u ruskom časopisu, pa ću ga probati naći.
Logged
chinggis
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 66


« Reply #10 on: November 09, 2013, 01:33:30 pm »

brod osim lijepog vizualnog izgleda mora prije svega imati funkcionalnost. pod funkcionalnost smatram da mora zadovoljiti neke meni barem važen kriterije a to su stabilnost, nepotopivost, mogučnost sigurne plovidbe po teškom moru. Ono što je godinama bilo ne, ne, ne i još jednom NE je veliko nadgrađe. U zadnjih deset dvadeset godina svi su počeli graditi brodove s ogromnim nadgrađem tako brodić od 7m najednom ima skoro stoječu visinu u kabini a natkabina da se i ne govori. Niti je stabilan niti je siguran s tim nadgrađem pogotovo ako mu se na krov natkabine stavi još i mali gumenjak. Tako i ovaj brod ima preveliko nadgrađe koji u kombinaciji s Tumblehome trupom i wave piercing pramcem je bizarna kombinacija koja za lošeg vremena i velikih valova čini ovaj ratni brod opasnijim za sebe i svoju posadu nego za neprijatelja.
Što se tiće pramca broda, početkom tridesetih godina 20tog stoljeća su gotovo svi brodovi koji su tada građeni imali ravni pramac(pretpostavljam radi povečanja brzine) no ustanovljeno je da to baš i nije dobro pa su se već izgrađeni brodovi naknadno nadograđivali s kosim pramcem(tada je bio poznat kao hurrican bow i mislim da je bio izmišljotina engleza). Primjer je ratni brod Bismarck kojega se trenutno mogu sjetiti. I po mojem skromnom mišljenju je bio vrlo dobro napravljeni ratni brod toga vremena. Izdržao je popriličan broj pogodaka i ostao plutati, s kompletno funkcionalnim strojevima, doduše bez kormila i mogučnosti za bilo kakvo upravljanje. Ali je plutao sve dok ga posada nije potopila, namjerno.
Što se tiće našega maloga Zumwaltića, mislim da se on ni blizu ne bi mogao nositi s oštečenjima koja je pretrpio Bismarck. Razlog za moju sumnju je taj što su mu silosi za rakete smješteni uz sami pramčani trup, kako bi pogodak projektila utjecao na njih samo možemo pretpostavljati da ne bi bio katastrofalan za brod i njegovu posadu.
Tko želi može malo više pročitati o Thumblehome trupu na sljedećem linku:
http://www.phisicalpsience.com/public/Tumblehome_Hull_DDG-1000/Tumblehome_Hull_DDG-1000.html

ching  Smiley
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 488


« Reply #11 on: November 09, 2013, 01:41:41 pm »

Hurricane bow je naziv za zatvoreni pramac britanskih nosača (sa punom oplatom), kakav su posle prihvatili svi. Kosi pramac je atlantski ili kliperski pramac.
« Last Edit: November 09, 2013, 02:04:03 pm by kumbor » Logged
chinggis
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 66


« Reply #12 on: November 09, 2013, 01:53:10 pm »

kumbor hvala na ispravku   Smiley mislio jedno a pisao drugo dok sam čitao wikipediu(kojoj se ipak ne može baš sve vjerovati Smiley )
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #13 on: November 09, 2013, 02:03:31 pm »

Жилавост Бизмарка је прецењена. Преживео је већи број погодака јер су му британци пришли у брисани домет пошто су га онеспособили, и тиме урнисали надграђе. То што је могао да прими доста погодака а да не потоне не значи пуно јер су му лако избачени из употребе кормило и арт. ком. центар.

Данашњи бродови скоро и да немају оклоп. Обзиром чиме би их гађали данас, тек неки оклоп ББ би им био довољан. Зумвалту неки велик оклоп и не треба, очигледно је намењен асиметричном рату. Битнија му је покретљивост и оружје.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 488


« Reply #14 on: November 09, 2013, 02:13:18 pm »


Ako je tačno da pri stanju mora oko 5 toliki trup (a veliki je) zaliva more sve do nadgrađa, onda iz topova 155mm gađati ne može. Kupola B skoro potpuno ide pod vodu, što je nedopustivo. Ukoliko je stvarno tako, tj. ako fotke i klipovi nisu fotošopirani da tako izgleda. Valjanje je vrlo izraženo, što se vidi na klipu. Ipak, nikad model ne može potpuno verno prikazati ponašanje pravog broda. Kako bilo da bilo, možda i ne sluti na dobro. Iskustvo oklopnjača tipa "Borodino" (sa tipičnim unutra zavaljenim bokovima) je bilo vrlo loše.
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.