Tek pre 10-tak godina mi je palo na pamet o navodnom "masakru nad civilima" u Račku i Vilijama Vokera (Šiptari su ga od milja prozvali Voketi) kao ovna predvodnika odnosno šefa verifikacione misije OEBS-a na KosMetu, a da u Hagu nikome nije suđeno za ovaj navodni ratni zločin nad civilima.
Zločincima je to bio povod da krenu u agresiju, još i bez odobrenja SB UN-a!
To je odavno "prežvakana" tema, Srbija je zvanično izgubila nametnuti rat i dan danas je Srbija pod NATO protektoratom.
Evo jedne nešto straije vesti baš o tom ključnom događaju.
Slučaj Račak i Vilijem Voker, 23 godine kasnije15.01.2022.
Događaji u selu Račak, u opštini Štimlje na Kosovu i Metohiji, 15. januara 1999. godine, oko kojih i danas postoji neslaganje između srpske strane, na jednoj, i Prištine i najvećeg dela međunarodne zajednice, na drugoj strani, bili su povod za NATO bombardovanje tadašnje SR Jugoslavije.U selu Račak u noći između 14. i 15. januara 1999. godine počeo je sukob snaga bezbednosti sa pripadnicima tzv. Oslobodilačke vojske Kosova.
Srpska strana insistira na tome da su tvrdnje Prištine o "masakru nad civilima" u Račku čista laž i da je reč o sukobu sa pripadnicima tzv. OVK , dok je Priština tada tvrdila, a i danas tvrdi, da je reč o "masakru nedužnih civila".
Tadašnja verifikaciona misija OEBS-a, na čelu sa Vilijamom Vokerom, za događaje u Račku optužila je srpske snage bezbednosti, a taj događaj bio je presudan za donošenje odluke o bombardovanju SR Jugoslavije.
Istražni sudija Danica Marinković, koja je tada radila na slučaju Račak, više puta je izjavljivala da je ocena Vokera da se u Račku dogodio masakr i ratni zločin bila - laž.
Ona ističe da Voker nije sačekao da nadležni organi iznesu činjenice koje su utvrđene uviđajem, već je odmah medijima izneo svoju verziju događaja.
Naglašava i da je Haški tribunal prihvatio istinu da nije bilo masakra u Račku Poznata finska forenzičarka Helena Rante, čiji tim je istraživao slučaj Račak, kasnije je izjavljivala da je Voker vršio pritisak na nju prilikom pisanja izveštaja i da misli da je očekivao da podrži njegovu interpretaciju.
Voker je 2017. godine u Račku dobio spomenik.
Slučaj Račak bio je deo optužnica protiv nekoliko visokih zvaničnika Savezne Republike Jugoslavije, na čelu sa tadašnjim predsednikom Slobodanom Miloševićem, ali je tužilac odustao od tog dela optužnice.
Izvor__________________
Ostaje večit žal zašto nije tačno u broj utvrđeno koliko je stradalo ljudi u ovom divljačkom potezu Amerike i njenih saveznika u to vreme.
U Kraljevu postoji tačan broj koliko je što vojnika, što civila, što dece izginulo, čak šta više, sva su imena poznata, i ispisana na spomen obeležju u centru grada, a polako počinjemo da dobijamo ulice naših heroja koji su dali svoj život braneći svoju domovinu 1999-te.
Tako treba uraditi za celu Srbiju, ni sada nije kasno, a i tehnički je izvodljivo, kao i za druga stratišta.
Dobro je da ratni zločini nikada apsolutno ni relativno ne zastarevaju, iako su čelnici agresora pravosnažno osuđeni na po 20 godina robije u Srbiji, i to je sramotno, zato što je malo u odnosu kakave i koliko zločina su počinili, ali takav je zakon. Posle su te pravosnažne presude jednim potezom pera ukinute.