PALUBA
December 08, 2024, 12:25:06 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Samohodni raketni sistem 2K12 Kub-M / Kvadrat - Od SFRJ do Srbije", a jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 [509] 510 511 512 513   Go Down
  Print  
Author Topic: Српске буне  (Read 876163 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Last Login:Today at 12:24:32 pm
Location: Prokuplje
Posts: 9 391



« Reply #5080 on: October 04, 2024, 08:15:10 am »

Срби су жудели за миром, али такав мир никако није испунио њихова очекивања. После девет дугих година неимаштине и тешке борбе да ослободе своју земљу од турских освајача, после толико крвопролића да би добили тврђаве у посед, после толиких победа, морају поново да прихвате положај турске провинције. Још горе, морају се сва њихова утврђена места поново уступити Турцима. Оно што је Србе посебно узнемирило била је чињеница, да су предности које су Турци стекли мировним уговором с Русима, тако прецизно дефинисане, док су њихове остале увучене у нејасну неодређеност која је била оправдано алармантна. Султанова милост им је обећана, и као залог помиловања аутономија као у архипелагу и другим местима. А и о томе је требало касније одлучивати између њих и Турака. Ова последња клаузула је била двосекли нож којим су Турци умели да рукују у сопствену корист на територији Србије. Проглас у коме је Карађорђе објавио народу закључени мир, јасно је показао немир и неповерење српских поглавица, јер је упућивао да се војска не сме распуштати све док се повратком две депутације које су послате, једна заштитнику, 'који се до сада бринуо о нама, и зато нас неће напустити', и друга у Цариград, да донесе јасну дефиницију будућег положаја.
Сви касни изгледи за побољшање положаја Србије, изгледали су, међутим, уклоњени Наполеоновом руском кампањом. Француски амбасадор у Цариграду је позвао Порту да поништи мировни уговор са Русијом. Порта није била вољна да то учини, јер је добро знала, да сада може да тумачи како јој је воља члан 8. Букурешког уговора у погледу Србије. Стога је новоименовани велики везир изненада српским посланицима изјавио, да је они нису ни имали намеру да склопе мир са Србима, и да Срби морају одмах, без икаквог одлагања, да дају оружје и да се задовоље таквим условима, које је Русија поставила за њих. На основу истог члана Уговора, којим су Срби полагали додатна права, велики везир је захтевао да се потпуно повере милости Узвишене Порте и да се одрекну не само својих утврђених места већ и оружја. Била је чудесна еластичност члана 8. Букурештанског уговора. Срби, који су се нашли препуштени сопственим ресурсима и видевши да се турске снаге окупљају на граници, изјавили су да су спремни да се повинују под два услова: да могу да задрже своје ватрено оружје и да спахије које су пре више од девет година протеране из Србије не би требало да се врате. Али Порта није хтела да чује ни за какве услове, па Србима није преостало ништа осим да се потчине дуго доказаној милости Турака или да се боре до последњег. Наравно, након искуства турске милости одлучили су се за другу алтернативу.
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Last Login:Today at 12:24:32 pm
Location: Prokuplje
Posts: 9 391



« Reply #5081 on: October 04, 2024, 08:47:40 am »

Глава VIII. У пролеће 1813. године Народна скупштина припрема план одбране. Архиепископ је наредио јавне молитве за успех српског оружја и Карађорђе је издао проглас у коме каже да Турци газе мировни уговор склопљен са заштитником Србије и желе не само да заузму градове и тврђаве, већ и да истребе народ убијањем мушкараца од седам година па навише, превођењем жена у ислам и колонизацијом српских земаља другим народом. Карађорђе је охрабрио народ упоређивањем њихово садашње стање са оним у каквом су се налазили пре избијања револуције и тврдио, да су у позицији да се боре са Турцима још пуне две године. Ипак, српска војска је са суморним слутњама гледала на могућност да се сама састане са свим турским снагама, које су се пре неколико месеци сукобљавале са Русима. Морал војника није био појачан чињеницом да су млади поглавари сада командовали свим важнијим положајима. Србија никада није била у критичнијој позицији. Али-паша марширао је из Ниша са 60.000 људи, видински паша приближавао се источној граници са снагом процењеном на још 60.000, а босански везир је био на челу 130.000 војника.
Срби су губили битку за битком, а депресију која је природно уследила после поновљених пораза продубљивала је чињеница да Карађорђе пуне две недеље није био нигде међу својим војницима. Лежао је болестан и готово сам у свом родном селу Тополи са свим резервама. Када се тек мало опоравио журио је да се придружи својим трупама путем Шабаца када су стигле вести да је мала источна војска у изузетној опасности. Брзо се враћајући, да охрабри ове војнике, дочекао је глас о потпуном поразу различитих српских одреда и њиховом повлачењу свуда пред непријатељем. Наишао је на гомилу бегунаца који су журили ка Сави и Дунаву и сви његови напори да их заустави били су узалудни. Јужна војска под Младеновом командом била је темељно поражена и расејана. Становници четврти ближих Аустрији су у дивљој паници прелазили реке, а они из унутрашњости су се сакривали у планине и шуме. Карађорђе, заједно са Сенатом, по савету руског агента М. Недобе, написао је петицију великом везиру и молио за примирје од шест недеља, како би припремио нове предлоге за њихово подношење. Али велики везир није хтео да чује ни за какво примирје и напредовао је на све начине. У међувремену је Карађорђу у Београду стигла вест да је пао последњи бедем на Морави и да су снаге које су је браниле потпуно разбијене и уништене. Карађорђе без икакве војске, без икаквих изгледа за помоћ, није имао довољно војника да одбрани београдску тврђаву. Истина, Милош Обреновић, са снагом од 2.000 људи, журио је из Шабаца у Београд, али Турци са својом добром коњицом стигоше пре њега, затекну тврђаву празну и заузеше је 4. децембра. Само два дана пре него што су Турци стигли до Београда, Карађорђе је са руским агентом М. Недобом прешао Саву и побегао у Аустрију. Сенат је брзо кренуо њиховим корацима, остављајући народ без вође, а земљу без владе. Тако су Турци постали апсолутни господари Србије. После Карађорђевог бекства положај Срба био је гори него што је био и после кобног косовског поља. Победа на Косову коштала је Турке и Бајазит са исцрпљеном војском није смео да крене одмах да заузме државу која је постојала толико векова.
У време када је Карађорђе прешао Саву, остављајући обесхрабрене војнике без команде, а преплашени народ без поглавице, турска војска је тријумфално пролазила Србијом, обилато се освећујући раји за девет година током којих су устајали против њих. Опијене победом султанове трупе су дошле не да савладају побуњени народ, већ да га истребе. Неколико миља испред крвожедних освајача гомиле ужаснутих бегунаца јуриле су ка обалама Саве и Дунава, а густи облаци дима и пламена обележавали су пут којим је кренуо непријатељ. Остале су рушевине и гомиле мртвих да сведоче куда су пролазили муслимански војници. Још једном се читко читала крваво црвеним словима древна легенда: 'Where a Turk passes no grass grows'.
(Преведено с енглеског.)
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Last Login:Today at 12:24:32 pm
Location: Prokuplje
Posts: 9 391



« Reply #5082 on: October 07, 2024, 10:38:45 am »

Поштовани Читаоче,

Српску државу и нацију није нико створио. Она није вештачки направљена, она је себе саму изродила из заједничких векова живота, из заједничке вере и борбе, стварајући самим тим и заједничку сопствену историју.
Немањина je Србија, све до доласка Турака на Балканско полуострво, била у успону. (Ал)и, како обично у историји бива, после успона великог државника, распада се и његова држава - одмах после његове смрти. Тако је било и са Душаном Силним (потомак Немањин) и његовим Царством. Никад се више није васпоставило и као да је то био почетак краја Српства.
Током вековног ропства идеја о старој слави и величини, била је покретач за многе буне и устанке. Али, тек 1804. године Карађорђево 'движеније' поставља основе за стварање нове српске државе. Тај процес није завршен ни до данас.
Многобројни писци бавили су се овом темом. Претпостављам да су Читаоцу познати списи: Караџића, проте Ненадовића, Ранкеа, Лазара Арсенијевића... који су овде изостављени. У вези с тим, приређивач се потрудио, да по личном избору представи 'мање' познате ауторе, како следи:

Списак преписа књига, чланака и сл. коришћених у теми: Први српски устанак против Турака 1804. и (у заградама) бројеви који обележавају стране. (Избор и редослед представљених списа случајан је.)

- Гргур Јакшић, Српски народ у XIX веку. (191. стр.)
- Константин Н. Ненадовић, Живот и дела великог Ђорђа Петровића. (193. стр.)
- М. Ђ. Милићевић, Поменик знаменитих људи у српског народа, - Ђорђе Ћурчија. (194. стр)
- Симеон Милутиновић Сараiлиа: Славни боi на полiу Тичару. (202)
- Јован Хаџић, Страданије Србско године 1813. (205)
- История найважній догађая у Сербiи одъ год. 1489. до 1/20. Септ. 1815. списана одъ Павла Јоаноновића, списателя. (206)
- Србије жалосно поновно поробљење 1813. године: зашто и како? У разговору поробљене Матере с рођеним јединим Сином својим, којему оставља последње своје завештање. (210)
- Повесница од почетка времена српског вожда Карађорђа Петровића написана од пензионираног советника Књажества Србског, полковника и каваљера Антонија Протића 1853. године у Смедереву. (211.) - Србска повестница Карађорђевогъ времена покойнымъ Янићіемъ Ђурићемъ, негдашньимъ Карађорђевымъ Секретаромъ, а у доцніе време бывшимъ Совѣтникомъ саставлѣна подъ слѣдуюћимъ насловомъ: 'Копія исторіє сербске сочинявана Янићіемъ Ђурићемъ бывшимъ тайнымъ секретаромъ верховнаго Вожда сербска, са описаніємъ рода жизни Карађорђа Петровића одъ рођеня до кончине смерти и погребенія нѣгова.' (212)
- Казивање старца Гаје Пантелића из Тополе. (прибележio Исидоръ Стояновићъ.) (215)
- Причање Петра Јокића о догађајима и људима из Првог српског устанка (1804-1813), записао М. Ђ. Милићевић. (216)
- Петаръ Іокићъ Тополацъ, 'Србске Новине,' бр. 66. год. 1852. (221)
- Петар Јокић о догађајима и људима из првог српског устанка. (222)
- Србска повестница. Податцы за повестницу србску времена Карађорђевогъ, извађени изъ артiя покойногъ Исидора Стояновића. (223)
- Податцы за повестницу србску времена Кара-Ђорђевог по струци финансiє, oдъ Іована Гавриловића. (224)
- Данило Медаковић, Повесница србског народа од почетка овог века до 1815. год. (224)
- Данило Медаковић, Обзор на деветогодишнѣ србско воєванѣ. (231)
- Д. Медаковић. Живот србског народа од 1813. год. до побунe Продановe. (232)
- Рашид-беја Историја чудноватих догађаја у Београду и Србији. (233.)
- Први Султански Хатишериф издан у првој половини Ребе-ул-Ахара 1245 (у другој половини Септембра 1829. године. (243.)
- Султански Хатишериф од 7. Ребе-ул-Евела 1246 (од 3. Августа 1830. год.). (243)
- Султански Хатишериф од почетка месеца Реџеба 1249 (Новембра 1833.) године. (243.)- Султански Хатишөриф, издан око половине Шевала 1254 године по турском, или од 10 до 12 Декембра 1838 године. (243)
- М. Вукићевић, Како је погинуо Теодосије из Орашца? (243)
- Ник. М. Савић, Тeoдосије из Орашца, обркнез јасенички. (243)
- Исторïа приключенïя у Сербïи отЪ године 1804 – 1812. (Преведено изЪ Österreichische Militärische Zeitschrift, 1821. (244)
- Сима Милутиновић, Историја Србије од почетка 1813е до конца 1815е године. (253)
- Коста Протић, Ратни догађаји из Првога српског устанка под Карађорђем Петровићем 1804-1813. (276)
- А. П. М., Недићи и битка Чокешинска, Ћурчина смрт. (284)
- М. Светићь, Бой на Мишару 1806. (285)
- Устанак Cрбски под Црним Ђорђем од Јована Хаџића у књижеству названога Милоша Светића, Прве три године. (285)
- Животъ Кара-Ђорђа Петровића врховнога вожда народа србскогъ, одъ Димитрия Давидовича. (289)
- Дневникъ Боже Груєвића. (290)
- Ичков Мир 1806-1807. (292)
- Историјски чланци др Алексе Ивића: Бечки документи о српском устанку (293), Непозната грађа о српском устанку (293), Извештаји о погибији дахија (294), Аустријски државници о Карађорђу (294), Зашто је пропала Карађорђева Србија (294), План аустријских државника, да Србију освоје препадом 1812. (295)
- Војевање србско под Карађорђем, Непознат аутор, Издала књижара Драгутина Хинца, Нови Сад 1862. (295)
- Историјски чланци Др. А. Ивића, Борба Срба и Турака 1810. године. (297), Ратовање Срба и Турака 1811. године. (298), Србија и време Букурешког мира 16. маја 1812. године. (299), Катастрофа Србије 1813. године. (299), Интернација Карађорђа и његових војвода у Штајерској, од јануара до септембра 1814. године. (299)
- Прилози историји Карађорђевог устанка. Пропаст Србије 1813. - Прелаз Турака из Босне. - Пад Неготина и Кладова. - Велики везир креће Нишу са 80.000 војника. - Држање Пореча и Београда. - Пад Смедерева и улазак Турака у Београд. (Из Бечких Новина) (300)
- Новине Сербске изЪ царствующега града Вїенне, отЪ Среде, 8га Августа 1813. Приключенїя странна. OтЪ Сербїе. (301)
- А. Ивић, Карађорђе, Јужни Словени и Наполеонова Илирија (302), Карађорђев устанак и неослобођено српство (304)
- Бранко Богдановић, Наоружање војске у Првом српском устанку 1804-1813. године. (305)
- Никола Радојчић, Стварање војске у Карађорђевој Србији. Предавање одржано на Коларчевом Народном универзитету 25. априла 1934. године. (306)
- Георги Димитров Баласчев, Нeиздати Турски Документи о Српском Устанку 1804. и 1813. године. (307)
- Карађорђево известiє о Србiи и последньимъ догађаима србскогъ (новієгъ) доба као и првыма за тымъ слѣдуюћима. (Сачинѣно негдашньимъ Почестнымъ Членомъ Друштва Србске Словесности покойнымъ К. С. Совѣтникомъ Лазаромъ Теодоровићемъ.) (309)
- Константин Н. Ненадовић: Кaра-Ђорђе у Хотину, Несрећан повратак Кара-Ђорђев у Србију, Кара-Ђорђе на Петровдан 1817. године дође у Србију, Кара-Ђорђев састанак са Вуицом у Великој Плани, Извештај Вуичин о доласки Кара-Ђорђа у Србију, Спрема да се убије Кара-Ђорђе, Кара-Ђорђе у селу Радовању мирно борави, а незна да му кум Милош Обреновић, смрт спрема, Кара-Ђорђева последња вечера, Час убиства, Прво погребење Кара-Ђорђевог обезглављеног тела, Крвава одсечена глава Кара-Ђорђева, Бич савести!, Друго погребење Кара-Ђорђа, Треће погребење Кара-Ђорђа, Посљедице трећег погреба Кара-Ђорђа, Божија казањ над убицама, Кара-Ђорђеве особине и врлине, О призиву Црни-Ђорђе, или Кара-Ђорђе. (Приметба од Светића), Постепености Кара-Ђорђеве, рад и начин његове владавине, О границама Србије, Кара-Ђорђева екзерцирна правила пешачке службе. (310)
- Н. Ф. Дубровин, Устанак Србски од 1806 - 1810, I - II, превео Милорад Медаковић, Нови Сад, 1866 (315)
- Дневник Јеремије Гагића секретара Правитељствујушчег совјета. (323)
- Кaрађорђева смрть. Исидор Стояновић 1844. (324)
- Војноисториска студија резервног пешад. Капетана I класе, Светолика М. Гребенца (1931):Освојење Београда крајем новембра 1806. године. (325)
- Мил. Вукићевић (1906): Кад јe Карађорђе изабран за вожда? (326)
- Милован Ристић (1940).Први српски ратни зајам и ратни прирез за наоружање у Карађорђевој Cрбији (Одломак из новије историје Београда и Србије) (326)
- Бартоломео Куниберт, Српски устанак ... (одломци из већег дела) (326)
- Записка Стефана Стратимировича, православнаго сербскаго и влахійскаго митрополита, въ угорскомъ каролевствъ cущагo, представленная чрезъ посредство русскаго пpoтoiepeя А. А. Самборскаго Государю Императору Александру Павловичу, въ 1804. году, объ освобожденюи сербскаго народа вообще (327)
- Нил Попов - Србија и Русија ... (одломци из већег дела) (327)
- М. Ђ. Милићевић, Погледъ у србску прошлость зауставлѣнъ на последнѣмъ добу Карађорђеве владе т. є. одъ половине 1812. до септембра 1813. год. (334)
- В. Г-н, Смрт Карађорђева (335)
- Један прилог о односима Србије и Аустрије у годинама 1809 – 1812. (337)
- - Милован Ристић (1940).Први српски ратни зајам и ратни прирез за наоружање у Карађорђевој Cрбији (Одломак из новије историје Београда и Србије) (326)
- Бартоломео Куниберт, Српски устанак ... (одломци из већег дела) (326)
- Записка Стефана Стратимировича, православнаго сербскаго и влахійскаго митрополита, въ угорскомъ каролевствъ cущагo, представленная чрезъ посредство русскаго пpoтoiepeя А. А. Самборскаго Государю Императору Александру Павловичу, въ 1804. году, объ освобожденюи сербскаго народа вообще (327)
- Нил Попов - Србија и Русија ... (одломци из већег дела) (327)
- М. Ђ. Милићевић, Погледъ у србску прошлость зауставлѣнъ на последнѣмъ добу Карађорђеве владе т. є. одъ половине 1812. до септембра 1813. год. (334)
- В. Г-н, Смрт Карађорђева (335)
- Један прилог о односима Србије и Аустрије у годинама 1809 – 1812. (337)
- THE HISTORY OF MODERN SERBIA BY ELODIE LAWTON M., LONDON: WILLIAM TWEEDIE, 337, STRAND. 1872. (338)
« Last Edit: October 07, 2024, 10:44:58 am by JASON » Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Last Login:Today at 12:24:32 pm
Location: Prokuplje
Posts: 9 391



« Reply #5083 on: October 14, 2024, 08:43:31 am »

Српске буне (у 19 веку)


 1. Кочина крајина 1788. (стр. 1)
 2. Хаџи-Проданова буна 1814. (1)
 3. Кнез Симина буна 1817. (3)
 4. Јованова буна 1839. (3)
 5. Буна Ђорђа Ердевичанина 1840. (4)
 6. Пекетина буна 1840. (5)
 7. Вучићева буна 1842. (7)
 8. Тополска буна 1877. (9)
 9. Нишка (Мелентијева) буна 1821. (11)
10. Нишки устанак 1841. (12)
11. Чарапићева буна 1826. (14)
12. Кумановски устанак 1878. (16)
13. Ђакова буна 1825. (20)
14. Кнез Милетина буна 1835. (23)
15. Буна попа Ђака у Банату 1808. (25)
16. Катанска буна 1844. (28)
17. Алавантићев пуч 1902. (32)
18. Брсјачка буна 1880. (33)
19. Буна у 'отргнутим крајевима' 1833. (35)
20. Белограчичка буна 1836. (39)
21. Власотиначки устанак Илије Стреље 180. (41)
22. Абдулина буна 1821. (41)
23. Буна Хусеин паше Градашчевића 1831. (43)
24. Буна у Шоплуку 1877. (50)
25. Тенкина завера 1857.(51)
26. Мајсторовићева завера 1863. (58)
27. Војничка завера 1866. (68)
28. Јованова буна 1839. (у Новинама Србским). (70)
29. Буна у Тимоку 1883. (74)
30. Мирчина и Мирчићева буна 1846. (90)
31. Устанак у Боки и Кривошијама 1869. (92)
32. Горачићка буна 1893. (113)
33. Буна у Драгачеву 1841. (117)
34. Буна у Бјелопавлићима 1854. (119)
35. Буна против уставобранитеља 1847. (123)
36. Маџарска буна 1848. ( у Србским Новинама) (124)
37. Тицанова буна 1807. (272)
38. Буна попа Јовице Илића 1834. (279)
39. Протина и хаџијина буна 1858. (281)
40. Први српски устанак против Турака 1804. (276)
« Last Edit: November 12, 2024, 11:52:45 am by JASON » Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Last Login:Today at 12:24:32 pm
Location: Prokuplje
Posts: 9 391



« Reply #5084 on: October 28, 2024, 10:42:38 am »

(62) Јованова буна 1839.
       У Новинама Србским

Извѣстиє Апелл. Суда о побуни войника' у Крагуєвцу 1839.
Высокославному Княжества Сербіє
Попечителству Правосудія!


Немогавши по смыслу предписанія Высокославногъ Попечителства Правосудія одъ 12. тек. А. Ч. 872. побунивше се войнике ублажавати изъ узрока, што су се они на єданъ данъ пре него є предпохвалѣно предписаніє стигло сдруживши се єдно съ другимъ одавдѣ већь кренули се были, и путъ свой управо къ Бѣограду предузели, ускорава Апеллаціонный Судъ, у колико є у ствари дознати могао, Высокославно Попечителство Правосудія само о томъ извѣстити, како є и подъ чіимъ управленіемъ побуна та ньіова почетакъ свой узела, и шта су узбунѣни войници до одлазка свогъ изъ Крагуевца починили.

Ономадъ т. є. 11. т. м. послѣ подне изишао є Г. Президентъ Апеллаціє са членовима исте: Янићіемъ Ђурићемъ, Іованомъ Вельковићемъ и Лазомъ Зубаномъ преко каменне ћупріє проодати се. Чимъ се натрагъ врате, близу исте ћупріе сретне ій Капетанъ Артилеріє г. Марковићъ и каже имъ, да се є у Касарни међу пешацима жестока побуна учинила, одъ коє є онъ єдва са животомъ утекао, и да є башъ ньи потражити пошо. Они га на то одма позову у зданіє Апеллаціє, єдно да се тамо у тишини о ствари извѣсте, а друго да се посовѣтую о средствама, како би се иста безъ рђави слѣдствія утишати могла.
Кадъ у преднаведено зданіє сви скупа дођу, преповеди имъ онъ, како су му мало пре тога ушла у собу три пешака и почели викати: - Камо нашъ Господаръ? Оћемо да намъ дате нашегъ Господара. Оћемо да намъ кажете зашто є нашъ Господаръ у Немачку бежо, и каква му є и одъ кога му є толика неволя да између насъ бежи? - Докъ су иста троица то говорила уђу му у собу іоштъ троица, па сви скупа стану викати: - Мы оћемо да имамо само єдногъ Господара и то онога коме смо се заклели а нећемо да ій имамо 17 и да имамо неку нову Светлость. - Онъ на то да имъ є одговоріо, да онъ незна за выше него за єдногъ Господара, и то башъ за онога о коме и они говоре, и да є истый садъ у Београду. И кадъ га они на то запытаю зашто є онъ у Београду а ніє међу ньима, и онъ имъ одговори, да се онъ чуди, што га они то и пытаю, кадъ то ніє првина, да є онъ изъ Крагуєвца одлазіо, и у нѣга опетъ долазіо, да се они противъ нѣга ополче и єданъ на другогъ намигуюћи стану га гонити да предъ ньима иде, те да тога Господара траже. Онъда имъ є на то одговоріо, да онъ зна, да є Господаръ у Београду, и да є онъ Господаръ и Князъ, као што є и досадъ быо, а они ако нѣму не вѣрую, и башъ хоће да га виде очима, нека зову своє официре па нека иду, нека га траже. На то да су му они одговорили, да су ньини офицыри, отишли у ловъ, и нису за онай паръ онде, а они да оће одма да иду, да га траже, што већъ выше не могу трпити свакидашнѣ оне укоре, коє имъ чини коначки Булюбаша Милићъ говорећи имъ: - Кога вы чувате, коме ли служите, кадъ вашегъ Господара, коме сте се заклели отераше, и мѣсто єднога ньи 17 господарима учинише се? Вальда чувате бабе Крагуєвачке и тричаве конаке кои безъ Господара ништа не значе,- па то изговоривши да су га предасе узели, и потерали га да предъ ньима иде. Тако потеранъ да се измако и єдва съ опасносћу утеко. Томъ приликомъ да су му исти казали, да ће имъ ону ноћь по уговору доћи и Кавалѣристе изъ Ћупріє и пѣшацы изъ Крушевца, па да ће сви да иду да траже Господара, да имъ и у напредакъ онъ самъ суди, као што є и досадъ судіо, а не да онъ као подъ апсомъ тога новога Совѣта и нови Господара стои, а други неки нови Господари да имъ суде.
Пошто гореименованима то приповеди, и придода да онъ никако выше несме у Касарну вратити се, боєћи се да изъ нѣ главе неће изнети, онда Членъ Апеллаціє Г. Вельковићъ, кои є до скора при истомъ воинству толико времена военый Коммисаръ быо, и потоме уздао се у пріятельство исти войника, коє є држао да є кодъ ньи добіо, понуди се да онъ међу ньи иде, и уверивши ій да се Господару ни у чести ни у личности никаква уштрба учинило ніє, да ій одврати одъ такова, како княжеской чести, тако и ньіовомъ и народномъ напредку и срећи убиточногъ намѣренія. Пре него на то сви гореречени соизволе, позвали су и предсѣдателя Суда Крагуєвачкогъ, будући се є окружный Началникъ у Окружію десіо, да га испытаю єли му познато, да таково што и у народу има, на коє имъ онъ дошавши одговори, да є у чаршіи и међу народомъ сасвимъ мирно, и да є свако задоволянъ са дашньимъ Уставомъ и благодари премилостивомъ Цару кои є народъ Србскій толикимъ добротворствомъ обасуо. На то су се сви склонили и одобрили, да Г. Вельковићъ у Касарну иде, съ уговоромъ, ако онъ тамо у своме предузећу ништа успѣти не узмогне, да сви заєдно тамо съ истимъ намѣренѣмъ отиду, пошто се онъ врати.
Пошто читава два сата прође, и Г. Вельковићъ неврати се онда Капетанъ Артилеріє Г. Марковићъ изиђе, до на плацъ предъ Конакъ, да бы видіо шта се око Касарне ради, а Г. Предсѣдатель Суда Крагуєвачкогъ изиђе у чаршію да види, како є съ те стране у чаршіи. Међутимъ дође у авлію Апеллаціє и Членъ Высокославногъ Совѣта Г. Петаръ Туцаковићъ, коме оставши стану приповедати, шта имъ є Г. Марковићъ казо, и како є Г. Вельковићъ у Касарну отишо, чудећи се притомъ, што га нема да се врати. Чимъ су почели о томе разговарати се, зачує се одъ стране Касарне нека вика, кою су дуго држали неки за вику момчади, коя се на плацу игра; а неки башъ за породъ те побуне, и добоши, кои око акшама на зборъ ударе, скоро потврде послѣднѣ. Но изъ те сумнѣ изтргне поменуте Контролоръ Магацина Коста Матићъ, кои дотрчавши на капію повиче: - Бежите! ето ій где сви овамо нагле. - Іоштъ онъ то ніє ни изговоріо, кадъ дотрчи честоименованый Марковићъ, кой такође іоштъ съ капіє повиче: - Бежите! ево ій већъ у чаршіи, где сасвимъ наоружани овамо ите. - Онда на предложенѣ Г. Туцаковића да се уклоне, што су узбунивши се у исти паръ кадри сваку свирепость показати, а ный четворица нису кадри читавой войсцы на путъ стати, измакну се изъ Авліє и то єданъ одъ ный, а именно Членъ Апеллаціє Г. Зубанъ къ своіой, а остали т. є. Г. Совѣтникъ Туцаковићъ, и Членъ Апеллаціє Г. Янићіє и капетанъ Марковић са Предсѣдателѣмъ Апеллаціе къ Г. Янићієвой кући. Кадъ се тако разбегну, и виде да нису узбунивши се къ зданію Совѣта и Аппеллаціє дошли, но конаке, барутане, Арсеналъ, Магацинъ, Таинџиницу и воденицу обколили и топове заузели, онда Г. Туцаковићъ узме одъ Г. Янићія коня, и отиде къ касарни да ій совѣтує, да се смире, а Предсѣдатель Апеллаціє у Апелаціонно зданіє у свой квартиръ.
Г. Туцаковићъ, чимъ се кодъ Касарне укаже, буде обколѣнъ истима войницыма, кои га тедну везати, но онъ се некако отргне и отиде своіой кући, куда и до 20 войника съ панганетима за ньиме отиде и кућу му обколи. Одма затимъ 10-15 одъ исти войника дође у авлію Апеллаціє, где нашавши Г. Главногъ Казначея Живана Петровића, и Предсѣдателя Апеллаціє, стану жестоко пытати: где є азна, где є Попечитель Протићъ, гдѣ є Совѣтникъ и привременный Попечитель Финансіє Раіовићъ. и где су ГГ. Милета и Ресавацъ, кои су изъ Београда у народъ изишли, и они одговоривши имъ, да су пред поменута Господа у Београду, кажу имъ, да є азна у зданію Совѣта, на своме месту на коє стану они викати да то ніє истина него да є азна у Београдъ однешена. Пошто ій они увѣре, да азна ніє однешена и опомену ій да мотре шта раде, да небы тымъ ньіовымъ поступкомъ азна, коя є єдино народно благо, каковой таковой плячки подлегла, особыто ако є, као што су наумили, оставе сви отишавши онамо куда немаду нужде ићи, што є Господаръ и живъ и међу народомъ, и по жельи народа и по наредби премилостивога Цара нашега князує, онда се они натрагъ врате, одговоривши овима, да они неће ни азну саму оставити, ни ный дирати, но да и они чуваю азну, само ће они на све капіє, авліє Совѣтске и Судейске поставити страже, да нико не излази, коє и учине. У исто то време други 10-15 войника све съ панганетима отиду кући Г. Янићія Ђурића, да нѣга, а и Г. Капетана Марковића, за кога су дознали, да є кодъ нѣга, увате, но овима то буде доказано, те се прикрію тако, да ій не могну наћи. Други пакъ 10-15 упуте се кући Г. Зубана, но комшіє овога предсретну ій и кажу имъ, да є онъ онай данъ отишао у Београдъ, те тако кућу овога нису ни претресали.
Г. Яникія пакъ и Марковића тражили су у кући првога петъ до шесть пута, до предъ зору, докъ Г. Янићіє видећи, да неће да га се окану, предъ зору, увативъ прилику седне на коня и некуда утече, а Марковићъ іоштъ съ вечера бью є некудъ утеко. Куда незна се, као ни за првога.
У исто време отиду троица съ панганетима къ кући Барутџіє Сарановца и насилно изишту одъ нѣга ключеве одъ џебане и остали приправа, но онъ имъ некте да даде, а неке затаи па чимъ му они изъ куће отиду, а онъ са заосталима некудъ утече. Они кадъ виде да имъ ніє све ключеве дао, пошлю опетъ къ нѣму, но кадъ га выше не могну наћи обію врата на барутани.
Г. Туцаковића чували су целу ноћь и єднако навальивали да уђу къ нѣму у собу, да га вежу, па у касарну да га воде, но онъ се є браніо, и ньи къ себи непуштао. Докъ є онъ тако затворенъ быю, жена му стаяла предъ вратима где є се онъ затворіо, и одупирала се да га недираю, наводећи имъ да онъ ніє никакавъ злочинацъ да га вежу, но они место да є послушаю, претили су іой да ће є убити ако се съ врата не уклони, и іоштъ и пушке на ню натезали, и ударе му дете, коє є плакало, видећи шта чине съ оцемъ му и матеромь. Онъ се є до зоре тако браніо, а кадъ сване, онъ имъ се покаже, но каже имъ да онъ неће съ ньима да иде, нити се да везати, што онъ ніє никакавъ злочинацъ, а они ако су наумили права здрава убити га нека га убію. Не слушаюћи они то ништа, счепаю га, и гураюћи потрзаюћи и груваюћи га као найвећегъ злочинца, одвуку га у касарну где су и Г. Вельковића подъ затворомъ задржали.
Капетань Марковићъ іоштъ кадъ є съ плаца зданію совѣта и аппелаціє потрчао да яви, да они къ истима иду протрчавши крозъ чаршію викао є: - Затворайте дућане па на оружѣ ето ій где овамо иду. – Чаршиліє, кои су дотле већъ дознали были шта се у касарни ради, одма дућане позатвораю и полете за оружѣ. Каково срдце цепаюће позоріє учини се по вароши, кадъ жене чуюћи вику и виде ћи люде по сокацыма кои са оружѣмъ кои по оружѣ трчи, стану изъ гласа запеваюћи коя децу свою збунѣна по сокацыма изтраживати, коя обзирати се куда да се уклони и опасности избегне. Па што є при томе найжешће было, было є то, што се є догодило око акшама, кадъ се човекъ збогъ ноћи ни нашто ніє мого решити.
Чаршилиіє боєћи се да та чета какову пакость не учини, проведу целу ноћь по чаршіи под оружѣмъ, а међу ньима и президентъ и членови суда Крагуєвачкогъ, и мутиле су по овой и патроле исти войника, но до предъ зору нису дирали никога осимъ преднаведены чиновника; предъ зору пакъ буду неки одъ исти войника послати да увате президента и члена суда Крагуевачкогъ Г. Ристу Јовановића и кмета варошкогъ Симу Радивоєвића, но и овима се то подкаже, те некуда побегну, и немогну наћи ій.
Филипа пакъ терзію, коме Г. Туцаковићъ нашавши га предъ своіомъ кућомъ, кадъ є одъ касарне добегао, коня дао, да га Г. Янићію врати, тражили су одма, мыслећи да му є Г. Туцаковићъ дао коня да иде на нѣму противу ньи Гружу дизати; но и он се є дотле већ быо сакріо.
После 6 саатій ноћи, зачує се одъ Ягодинске стране труба, коя огласи долазакъ коньице изъ Ћупріє, и ову кодъ касарне банда дочека, коє варошане іоштъ у већи страа постави.
Кадъ сване садъ честоименовани войницы разашлю се на све стране по вароши по 4-5 одъ своiй съ панганетима, да дотераю стоку на коiой да топове у Београд вуку, пошто су найпре полицаю заповедили были, да имъ ради тога дотера све конѣ и волове, кои се у вароши нађу. Но и сотимъ нису задовольни были, него стану како мештанима тако и селяцима кои су на колима у чаршію дошли, у сред пута конѣ и волове изпрезати, кола коя су у путу была, на средъ пута и у блату оставляти, па іоштъ и кочіяше тући, ако се на прву речъ нѣгову нису склонили да се зауставе и оставивши кола, да свою стоку на беззаконну послугу ньіову воде.
Истый данъ чимъ сване, нађе се предъ аппеллаціомъ око 30 Ягодинаца. коє є нужда у судъ довела, и оставша двоица т є предсѣдатель и членъ Зубанъ, прочитавши предметъ парнице ньіове, нетедну исте парничаре унутра звати, но видивши да су се око ный скупили стражари азне, друштво честоименовани войника навалице изиђу наполѣ и рекну парничарима, предъ стражарима: - Браћо Ваша се стварь садъ неможе решити видите да се є овде све узмутило и нема насъ у суду выше одъ насъ двоице, него идите къ кућама па чекайте пресуду. - Ови тымъ буду задовольни, и отиду, а кадъ ови отиду, онда се речена двоица окрену каплару и стражарима па рекну: - Видители браћо! кои свет дангуби и узалудно мучи се, што сте намъ Г. Вельковића уапсили, него идите и кажите вашемъ друштву, или да намъ Г. Вельковића пусте, или нека и насъ воде, па нека нема судія кадъ мы сами и тако судити неможемо. - Капларъ нато пошлѣ у касарну єдногъ стражара, но недонесе имъ се никакавъ одговоръ.
Тай данъ т є юче после єднога саата дана крене се чета состоєћа се одъ прилике изъ найвише 200 пешака, међу коима се шустери, шивачи, туфекџіє и сви остали майстори кои у касарни раде, приморани у войничко одѣло и оружѣ обучени и насилно потерани налазе, и 120 коняника око 100 артилериста. Из Магацына су по купили мундире и телећаке, изъ Арсенала пушке и саблѣ, а изъ барутане фишеке за пушке и топове. За предводителя те чете изабрао се є Милисавъ Кулашевићь изъ Шабца унтерофициръ артилериє, а досадашнѣ командире своє сасвимъ су одбацыли, што нису тели с ньима у то да пристину. Они су овде оставили неколицыну друга поради чуваня азне, а одвели са собомъ ГГ. Туцаковића, воєногъ комесара, Танасію Милоєвића, и Г. Ристу Туцаковића, началника гружанскогъ.
Ньовь полазакъ и путованѣ уподоблява се каквоме триумфу подъ свиранѣмъ банде, и пуцнявомъ пушака, водећемъ роблѣ состоєће се у невинима: своємъ земальскоме совѣтвику, члену апеллаціє и воєнноме коммесару и истима своима официрима, кои нису тели съ ньима у то бунтовно предузеће пристати, и одъ кои неке пѣшице а нѣке на коньима, све пакъ безъ оружія предъ собомъ тераю.
Будући да є та чета за наумлѣно предузеће по вѣноме мнѣнію мала была, што іой Крушевляни нису дошли, то пре него што ће поћи, пошлѣ она у чаршію неколицыну друга свои да потера широмъ чаршиліє да съ ньіоме подъ оружіемъ иду, но ови кадъ то виде стану се єданъ по єданъ измицати, те тако безъ помоћи пође. Она є юче до Чумића отишла.
На два три ли сата после ньіовога одласка, почели су изъ околни села кметови, и то изъ Груже понайвыше, коима є та побуна до ушію дошла, къ апеллаціи долазити, и пытати, куда ти люди съ топовима иду, на чій позывъ иду, и противъ кога иду, шта сад оће, шта лиє коме мало код толика добра уставомъ народу посеянога. Пошто имъ є свима све казано и представлѣна имъ зла слѣдства, коя то по народъ имати може, исяснили су се свакій за себе да и они оће да иду за ньима, пакъ где се састану да се пытаю шта имъ є тешко и шта већъ оће, и кои брка у тай по народъ свети уставъ, и да є неко почео бркати то се већъ види, придодаваюћи: - Та іоштъ нема ни три месеца одъ какосте на нѣга заклели се, па заръ тражите други, као што сте доста пути досадъ чинили? Идемо право у Београдъ царскима већилима, кои су намъ ємствовали да ће се тай уставъ држати. Ньи ћемо да питамо, коме є тай уставъ трнъ у оку, и ко є тай кои є радъ съ нечимъ больимъ пређашньимъ променути га, па да му по самой нѣговой заклетви судимо, єръ смо већъ клонули свакій часъ на скупштине трчећи и трошећи, а текъ да слушамо нове заклетве коє се не држе. - Овако кметови и народъ о уставу говоре, и недаду у нѣга дирнути као око у глави.
Вѣроятно є да ће коє пре коє после честоименованы войника, кои врло споро съ четири топа иду тамо у Београдъ доћи баремъ петиномъ више кметова кои ништа неће да трпе ништа што є уставу противно.
Булюкбашу Милића хтео є судъ одма на испытъ предузети, но пропустіо є то ьдно изъ узрока, што є држао да то небы ни савѣтно было у оваковой побуни, а друго што га небы имао съ киме суочити, и ако бы на нѣга речено признао, што су се ти войници тако осилили, да никога поред себе не виде. Кадъ се са истима войницима прекине, онда по обстоятелствама да се предузме како онъ, тако и іошт неки кои су нѣму у томе равни, као што є апеллація дознала.
Пошто се о побуни вышеречены войника' и окружный началникъ Г. Милутин Ђурђевићь, као што се є овде изясніо, тек прошле ноћи изясни, врати се онъ данасъ у Крагуєвацъ, и дошавши апеллаціи предъ подне, казао є, да є онъ неколико окружны селяка' сакупію и да намѣрава са истима за войницима ићи съ намѣреніемъ, да ій натраг врати, придодавши да є онъ наредбу учиніо, да и други за ньиме пођу и сусретаю га. По овоме онъ є таки за ньима отишао но апеллація є после разумѣла, да су се сви селяци, кои су годь съ ньиме отишли натраг повратили, оћели пак далѣ къ нѣму слѣдовати, то Апеллация незна казати; и то є све о чему апеллаціонный судъ высоко славномъ попечительству до знаня доставити има.

№ 477.
13. Маія 1839. у Крагуевцу.
Предсѣдатель апеллац. Суда подполковникъ Голубъ Петровићъ.
Секретаръ Яковъ Димшићъ.
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Last Login:Today at 12:24:32 pm
Location: Prokuplje
Posts: 9 391



« Reply #5085 on: November 10, 2024, 09:07:09 pm »

(41) Улошки устанак 1882


Адреса босанско-херцеговачких устаничких вођа.

Neue Freie Presse доноси следећу адресу, коју су управиле вође босанско-херцеговачких устаника на инглеског министра-председника Гледстона:
Најмилостивији Господару! Потписани Бошњаци и Херцеговци, вође устанка, којима је добро позната велика симпатија, што је гајите за судбину српскога народа, обраћају се данас на вас са најоданијом молбом, да најљубазније на знање узмете ову адресу, која садржава тачно разлагање стања, у ком се наша несретна отаџбина налази. Као што је познато, Аустро-Угарска је пре три године ушла у наше земље, у Босну и Херцеговину, и исте окупирала. Берлински уговор дао је истина овој велесили право окупације и управе. Али ми смо се надали, да ће ова велесила и неке извесне обвезе на се примити. Те обвезе, господине министре, биле би у томе, да Аустрија ред успостави и да код нас уведе зајиста административне и аграрне реформе. У очи окупације свечано је аустријска влада и обећала у свом манифесту на Бошњаке и Херцеговце, да ће те обвезе и испунити.
Ево прођоше већ пуне три године, од како постоји аустро-угарско господарење у Босни и Херцеговини, а о горе наведеним обвезама не само да се није никаква рачуна водило, него се с нама поступа као с каквим покореним народом, и као да мандат за окупацију није поверен међународним уговором једној цивилизованој сили за провизорну и достојну управу. У пркос најсветијим обећањима, у погледу на повратак мира и реда и на увађање реформе, налазимо се ми данас у много горем стању, него под омраженом турском владавином. Порези и терети су већи и тежи него пре, притисак несносан, администрација нетачна, а самовоља влада свуда. Наша српска народност се гања и угушује, ми се не смемо као Срби исповедати, наше народно достојанство сваком се приликом ногама гази а наш народни осећај вређа. Наше народне светиње, наше школе и цркве су у опасности, да ће их званични државни органи уништити. Тавнице су препуне и броје данас више затворених, него под Турцима. Општа невоља и велика нужда влада код нас већма него икада.
Све наше представке, молбе и тужбе код компетентних власти и заступништва против таке неописане самовоље и неправде остадоше без икаква плода. Остаде нам дакле само један пут, а то је оружани отпор, устанак. Ми потписани Бошњаци и Херцеговци, без разлике вере, латисмо се тога средства тек по трогодишњој патњи и невољи, пошто већ никакве наде не имадосмо, да ће се аустро-угарска монархија, ова вечна смртна непријатељица наших народних тежња и нашега имена, икад искрено побринути за побољшање нашег моралног и материјалног стања. Ми смо закључили, не само да протестујемо, него с оружјем у руци да се боримо против сваке управе и да у тој борби истрајемо, док напослетку и њеној сили у Босни и Херцеговини једном не буде краја, или док сви до једног не изгинемо. Како вам подносимо ову тужбу и ова дела, рачунајући у вашу правичност, уверени смо, господине министре, да ми нећемо узалуд на вас апеловати. Пошто вам сви ми, велештовани господине, за вечна времена дугујемо за указане нам симпатије, потписујемо се као усташке вође Бошњака и Херцеговаца:
Стојан Ковачевић, православни; Осман-беј Мемед-барић, мухамеданац; Тафир-ага Звиждић, мухамеданац; Стјепан Кокољ, православни; Ристо Јовановић, православни, Јово Тандарић, православни; Омер-ага Тановић, мухамеданац; Мехмед-ага Ристовић мухамеданац; Раде Тошић, православни.

Застава, бр 167. У Новоме Саду у уторак 3. (15.) новембра 1881.
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Last Login:Today at 12:24:32 pm
Location: Prokuplje
Posts: 9 391



« Reply #5086 on: November 12, 2024, 11:35:59 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Н о в и ј е
Далматински 'Авенир' има ове вест и из Котора:
Намесник је 28. окт. одавде отпутовао, но што je о учи тог дана добио од Кривошијана категоричку изјаву, да они неће да се подвргну домобранској служби. У след тога биће у неким општинама опсадно стање проглашено. Очекују неодложно три ратна брода, који ће неке тачке на обали блокирати. Јавне благајнице и звања премештена су у Рисан и Пераст. Жандармске страже добиле су ово дана са разних крајева земље појачања.

Застава, бр 170. У Новоме Саду у недељу 8. (20.) новембра 1881.


* Автовац.jpg (235.3 KB, 944x562 - viewed 1 times.)
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Last Login:Today at 12:24:32 pm
Location: Prokuplje
Posts: 9 391



« Reply #5087 on: November 12, 2024, 11:42:11 am »

Устанак у Боци Которској. Сад се већ и полузваничним начинoм признаје, да је у Боци Которској букнула буна, прави устанак. Официјозна бечка гласила од четвртка доносе саопштај, који гласи:
'Као што се с поуздана извора из Котора јавља, пређоше хајдучке чете из Херцеговине у пограничну кривошијску област у которском округу и поробише овде неколике зграде. Намесник далматински наредио је за први мах, да се крајње жандармске слабе страже повуку према обали морској, за тим да се затвори промет, што води с обале преко узнемирених области у Црну Гору, и предузму мере зарад заштите мирних поморских места.' Врло добро примећује 'Н. Сл. Преса' на тај саопштај, велећи: 'Ко разуме немачки полузванични језик, опазиће, да тај саопштај са свим потврђује наше вести (да је на име у Боци прави устанак букнуо.) Наши владински кругови по Босни, Херцеговини и јужној Далмацији употребљују, као што је довољане познато, израз хајдучке чете овде, где се у свој Јевропи осталој реч устаници употребљује.'
*
Neue Freie Presse ресумује овако 5. о. м. прво вести о устанку: Прошлог уторника дознаду у Бечу и амо приспелих далматинских листова, да је намесник бар. Родић, који је међу тим са свог места подигнут добио 27. октобра од Кривошијана одлучну изјаву, да се они не ће подврћи домобранској дужности. На то се стану прииреме чинити, да се по упорним брдским општинама прогласи опсадно стање и морска обала блокује. Благајнице и звања буду из Котора у Пераст на сигурно место склоњена, а жардармерија појачана. Јуче јавише преко Трста, да су Кривошијани од ото доба прешли у отворен отпор и прави устанак. Једна чета њих ослободи на силу момчад, што је дужна у домобранци служити, а што беше у Рисну затворена, разори кулу Црквице и труде которског православног владике Петрановића, који беше дозван, да их благим наговором приволи, нека се врате својој поданичкој дужности, награде злоставом. Данас најпосле признаје и један полузваничан саопштај, да су хајдучке чете прешле из Херцеговине у Кривошије и ту поробиле неке домове. То је принудило далматипског намесника, да жандармске страже с обале морске покупи и затвори пут, што водиу Црну Гору. Једна вест од 31. октобра, што нам данас из Рисна стиже, извештава, допуњујући тај извештај, да су те чете, њих 300 друга под предвођењем Стојана Ковачевића, који је познат и као потписник адресе, послате Гледстону, из Беле Горе, што лежи међу црногорском облашћу Граховом гацким округом, - упале у Кривошије, онде се здружиле с домобранским ускоцима из Кривошија, Леденица, Камена, Убала, Мокриња и Ораховца, те да отуд ударају прво и прво на поморска места, која су слабо заштићена. Они су већ ударали на места Мокриње и Ривјера-дела-Бијанка, а и Перашћанима погибао прети.
На то надвезује исти лист ово посматрање, у ком очевидно има и личне инвективе на Родића, кога уставоверци никад нису бегенисали. 'Нова Сл. Пр.' вели: 
Намесник Родић, који је сад већ умировљен, експериментисао је онде пуних дванаест година са политиком измирења, али он иступи из службе, а не приволи которског округа, да изврши врховну грађанску дужност. Ни окупација Херцеговине, од које су се надали великој помоћи за сламање бокељског отпора, није ништа поправила, шта више, изгледа, да су херцеговачки устаници прешли у офензиву (нападај), и господин Ковачевић ратује прави рат с Аустријом.
*
Н о в и ј е
- О бокељском устанку јављају 'Тршћанске Новине' ово: 'Трећи батаљон 4. пешачке пуковније Дајчмајстера, који је ово дана требао отићи за својом пуковнијом, премештеном из Котора у Инзбрук, добио је налог, да се не креће, нero да за сад оетаве у Котору.' Исти лист јавља, да ово дана стижу у Трст из разних аустријских области жандрмска одељења, да појачају жандармерију у јужној Далмацији.
- Из Цариграда јављају, да је Порта гледала од тамошњих јевропских заступника да дозна, шта мисле њихове владе о томе, што је Аустро-Угарска увела обранбену дужност у Босни и Херцеговини. Веле, да Порта хоће за кратко време да учини тога ради дипломатске кораке.

Застава, бр 171. У Новоме Саду у уторак 10. (22.) новембра 1881.
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Last Login:Today at 12:24:32 pm
Location: Prokuplje
Posts: 9 391



« Reply #5088 on: November 13, 2024, 09:53:28 am »

Устанак у Боци Которској. Васколики официјозни апарат бечки покренуо је све полуге своје, не би ли доказао, да у Боци Которској не букти устанак, него да су се само 'хајдучке чете' дигле, да робе и пале мирне грађане и њихова добра. Официјозуси тврдоглаво тврде, да 'се организација домобранства у јужној Далмацији и без учешћа неколицине војничких бегунаца из области кривошијске може сматрати, да је спроведена'. Но све улепшавање њихово не фајди ништа, кад непобитни чинови живом истиним потврђују, да они тако пишу, само да прикрију и забашуре своју погрешку и своју немоћ. Кад је тако, као што они тврде, - за што блокирају обале, за што шиљу војску у Боку Которску, за што нови далматински намесник и заповедник, ђен. Јовановић, из ненада и брже боље оде на поприште немира? То се тек не би морало чинити због 'неколицине војничких бегунаца', који нису одбегли гори у 'хајдуке' можда за то, да се хлебом хране, jep на дому имађаху поштене заслуге и зараде, или можда за то, што су жељни туђа блага, јер до сад беху мирни и поштени грађани, који своје дужности тачно и савесно испуњаваху. Да би запушио одушку истинитим вестима, бечка преска канцеларија не пропушта ни једну приватну брзојевну вест, која стање у Боци истинито црта и друкче приказује, но што је њој по вољи. Због тога су приватне вести за сад још врло ретке, а и што их има, позно стижу. Најбоље карактерише ситуацију у Боци ова вест 'Н. Сл. П.' којој не треба коментара. 'Јављају нам, пише иста 6. о. м., да се цар не ће данас у Геделе вратити, него да за сад остаје у Бечу. Та одлука, која је истом овде донета, донета је због догађаја, што се збивају у јужној Далмацији. Ситуација је озбиљнија, но што су је до сад у владиним круговима сматрали'.
*
Кад смо у претпрошлом броју по 'Н. беч. Тагблату' прибележили, да су усташи токорсе злостављали которског владику Петрановића, који је по владину налогу отишао био међу њих, да их мири, ми смо изразили своју сумњу у истинитост те вести. Сумња нам је била оправдана. Велеофицијозна 'Пол. Кор'. саопштава: 'Которског владику, који хтеде у оне (устаничке) крајеве поћи, да врши верозаконске дужности, задрже хајдучке чете (sic!) и приволе, да се на траг врати, али том приликом није до насиља дошло'.
*
'Бечки Тагблат' прича о догађајима у Кривошијама по једном писму из Рисна ово: 'Сједињене усташке чете Херцеговаца, Црногораца и Кривошија под вођама Cтојаном Ковачевићем, поп Илијом Матановићем и Михајлом Самарџићем, које имају већ преко 1.000 људи наоружаних острагушама, ханџарима и револверима, пљачкаху по приморским местима Морињо и Ривјера-дела-Бјанка и одведоше оданде марву и храну за свој ужитак. Кривошијани попалише још и нову школску зграду у селу Драгаљу. О злостављању владике Петрановића стоји у том писму ово: Кад је иста са ришњанским протом у Црквице дошао, да у име владе наговори побуњене планинце да се предаду, стадоше му 300 оружаних Кривошија на супрот и заповедаху му, да се врати у Котор. Па забранише му, да и у цркву улази и пратише га све до друма над Рисном, и када се тамо код студенца хтео воде напити, грдише га свакојаким погрдним речима и одузеше му коња. Сасма уморан дође владика пешке до Рисна. Пошто Рисањ нема довољне војничке посаде, те је изложен усташком нападају, то су премештени у Котор и окружни суд и царинарско звање са жандармеријом и државном касом. Организовање усташа примио је на се негдашњи херцеговачки вођа усташки и садањи црногорски војвода Сочица из Гацког, а оружје и џебана долази усташима са Грахова. Пошто сад у свој Боци пада киша, то су операције трупа отештане.'
*
Из Каштелновог пишу 'Беч. Тагблату' од 1. о. м. ово: 'Посед Каштелновог састоји се из двеста момака, наиме трећег батаљона пуковније Дајчмајстера, од којих је десета компанија по другим местима смештена. Сваки час се очекују нападаји од стране херцеговачких хајдучких чета, које су душа устанку, и око којих ће се и Кривошијани купити, ако до густа дође. Билећ, Невесиње и Зупци створише некоје чете, које ће се с хајдуцима спојити. Кривошијани су на свашто приправни и одлучни. Устанак тврдокорних Кривошијана беше закључен још пре почетка домобранског новачења у приморју и барон Родић могаше се већ по категоричном одбијању кривошијанских кметова, нарочито оних у Драгаљу и Леденица 15. октобра у Рисну осведочити, да њих није могуће мирним путем подвргнути на домобранску службу; исти рекоше барону Родићу сљедеће: Ми смо ослободили Кривошије од турског господарења. Ти си нам године 1870. обећао, да нећемо морати у домобранству служити. Нећемо ама баш ништа да чујемо о војничком запту. Дођи ти с твојом војском, ми ћемо се већ бранити и добијати помоћи из Црне Горе и Херцеговине, али нећемо као оно године 1869. ни једну поморску варош штедити, него ћемо нападати и пљачкати да се осигурамо са зимницом.'
*
'Н. Сл. Преса' пише под 7. (19.) новембра: 'Вести, што нам које право из Котора, које преко Трста стижу, гласе, да покрет, што у једном делу јужне Далмације влада, хоће сад већ и Жупу да захвати. У Жупи, која је 1869. год. у устанку учествовала, изведено је домобранско новачење без отпора, ма да је, као што веле, ускочило из те области доста момака, који би потпали под војничку службу. Што је пак Жупа до сад на миру остала, ваља пре свега захвалити утицају покрајинско-саборског заступника, Илије Рачете, чији је избор влада при последњим накнадним изборима протурила. Како на име један тршћански лист јавља,  Рачета je за последњих оскудних година многим Жупанима дао новаца, те тако стекао у њих велика уплива. Пре осам дана пак, веле да су по Жупи раздељени прогласи, у којима становнике те области позивају, нека се придруже отпору. Међу вођама чета, што по јужној Далмацији четују, помињу и војводу Лазара Сочицу, који се у Црну Гору иселио, кад је Херцеговина поседнута била.

Застава, бр 172. У Новоме Саду у среду 11. (23.) новембра 1881.
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Last Login:Today at 12:24:32 pm
Location: Prokuplje
Posts: 9 391



« Reply #5089 on: November 13, 2024, 09:56:42 am »

Устанак у Боци Которској. Бечка преска писарница тако је ципом затворила све телеграфске и друге саобраћајне путеве, да из јужне Далмације и Боке Которске не можеш ни гласка чути, као да све мртвим сном спава или да је све препуно од тешка задовољства. Но по томе, што нема отуд никакових вести, не сме се ни по што судити, да свак онде, испуњујући тачно и савесно своје грађанске дужности, ужива у једно и благодати уређене државе. На против, баш по недоскудици сваке вести може се судити, да владине акције не стоје у Боци Которској најбоље.
Крај свег забашуривања владиног, 'Н. Сл. Пр.' добила је и пак из Трста телеграфски извештај о приликама ујужној Далмацији, који гласи: 'Стража леденичка, у којој имају 24 војника, и која је имала да чува стражу на путу, што води из Риспа у Кривошије, и која се свака двадесет и четири сахата мењала, напуштена је. Кривошијани заузеше градић, те ударише нањ црну заставу с белим крстом. Жандарми, што се налажаху у Ублима, њих петорица, упућени су, нек оставу на своме месту. У Рисан, коме је погибао загрозила, послата је једна сатнија војске. Даље је једна сатнија дајчмајстореког батаљона, што се у јужиој Далмацији налази, послата из Кастелновог у Пераст. У Пераст је стигло и једно жандармско одељење из северне Далмације. Чини се, да се у исто доба и у запоседнутим областима 'хајдучке чете' у већем броју показују, него од пре. У босанском службеном листу налазимо опет објаву земаљске владе, у којој (објави) она удара 100 златних дуката уцене на главе: Томе Белића, Милана Николића и Јовице Јовишића, а 40 дуката у злату на главе: Нинка, названог Швабе, Јакше Вујачића, у право Перишића, и Ђоке Вујића.'

Застава, бр 173. У Новоме Саду у петак 13. (25.) новембра 1881.
Logged
Pages:  1 ... 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 [509] 510 511 512 513   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.04 seconds with 22 queries.