PALUBA
March 29, 2024, 08:13:05 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Ronilacki casovnik u JRM  (Read 10880 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
CikaZiva
mornar
*
Offline Offline

Posts: 2


« on: November 08, 2013, 02:44:26 am »

Dobar dan, moje ime je Luka a ovo je moj prvi clanak na ovom forumu. jako me zanima dali imate ikakve informacije o tome sta je JRM izdavala kao ronilacki casovnik pripadnicima 82.PC ili drugim ronilackim specijalistickim grupama. hvala
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #1 on: November 08, 2013, 07:45:05 am »

Dok sam bio na dopunskoj dužnosti brodskog ronioca, imao sam švajcarski sat marke Aqua star. Ne znam kako je bilo u 82. PC.
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #2 on: November 08, 2013, 09:19:59 am »


Za vreme mog kursa u divuljama dec88/jan,feb89 dužili smo satove AQUSTAR automatic.

A posle u Šibeniku od feb.-,sept89 zadužio sam novi sat (iz kutije) HEUER-TAG za navijanje. Bio je novi model, sa prstenom za označivanje minuta, crni gumeni pojas a mehanizam opruga za navijanje. Kad sam se skidao razdužio sam ga. A ne dugo za tim otišao sam u Austriu i kupio isti takav. Još ga imam, samo da ga nađem pa šaljem fotografiju.

Dubinomjeri su bili francuski SPIROTEHNIQE. Veoma precizni. Isto važi i za busole.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #3 on: November 08, 2013, 09:40:25 am »


Sudeći po navedenom, oprema je bila standardno kvalitetna. Sve poznate marke.
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #4 on: November 08, 2013, 02:15:13 pm »


Aparati ronilački - ARAZ M74 al (APARAT RONILAČKI AUTONOMNI na ZRAK) prizvodio je Đuro Đaković iz Sl. Broda.
To je bila drvena kutija gdje se nalazio hidrostatički regulator disanja (jednostepeni), ručni tlakomjer i aluninjaste boce zapremnine 2x10 lit povezane u jedan ventil  i ronilački kompenzator plovnosti (psluk za punjenje sa zrakom radi reguliranja plovnosti).
To je bila dobra oprema rađena po francuskoj licenciji fabrike spirotehniqe.

Za pomorske diverzante postojali su aparati zatvorenog kruga na kisik LAR. Proizvodnje Drager Njemačka a kasnije i slični aparati koji su se zvali Drina proizvođać Đuro Đaković.

Ronilačka odjela prizvođača RIZ Zagreb ili proizvođača POLIESTER iz Priboja.

Ronilački noževi bili su kvalitetni, maske dobre sa velikim uglom gledanja, peraje malo krače sa utvrđivanjem na kajiš oko pete.

Sve je bilo veom kvalitetno, trpežljivo i izprobano. Redovito servisirano (za ARAZE znam, da je bila radionica na Fizeli u Puli a za diverzantske neznam), zrak se iz kompresora nosio na analizo svaka tri mjeseca. Ništa RUSKO!

 



Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #5 on: November 08, 2013, 03:30:27 pm »

@Mandalina, dužio sam dva aparata ARAZ ali nisu imali kompenzatore plovnosti. Možda se to dodavalo po potrebi.
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #6 on: November 08, 2013, 05:19:56 pm »


Da Boro. U pravu si. U drvenom sanduku nije bilo kompezatora. Zadužili smo ga posebno. U Divuljama dužio sam prsluk  žute boje RIZ. U Šibeniku zadužili smo za neko vrijeme naranđaste boje prizviđača SPIROTEHNIQE. A u prolječe 89 se kod kamenoloma na Čiovu dogodila ronilačka nesreča, gdje je zbog krvarjenja u mozgu poginio vodnik (neznam mu ime) a bio je član posade Spasioca. Zbog toga je došlo do zabrane ronjenja u čitavoj JRM u trajanju cca. 14 dana. Poslje toga svi su prsluci povučeni iz upotrebe. Poslje tih 14 dana u jedinice stigli su sasvim novi prsluci prozviđača RIZ. Bili su SMB boje. Bili su univerzalni. Koristilo jih se za ronjenje sa bocama na zrak i za ronjenje sa apratima zatvorenog kruga disanja.

Još dobro da je PALUBE. Jer mi se počela lijepo" odmotavati 23 godine stara rola filma" angel
Logged
CikaZiva
mornar
*
Offline Offline

Posts: 2


« Reply #7 on: November 09, 2013, 01:53:48 am »


Za vreme mog kursa u divuljama dec88/jan,feb89 dužili smo satove AQUSTAR automatic.

A posle u Šibeniku od feb.-,sept89 zadužio sam novi sat (iz kutije) HEUER-TAG za navijanje. Bio je novi model, sa prstenom za označivanje minuta, crni gumeni pojas a mehanizam opruga za navijanje. Kad sam se skidao razdužio sam ga. A ne dugo za tim otišao sam u Austriu i kupio isti takav. Još ga imam, samo da ga nađem pa šaljem fotografiju.

Dubinomjeri su bili francuski SPIROTEHNIQE. Veoma precizni. Isto važi i za busole.

Hvala svima na odgovorima; ynam da je JNA kupovala Heuer za avijaciju sto je ujedno bio i standard u mnogm evropskim armijama. ali jako malo ynam sta su radili po pitanju JRM ronilaca. za kasniji period sam jos i pronasao nesto, Spirotehnique ali takodje i francuski sat ZRC i Triton... medjutim ono sto me jao zanima je sa cime su ronili u pocetku.  pedesetih i sezdesetih godina. nekako mi je neverovatno da je FNRJ kupovala Rolex/Panerai ili Blancpain satove za svoje ronioca a opet morali su da imaju nest ako su bili autonomni. ja inace pravim satove a nekad sam se bavi i ronjenjem
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.026 seconds with 23 queries.