PALUBA
April 27, 2024, 05:33:47 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5   Go Down
  Print  
Author Topic: Avion RV VS srušio se danas oko 12:30 u rejonu Mrčajevaca  (Read 20924 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 883



« Reply #30 on: November 16, 2013, 09:36:25 pm »

Полако људи, не будимо преоштри и престроги према нашем старом Орлу. Постоји ли савршен авион, не постоји. Орао има и слабости и недостатке, можда чак и озбиљне, али има и неке врлине. Такав је какав је, а да је могао бити бољи, могао је. Да ли је добар и колико је добар, није лако оцијенити нити би се сложили око тога. Ђорђе Јојић је на овом форуму лијепо рекао да је за онога кога је спасила салва Орлових НРЗ то најбољи авион на свијету. А опет ће неко други рећи да нема горега. Авиони падају у свим ваздухопловствима па ни српско није изузетак. Падају сви могући типови па се ни Орао по томе не разликује од осталих типова ваздухоплова. Друга је ствар што је Орлова мало, а и новца је веома мало па сваки пад још више заболи.

Орлу треба тражити замјену и то је свима јасно. Али не треба одмах тражити да се све баци у фурду и пошаље у ваљаоницу. Зашто? Због једног пада? Треба га користити до краја прописаних ресурса. Повика да је старији од двије деценије, а то медији просто обожавају и не пропуштају да напомену, је бесмислена. Огроман број борбених ваздухоплова који лете данас по свијету није у цвијету младости.

Што се тиче наслиједника, сматрам да би било паметно, а и не прескупо, видјети код Руса за 15-20 комада добро очуваних Су-17М4...
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #31 on: November 16, 2013, 10:30:47 pm »


 
Quote
Niko od naslednika te bivše nam domovine nije uspeo da ponovi uspehe u vazduhoplovstvu, pa ni njega da nadmaši.

  Nema cime. Mnogo vece sile nego sto smo mi nekada bili su odustali megalomanskih projekata i okrecu se racionalizmu. Zavrsicu sa ovim postom ovu raspravu, nije moja namera bila da blatim nekog ili nesto,no vise mi je muka od yugonostalgije, i dizanja u nebesa svega sto smo mi napravili, iako najcesce u praksi ti proizvodi se pokazu u najboljem slucaju prosecni. Da orao je pred kraj radnog veka. Medjutim,nije bio ni cudo tehnike kada je izasao,i to je cijnenica.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #32 on: November 16, 2013, 10:35:34 pm »

Osim relativnog manjka snage motora (underpowered), Orao nema većih strukturalnih mana. Mada su mi pojedinci govorili da je i u dejstvima 1992-3. bilo slučajeva pojavljivanja prskotina oplate kod dužih rafala iz GŠ-23. Aerodinamički, taj avion je uspeliji od Jaguara. Nikad nije razvijen tako da do kraja iskaže svoje mogućnosti. Nikad, zapravo, nije dovršen. Uostalom, on je potvrda stava iz perioda pre uvođenja FBW sistema da ako avion izgleda lepo, mora da i lepo leti - čemu se nema šta dodati.
A zašto padaju? Država koja ga je stvorila pala je odavno, pre celog jednog ljudskog pokoljenja, pa naravno da avioni koji su je debelo nadživeli sada padaju češće nego što je "normalno" - nikad to nije normalno, ali eto, događa se.
Logged
Luka
mornar
*
Offline Offline

Posts: 24


« Reply #33 on: November 16, 2013, 11:08:23 pm »

Lako se sad praviti pametan preskačući činjenicu da je ovaj avion prvi put poleteo još pre 39 godina. Vrednost Orla je mnogo veća od "upotrebne", mada se tokom proteklih ratova pokazalo da ni ona nije mala, upravo naprotiv. Svi zaboravljaju koliki je projekat Orla bio zamajac za celokupnu industriju (Japanci su verovatno ludi kad troše milijarde na projekte aviona za serije od po dvadesetak komada?). Uložena sredstva su počela da se vraćaju tek kroz G-4 koji je upravo zahvaljujući mukama i iskustvima sa Orlom ostvaren tako lako i brzo. Da "braća i jedinci" nisu raz*ebali zemlju sve bi se to do danas itekako isplatilo.

To što Orla niko nije hteo ne znači da je gubav. Sama koncepcija aviona je jednostavno prebrzo zastarela. Ništa nisu bolje prošli ni konkurenti, eto ni G-91 i AMX neće niko, a čak se ni izvoz Jaguara i Etendarda nikako ne može nazvati uspehom. Su-25 i A-10 su posebna klasa aviona i nema mesta poređenju sa Orlom (neko je pomenuo i F-4 - neka se seti svih amerskih neuspešnih aviona koji su mu prethodili i proba da izračuna koliko je sve to koštalo).

Pominjanje modernizacije Orla bi imalo smisla pre 20 godina, a sada je sasvim bezpredmetno za nekoliko aviona kojima je ostalo par godina resursa.
Logged
80sBoy
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 321



« Reply #34 on: November 16, 2013, 11:09:16 pm »

Quote
Osim relativnog manjka snage motora (underpowered)

Adour bi  tehnicki gledano bio adekvatan motor za J-22,ali skup i tehnoloski zahtevniji,u odnosu na vec provereni Viper .Ne vidim sta bi bilo lose da smo se odlucili i za Soyuz/Gavrilov R-195,jer vec smo imali u RV njegovu verziju i dobro nam je poznat,a jeftinji je od Adoura u svakom pogledu.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #35 on: November 16, 2013, 11:25:19 pm »

Лука је добро навео да се у пројекта изградње авиона не улази због самог авиона, већ пре свега због овладавања технологијама које ће индустрија, касније, користити и за друге производе. Али, тачно је то је скупо и рискантно.

Изван теме:

Тихи, управу си. Већина нас је "југоносталгична". И то је нешто апсолутно природно. Као младић ја сам се увек расправљао са мојим дедом на његове рече "пре рата је било..." (мислио је на период пре Другог светског рата). Ето, и ја сада имам своје "пре рата". Не брини, и ти ћеш се са носталгијом, сећајући се углавном онога лепшег, сећати периода своје младости и зрелости и својим унуцима ћеш бити превише "носталгичан за прохујалим временима". Једина разлика ће бити та што ми (и они мало старији) можемо да кажемо "правили смо најбоље", макар то и било најгоре, али се правило "нешто". Изгледа да твоја генерација неће моћи да каже да је ишта правила. А нема ништа горе него када правиш "ништа". Биће још горе ако кривицу за то пребацујете на оне старије. Наша "југоносталгија" за вас не може бити оправдање.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #36 on: November 16, 2013, 11:39:31 pm »


Да.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 883



« Reply #37 on: November 16, 2013, 11:41:55 pm »

Иначе, у питању је примјерак 25155...
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #38 on: November 16, 2013, 11:45:18 pm »


Adour bi  tehnicki gledano bio adekvatan motor za J-22,ali skup i tehnoloski zahtevniji,u odnosu na vec provereni Viper .Ne vidim sta bi bilo lose da smo se odlucili i za Soyuz/Gavrilov R-195,jer vec smo imali u RV njegovu verziju i dobro nam je poznat,a jeftinji je od Adoura u svakom pogledu.

Tu si sigurno u pravu,a posebno sa stanovišta poznavanja avionskih motora. Ipak, nastanak "Orla" treba vezati i za trenutni politički trenutak u svetu, a posebno u Evropi. U tom periodu nismo bili u velikoj ljubavi sa Rusima, da ne elaboriram sada. Imali smo razvijenu saradnju sa britancima i francuzima oko motora i još neke opreme u avionu. Koncepcija ONO je bila u zamahu, a to je oslonac na sopstvene snage. U odnosu na svog predhodnika J-21 Jastreb, Orao je znatni kvalitativni skok, a leteli su dugo godina zajedno.
Nije ni postojala želja (megalomanska) da tehnološki prestignemo zapad, ili SSSR, ali smo želeli da imamo nešto što liči "vrhunskom".

I baš je lepo poređenje sa G-91Y. Uporedite ih videćete, kako se Orao kotirao.

Љуба
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #39 on: November 17, 2013, 09:21:57 am »

"Orao" pao odmah posle popravke

17.11.2013.

Vojni avion “J-22 orao”, koji je prekjuče oko 12.30 sati pao u ataru sela Mrčajevci kod Čačka, bio je na popravci u radionici na aerodromu Lađevci. Letelica je ocenjena kao ispravna pa je njome uzleteo pilot-major Ivan Pantić, komandant lovačko-bombarderske eskadrile “Tigrovi”, koji se spasao katapultiranjem.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Šta je zakazalo na avionu još utvrđuju vojni istražni organi. Praksa je da posle popravki letelice, probni pilot, u ovom slučaju Pantić koji važi u za najiskusnijeg, ide na probu u vazduhu. Prethodno, stručnjaci i aviomehaničari na zemlji provere ispravnost “orla” i daju zeleno svetlo za poletanje. Ova procedura je ispoštovana i prekjuče. Prve nevolje sa letelicom Pantić je imao kada je sa pokušao da napravi zaokret pred sletanje na pistu. Avion je tu krenuo da propada. Padao je pod pravim uglom, a iz motora je počeo da kulja crni dim - objašnjava sagovornik “Blica”.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Major je nakon katapultiranja odvezen na VMA u Beograd, gde će mu u narednih dana nedelju dana biti urađeni lekarski pregledi. Komandant 241. lovačko-bombarderske eskadrile “Tigrovi” dobro se oseća, a kičma nije povređena posle katapultiranja. Petar Vojinović, urednik vazduhoplovnog portala Tango Six, kaže za “Blic“ da je flota domaćih jurišnih aviona “orao” poslednjim udesom nad Mrčajevcima pretrpela treći gubitak za poslednjih pet i po godina. “Orlove” su tokom njegovog životnog veka pratili brojni problemi, ali ostaje da sačekamo rezultate istrage i vidimo da li je po sredi bio tehnički kvar ili greška pilota - kaže Vojinović. Standardna procedura nakon pada aviona podrazumeva da se sakupe svi delovi, a veštačenje može potrajati i nekoliko meseci. Lovačko-bombardersku avijaciju VS čine jurišnici “orao”, a jedinica koja ga koristi je 241. lovačko-bombarderska eskadrila “Tigrovi” iz 98. vazduhoplovne brigade na aerodromu Lađevci. General Ranko Živak i načelnik GŠ Ljubiša Diković posetili su pilota Ivana Pantića na VMA

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

General Diković posetio majora Pantića

Načelnik Generalštaba VS general Ljubiša Diković juče je na VMA posetio pilota Ivana Pantića. Lekari su obavestili Dikovića da je pilot pretrpeo povrede koje su uobičajene prilikom katapultiranja. Povređenog pilota posetio je i komandant Vazduhoplovstva i protivvazduhoplovne odbrane general-major Ranko Živak.

Statistika Orla:

8 pilota je poginulo u padovima ove jurišno-bombarderske letelice, 29 “Orlova” palo u udesima otkada su 1981. uvedeni u naoružanje, kod 17 padova uzrok je bio tehnički kvar na avionu.

Izvor: Blic

Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #40 on: November 17, 2013, 09:34:53 am »

Da dodam,sta je motorista izostavio:

8 pilota je poginulo leteci na Orlu.
29 ih je palo od kada su uvedeni 1981.
17 puta je uzrok bio tehnickii kvar na avionu.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #41 on: November 17, 2013, 10:36:54 am »

Slažem se, loši podatki, ali da je podatak potpun, treba uzeti u obzir broj pilota koji je leteo na orlu, broj časova v zraku i ostale "sitnice".

Ali 8 pilota je ogroman gubitak.
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #42 on: November 17, 2013, 01:50:16 pm »

Da dodam,sta je motorista izostavio:

8 pilota je poginulo leteci na Orlu.
29 ih je palo od kada su uvedeni 1981.
17 puta je uzrok bio tehnickii kvar na avionu.
Statistika:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Љуба


* padovi.png (69.2 KB, 787x1151 - viewed 151 times.)
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #43 on: November 17, 2013, 03:00:04 pm »



  Bas gledam tabellu, i mada nemam potpunije informacije,situacija je sledeca.

 od 115 Orla izgubljeno je 29 i to je oko 25.2%, i mozemo dodati na to 16 unistenih na zemlji,cime se broj penje na 45 a procenat skace na 39.13!

 Iz prostog razloga sto nisam mogao da nadjem koliko je F14 izgubljeno u raznim akcijama mimo kvarova, medjutim ono sto jesam video da je veliki broj izgubljen pri sletanju na nosace aviona,a i F14 ima nekih 6 godina duzi operativni zivot,tako da ima vremena za jos kog orla da padne. Nefer je porediti udese zbog kvarova sa svim izgubljenim avionima ,koji je nasiroko bio koriscen u konfliktima, sa nosaca aviona.

159007   05/08/75   'AB 100' VF-14. Overran flight deck after arresting cable failed whilst landing on USS John F. Kennedy (CV-67).
159022   05/12/79   'AB 1??' VF-14. Collided with 160902 while operating from NAS Roosevelt Roads. As a result the aircraft crashed into the sea.
159464   19/12/76   'NK 213' VF-2. Operating from the USS Enterprise (CVN-65) off the Philipines, the aircraft crashed while landing on the carrier.
159588   14/09/76   'AB 221' VF-32. Aircraft inadvertently taxied off the deck of USS John F. Kennedy (CV-67) while operating in the North Sea off Scotland.
http://www.topedge.com/alley/text/f14a/f14aloss.htm


 P.S.
 Dodao sam samo tabelu iz blica koju MOTORISTA nije prekopirao. Stoji na linku blica,tako da mozete proveriti.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #44 on: November 17, 2013, 03:17:03 pm »


Ako su u pitanju novine "Blic", nisam baš siguran koliko je to relevantan izvor za vojnu avijaciju. F-14 je inače poznat kao pouzdan avion, ali rakete AIM-54 Phoenix (kao osnovno oružje uz moćni radar AWG-9) izbačene su iz službe pre priličnog broja godina.
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 24 queries.