PALUBA
April 28, 2024, 04:03:28 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... 29   Go Down
  Print  
Author Topic: Da li zbilja dolazi kraj? Stanje u ViPVO VS  (Read 113963 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #105 on: March 06, 2015, 11:45:01 pm »

Наслов у сутрашњој "Политици":

Ратна авијација као имитација

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* avion.jpg (28.97 KB, 300x300 - viewed 668 times.)
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #106 on: March 07, 2015, 01:32:33 pm »

Evo i dela članka koji je objavljen na naslovnici "Politike". Kad objave ceo članak prekopiraću.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* politika.jpg (329.39 KB, 800x1144 - viewed 92 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #107 on: March 07, 2015, 05:17:14 pm »

Прочитао сам текст у штампаном издању. Ништа што већ није речено, било овде или у јавности. Једино недостаје одговор на кључно питање како извести набавку авиона. На пример (карикирам): расформирати КоВ и обезбедити паре за ловачку авијацију или нешто друго и да то буде смислено и остварљиво. Додуше, саговорници истичу и као могуће решење укидање ловачке авијације, али пре бих рекао као нешто што никако не би требало урадити него као искрено уверење да је то једно од решења.
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #108 on: March 07, 2015, 06:46:58 pm »

Заправо, по мени, ЛА је у таквом стању да набавка нових авиона не решава све проблеме већ отвара нове.

Нпр. купимо тих 6, 12, 16 ловаца МиГ-35Д или неких других, тотално небитна бројка и тип. Колико година треба да се ти авиони испоруче. А када се испоруче треба обавити преобуку летачког и ваздухопловнотехничког састава. Ако је просечна старост пилота 43 године, а ни ВТ особља нема довољно, посебно млађег кога ми онда имамо да одржава и лети те нове авионе?

Дакле, ми би онда морали да платимо испоручиоцу и комплетну обуку нових пилота и техничара. С обзиром да смо недавно имали вест да је један потпоручник лаширао на Г-4 о чему ми причамо?! Еј бре, постао потпоручник а није имао самосталан лет на ШКОЛСКО-борбеном авиону.

Реална решења у овом тренутку су, по мени:
1. ремонт (са или без модернизације) ескадриле МиГ-21бис/УМ и хитно преупућивање што већег броја млађих пилота и техничара на преобуку.
2. куповина (и ремонт по потреби) половних МиГ-29 и, опет, хитна преобука пилота и техничара.
3. укидање ЛА и оспособљавање ескадриле Орлова за неки ограничен надзор ВаП-а. То би подразумевало ремонт скоро свих авиона, набавка авиона из РС, опремање вођеним ракетама в-в, пребазирање дела 241.лбае на Батајницу, држање две дежурне паре итд.
4. не урадити ништа.

Прве три опције подразумевају решење које омогућава спровођење набавке нових ловаца у року од 5 до 10 година, евентуално 15. Такође, те опције захтевају преобуку нових пилота и техничара (док још има ко да их обучи), редовно одржавање авиона, снабдевање деловима и горивом, редовну летачку обуку, континуирано школовање нових кадрова.

Ипак, морам рећи и ово. Ловачка авијација није синоним за Ратно ваздухопловство. Не може се решавати само њих када своје потребе имају и друге врсте авијације, односно други родови и службе РВ и ПВО.

Шта ћемо са транспортним хеликоптерима? Имамо их шачицу која је на издисају, а транспортне хеликоптере користимо и за превожење, обуку падобранаца, трагање и спасавање, медицински превоз, гашење пожара.

Транспортна авијација којој је довољан и ремонт постојеће технике. А требају нам и за мировне мисије, обуку падобранаца, а Ан-26 би могао да се преуреди и у авион за гашење пожара.

Ловачко-бомбардерска авијација која се у прошлом периоду показала као најзначајнији сегмент борбене авијације. Извиђачка авијација која је годинама приземљена.

Борбени хеликоптери који уз Г-4 представљају најперспективније "платформе" у флоти РВ и ПВО. Хоће ли довека да носе Маљутке и Стреле?

Не кривим пилоте ЛА за стање. Кривим цивилни и војни менаџмент који није дао одговор на питање које су претње на које ВС треба да одоговори. Међутим, њихово сећање на "добра стара времена" нема упоришта у актуелној стварности. Они морају да схвате да нема више ни СФРЈ ни СР Југославије.

Имамо малу и сиромашну војску која мора да се сналази са оним што има. Ако имамо МиГ-21бис са неискоришћеним часовним веком, ако имамо ремонтни завод који може да их ремонтује, зашто не урадити нешто. Новац ионако остаје у земљи и војсци. Са модернизацијом се чак и колико-толико унапређују борбене способности ЛА. МиГ-21-93 би у односу на МиГ-29 заостајао само у маневарским способностима.

И још нешто, по мени (опет ја), боље је имати потпуно оспособљену и исправну ескадрилу МиГ-ова 21 која је способна да "оперише" у свим метео условима, дању и ноћу са пилотима који су прошли све фазе обуке, имају довољан налет и оспособљени су да одоговоре намени, него да, наврат-нанос купимо нове или "нове" авионе а да не купимо и резервне делове, да не освојимо њихово одржавање итд. па да само скупљају прашину на стајанци.
« Last Edit: March 07, 2015, 07:25:42 pm by Adler, Reason: Допуна. » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #109 on: March 07, 2015, 07:08:44 pm »

И колико би прва два решења коштала, оквирно? Ако се узме овогодшњи буџет као еталон, да ли је то могуће без резова у самој војсци?
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #110 on: March 07, 2015, 07:17:44 pm »

@dzumba

VS nemoze nabaviti nijedan ozbiljniji borbeni sistem sredstvima iz vojnog budzeta.

jedva navuku nesto para za razne modernizacije koje se odrade u Srbiji i to ispod svetske cene kao npr modernizaciaj RJ PVO tipa NEVA I KUB.

Ni jedna drzava na balkanu nemoze nabaviti nove avione iz vojnog budzeta.

Za to se moraju obezbediti sredstva od drzave a kroz neki krediti koji bi uzela drzava.

Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #111 on: March 07, 2015, 07:49:41 pm »

Џумба, све зависи. Нпр. за МиГ-21, могао би да се уради убрзани ремонт који би дао нови ресурс од 5 година и могао би да се уради класични ремонт који би дао нови ресурс од 9-10 година (морам да погледам).

Ако би се са ремонтом у Моми урадила и модернизација добило би се продужење века употребе за 15 година. На столу су биле пуна модернизација и делимична (најбитнија ставка ракете Р-73 спрегнуте са нишаном на кациги).

Цена би ишла од неколико стотина хиљада до милион долара по авиону, могуће наравно и више зависно од пакета делова и ВУбС за МиГ-21-93, зависно од обима радова и пакета.

За МиГ-ове 29 не знам. Мађари су за своје тражили 30-40 милиона евра за 20-24 апарата, али би морали у Русију на ремонт, а и у веома лошем су стању. Видећемо шта ће бити са словачким после 2016. Могли набавити половне из Украјине или Русије, али је проблем политички контекст. Ремонтовати их можемо и у Белорусији, Пољској и Украјини али би од Руса опет морали да купујемо делове и моторе, а онда би нам Руси наплатили Бога оца. Плус делови да се купе, да не буде опет чекамо акумулаторе, чекамо пиропатроне, чекамо гуме јер смо "заборавили" да их купимо.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #112 on: March 07, 2015, 08:05:17 pm »

Ово ми делује реално и прихватљиво. Не кошта пуно а обезбеђује оперативност онога што имамо за 10-так година. Дакле, остаје да се уради потпуну студија изводљивости на ову тему (ако већ није), без мегаломаснких идеја (чему нису стани у РВ и ПВО, а посебно ови што се сада јављају) и обезбеди потребан политички притиска на владу да нађе паре.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #113 on: March 07, 2015, 08:08:36 pm »

Pare nisu problem, premijer pre neki dan rece da ne zna gde da potrosimo pare koje pristiyu u budzet.
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #114 on: March 08, 2015, 12:04:32 pm »

Ратна авијација као имитација

Тако ову фазу пропадања ловачке авијације назива Бориша Мандић, инструктор на „миговима”, а последња би била – капитулација

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Ноћни старт: „миг 21” из „дежурне паре” (Фото Танјуг)

Иако су ремонтовани, „мигови 29” Војске Србије не служе својој сврси – заштити ваздушног простора! И раније су објављиване информације о проблемима које има Ратно ваздухопловство и ПВО, авиони нису летели због проблема са гумама и акумулаторима које је српској војсци, после силних перипетија, поклонио руски председник Владимир Путин, али сада су иза овог озбиљног упозорења именом и презименом стали људи из струке – бивши пилоти „мигова”. Придев „ратно” враћен је недавно у назив некада елитног вида војске, због традиције и јачања борбеног духа, али ако се убрзо нешто не промени питање је да ли ће ваздухопловство моћи да одговори на изазове „борбеног задатка у миру”, како пилоти називају заштиту ваздушног простора земље.

Глас, могло би се рећи апел, па и вапај, стигао је од чланова Удружења надзвучних пилота „2Ма+”, које окупља пилоте који су летели брзином већом од два маха, односно дупло брже од брзине звука. Имају 138 чланова, a знају и колико је пилота са простора бивше СФРЈ летело брже од звука – тачно 638. Чак 69 њих погинуло је у мирнодопским несрећама и ратним дејствима, двојица се воде као нестали, а 27 њих се успешно „катапултирало”, то јест спасило се падобраном. О својим ратним акцијама не желе да говоре, бар не за сада.

Председник удружења је Бориша Мандић, пензионисан у чину потпуковника, у напону животне снаге, како се то већ често дешавало са официрима током минулих двадесетак година. Он је, осим што је био пилот ловац, био и инструктор на „миговима”. У разговору за „Политику” истиче да намера овог клуба елитних пилота није конфронтација са било ким, посебно не политичко обрачунавање, већ једноставно жеља да се грађанима јасно каже да је ловачка авијација корак од потпуног пропадања.

– У питању су пилотска колегијалност и солидарност, па и официрска част. Колеге које су данас у војсци о овим стварима не могу да говоре, али ми можемо – каже Мандић.
Он сматра да „мигови 29” нису ремонтовани „како треба”, па је овај и данас респектабилан авион, развијен још у време СССР-а, изван „дежурне паре”, како се стручно назива дежурни пар авиона и пилота, у сваком тренутку спреман за полетање у пресретање летелица које неодобрено уђу у ваздушни простор. Он сматра баналним разлогом да ловачка авијација не лети због проблема у обезбеђивању гума и акумулатора, уверен је да су проблеми бирократске природе, а не у службама које деценијама обезбеђују логистичку подршку за „мигове”.

Јавност иначе не зна детаље везане за употребљивост у Русији ремонтованих „мигова 29”, управо је то био повод за својеврстан сукоб између Министарства одбране и Родољуба Шабића, повереника за информације од јавног значаја. Шабић је, наиме, по жалби агенције Бета наложио министарству да овој новинској агенцији достави детаљне одговоре на питања о употребљивости „мигова 29” у систему ПВО („дежурна пара”). Међутим, министарство силе га игнорише сматрајући да је то податак од значаја за националну безбедност који не сме бити обелодањен. Са друге стране, држава се олако одриче пилота у чије образовање и обуку је много уложила. Тако је Селко Хаџић, опитни пилот, данас пилот „ербаса” „Ер Србије”. Ипак, и он се прикључио апелу за опстанак ловачке авијације.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
На аеродромској стајанци у Батајници – „миг 29” (Фото Танјуг)

– Општепознато је да имамо проблем са застарелом техником, али још опасније је то што су људски ресурси на измаку, мало је пилота обучених на ловачким авионима, па неке од њих сам још ја обучавао док сам био у војсци – каже Мандић.
Међутим, исто тако је општепознато да држава нема новца за многе потребе, па га вероватно није лако обезбедити ни за потребе ловачке авијације. Да је у ситуацији да одлучује, у овим условима, какву би одлуку донео наш саговорник?

– Упркос свему, и данас новца за војску има, питање је где се усмерава. „Миг 29” је скуп за одржавање. По мом мишљењу, у овим финансијским условима, Србија треба да постојеће „мигове 21” ремонтује и модернизује по такозваном индијском моделу, како је то са својим „миговима 21” урадила ова земља. „Миг 29” је добар авион, али држави величине Србије чак више одговара „миг 21”. За његово полетање довољно је три до пет минута, док је за „миг 29” неопходно десет до дванаест минута, а за то време незвани гост већ може напустити наш ваздушни простор – објашњава Мандић.
Он сматра невероватним да се сада у „дежурној пари”, због мањка исправних авиона, држи двоседа верзија „мига 21” без радара и адекватног наоружања! Он ту фазу пропадања авијације назива „имитација”, јер се практично само имитира пар спремних ловачких авиона. А последњу фазу назива „капитулација”, престанак постојања ловачких авиона.

– И то може бити решење да неко јасно каже: Не треба нам ловачка авијација. Међутим, то би било катастрофално решење за Србију и изашли смо у јавност са овим проблемом управо да би то спречили – истиче Мандић.

Пресретања – од залуталих спортских авиона до бомбардера

У пракси пресретања уљеза у ваздушном простору Србије се дешавају ретко. Пре извесног времена „дежурна пара” „мигова 21” полетела је под узбуном у пресретање мање летелице која је из Хрватске ушла у ваздушни простор Србије, а чији пилот није одговарао на позиве контроле лета. Испоставило се да је реч о Италијану који је слетео на спортски аеродром у близини Сремске Митровице, навиклом на слободно летење преко држава ЕУ и затеченим сазнањем да су „мигови” послати на његов спортски авион. Наравно, пресретачки задаци у данашњем свету могу бити далеко озбиљнији, попут оних који се у последње време дешавају у близинама обала Велике Британије или Норвешке, када ловци ових држава превентивно полећу у пресретање руских бомбардера који лете уз ваздушни простор ових држава НАТО-а.

Министарство: лете када су исправни

Након извршеног генералног ремонта авиона „миг 29”, у склопу ког је урађена и делимична модернизација дела опреме и уређаја ваздухоплова, авиони се налазе у летном стању и на њима се врши летачка обука и одржавање тренаже пилота, наводи се у одговорима Министарства одбране на питања „Политике” о исправности и употребљивости авиона „миг 29”. „Авиони „миг 29” и „миг 21”, поред реализације редовних летачких задатака извршавају и задатке у саставу дежурних снага система ПВО. С обзиром на то да летење зависи од техничке исправности, авиони не лете док се уочена техничка неисправност не отклони. По завршетку радова на авионима се обављају пробни летови за проверу техничке исправности, након чега настављају са извршавањем летачких задатака. Такав случај је био током 2014. године у вези са акумулаторима, са чиме је јавност била упозната”, наводи се у допису Министарства одбране „Политици”.

Милан Галовић
објављено: 08.03.2015.


* avijacija-srbije-mig-21.png (52.33 KB, 468x468 - viewed 124 times.)

* avion2.jpg (22.2 KB, 468x153 - viewed 65 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #115 on: April 15, 2015, 03:11:54 pm »

Srbija planira kupovinu dva helikoptera Mi-17/171.... i dva MiG-29....

Vir: "Obramba" SLO
http://www.obramba.com/

Srbija načrtuje nakup helikopterjev Mi-17 in lovcev MiG-29

SRBSKA VOJSKA BO SAMA SKRBELA ZA SUVERENOST DRŽAVE

Srbski premier Aleksandar Vučić je v nedeljo 12. aprila 2015 napovedal, da namerava Srbija v kratkem kupiti dva nova ruska transportna vojaška helikopterja Mi-17/171, ob tem pa tudi takojšen nakup rezervnih delov v vrednosti 5 milijonov dolarjev za lovska letala MiG-21 (skupaj 27) in MiG-29 (skupaj 4) iz flote RV i PVO (Ratno vazduhoplovstvo i protivazdušna odbrana), poroča portal Tangosix.

Vučić je  med obiskom 204. letalske brigade RV i PVO v letalski bazi Batajnica izrazil tudi željo, da bi Vojska Srbije v letu 2016 postala močnejša za dva nova lovca MiG-29. Srbske oblasti si želijo, da bi imela Vojska Srbije do konca leta 2016 operativne 4 enosedežne lovce MiG-29B in dva dvosedežna lovca MiG-29UB. Vučić je dodal, da bo nakupdveh novih helikopterjev in dveh lovcev močno pripomogel k zaščiti zračnega prostora in suverenosti Srbije.

Srbsko vojno letalstvo in protiletalska obramba (RV i PVO) ima v svoji floti trenutno okoli 27 lovcev MiG-21 in 4 lovce MiG-29, ki so bili izdelan v letu 1987. Pet srbskih letal MiG-29 je bilo poslanih na remont, kjer so jim s pomočjo ruske družbe RSK MiG podaljšali življenjsko dobo za 700 ur ali 10 letih uporabe. Eno letalo je nato strmoglavilo v letu 2009.

Nesreča helikopterja Mi-17 pospešila nakup novih helikopterjev

Srbski vojaški transportni helikopter Mi-17 je strmoglavil  13. marca 2015 malo pred polnočjo ob koncu misije reševanja pet dni starega bolnega dojenčke pet dni iz območja Raška. Lokacija strmoglavljenja helikopterja v izredno gosti megli je bila manj kot 1 km stran od vzletno-pristajalne steze letališča Nikola Tesla. V nesreči ni bilo preživelih.

Vojska Srbije ima v okviru 890. in 119. Helikopterske eskadrilje 6 helikopterjev Mi-8T (vsi izdelani v letu 1981) in en helikopter Mi-17 (Mi-8MT), ki je bil izdelan med letoma 1989 in 1991. V svoji floti imajo tudiše 63 helikopterjev Soko gazela (SA 341H/SA 342L). Helikopterje Mi-8T so poslali na remont v obdobju 2007-2012, letijo pa lahko vse do leta 2018. Vojska Srbije je od notranjega ministrstva v letu 2006 dobila 2 helikopterja Mi-17, ki so ju posodobili v letu 2010, letela pa naj bi vse do leta 2017. En od teh dveh – Mi-17 (HT-48) je strmoglavil 13. marca 2015.

Pripravil: A. Knific, foto: Military Photos


* Srbija.jpg (43.75 KB, 642x336 - viewed 54 times.)

* Srbija 1.jpg (385.4 KB, 900x608 - viewed 55 times.)
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #116 on: April 16, 2015, 02:51:33 pm »

Обезбеђен новац за авионе војног ваздухопловства


Влада Републике Србије донела је данас одлуку о распореду додатних средстава Министарству одбране у износу од 600 милиона динара која ће бити намењена за обезбеђење резервних делова, ремонт и продужетак века употребе авиона МиГ-29 и Миг-21.

Актуелна посета Москви министра одбране Братислава Гашића и разговори са министром одбране Руске Федерације Сергејем Кужугетовичем Шојгуом допринеће што хитнијој имплементацији ове Одлуке Владе.

Одлука Владе уследила је после ускршње посете председника Владе аеродрому Батајница и сагледавања стања у Ратном ваздухопловству и противваздухопловној одбрани.

Додатна средства Министарству одбране опредељена су као прелазно решење до набавке нових ваздухоплова за потребе Ратног ваздухопловства и противваздухопловне одбране.

Izvor: Sajt MO SR
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #117 on: April 23, 2015, 12:37:40 pm »

Vučić: Zadovoljan sam rezultatima Ministarstva odbrane

Beta   | 23. 04. 2015. - 11:07h | Foto: Tanjug   | Komentara: 0

Premijer Srbije Aleksandar Vučić izjavio je, povodom prve godišnjice rada Vlade na čijem je čelu, da je zadovoljan rezultatima rada Ministarstva odbrane i najavio ulaganje u remont postojećih i nabavku novih vazduhoplova.

- Pogledajte Ministarstvo odbrane, da sad ne ulazimo u ove političke ili politikantske priče, mi ćemo na kraju godine, do marta sledeće godine, imati četiri MiG-a 29 i dva MiG-a 21 u potpuno ispravnom stanju, a mi to nismo imali dvadeset godina - rekao je Vučić u intervjuu za novi broj Nedeljnika.
 
Vučić je dodao da će biti kupljena i dva nova transportna helikoptera iz familije Mi-17.
 
- Nažalost, najbolji helikopter smo izgubili, najvrednije ljude smo izgubili. Kupićemo isti takav jedan MI-17 i kupićemo moderniji MI-171 - rekao je Vučić.
 
On je rekao da je Vlada Srbije, na sednici održanoj u četvrtak, odlučila da kompaniju SDPR oslobodi plaćanja dividende Vladi, ali uz uslov da oni kupe Mi-171.
 
- Tako da, kao što vidite, u tom domenu uspevamo da nekako stvari pomeramo - rekao je Vučić.


Izvor: Blic.rs
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #118 on: April 23, 2015, 12:42:57 pm »

Jedva čekam dan kad ekspert za S.I.S. objavi kako nikad nismo imali bolju situaciju u odbrani.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #119 on: April 23, 2015, 04:33:46 pm »

Evo zadnjeg obecanja premijera.


Evo par njegovih izjava iz 2013. Bilo je velikih obecanja radari, avioni helikoptere ali do sad nista.






Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... 29   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 24 queries.