PALUBA
April 28, 2024, 08:03:09 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 ... 29   Go Down
  Print  
Author Topic: Da li zbilja dolazi kraj? Stanje u ViPVO VS  (Read 113978 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #210 on: August 03, 2016, 08:02:20 pm »

Па ништа нема џабе. И поклоњено има да се одради, овако или онако. Зато је боље платити па барем знаш да си то што си добио сам изабрао и да је твоје и да можеш самостално да одлучујеш шта ћеш и како ћеш. Код поклона си "везан" много чиме, посебно да ћеш то негде да "одрадиш".

Како ће ускоро да дођу (барем, тако се најављује) у Србију и Бајден (овај вероватно и још негде у суседство) и Медведев, све ће то лепо да се објасни (ко је коме шта дао, зашто и у коју сврху), шта ко треба да уради ("домаћи задаци"), колико ће шта да "кошта", шта ће они други да добију или дају и тд. и сл. С обзиром да ће вероватно прво доћи Бајден, Медведев ће знати шта треба да раде (дају, продају) или не раде (не дају , не продају).
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 890



« Reply #211 on: August 03, 2016, 08:15:16 pm »

Руси нису у ситуацији да испоручују технику какву су нам педесетих година испоручивали Амери по програму MDAP, а која је најчешће била нова/скоро нова и генерално у одличном стању.

Додуше, друго је онда вријеме било. Авиони су се брже и масовније производили и брже су замјењивани модернијим верзијама. Зато је и могло да се деси да врло брзо на вишковима имају велики број готово нових авиона.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #212 on: August 03, 2016, 10:19:28 pm »

Мислим да ће Србија набавити авионе, макар половне јер у оваквој ситуацији где се суседне државе наоружавају, власт неће себи дозволити да остане без ЛА и способности да РВ и ПВО самостално врши пресретањ и индентификацију уљеза у свом ВаП-у. Србија не размишља на начин на који размишљају Македонија, БиХ, Словенија и ЦГ те препуштање свог ВаП-а Мађарској или Румунији није избор.

Неки ће рећи да је економичније да плаћамо заштиту неба другоме, али не верујем да ће доћи до тога. Видите и сами да је одрађен ремонт НЛ-16 и да се на сваки начин покушава задржати способност пресретања па макар то било и ваздухопловима који за то нису иницијално намењени. На ово треба гледати као на привремено решење до увођења новог ловачког авиона у оперативну употребу. Економска ситуација је таква какава је и она у највећем делу диктира темпо набавке и избор ваздухоплова, а због цене и недостатка средства, а и због наклоности Русије не мислим да Србија може у овом тренутку купити авион америчког или француског порекла. Ствари су једноставно такве.

Знам да ће многи рећи: ''само лажу и обмањују'', ''неће бити ништа'', ''ко ће нама шта дати'' и сл., али 2016. није исто што и 2009. година. Пре свега тада је 5 авиона типа МиГ-29 изашло са ремонта и није нам горело под ногама до те мере да морамо под хитно у року од годину дана да купимо ескадрилу авиона. Сада када су сви Л-17 испали из строја и када се приближио крај ремонтног циклуса за Л-18 и НЛ-18 ово питање постаје све озбиљније и проблем се мора решити.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #213 on: August 08, 2016, 02:35:55 pm »

Ремонтован Ан-2 ев. бр. 70373.
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #214 on: August 08, 2016, 05:13:22 pm »

Ремонтован Ан-2 ев. бр. 70373.

Ljepo što je remontovan. Ali to je dobro za nadgrađivanje tehničke kulture in muzealne vrednosti aviona. U operativnom smisli RV R.Srbije nije dobila nešto što bi je učinilo jačim.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #215 on: August 08, 2016, 05:26:07 pm »

Quote
U operativnom smisli RV R.Srbije nije dobila nešto što bi je učinilo jačim.

Авион није летео и свакако представља макар минимално појачање. Увек може да се користи за обуку падобранаца.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 890



« Reply #216 on: August 08, 2016, 06:21:14 pm »

Увек може да се користи за обуку падобранаца.

За то се исључиво и користи. Тако да је његов повратак у строј добродошао и има приличног значаја.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 236


« Reply #217 on: August 08, 2016, 06:50:39 pm »

Taj авион се и даље користи широм света за обуку падобранаца.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #218 on: October 12, 2016, 08:48:41 am »

ИНТЕРВЈУ: генерал ЉУБИША ДИКОВИЋ, начелник Генералштаба Војске Србије

Мигови 29 догодине у Србији

Питање обавезног служења војног рока је међу нама војницима честа тема



Многи припадници Војске Србије предстојеће јесење и зимске месеце, како ствари стоје, провешће на терену – осим у Копненој зони безбедности, ангажовани су, заједно с полицијом, и на заштити граница Србије због мигрантске кризе. Ипак, то се неће одразити на редовне задатке Војске која би током наредне године требало да добије и дугонајављивана савремена техничка средства, од вишецевних бацача ракета до ловачких авиона. О овим и другим темама, укључујући и све чешће помињање враћања обавезног служења војног рока, за „Политику” говори генерал Љубиша Диковић, начелник Генералштаба ВС.

Последњих недеља сведоци смо затегнутих односа у региону. Постоји ли у овом тренутку војни ризик по Србију, имајући у виду збивања у Хрватској, БиХ, Македонији, као и на Косову и Метохији?

Војни ризик по Србију је мало вероватан. Факторе угрожавања безбедности углавном представљају невојне претње, карактеристичне за све земље Балкана: илегалне миграције, албански и исламски екстремизам и међународна мрежа организованог криминала. Повишене политичке и међуетничке тензије у појединим деловима региона несумњиво неповољно утичу на положај српске заједнице у БиХ и Хрватској. Безбедност Срба на Косову и Метохији угрожавају албански екстремисти, неприхватање обавеза Бриселског споразума, висок ниво корупције и организованог криминала и недостатак владавине права. Не треба потценити ни деловање радикалних исламиста на Косову и Метохији, па ни притисак на локалне хоџе које се супротстављају екстремистима, што није непознато. О томе је писао „Њујорк тајмс”.

Да ли вас брине наоружавање Хрватске, као што је набавка немачких самоходних хаубица и америчких борбених хеликоптера?

Свако јачање војних потенцијала суседа изазива повећану медијску пажњу, опрез и питање о намерама. С друге стране, легитимно је право сваке земље, па тако и Републике Хрватске, да развија и опрема своје оружане снаге. Грађани Србије, међутим, немају разлога за страх и бригу. Пројектоване способности система одбране наше земље су реалне и омогућавају пуну заштиту националних интереса, ослањајући се на сопствене развојне и производне капацитете, набавку савремених система наоружања и војне опреме, као и јачање сарадње с партнерским државама. Мишљења сам да претерана милитаризација и војна ривалства воде слабљењу економија и сматрам да то у нашем региону није прихватљиво.

Својевремено сте говорили о спором помирењу у региону, за разлику од ситуације у Европи после страхота Другог светског рата. Како то објашњавате?

Западни Балкан је одувек био регион где су се преклапали интереси великих сила и стиче се утисак и да је брзина процеса помирења на простору бивше Југославије у добром делу ван утицаја нас који овде живимо. На нама је да радимо на помирењу, искрено, отворено, али и опрезно и без претераног укључивања емоција. Сведоци смо да тешко начињени корак напред у процесу помирења нека непромишљеност може да врати два корака уназад. Војска Србије, у складу с државном политиком, велики значај придаје регионалним односима и сарадњи. Ми гледамо у будућност, наравно не заборављајући прошлост, и трудимо се да одржимо добре и партнерске односе са свим армијама у региону. „Процес помирења”, како га називају, не сме ићи на штету само једне државе — он треба бити у корист свих држава и грађана који у њима живе.

Има ли ВС капацитета да штити границе од илегалних миграција и истовремено обавља друге задатке?

Војска Србије је спремна и способна да извршава све задатке који су јој Уставом и законима Републике Србије додељени, па и задатке у оквиру снага формираних на основу Закона о одбрани ради заштите државне границе и борбе против илегалних миграција и кријумчара људима. Иако је за заштиту државних граница одговорна полиција, што је стандард у свим развијеним земљама, Војска Србије је претходних месеци показала да има капацитете и способности да обавља и те задатке. И поред повећаног ангажовања дела јединица у саставу заједничких војних и полицијских снага, обука, вежбе и реализација других задатка у Војсци Србије теку редовно.

Све чешће се у Србији, али и Европи, чују гласови да треба преиспитати укидање обавезног служења војног рока под оружјем. Шта мислите о томе?

Питање обавезног служења војног рока је међу нама војницима честа тема. Могу вам рећи да, у разговору с колегама из иностранства, већина њих истиче позитивна искуства с редовним служењем војног рока.

Све државе света прате стање безбедности и у складу са својим проценама и могућностима доносе одговарајуће одлуке, кључне за систем одбране. Занимљиво је да Шведска поново уводи обавезно служење војног рока, а да при томе није имала оружаних сукоба на својој територији последња два века. Такође, и Аустрија је на референдуму одбацила могућност укидања обавезног служења војног рока.

И ми пратимо ситуацију и за сада стручне процене говоре да тренутни концепт добровољног служења војног рока, који стално дограђујемо, задовољава наше потребе. Исто тако, уколико процене буду другачије, Народна скупштина може да одлучи и да поново уведе обавезно служење војног рока. Наша искуства с добровољним служењем војног рока су позитивна и задовољни смо интересовањем младих људи.

Војска Србије тренутно има потребан број војних обвезника, али да бисмо осигурали да и у годинама пред нама имамо добру попуну ратних јединица морамо наћи начин да обучимо довољан број грађана Србије за резервни састав наше војске.

Шта је истина о набавци нових ловачких авиона типа миг-29, да ли ћемо куповати још хеликоптера Ми-17?

Опремање РВ и ПВО, као технолошки софистицираног вида који значајно утиче на укупне оперативне способности Војске Србије, представља један од приоритета Генералштаба. Разматрамо више могућности за побољшање стања у нашој авијацији. Набавили смо два вишенаменска транспортна хеликоптера Ми-17 В-5, а у плану је набавка још два. Водимо и разговоре с Руском Федерацијом о евентуалној набавци авиона миг-29, која треба да се реализује током 2017. Очекујемо до краја године увођење у употребу школских авиона „ласта”, а планирамо и модернизацију авиона „орао” и Г-4. Такође, ремонт хеликоптера „газела” решавамо с инопартнером и на добром смо путу по том питању.

Опремање Војске Србије захтева финансијска средства која су знатна и за много веће државе од наше, али сам оптимиста у том погледу, будући да имамо разумевање за наше потребе и од председника Републике Србије и од премијера. Мислим да је од великог значаја то што је држава Србија у пракси показала да јој је стало до своје војске, до Ратног ваздухопловства и до безбедности ваздушног простора, што до сада није увек био случај.

Шта ће од домаће нове технике ускоро ући у наоружање ВС?

Очекујем да ће наредних месеци у употребу ући школски авиони „ласта”. Већ следеће године у наоружање ће бити уведен лансер ракета самоходни вишецевни модуларни (ЛРСВМ) „морава”, чије је завршно испитивање управо започело у Техничком опитном центру. Реч је о сложеном, потпуно аутоматизованом борбеном систему, који може лансирати све врсте ракета које се налазе у наоружању Војске Србије. До краја следеће године увешћемо и хаубичку муницију 122 мм повећаног домета.

Произвођач самоходне топ-хаубице 155 мм НОРА Б52 М15 „Југоимпорт СДПР” још није пријавио ово средство за верификационо испитивање, које претходи увођењу у наоружање ВС. Испитивања ће обавити Технички опитни центар, а реално је очекивати да се овај артиљеријски систем нађе у оперативној употреби у првој половини 2017. године. Увођењем „норе” у наоружање, Војска Србије ће бити опремљена и новом артиљеријском муницијом, домета 40 километара, као и савременим оптоелектронским уређајима.

Шта нам још можете рећи о предстојећим активностима Војске Србије?

Планирамо да 22. октобра, поводом Дана ослобођења Новог Сада у Другом светском рату, у сарадњи с покрајинском владом Војводине и Градом Новим Садом, организујемо манифестацију на којој ћемо приказати део својих способности и део наоружања и војне опреме којима располажемо као и средства у развоју.

link
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #219 on: October 12, 2016, 06:29:37 pm »

Наслов је нетачан јер сугерише да је набавка свршена ствар. А није.

Quote
Водимо и разговоре с Руском Федерацијом о евентуалној набавци авиона миг-29, која треба да се реализује током 2017.

Диковић лепо говори о преговорима за евентуалну набавку авиона.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #220 on: November 11, 2016, 07:37:47 pm »

Nikolić: "Migove" kupujemo samo za odbranu

Predsednik Tomislav Nikolić pozdravio nabavku aviona i vozila iz Rusije: Širimo prijateljstva, nećemo da napadamo - kaže šef države. Prve letelice i sistem za PVO iz Rusije su stigli 1962.

VEST koju su ekskluzivno objavile "Novosti" - da je prvi čovek Ruske Federacije Vladimir Putin odobrio Srbiji isporuku šest "migova 29" i kontingent oklopnih vozila - predsednik naše zemlje Tomislav Nikolić ocenio je kao znak iskrene saradnje, poverenja i prijateljstva.

- Srbija danas ima prijatelje koji se ne ustručavaju da joj pomognu. Srbija danas ima prijatelje s kojima se ne ustručava da sarađuje. Srbija hoće da širi prijateljstvo na sve narode u svetu i nikome neće pomagati da mrzi drugoga. Nikoga nećemo da napadamo, ali obezbedićemo odbranu svoje zemlje i naroda - izjavio je Nikolić za "Sputnjik".

Ovakva poruka šefa države na neki način predstavlja i pozitivan signal da bi posao oko ruskih "migova" mogao da bude uspešno realizovan. Jer, Moskva praktično sada i čeka konačnu reč zvaničnog Beograda pošto je za našu stranu bila sporna predviđena cena remonta letelica koje su već u upotrebi.

O celokupnom aranžmanu razgovaralo se iza zatvorenih vrata na nedavnoj sednici mešovitog komiteta za saradnju Rusije i Srbije, a sad se očekuje da se dogovori operacionalizuju.

Zlatomir Grujić, pilot u penziji i predavač na Vazduhoplovnoj vojnoj akademiji, ocenjuje za naš list da je nabavka "migova" logičan i dobar potez:

- Time bi bio nastavljen kontinuitet upotrebe ruske tehnike u našoj vojsci. Svaka sistemska promena aviona traži veliki napor i ulaganje. Ako kupimo ruske vazduhoplove, samo ćemo nadgraditi postojeći sistem, postavljen još 1962. godine kupovinom prvih "migova 21" za avijaciju i sistema "dvina" za PVO.

LAKŠE UZ TRAMPA?

Kupovina ruskih "migova" ima i geopolitičku važnost zbog kompleksnih odnosa između velikih sila sada u svetu.

Zato se može očekivati i da se ovaj posao razmatra i kontekstu velikih promena koje bi mogli da donesu završeni izbori u Americi i predstojeće imenovanje Donalda Trampa za prvog čoveka te velesile. Naime, on ima mnogo bolje odnose sa Putinom nego odlazeća administracija.

link
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #221 on: November 11, 2016, 07:39:53 pm »

Putin odobrio "migove" Srbiji

Novosti saznaju - Rusija nam ponudila borbenu tehniku. U paketu su šest aviona i oklopna vozila. Očekuje se odgovor predsednika Tomislava Nikolića i Vlade Srbije

PREDSEDNIK Rusije Vladimir Putin odobrio je Srbiji isporuku šest "migova 29" i kontingent oklopnih vozila - saznaju "Novosti".

Prema našim informacijama iz državnog vrha, o ovoj temi se iza zatvorenih vrata razgovaralo na nedavnoj sednici mešovitih komiteta za saradnju između dve države, iako su obe strane posle sastanka objavile štura i protokolarna saopštenja.

Ovaj značajan potez lidera iz Kremlja, koji može da dobije i geopolitičku aromu, ne znači da je rusko naoružanje praktično na pragu. Jer, Rusi su, kako prenose izvori našeg lista, ovim manevrom lopticu prebacili u naše dvorište. Sada se navodno očekuje i zvaničan odgovor predsednika Tomislava Nikolića i Vlade Srbije, a prepreka za realizaciju posla mogla bi da bude i predviđena cena remonta postojećih letelica.

Naime, Moskva je navodno stavila na sto da je za popravku lovaca, koji su u upotrebi, i prateće opreme neophodno oko 50 miliona dolara. To je našoj strani bilo skupo, pa je na scenu stupio ruski ministar odbrane Sergej Šojgu, koji je, kako se priča, uspeo da snizi cenu. Sada je na potezu naša država, koja mora pažljivo da izvaga i ekonomsku računicu, ali i političke posledice koje sa sobom nosi moguća nabavka ruske ratne tehnike.

Posao sa Rusijom bio bi epilog višegodišnjih napora države da, posle tri decenije, temeljno obnovi ratnu avijaciju. Zastarelo vazduhoplovstvo i sve bliži datum isteka resursa srpskim "migovima" najveći su problem naših oružanih snaga.

Da bi Srbija trebalo da učini maksimum da realizuje ovaj posao smatra nekadašnji komandant Ratnog vazduhoplovstva general Spasoje Smiljanić. On ističe da je jačanje Ratnog vazduhoplovstva sada jedan od najvažnijih državnih interesa:

- Srbija je vojno neutralna država i tako se i ponaša. Jedan od naših najvažnijih zadataka jeste jačanje oružanih snaga. Ukoliko su uslovi koje su ponudili Rusi realni, nema razloga da se posao ne zaključi.

Vek upotrebe lovačke avijacije Vojske Srbije ističe 2018. i 2019, što znači da je poslednji čas da počne remont postojećih letelica. Postoje i najave da će se u budžetu za 2017. godinu prvi put posle više godina naći i novac namenjen Ratnom vazduhoplovstvu.

SISTEM "BUK" PRESKUP
Na sastanku mešovite komisije bilo je reči i o nabavci PVO sistema "buk", ali je procenjeno da naša država trenutno nije u stanju da izdvoji novac za ovu vrstu tehnike. "Buk" je jedan je od najpopularnijih raketnih sistema za odbranu neba na svetu. Njegova cena, nezvanično, je oko 60 miliona dolara po jednom divizionu.

link
Logged
HrcAk47
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 695



« Reply #222 on: November 11, 2016, 09:27:04 pm »

Nisam mnogo pratio temu.

Koji tacno model MiG-29 dobijamo? Jer platiti 50 miliona za MiG-29B 9.12 ili 9.13 je budalasto, mogli bi da otpakujemo iracke MiG-23MLove i njih da koristimo. A opet, za bolje nemamo.

I jos vaznije, da li dolazi sa mogucnoscu koriscenja R-77?
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #223 on: November 11, 2016, 09:44:38 pm »

50 mil usd za remont i modernizaciju 4 srpska miga 29 nije mnogo posto bi verovatno zahtevao krupnije radove - zamenu radara modernijim a mozda i zamenu motora.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #224 on: November 14, 2016, 07:43:41 pm »

ако ја добро схватам, 50 милиона $ је за ремонт тих 6 комада који су у употреби у вкс рф и који трерба да нам се испоруче. о оклопу ни речи. шта је упитању? неки бмп вероватно?
Logged
Pages:  1 ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 ... 29   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 24 queries.