PALUBA
April 28, 2024, 08:12:00 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29   Go Down
  Print  
Author Topic: Da li zbilja dolazi kraj? Stanje u ViPVO VS  (Read 113936 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #225 on: November 17, 2016, 12:51:59 pm »

Руси кажу да би највероватније модификација била на варијанту МиГ-29СМТ

лента.ру
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #226 on: November 17, 2016, 04:14:24 pm »

Руси кажу да би највероватније модификација била на варијанту МиГ-29СМТ

лента.ру
Rusi i nemaju drugu varijantu u upotrebi da ponude, osim te SMT.

Dobro se sećam da su nam 2008.godine ponudili 6 komada [MiG-29SMT (Product 9.17)] za 120 miliona dolara. Kako se ono kaže u "full" opremi, sa garancijom da nije ni jedan iz kontingenta vraćenih "alžirskih" 29-ki. Procenilo tada, državno rukovodstvo da nije "hića", a vojna grla podgrejalo pričom, da razmišljaju o varijanti "novog" lovca sa "multi-roll" karakteristikama.
Tada smo se međusobno svađali, da li nam je bolji Rafal, Eurofajter ili Gripen. Da, svakako i MiG-29M je bio opcija, ali on nije bio u proizvodnji.

Smatram da se naše 29-ke se ne mogu dovesti na standard "SMT", bar po onome, kako ja vidim jednog MiG-29SMT.
Ove avione treba terati dok im ne isteknu resursi i ne trošiti narodne pare.

Daće bog, da se i ova nabavka ne završi, kao i ona iz 2008.godine


Љуба
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #227 on: November 17, 2016, 04:23:27 pm »

Koliko sam shvatio, reč je o modifikaciji šest dodatnih migova koje bi kupili, a ne o modifikaciji "naših" migova.Ti migovi koje bi nam prodali su iz flote RVRF , modifikovani modeli iz nekih od starijih serija MiG 29.
« Last Edit: November 17, 2016, 04:29:57 pm by Milan (longtrip) » Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #228 on: November 17, 2016, 04:38:53 pm »

Руси кажу да би највероватније модификација била на варијанту МиГ-29СМТ

Ja to shvatio, onako kako si napisao.

Da vide ljudi, koja je to varijanta u razvoju MiG-29.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Љуба


* smt.jpg (476.81 KB, 1920x1303 - viewed 140 times.)
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #229 on: November 17, 2016, 06:18:10 pm »

која год да је боља је од овог стања тренутно. дај шта даш...
Logged
cobra 73
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 201


СА ВЕРОМ У БОГА ЗА КРАЉА И ОТАЏБИНУ


« Reply #230 on: November 22, 2016, 11:44:09 am »

Моша : ММФ ПОСТАВИО ШОКАНТАН УСЛОВ СРБИЈИ: Ако узмете ратне авионе од Русије, више нећете добити ни један кредит!
22 / 11 / 2016
Руски авион "Миг" 29 (фото: ЈуТјуб)
ПОДЕЛИ:
Share
Tweet
Plus
Сваки пут када би српски премијер Александар Вучић отишао у Москву, а таквих посета било је неколико – што најављених, што ненајављених – у јавности се спекулисало и нагађало шта је тражио, а шта добио од наоружања.

У недостатку званичних потврда, у медијима се малтене надметало у врсти и количини руске опреме која ће нам стићи – од авиона и хеликоптера до противавионских ракета „бук“ и система „С 300“. Још крајем августа ове године руски медији писали су да је војнотехничка помоћ Србији приоритет Путинове политике, наводећи да ће Србији у најкраћем могућем року бити испоручено модерно наоружање и опрема, а српски официри ће у Русији проћи обуку за коришћење и одржавање нових ракетних и ПВО система.

Тако је лицитирања и нагађања око овог „војног пакета“ сустигла и најновија вест да је председник Русије Владимир Путин одобрио Србији испоруку шест „Мигова 29“ и контингент оклопних возила. После ове информације огласио се и председник Србије Томислав Николић, рекавши да је тај гест знак искрене сарадње, поверења и пријатељства две државе.

 

(НЕ)ПРИХВАТЉИВА ЦЕНА

Ипак, одлука председника Путина, чији потез може имати и геостратешку поруку, не значи да је руско наоружање практично на прагу. Дакле, још увек је „голуб на грани“. Јер Руси сада наводно очекују и званичан одговор председника Томислава Николића и Владе Србије, а препрека за реализацију посла могла би да буде и предвиђена цена ремонта постојећих летелица.

О тој теми се, како су известиле „Вечерње новости“, разговарало иза затворених врата на недавној седници Мешовитог комитета за сарадњу између две државе у Суздаљу, али је тек после интервенције руског министра одбране Сергеја Шојгуа цена – око 50 милиона долара за поправку ловаца који су у употреби и пратеће опреме – наводно постала прихватљива за Србију.

Посао с Русијом био би епилог вишегодишњих напора државе да, после три деценије, темељно обнови ратну авијацију. Застарело ваздухопловство и све ближи датум истека ресурса српским „миговима“ највећи су проблем наших оружаних снага. Било је то очигледно и приликом летошње испоруке (на Видовдан) два нова транспортна хеликоптера купљена за српску војну авијацију управо од Русије. Последњи нови транспортни хеликоптери „Ми-8“, чији поједини примерци и даље лете у ВС, купљени су пре чак 36 година.

ОПАСНОСТ ИЗ СУСЕДСТВА

Начелник Генералштаба Војске Србије Љубиша Диковић у јануару ове године је, када се и сазнало за набавку ова два хеликоптера, најавио свеобухватну модернизацију оружаних снага. Говорио је о томе, у ствари, у светлу учесталих најава да ће оружане снаге Хрватске набавити балистичке ракете и од САД добити на поклон 16 хеликоптера „киова“.

Диковић је тада рекао да Србија мора да развија системе који могу да изврше удар на туђу територију, јер би угрожавање безбедности и потенцијална агресија на Србију кренули из неке од земаља у окружењу.

 

Док је Хрватска доказала своју бригу о најважнијој компоненти оружаних снага неке државе у 21. веку, Србија опасно каска за својим западним суседом.

Политички аналитичар и народни посланик Мирослав Лазански нема дилему да ли би за Србију најновији договор био исплатив. „У ситуацији у каквој је српска војска, нама значи да нам неко поклони и пола топа и две пушке! Веома је добро да добијемо те ’мигове’ зато што на тај начин пилоти настављају да тренирају на авионима исте генерације. Не бисмо изгубили пилотски састав, а реално га је тешко надокнадити пошто се зна колико траје обука за надзвучни авион, а и пилоти би колико-толико држали корак са модерним технологијама“, изјавио је Лазански.

Лазански каже да, са шест нових руских „мигова“ и четири већ постојећа, Србија неће имати ниједну целу ескадрилу, али је и то боље од оног што сада имамо. Уз то, наводи Лазански, пуна цена ових авиона износила би више од 100 милиона долара, а добићемо их, „уз ремонтну цену коју су они одобрили, за 20 милиона долара. Према томе, Руска Федерација планира да Војсци Србије поклони најмање 80 милиона долара, а можда и више“.

На састанку мешовите комисије било је речи и о набавци ПВО система „бук“, али је процењено да наша држава тренутно није у стању да издвоји новац за ту врсту технике. „Бук“ је један од најпопуларнијих ракетних система за одбрану неба на свету. Његова цена, незванично, износи око 60 милиона долара по једном дивизиону. Иако „бук“ није јефтин, наши стручњаци наводе да ипак мање кошта од „С-300“, а уједно би био веома компатибилан са нашим већ постојећим системима „куб“ и „нева“. Одлично би се уклопио и Србија би имала врло добро заокружен систем ПВО-а. Питање је само да ли ми имамо новца за то, јер је мало вероватно да Руси то желе да поклоне.

УЦЕНА ММФ-а

Сага око набавке руског оружја траје већ три године, све уз ону народну: „Кад бисмо имали масла, као што немамо брашна, какву бисмо питу направили“, односно шта бисмо то купили а шта добили на поклон. И када се донекле указало разрешење „чвора“, ММФ нам је јасно рекао да, ако узмемо руске авионе, нећемо добити ниједан кредит од њих. А сваки западни авион је два до три пута скупљи од руског. Наша логистика је везана за руске типове авиона, а не за западне.

 

Век употребе ловачке авијације Војске Србије истиче 2018. и 2019. године, што значи да је последњи час да почне ремонт постојећих летелица. Постоје и најаве да ће се у буџету за 2017, први пут после више година, наћи и новац намењен ратном ваздухопловству.

Борбена компонента РВ-а налази се у веома тешкој ситуацији. Мало авиона је активно па се данас може рачунати на свега четири ловца „Миг 29“, три „Миг 21“ и четири „Орла“. Не треба заборавити да је током агресије НАТО-а на Србију 1999. године уништено шест „Мигова 29“.

НАТО СТАНДАРДИ

Почетком деведесетих Хрватска је имала тек неколико оперативних ловачких авиона, да би до сада престигла Србију у сваком смислу. Одговорност војног и државног руководства Србије за вишедеценијско тихо и посредно онеспособљавање војног ваздухопловства, и не само њега, данас је више него евидентно.

Показало се да је главни кривац за урушавање оружаних снага Србије реформа у војсци, која се спроводила по НАТО стандардима. А све је почело 2003. године док је постојала државна заједница Србије и Црне Горе, када је на место министра одбране био постављен Борис Тадић који је подигао ниво „сарадње“ и увео НАТО у све поре одбрамбеног система и Војске и тиме заокружио процес меке окупације наше земље.

 

Неколико недеља после именовања, у марту 2003, говорећи на Другој седници Врховног савета одбране, Борис Тадић је потврдио раније заузете државне ставове и донете одлуке (ВСО и Савезна влада СРЈ) да придруживање програму „Партнерство за мир“ и прелаз на НАТО стандарде и процедуре представљају „приоритет реформе система одбране и војске“. Најавио је да ће се бројно стање Војске СЦГ смањивати и да у следећих неколико година не треба да премашује 50.000 људи.

Тадић је такође објавио да су земљи довољна три корпуса Копнене војске са по 6.000 припадника (команде у Београду, Нишу и Подгорици) уместо тадашњих седам, да је потребно корпус Ратног ваздухопловства и корпус ПВО ујединити у један, а од корпуса Ратне морнарице створити тзв. Обалску заштиту. А затим, након наставка „реформи“, бројност Војске даље смањивати до цифре од 30.000, организациону структуру подвргнути „даљој оптимизацији“, те већину гарнизона дислоцирати из већих насељених места и команде и јединице разместити у посебно изграђене центре за обуку.

Средином јула 2003. године Тадић је у касарни „Топчидер“ у Београду организовао окупљање Колегијума начелника ГШ у проширеном саставу (генерали из војног врха и команданти корпуса), поводом несрећног случаја погибије војника у гарнизону Краљево. Присутне генерале је том приликом окарактерисао, и то дословно, као људе са „пиљарском свешћу“, као „примитивце“ и „ликове који су једино способни да гледају у танге“ (доњи веш) његових секретарица, да би део обраћања зачинио следећом реченицом: „Сви ви заједно (генерали) не вредите колико један НАТО наредник!“, отворено претећи да ће предузимати ригидне мере у наредном периоду. Што се и догодило. Данашње стање Војске Србије последица је те политике.

Када је у питању ваздухопловство, као елитни род војске, до сада једина евидентна новина и промена је у називу.

Војска Србије ће, после паузе од скоро 11 година, уместо Ваздухопловства и противваздухопловне одбране, поново имати РВ и ПВО. То, додуше, барем према првим најавама, неће бити Ратно ваздухопловство и противваздушна одбрана чега се сви сећамо, већ Ратно ваздухопловство и противваздухопловна одбрана. То бар не кошта. А за остало – кад буде и „масла и брашна“.

 

Извор: Слободан Иконић,
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #231 on: November 22, 2016, 12:45:14 pm »

Quote
Tada smo se međusobno svađali, da li nam je bolji Rafal, Eurofajter ili Gripen.

Тако је вазда овде. Када постоји конкретна понуда за неко средство оно одмах није довољно добро већ се тражи нешто боље. Живо ме занима када би Србија добила понуду и имала средства за Т-50 или Ф-22 шта би онда тражила? Суборбитални scramjet?

Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #232 on: November 22, 2016, 01:14:31 pm »

Quote
Tada smo se međusobno svađali, da li nam je bolji Rafal, Eurofajter ili Gripen.

Тако је вазда овде. Када постоји конкретна понуда за неко средство оно одмах није довољно добро већ се тражи нешто боље. Живо ме занима када би Србија добила понуду и имала средства за Т-50 или Ф-22 шта би онда тражила? Суборбитални scramjet?




Љуба
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #233 on: November 22, 2016, 04:13:37 pm »

2001. године Путин нудио ескадрилу мигова 29 у замену за отпис дуга који је СССР имао према Југославији. Не ваља. Затим је понудио ескадрилу Су-30. Ни то није ваљало. После тога је постојала понуда за МиГ-29М2. Наравно ни то није било довољно добро. Данас нам поклања 6 мигова 29, али ето опет постоји проблем. Канал Н1 је поставио питање: ''Да ли се исплати руска понуда Србији?''

Обзиром да постоје високо постављени стандарди као и очекивања ево ја имам предлоге за будући ловац српског РВ и ПВО:

Tie fighter:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Произвођач: Sienar Fleet Systems

дужина: 8,99 метара
максимална атмосферска брзина: 1.200 км/ч
погон: два ајонска мотора ПС3 или ПС4
наоружање: два Л-с1 ласерска топа, лансер протонског торпеда.

борбена примена: патролирање, блиска борба, извиђач.




* tie.jpg (36.1 KB, 620x465 - viewed 64 times.)
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #234 on: November 22, 2016, 04:56:35 pm »

"УЦЕНА ММФ-а

Сага око набавке руског оружја траје већ три године, све уз ону народну: „Кад бисмо имали масла, као што немамо брашна, какву бисмо питу направили“, односно шта бисмо то купили а шта добили на поклон. И када се донекле указало разрешење „чвора“, ММФ нам је јасно рекао да, ако узмемо руске авионе, нећемо добити ниједан кредит од њих. А сваки западни авион је два до три пута скупљи од руског. Наша логистика је везана за руске типове авиона, а не за западне."

ако је ово тачно, онда лепо треба са њима раскрстити и окренути се другим зајмодавцима. а није да их нема. вратити шта им се дугује и послати их у 3пм. дословце. мада, колико сам ја обавештен, њихов је услов да се оружје купује за живе паре, а не на кредит. у овом случају ми ремонтујемо постојеће за паре, а "ново" добијамо на поклон. тако да то није исто.

Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #235 on: November 22, 2016, 06:19:31 pm »

OK, i kakva je cela priča, onaj deo koji tu nije pomenut? Koliko kredita ima Srbija os IMF? Oko kojih budučih kretita je razgovor? Verujem da iz čista mira i sa renomejem da vrača redovno novac, da bi IMF tako reagirao...
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #236 on: November 22, 2016, 07:30:32 pm »

"УЦЕНА ММФ-а

Сага око набавке руског оружја траје већ три године, све уз ону народну: „Кад бисмо имали масла, као што немамо брашна, какву бисмо питу направили“, односно шта бисмо то купили а шта добили на поклон. ....................................................

Koliko sam ja upućen ta "saga" traje više decenija, ali daj da se ograničimo na period od početka devedesetih kad je aktuelno bilo, da se ugovori modernizacija flote MiG-21 na standard Mig-21-93.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Nisam upućen u ovu najnoviju ucenu "MMF", međutim, to smatram kao neko opravdanje da se ne uđe u posao sa Rusima.

Još dok sam radio, bilo je rasprava i nadanja da će se nešto promeniti promenama vladajućih garnitura. Koja god da je došla imala je isti tretman prema vojsci. Vojska se posmatra kao "nužno zlo", kao suvišni potrošač, krckaju se resursi preostali iz JNA, a ono što je nabavljeno, je u funkciji zamazivanja očiju široj javnosti.

Da se ne ponavljam, i dalje sam mišljenja da od ovih migova nema ništa.
Evo kako sam ja svoja maštanja realizovao na jednoj "sliKi" još 2010.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

(Neko mi to beše zamerio, pa nije bilo objavljivanja, a ako i ovde bude smetala, lako ćemo je ukloniti.  Grin )

Љуба




* 2354L.jpg (35.75 KB, 750x411 - viewed 59 times.)

* srpski_SMT.jpg (55.29 KB, 905x683 - viewed 78 times.)
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #237 on: November 22, 2016, 07:38:33 pm »

OK, i kakva je cela priča, onaj deo koji tu nije pomenut? Koliko kredita ima Srbija os IMF? Oko kojih budučih kretita je razgovor? Verujem da iz čista mira i sa renomejem da vrača redovno novac, da bi IMF tako reagirao...

  Stezanje kaisa. U srbiji su smanjene plate, penzije, ukinuto zaposljavanje, smanjene subvencije, gde god je mogao da se zakine dinar da bi se smanjio javni dug i budzetski deficit kako bi se ekonomija stabilizovala, zakinut je. Drugi uslov je da se novac trosi samo na finansijski isplative projekte, tj one koji ce vratiti novac (infrastruktura uglavnom) dok sve ostalo ide na led. A opremanje vojske, nikada nije bio finansijski projekat. Ja i dalje mislim da nam je lovacka avijacija nepotrebna. Mi smo premala zemlja da bi efikasno mogli da odrzavamo dovoljnu flotu da bi bila respektabilna sila. Imati 5-6 aviona ne znaci nista, sto je i na nasu zalost dokazano. RV bi vise trebalo da se fokusira na visenamenske helikoptere, i jurisne letelice, jer nama realna opasnost preti od gerilskih snaga na jugu, gde je MIG-29 samo manekenski detalj. Neki MI-35, ili cak SU 25 bi bili pn pogodak. Naravno, vecina se ovde ne slaze...Smiley
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #238 on: November 22, 2016, 07:53:21 pm »

Pošto sam iz Slo, nisam emocionalno vezan za Srbiju. Ali gledajuči, prvo treba da se obezbedi osnovne potrebe, pa se tek onda ide u luksus.  Pare su, ali su loše raspoređene.

Druga stvar je, što državne pare kradu, pa se onda nema za luksus, bar u Sloveniji je tako.
Logged
markom87
mornar
*
Offline Offline

Posts: 45


« Reply #239 on: November 22, 2016, 08:16:22 pm »

OK, i kakva je cela priča, onaj deo koji tu nije pomenut? Koliko kredita ima Srbija os IMF? Oko kojih budučih kretita je razgovor? Verujem da iz čista mira i sa renomejem da vrača redovno novac, da bi IMF tako reagirao...
Onaj clanak je skup informacija i izjava koje su dosad poznate zacinjen sa politickim pamfletom, drugim recima propaganda.
Samo ne mogu jos uvek da utvrdim da li protiv MMF i "zapada" u globalu ili je ovo opravdavanje postojece vlasti ako nista ne uradi.

Srbija je u februaru 2015 potpisala 3-godisnji aranzman sa IMF u vrednosti 1.168 mlrd evra ali se te pare ne koriste jer nema potrebe za njima (na raspolaganju je trenutno negde oko 800 miliona ali mi ih ne povlacimo jer smo likvidni). Posto smo bili u problemu sa budzetskim deficitom (isao je i do 6.6% BDP) ali i duga drzave (preko 75% BDP) uvedena je stednja i rezanje troskova (plate, penzije...). Takodje jedino dozvoljeno zaduzivanje je samo sa povoljnim kreditima koji su namenjeni ili povecanju rasta BDP ili za smanjivanje duga/kamata (ove godine smo placali cak 1.13 mlrd evra samo na kamate ili 3.4% BDP Shocked ).
E sada posto smo vec drugu godinu napredovali vise od predvidjenog onda imamo odredjene pare koje smemo da trosimo te je vlast odlucila da isplati jednokratnu isplatu penzija u iznosu od 70 miliona evra i to bas sutra. Ove pare od 50 miliona evra za avione su dostupne ove godine i IMF se sigurno nece mesati na sta treba da se potrose tako da je prica o tome jedna velika laz.
Logged
Pages:  1 ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.041 seconds with 24 queries.