PALUBA
April 27, 2024, 06:55:48 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29   Go Down
  Print  
Author Topic: Da li zbilja dolazi kraj? Stanje u ViPVO VS  (Read 113884 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #240 on: November 22, 2016, 08:33:44 pm »

@markom87

Hvala na pojašnjenju.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 22 414


« Reply #241 on: November 22, 2016, 08:52:16 pm »

Markom87 ме је претекао. Кредит ММФ је из предострожности и не повлачи се (троши се), али осигурава маневарски простор ако нешто из неког разлога крене лоше. Ако пара има, а изгледа да су неке уштеђене онда се ММФ неће непосредно противити. Може да каже да то треба другачије, али одлука је увек на нама (Влади). Дакле, ако пара имамо можемо их потрошти на набавку авиона, чак и руских.

Мој став по питању "ловачке" авијације је одавно познат. Авиони који ће се углавном или једино користити  и имати сврху на аеромитинзима су нерационално уложене паре. Војска се постројава и планира (њена организација, величина, опрема и наоружање) према потенцијалним претњама. Они који нам могу запретити из ваздушног простора имају такву авијацију да наши не 10, него ни 60 неће представљати никакву, осим симболичку препреку ни брану. Нама за одбрану од таквих  пре требају системи ПВО. Хеликоптери су увек добродошли.

Да смо ми економски богата држава, у другачијем политичко-војном окружењу и мој став би био другачији. 

Ако је једини аргумент за набавку авиона "да задржимо обучене пилоте", онда се може поставити питање шта је са обученом пешадијом која увек у сваком рату ниси и износи борбу, доноси победу или пораз? Она нам вероватно не треба? Или је за "стручњаке" багателна, може се наћи иза ћошка, па нема везе...

Ипак, треба поћи од војника пешадинца, па прво њему обезбедити чизме, униформу, пушку, ранац, плату, храну... па кад дођемо да авиона и ако нешто остане да купимо и авионе.

А можемо и купити авионе, и то оне најбоље, а КоВ да распустимо или сведемо на почасну стражу код Председништва.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #242 on: November 22, 2016, 08:55:29 pm »

Ja sam ubedjen da najveci broj opravdanja tipa ``to od nas trazi EU (MMF)`` nemaju veze sa istinom, ali se na taj nacin lakse prihvata u narodu jer, jelte, sa njima nema sale kao sa domacima.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #243 on: November 23, 2016, 12:25:50 am »

уз сво дужно поштовање, колко оно беше годишње држава наплати од прелета? колико кошта плаћање неком другом да чува твоје небо? гледајте ове аавионе из тог угла.

пешадинца обучиш за месец-два-пет. борбеног пилота мало теже...
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #244 on: November 23, 2016, 08:30:30 am »

Nema pilota vojnika svi su oficiri, pa ako se gleda ta analogija, dodje manje vise isto- obuka dobrog oficira KoV-a traje skoro isto kao obuka dobrog oficira RV. Cuvanje neba se navodi kao najveci argument za postojanje lovacke avijacije, a ja licno mislim da bi trebao biti poslednji.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #245 on: November 23, 2016, 08:58:55 am »

Видим да се дошло и до тога да је ЛА непотребна. Хтео бих да поставим питање заговорницима те теорије чиме мисле да се боре у 21. и надолазећим столећима где ће носилац борбених дејстава бити искључиво савремена техника? Овде се иде линијом мањег отпора и киселог грожђа:'' Ако га немам који ће ми?'', ''Чега нема без тога се може.'' итд. Е видите том логиком се држава одрекла разних система и наоружања, а одрицање од ЛА ће бити катастрофа из више разлога.

Прва ствар јесте што ми никада не знамо када ће се поново појавити потреба за ловачким авионима. Можда ће српска територија бити у будућности већа па ће ипак ти авиони бити неопходни ако гледамо ''стандарде'' песимиста и штедиша. Хрватска има мању државну територију од Србије па поново одржава своју ЛА макар и са 45 година старим Л-17, а бори се да набави нове авионе. Шта ће Мађарској ЈАС-39? Шта ће Чесима ловачки авиони? Зашто Словачка држи ескадрилу МиГ-29? Они су сви у НАТО и њих ''брани'' Америка са својим рапоторима и осталим ваздухопловима па опет не одустају. Све те државе имају сличну површину као и Србија.

Ако се угаси ЛА и РВ уопште долази до губитка знања које је стицано више деценија тачније цео један век. Ви мислите да је лако поново оформити РВ и ЛА, ТА, ЛБА? Колико је потребно да се обучи један механичар ВТСл, а колико један војинк општег пешадијског ВЕС-а? Замислите да 1999. није постојао ниједан авион, ниједан радар, ниједан хеликоптер, ниједан ракетни систем ПВО. Да не би можда рушили НАТО ваздухоплове са М-70 или М-48? Аргумент да Србија са једном или две ескадриле авиона 4+ генерације не може ништа је бесмислен јер шта може Чешка са својих 12, тј туђих, Грипена? Шта могу Бугари са пола своје ескадриле? Шта може Мађарска? Да неће можда да се супротставе Русији на равној нози?

Погледајте само до чега је довело гашење МТРЗ САКО и девастација флоте у ЦГ. Нестало је знање и могућност да се исто пренесе на млађе нараштаје. Сад ће неко рећи: ''А који ће нам то?'' У осталом можда је и то исправно због следећег:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* cobe.jpg (91.68 KB, 785x388 - viewed 89 times.)
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #246 on: November 23, 2016, 09:08:29 am »

Quote
Можда ће српска територија бити у будућности већа па ће ипак ти авиони бити неопходни ако гледамо ''стандарде'' песимиста и штедиша.
Добар си, добар си, а можда буде и мања, ко ће га знати, знаш каква је тенденција од 1991. ...............
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #247 on: November 23, 2016, 10:02:37 am »

............................................
Мој став по питању "ловачке" авијације је одавно познат. Авиони који ће се углавном или једино користити  и имати сврху на аеромитинзима су нерационално уложене паре. ...................................................

.......................................................

Ипак, треба поћи од војника пешадинца, па прво њему обезбедити чизме, униформу, пушку, ранац, плату, храну... па кад дођемо да авиона и ако нешто остане да купимо и авионе.

А можемо и купити авионе, и то оне најбоље, а КоВ да распустимо или сведемо на почасну стражу код Председништва.
Кад најшколованији међу нама изнесе овакав став, да се ми баталимо приче о "ловачкој авијацији" (па и оној другој).

Још кад то верификује друг KUZMA®
Ja sam ubedjen da najveci broj opravdanja tipa ``to od nas trazi EU (MMF)`` nemaju veze sa istinom, .............................

А кад помиослим само чиме сам се ја заглупљивао:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Дакле, слободно да дамо одговор на постављено питање у теми: "Да, збиља долази крај српском РВ и ПВО. Јер, ми смо то заслужили."

Љуба


* PVO.jpg (39.99 KB, 757x237 - viewed 62 times.)
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #248 on: November 23, 2016, 11:06:24 am »

Површина појединих еврпоских држава:

Аустрија: 83.855 km2
Швајцарска: 41.285 km2
Чешка: 78,866 km2
Мађарска: 93.027,44 km2
Словачка: 49.035 km²
Хрватска: 56.594 km² (без територијалног мора и искључиве економске зоне на мору)
Белгија: 30.528 km2 (без територијалног мора)
Холандија: 41.543 km² (без територијалног мора)

Све ове државе имају ЛА са намерном да је задрже и ојачају у што већој мери. Најслабили су Хрвати са својих 12 мигова 21 од којих имају 8 једноседа и 4 неборбена двоседа. Сама Хрватска признаје да јој је то недовољно и да би било пожељно да има више ваздухоплова. Следећи су Словаци са својих 12 Л-18 које намеравају да замене новијим авионима западног порекла, Мађари са 12 грипена (тачније 11 јер се један срушио), Чеси са такође 12 шведских апарата.

Јачу ЛА има Холандија која у свом састави држи цео један ЛаП састављен од 61 авиона Ф-16, а сада у оперативну употребу уводи и Ф-35. Шта ће то њима? Мала држава, формално неагресивна, одбрамбено оријентисана.

Следећа је Белгија са своја 72 авиона типа Ф-16 од којих активно користи њих 60. Због чега?

Аустрија има на располагању 12 еурофајтера за које тврди да су прескупи, али их ипак одржава и користи како би показала своју ''приврженост'' Европи.

Швајцарска - 30 Ф-18 и 53 Ф-5.

Државе које немају ЛА, а исте су или сличне површине као Србија су БиХ и Албанија. Остале земље су осетно мање (Македонија, Словенија и сл.), али су и оне током своје скорије историје разматрале набавку ловачких авиона. Најближа томе је била Словенија која је одустала од куповине пре сам улазак у НАТО, а планирала је да набави ескадрилу ЈАС-39.

Истина је да се наведене државе разликују о свом геостратешком положају, економској моћи, по друштвеном уређењу, по томе да ли су неутралне или сврстане у један од савеза, али оно што им је заједничко јесте то да све имају ЛА без обзира на то да ли су у НАТО или су окружене истим.

Румунија је већа од Србије и њу нисам узимао у обзир мада треба поменути да се и они боре да задрже ЛА упркос недостатку средстава и лошој економској ситуацији у тој земљи. Бугари се такође не дају и решили су барем да набаве нове моторе за своје мигове 29.

Сви они раде на безбедности свог ВаП-а, а само се у Србији прича како је ЛА непотребна и да ми треба да се ослонимо на пешадију.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #249 on: November 23, 2016, 11:31:08 am »

Mislim da je ovde doslo do zamena teza. Niko ne prica da bi potpuno trebalo ukinuti RV i PVO, naprotiv. Kada je u ptanju taj vid vojske da bi vise napora i sredstava trebalo ici ka modernim PVO sistemima, sto smo sami osetili 99. NATO se nije plasio toliko naseg RV, iako je bilo (makar na papiru) visestruko jace od predmeta nase price od 6 aviona, vec zastarelih PVO sistema, koji su i naneli neke gubitke i pomogli najvise da se nasa vojska sacuva, a tek da smo imali stogod modernije, to bi tek bila druga prica. Ni RV se ne treba zapostaviti, sa vecim akcentom na helikopterske jedinice, ukljucujuci i PO helikoptere, visenamenske, izvidjacke, dok bi avijacija mogla da se ogranici na jurisnu i skolsko-borbenu aviaciju, time bi smo sacuvali letacki i inzinjerijski kadar, i toliko   problemticno cuvanje neba.

 Kada pricamo o zemljama okruzenja sa kojima mozemo upasti u konflikt, svi sem BIH i Makedonije su clanice NATO alijanse, i kada poredimo nasu avijaciju naspram njihove avijacije, jos 20-ak zemalja ukljucujuci USA.  I sada, protiv 2000 aviona, i bilo kom zamisljenom konfliktu, kakve sanse ima 6, pa makar i aviona 5. generacije? Ili 60?
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #250 on: November 23, 2016, 11:42:03 am »

Quote
Kada pricamo o zemljama okruzenja sa kojima mozemo upasti u konflikt, svi sem BIH i Makedonije su clanice NATO alijanse, i kada poredimo nasu avijaciju naspram njihove avijacije, jos 20-ak zemalja ukljucujuci USA.  I sada, protiv 2000 aviona, i bilo kom zamisljenom konfliktu, kakve sanse ima 6, pa makar i aviona 5. generacije? Ili 60?

А шта може 35.000 припадника МО од којих 12.000 чине војници у трупи наспрам два милион војника НАТО снага? Шта ће да ради српских 212 тенкова против америчких 7.000, немачких 212 итд.? Дај одма да распустимо војску.

Quote
Niko ne prica da bi potpuno trebalo ukinuti RV i PVO

Већ би га требало свести на једну ТА хеликоптера уз можда једну ескадрилу јуришних  и једно одељење транспортних авиона? А ПВО пошто је застарео, а БУК је ''скуп'' и С-300 ''превелик'' да остане на бофорсима као у ЦГ?

Quote
dok bi avijacija mogla da se ogranici na jurisnu i skolsko-borbenu aviaciju, time bi smo sacuvali letacki i inzinjerijski kadar, i toliko   problemticno cuvanje neba.

Па да и онда да Н-62 врши пресретање у сусретном курсу са Р-60МК...

:troll:
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #251 on: November 23, 2016, 01:43:43 pm »

Najbliža tome je bila Slovenija koja je odustala od kupovine pre sam ulazak u NATO, a planirala je da nabavi eskadrilu JAS-39.

Osim rekla-kazala , ne sječam se da sam u planu razvoja SV zasledio tu informaciju.  Po pričanjima je najrealnija varijanta bila najam Nizozemskih F-16A MLU (osnovnih + MLU upgrade ili več MLU nisam siguran) sa kasnijim prelaskom na JAS-39

Online je podatak za razvoj SV 2005-2010, gde je priča samo o transportnom avionu. A do papirnih izvoda trenutno nemam dostup da potvrdim 100%.

Quote
3. Zrakoplovi
Z investicijami v nabavo, modernizacijo in opremljanje zrakoplovov ter z investicijami v
sisteme za navigacijo in zveze, bo omogočena povezljivost ter varna in učinkovita uporaba
zrakoplovov v državi in v zavezništvu. Zagotovitev vertikalnega manevra bataljonski taktični
bojni skupini in podpora delovanja bataljonski taktični skupini v vseh oblikah delovanja,
vključno z vlogo bojnega elementa ali bojne podpore, bo osnova za razvoj zmogljivosti
helikopterske enote. Z dokupom in modernizacijo lahkih večnamenskih in srednjih
transportnih helikopterjev bo zagotovljena sposobnost taktičnega premika pehotne čete v
enem naletu in ustrezna zmogljivost za medicinsko evakuacijo po zraku.
Zaradi omejenih virov se bodo potrebne zmogljivosti strateškega zračnega transporta
zagotavljale s sodelovanjem v mednarodnih projektih. Skladno s povečevanjem obsega
delovanja enot izven območja države in zaradi geografske oddaljenosti operacij od RS, se
bodo ob koncu planskega obdobja zagotovili prvi elementi lastnih zmogljivosti za zračni
transport z dosegom med 3500 in 5000 kilometri, namenjene predvsem zagotavljanju oskrbe
in vzdržljivosti lastnih sil v operacijah, omejenem premeščanju sil ter morebitni nujni
evakuaciji moštva iz operacij oziroma podpori zaščiti in reševanju ob pomoči ob naravnih in
drugih nesrečah v drugih državah.
Skupna vrednost podprograma: 15.550 mio SIT:
• nabava sredstev za nadgradnjo helikopterskih transportnih zmogljivosti – skupna
vrednost 1.290 mio SIT,
• nabava šolskega helikopterja – vrednost 260 mio SIT ter
• nabava srednjih transportnih letal – vrednost 14.000 mio SIT.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #252 on: November 23, 2016, 04:23:02 pm »

Quote
Kada pricamo o zemljama okruzenja sa kojima mozemo upasti u konflikt, svi sem BIH i Makedonije su clanice NATO alijanse, i kada poredimo nasu avijaciju naspram njihove avijacije, jos 20-ak zemalja ukljucujuci USA.  I sada, protiv 2000 aviona, i bilo kom zamisljenom konfliktu, kakve sanse ima 6, pa makar i aviona 5. generacije? Ili 60?

А шта може 35.000 припадника МО од којих 12.000 чине војници у трупи наспрам два милион војника НАТО снага? Шта ће да ради српских 212 тенкова против америчких 7.000, немачких 212 итд.? Дај одма да распустимо војску.

  Apsolutno nista. Ali nama realna opasnost ne preti od tih snaga, jer da preti, tu ne bi sta mogli da uradimo. Nama trenutno opasnost preti od naoruzanih gerilskih jedinica na jugu Srbije, i od vehabija na Sandzaku, a tu je je Mig-29 potpuno beskoristan. Mozda neki visenamenski avion koj moze napadati i ciljeve na zemlji, ali opet, protiv gerilske borbe to su tackasti ciljevi za koje se avion mora spustiti jako nisko, i opet, tu su jurisni avioni i helikopteri mnogo bolji.

 
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #253 on: November 23, 2016, 04:28:07 pm »

СРЈ је 1998 могла да изађе на крај са Шиптарима, али су касније добили помоћ у виду неколико стотина НАТО авиона и онда је одједном постало битно да ли имамо или немамо С-300. Пре свега Вехабије у Санџаку тј. Рашкој области не представљају кључни проблем већ несрећна економска ситуација. Шиптари на југу и ако крену против Србије имаће подршку НАТО и опет долазимо на исто. Српска полиција и жандармерија су довољно опремљене и јаке да могу да изађу на крај са Шиптарима ако затреба. Ту су и Специјална бригада ВС као и Кобре. Мене само занима шта се дешава када се у так сукоб укључе авиони, тенкови, вишецевни ракетни лансери, стратегијски бомбардери и остала савремена техника? Шта ћемо онда? Када крену крстареће ракете, стелт авиони, електромагнетно или неко друго оружје...

Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #254 on: November 23, 2016, 04:35:34 pm »

СРЈ је 1998 могла да изађе на крај са Шиптарима, али су касније добили помоћ у виду неколико стотина НАТО авиона и онда је одједном постало битно да ли имамо или немамо С-300. Пре свега Вехабије у Санџаку тј. Рашкој области не представљају кључни проблем већ несрећна економска ситуација. Шиптари на југу и ако крену против Србије имаће подршку НАТО и опет долазимо на исто. Српска полиција и жандармерија су довољно опремљене и јаке да могу да изађу на крај са Шиптарима ако затреба. Ту су и Специјална бригада ВС као и Кобре. Мене само занима шта се дешава када се у так сукоб укључе авиони, тенкови, вишецевни ракетни лансери, стратегијски бомбардери и остала савремена техника? Шта ћемо онда? Када крену крстареће ракете, стелт авиони, електромагнетно или неко друго оружје...


Pa ako dodje do toga (nesto kao video igrica) ja sam uistinu uvjeren da ce nadlezni tebe konzultirati.
Samo me zanima jedna stvar a ima ih dosta na forumu takvih- da li si iskusio pogodak MB 82mm 5 metara od sebe, ili se tada islo u skolu?!
Logged
Pages:  1 ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 24 queries.