PALUBA
April 27, 2024, 10:12:23 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Srbija - država sa najsiromašnijom vojnom kasom u Evropi  (Read 9288 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« on: December 05, 2013, 10:00:30 am »

Srbija - država sa najsiromašnijom vojnom kasom u Evropi

R. DRAGOVIĆ | 05. decembar 2013. 08:44 | Komentara: 0

Vlada u budžetu za narednu godinu Ministarstvu odbrane propisala 60 milijardi dinara. Neće biti nijedne kapitalne nabavke

VOJNI budžet od oko 60 milijardi dinara, koliko je planirano da pripadne Ministarstvu odbrane u 2014. godini, Srbiju svrstava među države sa najsiromašnijom vojnom kasom u Evropi. Iako će raspolagati sa oko tri milijarde dinara više nego 2013, već sada je jasno da vojska ni dogodine neće zabeležiti nijednu kapitalnu nabavku opreme ili naoružanja.

Najveća stavka u vojnoj kasi i sledeće godine biće plate, doprinosi i druga primanja za više od 30.000 zaposlenih vojnika i civila, za šta će biti odvojeno čak 27 milijardi dinara. Sistem odbrane će, prema predlogu budžeta za sledeću godinu, za nabavku naoružanja i vojne opreme potrošiti tek 1,5 milijardi, dok je za održavanje vojnih objekata namenjeno 8,9 miliona dinara. Ovo su, inače, jedina dva velika vojna projekta predviđena budžetom.

Da Vojska Srbije radi na planu opremanja za sledeću godinu, ali i da će spisak stavki verovatno biti skraćen, potvrđuje i general-major Dušan Stojanović, načelnik Uprave za planiranje i razvoj Generalštaba.

- Srednjoročni plan opremanja, kao i plan za 2014. godinu, biće restriktivan - objašnjava general Stojanović. - Sredstva koja ćemo da dobijemo obezbediće realizaciju nabavki određenih vrsta naoružanja i vojne opreme, ali ne u meri u kojoj je potrebna Vojsci Srbije da bi se obezbedio nivo sposobnosti za izvršavanje njenih misija i zadataka.

Stojanović naglašava da će među osnovnim zadacima biti održavanje nivoa operativnih sposobnosti u okviru raspoloživih sredstava.

Prema guberu poslatom iz Vlade Srbije, vojska će moći da se širi na nabavku tegljača i poluprikolica, računarske i medicinske opreme za VMA, a izmiriće i dugove nastale kupovinom radio-uređaja, municije od 125 milimetara i za nabavku opreme ugrađene u modernizovane avione i helikoptere. Prioritet za opremanje u narednom periodu imaće Specijalna brigada, koja bi sledeće godine trebalo da se podiči novim padobranima, ronilačkom opremom i savremenim naoružanjem.

Opredeljenje Vojske Srbije jeste da se novac, koji je na raspolaganju, uloži ne za kupovinu, već za modernizaciju onih borbenih sredstava koja vreme još nije pregazilo. To se pre svega odnosi na deo raketnih sredstava za PVO i radare, oruđa artiljerijske podrške i oklopne jedinice. Novi život trebalo bi da uskoro bude udahnut i avionima „supergaleb G4“, koji će postati osnovna karika u lancu obuke pilota.

“MIGOVI“ ČEKAJU KREDIT
AVIONI „MiG 29M2“, čija je kupovina načelno dogovorena sa Ruskom Federacijom, neće biti plaćeni sredstvima iz budžeta, već u posebnom paketu. Za realizaciju ovog posla čeka se da Rusi odobre poseban robni kredit kojim bi Srbija u budućnosti otplaćivala letilice. U istom aranžmanu, prema ranijim najavama, mogla bi da bude i raketna tehnika za odbranu od napada iz vazduha.



Izvor: Vecernje novosti


PA se onda postavljaju neka pitanja:
-sta ce vojska vuci tim tegljacima i poluprikolicama
-kakvo je to odrzavanje vojnih objeka sa otprilike 8o.ooo evra za celu godinu i kakav je to veliki projekat sa tim iznosom
-sta ce to biti moguce kupiti od opreme i naoruzanja za priblizno 13 milion evra
-koje to savremenije naoruzanje treba Specijalnoj brigadi kada je isto nabavljeno pre neke 2 godine
-koja su to raketna sredstva PVO koje vreme nije pregazilo, i koja su to uoste sredstva u VS koje vreme na ovaj ili onaj nacin nije pregazilo
Logged
Kaćo
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 914



« Reply #1 on: December 05, 2013, 10:15:20 am »

Koliko je 60 mlrd. dinara u eurima?
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #2 on: December 05, 2013, 10:17:10 am »

Priblizno 526 miliona evra.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #3 on: December 05, 2013, 10:29:14 am »

Albanija i dalje izdvaja znatno manje para od Srbije, a 525MEUR za VS je otprilike 1,8%BDP. Koliki je ono normativ vojnog budžeta za zemlje NATO, mislim 1,5% najmanje. Problem je što je BDP Srbije mali.
« Last Edit: December 05, 2013, 10:51:28 am by kumbor » Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #4 on: December 05, 2013, 03:10:59 pm »


A suma izdvajana za MO RS u apsolutnom iznosu se već godinama skoro ne  menja, stalno se vrti oko 0,5MdEur / 650-700M$.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #5 on: December 05, 2013, 09:10:38 pm »

Vojsku, odnosno Ministarstvo odbrane treba smanjiti, ali zadržati ovaj nivo sredstava (ako već ne može više). Tako će se dobiti sredstva za opremanje.
Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #6 on: December 06, 2013, 07:37:56 am »

Vojsku, odnosno Ministarstvo odbrane treba smanjiti, ali zadržati ovaj nivo sredstava (ako već ne može više). Tako će se dobiti sredstva za opremanje.

Moj skromni doprinos temi:
U principu se slazem sa stavom Dzumbe, ali ne i sa izrazom "smanjiti". Malo mi je tvrd i neprecizan, sta bi se podrazumevalo pod smanjiti?
Moje misljenje je da prvo treba studiozno doneti zamisao sta se hoce i zeli od sistema odbrane, uzimajuci u obzir sve relevantne cinjenice, pa i budzet drzave, vojske.Na osnovu toga izraditi dugorocne planove, a da svi kratkorocni (godisnji) planovi proisticu iz toga. Ministarstvo odbrane, Generalstab, ustanove i jedinice redefinisati i preformirati na osnovu realnog stanja drzave... a ne po nekim tudjim sablonima i zeljama ljudi koji trenutno rukovode sistemom.

Moj je utisak kako se koja garnitura ljudi u Ministarstvu i Vojsci promeni, svako nastoji da proturi neku svoju teoriju, i krece se od pocetka, nema kontinuiteta. A to izaziva velike troskove i rasipanje novca...

Treba li neki konkretniji primer za to...
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #7 on: December 06, 2013, 09:19:53 am »

Koliko ja laički vidim te pare iz budžeta se koriste kako bi skoro 30.000 zaposlenih
primalo plate (i na taj način se obezbedio određeni broj glasača) a da je ,
ono što oni mogu da doprinesu odbrani zemlje smešno.
Vreme je ili da se narod ozbiljno pozabavi svojom odbranom ili da se dignu ruke od svega.
Znam (nisam čuo od nekog) nego sam se lično uverio u nizak kvalitet obučenosti, znanja vojnika,
i stanja njihovog morala.
O oficirima ne mogu da pričam jer sam nedovoljno stručan (stigao sam najdalje do desetara).
Sigurno je jedno, u ovom momentu u slučalu potrebe da se angažuje vojska Srbije bez obzira na to što se
reklamiraju kako im je gotovost i obučenost na visokom nivou, jedina zaštita građana je da kažu "pomozi bože".
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 997


« Reply #8 on: December 06, 2013, 09:25:33 am »


Sigurno je jedno, u ovom momentu u slučalu potrebe da se angažuje vojska Srbije bez obzira na to što se reklamiraju kako im je gotovost i obučenost na visokom nivou, jedina zaštita građana je da kažu "pomozi bože".

Milanče, nikako se ne slažem sa ovom konstatacijom. Mislim da nije u redu tako pisati, a argumenti su ti samo lična procena (sa problematičnom kvalifikacijom za to, kako sam kažeš), i petparačka štampa koju plaća ko zna ko.

Na kraju, "boj ne bije svijetlo oružje, već boj bije srce u junaka". Ni 1999. nismo imali Bog zna šta više nego danas, pa je opet NATO morao dva i po meseca da nam "uteruje demokratiju u glavu".

I nije je uterao.

I neće, ni NATO niti iko drugi. Bez obzira imali ili ne nove tenkove, avione...
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #9 on: December 06, 2013, 09:35:37 am »

U mom okruženju imam nekoliko "profesionalnih" vojnika, pa vidim i znam
kakvo im je srce u junaka. Pri tom dovoljno je prošetati pored vojnih objekata u Beogradu
i pogledati kako neki od ovih "profesionalaca" izgledaju pa da sve bude jasno.
To što se mi sećamo nekih vremena kada je vojska bila ono o čemu mi sada možemo
da maštamo je lepo ali moramo biti realni.
U vreme agresije NATO svi koji su se oduprli agresiji i doprineli tome da nam ne uteraju demokratiju su
bili obučavani u JNA, JA ili VSCG i vrlo malo ima sličnosti sa današnjim "profesionalcima"
U vreme mog odsluženja vojnog roka 70% regrutovanih vojnika bi otišlo na odsluženje vojnog roka
makar da to nije bilo obavezno. Od sadašnjeg broja "profesionalnih" vojnika neznam koliko bi ostalo
na svojim mestima kada bi zapucalo.
Ne mogu da kažem verovatno ima još uvek patriota među pripadnicima VS ali su u vrlikom broju
neradni, nezainteresovani, neorganizovani i tu su uglavnom samo zbog toga jer imaju nekakva primanja.
Ovo je moje lično mišljanje bez namere da vređam one koji su pravi vojnici.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 997


« Reply #10 on: December 06, 2013, 10:03:57 am »

Ne slažem se, ali neću dalje.

Isključujem se iz diskusije.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #11 on: December 06, 2013, 10:20:50 pm »

Наравно да не мислим да треба "одокативно" сећи смањивати без разлога. Наравно да су потребни дугорочни и средњорочни планови развоја и опремања. Ето, за почетак Министарство одбране би могло да уради дугорочни план развоја војске јер нешто нисам сигуран да тако нешто постоји (барем није обнародовано). Можда се сада то (по новој терминологији) мало другачије зове, али суштина је у томе као видимо (пројектујемо војску) у наредних 10 година узимајући у обзир све опасности, ризике и претње, али и економску моћ земље да то и подржи. Такође, врло је битно да се узме у обзир да је Србија у географском смислу ту где јесте и да је у војно-политичком смислу јасно изабран правац (узмимо да је то војна неутралност).

Којо, управу си када кажеш да нема континуитета у раду Министарства. Оно је један од највећих проблема. Не мислим само на Министарство у ужем смислу већ и органе, јединице и установе које су "везане" за њега. Прво, прегломазно је и превише је разних "установа". Иако нисам дуго у самом систему усудићу се рећи да је ефикасност, односно продуктивност рада скромна. То је вероватно производ некомпетентности лица на стручним дужностима и чињенице да се и на те дужности доводе лица по партијској припадности. Дакле, потребно је реорганизовати и "прочистити" министарство (што ће бити најтежи посао). Војска ће, као и увек, да ради по наређењу. Проблем је што нема ко, односно не уме (смислено, разложно и визионарски)  да наређује.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #12 on: December 07, 2013, 02:01:27 pm »

U mom okruženju imam nekoliko "profesionalnih" vojnika, pa vidim i znam
kakvo im je srce u junaka. Pri tom dovoljno je prošetati pored vojnih objekata u Beogradu
i pogledati kako neki od ovih "profesionalaca" izgledaju pa da sve bude jasno.
To što se mi sećamo nekih vremena kada je vojska bila ono o čemu mi sada možemo
da maštamo je lepo ali moramo biti realni.
U vreme agresije NATO svi koji su se oduprli agresiji i doprineli tome da nam ne uteraju demokratiju su
bili obučavani u JNA, JA ili VSCG i vrlo malo ima sličnosti sa današnjim "profesionalcima"
U vreme mog odsluženja vojnog roka 70% regrutovanih vojnika bi otišlo na odsluženje vojnog roka
makar da to nije bilo obavezno. Od sadašnjeg broja "profesionalnih" vojnika neznam koliko bi ostalo
na svojim mestima kada bi zapucalo.
Ne mogu da kažem verovatno ima još uvek patriota među pripadnicima VS ali su u vrlikom broju
neradni, nezainteresovani, neorganizovani i tu su uglavnom samo zbog toga jer imaju nekakva primanja.
Ovo je moje lično mišljanje bez namere da vređam one koji su pravi vojnici.

на жалост, боро, моториста је у праву. више од 80% "професионалаца" које ја знам су ту "док не нађем нешто боље, а онда одо ја" (овде мислим на војнике по уговору а не официре). ако изузмемо специјалну бригаду и пво, све остало је врло упитно што се тиче обучености. има часних изузетака, наравно, али су они у дебелој мањини. даље, од нато агресије '99. прошло је 15 година. свет је отишао даље, а ми смо гомилу онога што смо тад имали уништили, продали, расходовали... на страну што је и тад било добро застарело. да наведемо пример прага и стреле 2. није било ефикасно против авиона али јесте против крилатих ракета и пешадије. сад је и то уништено а ново није набављено. оваквих рупа има гомила. а и сама воља за одбраном је врло слаба после свега што се издешавало. једина реална одбрамбена моћ смо ми "трећепозивци", којима поред каквог-таквог знања треба додати нешто што на западу зову "недостатак прагматизма" (у српском језику ово се просто зове инат Wink )
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #13 on: December 07, 2013, 02:16:51 pm »

Ja mislim da je mnogo oružja posle 2000. uništeno, jer smo "ljubazno zamoljeni" da upravo to uradimo sa upravo tim oružjem. Da nismo hteli, bili bismo izloženi povećanim pritiscima i novim ucenama, novim političko-nacionalnim krizama. 
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #14 on: December 07, 2013, 02:44:44 pm »

наравно. али за оне који се надају да напоменем да све то још није готово. велике количине стрељачког наоружања су продате и уништене без реалног разлога са неком причом борбе против тероризма. и да зло буде горе, по неким причама које ми је "дошапнуло врапче" ићи ће се на још јаче разоружавање народа, јер је "превише" легалног оружја у србији. значи и ловачка друштва су предмет интересовања страних служби и оцењена су као опансост.

а,да, заборавио сам да је и "реформа" војске урађена од споља. ко каже да није нека ми одговори на питање зашто су угашене славне јединице као што су 63. падобранска, 72. специјална, 211. олкопна, 47 бригада...
Logged
Pages:  [1] 2 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 23 queries.