Nabavke i investicije u VS - vesti

(1/360) > >>

Rade:
01.08. 2008. , sa sajta Vojske Srbije


МОДЕРНИЗАЦИЈА СУПЕРГАЛЕБА ДО НАБАВКЕ НОВИХ АВИОНА

- Војска Србије планира да до краја године започне обимну модернизацију и дигитализацију 15 школско-борбених авиона домаће производње Супергалеб Г-4, а да следеће године, у зависности од финансијских могућности, купи један до два руска транспортна хеликоптера Ми-17, речено је агенцији Бета.

Командант Ваздухопловства и противваздухопловне одбране Војске Србије генерал-мајор Драган Катанић је у интервјуу поводом Дана авијације рекао агенцији Бета да је Ми-17 изабран као најпогоднији хеликоптер за војне али и цивилне потребе јер се може користити и за гашење пожара и помоћ становништву у случају елементарних непогода.

Предност тог типа летелице је и велика сличност са хеликоптерима Ми-8 које Војска Србије има неколико деценија, због чега ће се избећи додатна улагања у обуку пилота и механичара.

Према његовим речима, цена једног хеликоптера Ми-17 је око пет милиона евра.

"Будућност авијације се не може заснивати искључиво на ремонту, већ је време да се полако уђе у процес обнављања", рекао је Катанић и подсетио да је последњи авион из иностранства купљен још 1987. године - 16 "Мигова 29" из Совјетског савеза.

Катанић каже да се у Министарству одбране тренутно одлучује којој ће иностраној фирми бити поверени послови модернизације и дигитализације опреме домаћег авиона Г-4, након чега ће бити омогућено да се ти авиони употребљавају све до 2030. године.

Генерал је рекао да се планира уградња најсавременије електронске авионске опреме која ће у великој мери повећати могућности тог авиона у обуци пилота и увећати његову борбену употребну вредност јер ће бити омогућено коришћење вођених, такозваних "паметних" бомби и ракета за дејство по циљевима на земљи и у ваздуху.

Цена модернизације и дигитализације Г-4, према процени Катанића, биће између четири и пет милиона евра по летелици у шта улази и генерални ремонт и продружење ресурса до 2030. године.

Авиони тог типа из инвентара ВС који не прођу тај процес, биће коришћени за обуку до 2016. године, односно до истека временских ресурса.

Основна замисао Војске је да се модернизацијом 15 летелица тог типа премости технолошки јаз између авиона који се користе у ВС и модерних вишенаменских летелица чија се набавка очекује око 2015. године и да се тако умање накнадни трошкови преобуке пилота за савремене авионе.

Катанић је поновио да ВС има потребу за 14 до 20 вишенаменских савремених борбених авиона као што су Грипен, Миг-35, Еурофајтер, Рафал, Ф-16, Ф-18 или Сухој 30К, али да ће се војска само изјаснити о томе какве карактеристике треба да има нови авион док ће држава донети коначну одлуку о томе која ће летелица бити набављена.

Генерал је најавио да ће до јесени бити завршен ремонт још три хеликоптера Ми-8 у заводу "Мома Станојловић", док ће по две летелице Ми-17 и Ми-24 бити до краја године послате у Русију на ремонт јер у Србији не постоје могућности да се тај ремонт обави.

Он је најавио да ће ове и наредне године на ремонту Русију бити послат још један транспортни авион Антонов-26, у који ће бити уграђена савремена опрема. Тај авион ће бити коришћен и за цивилне потребе.

Катанић каже да се на јесен очекује укључивање ремонтованих Мигова 29 у дежурство у систему ПВО Србије, пошто се у августу и септембру уведу у тренажу пилоти који су раније летели на том авиону и обучи млађи летачки кадар.

Командант ВиПВО је изразио очекивање да ће, пошто је решено питање снабдевања горивом, просечан годишњи налет пилота ВС ове години бити око 30 сати. То је за осам и по сати више него прошле године и готово шест пута више него 2005. године када је, због недостатка горива, дошло до застоја у летачкој обуци.

Он је изразио очекивање да ће преговори са представницима црногорског Министарства одбране о повратку једног дела ваздухопловне технике са аеродрома Голубовци код Подгорице бити успешни и додао да постоје наговештаји да ће до краја године један број авиона Супергалеб бити пребачен у Србију.

Dreadnought:
База „Цепотина” биће завршена до зиме
------------------------------------------
Припадници Четврте бригаде ВС уселиће се у најсавременији војни објекат на југу Балкана
 
„Српски Бондстил” војна база „Цепотина” код Бујановца (Фото А. Давинић) Врање – Динамика и квалитет радова, које изводе грађевински радници, на објектима који се налазе у оквиру војне базе „Цепотина” код Бујановца у потпуности су испоштовани. У бази „Цепотина” биће смештено више стотина припадника Четврте бригаде Копнене војске Србије. Судећи по динамици радова, извесно је да ће „Српски Бондстил” бити завршен на време и да ће то бити најсавременији војни објекат изграђен на југу Балкана на пет километара југоисточно од Бујановца.

Првобитно је било предвиђено да се и полиција, односно жандармерија нађе у овој бази. У међувремену, полиција је одустала од свог удела, али због безбедности на овим просторима југа централне Србије предстоје разговори да се војска и жандармерија заједно нађу у „Цепотини”. У току су завршни радови на изградњи команде и савремене амбуланте. У бази ће бити стамбени објекти, полигони за обуку и спортски терени. Уместо монтажно-демонтажних, граде се објекти од чврстог материјала, све се чини да то буду савремени објекти који ће се користити више година.

Ваља подсетити да је изградња највеће српске војне базе прекинута због недостатка новца у децембру 2005. године. Тада је жицом ограђено градилиште почело да зараста у траву и коров. Поновном активирању градилишта највише су се обрадовали припадници Четврте бригаде Копнене војске који за закуп објекта „Заставе” у Бујановцу, у којем су смештени припадници ове бригаде, Војска Србије сваког месеца плаћа око 200.000 динара.

 Иначе, база „Цепотина” налази се на узвишењу, које омогућава контролу државне границе са Македонијом и надгледање КЗБ и административне линије са Косметом.


А. Давинић
Ж. Матић       06/10/08 "Политика"

Dreadnought:
ВС увела у употребу беспилотне летелице
-----------------------------------------------
 
 Војска Србије набавила је беспилотне летелице мањег домета, потврђује Драган Шутановац, министар одбране у Влади Србије, за „Политику”. Он истиче да је реч је о беспилотним летелицама које ће имати и војну и цивилну намену.

– У војне сврхе, оне могу да буду коришћене за снимање положаја „непријатељских снага”, како видео, тако и термовизијском камером, док се у цивилне сврхе ове летелице употребљавају у случају разних несрећа, на пример, рушења авиона или хеликоптера, евентуалних бродолома или у потрази за изгубљеним скијашима на планини – каже министар одбране.

Према његовим речима, у систему одбране тренутно се налази 10 оваквих летелица, а планирано је да до краја године буде расписан и тендер за набавку још озбиљнијих летелица за те намене, које опционо имају и могућност ношења наоружања.

– Реч је о савременим летелицама најновије генерације какве у Војсци Србије никада нисмо имали. То је савремени тренд. Такође, битно је рећи да већ дуже време радимо и на развоју домаће беспилотне летелице и да очекујем да ће средином следеће године она извести и прве пробне летове – каже Шутановац.


М. Р. Петровић "Политика" 10/10/08

Избацио сам део текста који се не односи на тему

machak:
Министар Шутановац у интервјуу Политици није навео о ком се типу БПЛ ради, али ако је веровати дневном листу "Глас јавности" који је у броју од 07.10.2008. године објавио текст о поменутој набавци, у питању је БПЛ типа Orbiter израелске фирме Aeronautics. Речено је да су до сада пристигле летелице распоређене у три јединице: Специјалну бригаду у Панчеву 3 комада, 3. брКоВ у Нишу 3 комада и 4. брКоВ у Врању 2 комада.

Распон крила Орбитера је 2,2 m, а дужина 1 m. Оперативни радијус му је 15 km, а брзина од 45 до 140 km/h. Мотор који покреће летелицу је веома тих и може је одржати у ваздуху до 90 минута. БПЛ има уграђене телевизијску и термовизијску камеру.

Промотивни видео о Orbiteru, произвођача-фирме Aeronautics:



На сајту ТОЦ-а се може наћи видео материјал са опитовања БПЛ типа Skylark коју производи такође израелска фирма Elbit Systems.
http://www.elbitsystems.com/lobmainpage.asp?id=764

MOTORISTA:
Šta bi sa onom našom VBL-2000?Jesu li totalno odustali od nje ili čekaju "bolja" vremena?

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page