субота, 25.07.2020.
Милан Галовић
Српски „пегаз” са кинеским ракетамаУ плану и развој нове, веће беспилотне летелице. – Обука за испоручене ЦХ-92А обавиће се у Кини, где бораве и инжењери ВТИКинеске беспилотне летелице ЦХ-92А, недавно испоручене Србији, биће основа нове извиђачке ескадриле Ратног ваздухопловства и противваздухопловне одбране Војске Србије. Реч је о производу купљеном од компаније АЛИТ (Aerospace Long March International).
Упоредо са набавком ових летелица, у сарадњи с кинеским партнерима, у току је процес развоја домаће беспилотне летелице „пегаз”. Очекује се скори почетак серијске производње мале беспилотне летелице „врабац”, чији је прототип уведен у наоружање Војске Србије, а Војска Србије користи и сличне беспилотне летелице типа „орбитер”, израелске производње.
– Испоруком ЦХ-92А, која се, осим за извиђање, може користити и за нападе на циљеве на земљи, управљање артиљеријском ватром и низ других задатака, Војска Србије добила је наоружање какво има мали број држава у свету и ниједна у региону – каже за „Политику” др Ненад Милорадовић, помоћник министра одбране за материјалне ресурсе.
Употреба борбених „дронова”, како се беспилотне летелице често називају у медијима, обележила је почетак овог века, што је период када је и Кина искорачила кад је реч о овим системима наоружања. Њене беспилотне летелице пронашле су пут до купаца широм света, где су и исказале своју вредност у реалним условима употребе, посебно у региону Блиског истока и Африке.
– Одлука о набавци беспилотних летелица ЦХ-92А донета је у циљу значајног и ургентног унапређења постојећих оперативних способности Војске Србије. У току су завршне припреме за обуку припадника Војске Србије за коришћење и употребу предметних беспилотних летелица, која ће се реализовати у НР Кини – објашњава Милорадовић.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Набављене летелице јесу савремено и атрактивно наоружање, али наш саговорник посебно истиче значај развоја домаће беспилотне летелице „пегаз”, чиме је домаћа одбрамбена индустрија направила одлучујући искорак када реч о освајању ових технологија.
У Кини већ дуже време у више наврата бораве инжењери Војнотехничког института (ВТИ), а недавно су у ову земљу превезене и две летелице „пегаз”. У овој земљи ће се обавити опремање наших беспилотних летелица оптоелектроником, аутопилотом, линком и софтверима.
„Пегаз” ће заправо бити сличан ЦХ-92А кад је реч о карактеристикама и могућности, али нешто мањих габарита. Моћи ће да обавља извиђачке задатке, да се користи за коректуру артиљеријске ватре, да обележава циљ ласером и да дејствује по циљу ласерски вођеним ракетама.
– У почетку, користиће се купљене кинеске ракете ФТ-8Д, али радићемо и на развоју одговарајуће домаће ракете – каже Милорадовић.
Стручњаци ВТИ, са кинеским колегама, унапредили су аеродинамику „пегаза”, тако да ова летелица сада изгледа другачије од оне коју смо до сада виђали, а чију илустрацију „Политика” ексклузивно објављује. Такође, ојачана је структура летелице, будући да ће носити наоружање.
Таква два „пегаза” су послата у Кину, где ће се обавити њихово поменуто опремање, а трећи ће бити склопљен у Србији. Тиме ће бити комплетиран први систем овог наоружања, који чине три летелице и земаљска станица. Земаљска станица је пројектована и производи се у Србији од стране ВТИ и његових коопераната, уз учешће појединих компоненти кинеске стране, које су већ допремљене у Србију са испоруком ЦХ-92А.
– За годину дана имаћемо прототип „пегаза”, а биће потребно још годину дана да се комплетирају три оваква система са укупно девет летелица, који ће ући у састав ескадриле у којој су већ два система ЦХ-92А са шест летелица – објашњава Милорадовић.
Он кратко наговештава да ће се, по успешном окончању овог пројекта, радити и на развоју још једне домаће беспилотне летелице, нешто веће од „пегаза”.
Кад је реч о земаљским станицама, треба нагласити да оператери који ту раде не „пилотирају” летелицом, већ управљају њеним системима, односно извршавају извиђачке и друге задатке, мада постоји могућност и ручног управљања летелицом. Заједно са оператерима је и обавештајни официр. Летелица лети потпуно аутоматски по задатој путањи, укључујући полетање и слетање.
„Пегаз” и ЦХ-92А полећу и слећу са писте, пожељно је бетонске, али може и са травнате, као авион. Такође, када је реч о ЦХ-92А, постоји и резервна опција слетања падобраном.
А док се стигло до прага употребе прве домаће веће беспилотне летелице, пређен је дуг пут. Не рачунајући летеће мете, које јесу беспилотне летелице, али са специфичном једноставном наменом, још осамдесетих година 20. века у тадашњој СФРЈ почело је да се ради на оваквим системима.
Тадашњи стручњаци имали су визију беспилотних летелица отприлике оваквих какве данас и јесу, али су технологије за остварење њиховог сна биле недостижне.
„Пегаз” је наставак тих тежњи, изворно је конструисан почетком овог века, мада ће тек сада, захваљујући сарадњи с кинеским стручњацима, коначно „добити крила”, али и постати оно што првобитно није било замишљено – борбено средство.
Izvor:
www.politika.rs