PALUBA
May 01, 2024, 10:20:24 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... 120   Go Down
  Print  
Author Topic: Nabavke i investicije u VS - vesti  (Read 399840 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Deligrad
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 241


Нема дoбрих закoна без дoбрo наoружане војне силе


« Reply #135 on: May 19, 2011, 04:04:01 pm »

Od novih aviona Srbija teorijski može da kupi samo neku verziju Miga 29 kao što je recimo Mig 35. Sve ostalo je naučna fantastika. Ni da nam poklone druge avione ne bi mogli da održavamo. S druge strane sadašnja vlast ni da nam Rusi poklone Mig 35 ili Su 27 ne bi ih uzela. E sad pošto neka, verovatna, sledeća vlast možda prihvati Migove ja se ne bi iznenadio da Šutanovac ne usreći RV na proleće nekim đubretom tipa F-16A proizvedenim pre tridesete ili dvadeset pet godina samo da spreči da sledeća vlada ne nabavi nešto normalno. Čak bi se vrlo iznenadio da nas Šutanovac na proleće ne usreći radosnom vešću da smo dobili neku takvu šklopociju po vrlo povoljnoj ceni od 30 miliona dolara po komadu. Narode živi bili pa videli daj bože da grešim.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #136 on: May 19, 2011, 04:49:19 pm »

U budžetu nema para za plate državnih službenika, za penzije, za gradske toplane, za narodne kuhinje, za socijalnu pomoć ugroženima, za puteve, mostove, stanove, za subvencije poljoprivrednicima, za poplave, zemljotrese. Još jedan je rebalans u najavi, zaduženi smo do guše, imamo sprdnju od države, a kupovili bi avione. Ni ova ni bilo koja sledeća vlast neće kupovati nikakve nove avione. Ako kupe, ja ću prvi skupiti kofere i otići odavde zauvek. Neću da ih moji praunuci otpalćuju.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 004


« Reply #137 on: May 19, 2011, 06:14:58 pm »

Stariji će se setiti jedne lepe pesme Korni grupe: "Trla baba lan..." Doduše, zbog ove pesme je pokojni Minimaks zaglavio u zatvor, nadam se da ja neću. Cheesy
« Last Edit: May 19, 2011, 06:25:58 pm by Boro Prodanic » Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 890



« Reply #138 on: May 19, 2011, 06:23:46 pm »

Možda ova vijest o nabavci aviona ima veze sa najavljenim donacijama iz Turske. Lagana "priprema terena" i spinovanje javnosti. I kad sve to većina građana svari, slijedi završnica: "republika Turska nam poklanja (skoro pa) "nove" avione".
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #139 on: May 19, 2011, 07:01:00 pm »

Teško da će se u dogledno vreme kupiti novi avioni...

Rumuni i Bugari pregovaraše o zajedničkoj kupovini eskadrile aviona, SLovenija i Hrvatska takodje... samo će Srbija samostalno kupiti avione. Sa ovakvom ekonomijom, BDP... teško, da ne kažem "munem".
Da se razumemo, voleo bih da ih kupe - bolje je kupiti nove avione nego proćerdati novac... ako ga uopšte ima.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 497


« Reply #140 on: May 19, 2011, 07:12:01 pm »

Možda misle na par ultralight letelica sa rotaxovim motorima od 30ks. Nosivost b/s takvog aviona je negde oko 50kg kamenja, brzina oko 1,2M (pri zemlji,a na visini oko 2M. tj. 2 milje u minutu) Ako nemaju para za verziju sa rotaxima, možda mogu da se iskoriste motori od Trabanta. Wartburg je isuviše ozloglašen (četri metra lima i pet meteri dima). Ovo što sam napisao nije mi smešno. Uopšte.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #141 on: May 19, 2011, 07:16:28 pm »

Pa dobro sad, nije ni tako crno... "Laste" se uvode polako, tako da će biti obuke pilota.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #142 on: May 19, 2011, 08:05:55 pm »

Da podsetim.

Quote
- Sve zavisi od novca u budžetu. Sledeće godine slavimo 100 godina avijacije i nadam se da ćemo konačno imati dobre vesti po pitanju osvežavanja naše avijacije - najavljuje Šutanovac.

Ova izjava moze da se tumaci na vise nacina.

Dobra vest sledece godine moze biti:

- definitivna odluka o tipu aviona
- na neki od nacina obezbedjena sredstva za kupovinu
- kupovina (potpisivanje ugovora, mozda i isporuka par komada)...

Sta je od ovoga dobra vest po ministru?

Ono sto sam cuo iz pouzdanih izvora je da se ukoliko sve bude islo nekim normalnim tokom (definisanje koji tacno tip aviona, kolicina, prohvatanje od strane nadleznih institucija, nabavka sredstava...) najranije sto se moze ocekivati da se dobiju prvi avioni je 2013.godine. Takodje trenutno aktuelna varijanta je iskljucivo NOV avion, dakle uopste se ne razradjuje varijanta polovnih. E sad, cela prica se opet vrti oko sredstava. Da li ce to biti neki kredit, lizinig, robna razmena (cini mi se da je Tajland svojevremeno ugovorio F-16 koje bi platio smrznutom piletinom ali je smenom vlasti to propalo) izgleda da uopste vise nije bitno, vazno je da se neka odluka donese. Sto se nadleznih u VS tice odluka bi odavno bila doneta da se ne pitaju politicari. Sta ce od svega toga biti ostaje da se vidi. Licno ne verujem da cemo naredne godine videti nov aviona na nebu iznad Srbije, pre ce biti da ce ta dobra vest biti da je od svih kandidata za nov avion odluceno da je najbolj da to bude .............
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #143 on: May 20, 2011, 01:00:25 am »

Malko se zaboravlja da su izbori planirani za pred kraj ove godine...treba popaliti narod i sakupiti još koji jeftin politički poen. "Ako me izaberete opet, dobićete i avione". Inače, teško da će makar i suziti izbor do sledeće godine, a kamoli nešto konkretnije.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #144 on: May 20, 2011, 01:10:36 pm »

Ni prodavci nevole da potpisuju ugovore pre izbore.

E sad ja vidim da mozda ovdasnji politicari pokusavaju da se ogrebu za politicku i materijalnu pomoc tako sto ce izabrati nekog od konkurenata pa ce taj imati interesa da ih podrzi u izbornoj godini.
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #145 on: May 22, 2011, 03:43:48 pm »

Nekoliko puta sam procitao izjavu ministra-kaze ''nove letilice'' a to je  znalcima veoma sirok pojam--od BPL do lovackih aviona.On kao politicar da dvosmislenu izjavu-pa nek se narod neko vreme pozabavi nagadjanima-putajuci masti na volju.Zivi bili pa docekali i vidjeli!
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 420


« Reply #146 on: May 22, 2011, 04:12:20 pm »

Нови борбени, надзвучни авиони се неће набављати готово сигурно у наредних 5 а вероватној ни још толико година. Можда неки хеликоптер, транспортни авион, али борбени авиони  - јок! Једно су жеље, друго потребе, треће економска реалност. Много кошта , ничему не служи осим да се правимо важни. О парама је већ све речено.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #147 on: May 22, 2011, 06:32:18 pm »

Sta vojska toliko transportuje avionima, pa su joj neophodni, tj. postojeci ne mogu zadovoljiti?
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #148 on: May 22, 2011, 08:38:43 pm »

Sta vojska toliko transportuje avionima, pa su joj neophodni, tj. postojeci ne mogu zadovoljiti?

Lepo ja napisem post i onda ga glupo izgubim...
Trifko pitanje je dobro ali nisam siguran da ce moj odgovor i mislenje da ti se svidja (zato sto ne svidja se ni meni Smiley: sad je moda svuda da se kupuju transportni avioni i helikopteri a ne lovci. Transportni avioni i helikopteri su bitni zato sto se promenila sustina modernog ratovanja: islo se od klasicni konflikt izmedju drzava i alijanse na low-intensity conflikts poput onaj u Avganistanu i Irak. Sad ti treba takticka i strateska transportna komponenta da zadovoljis raspored snaga i njihova logisticka podrska u krizna podrucja poput one u Africi ili Aziji.
Bezpilotna letala su isto tako uradili svoje: polako potiskuju izvidjacka letala iz sluzbe a pritisak je sve veci na letalice za podrska i eventualno bombardera (bar one male, za takticke zadatke). Videcemo kako se to odrazi na lovce.
Politicki gledano, lakse je da kupis 3-5 transportna aviona nego 20-30 lovca. Odma izadjes i kazes kako evo to je sad bitno, pa kako se nema pare, pa kako je bitno za modernizaciju itn, itn,itn...
Nazalost Dzumba je, po meni, u pravo. To je realnost koja nas sledi i koja ako se nesto gadno ne desi na globalno nivo tesko da ce se situacija bitno promeniti.
Jedno moje licno i mozda off topic razmislanje: mozda Srbija trebad a razmisli i da nabavi 8 MIG-29 i tako da kompletira jednu grupu od 12 MIG-29 letalica. Eventualno modernizira i zadrzi ne vise od 12 MIG-21. Znam da su zastareli ali na neki period od mozda 5 godina to i bude neko resenje. Srbija ima iskustvo i mogucnost da jeftinije odrzava MIG aparate. Sta se tice Orlova oni bi polako trebalo da idu u penziji. Fokus treba da bude na G-4 i na Laste. Helikopterska flota isto mora da dobije vise paznje.
Ovo nije savrseno resenje, ali je jedna opcija kako da zadrzis koheizvna VV struktura u uslovima kad se nema puno para a i nije bas jasno koji su dolgorocni strateski ciljevi.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #149 on: May 23, 2011, 02:46:31 pm »

Nove uniforme za kadete i kadetkinje


23.05.2011.

Kadeti i kadetkinje 1. kadetskog puka Vojne akademije dobili su danas nove maskirne uniforme Vojske Srbije model M-10. Ovo je prvo uvođenje nove vojničke uniforme u Vojsci Srbije nakon 18 godina. Dodeli nove uniforme prisustvovali su ministar odbrane Dragan Šutanovac i načelnik Generalštaba Vojske Srbije general Miloje Miletić.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Uniforma tipa M-10 je potpuno novog kroja s digitalnom šarom koja se koristi i u najrazvijenijim armijama. Maksimalno je funkcionalna i prilagođena potrebama vojnika 21. veka, ali i nastavlja duh tradicije.

 - Danas počinjemo da nosimo novu uniformu M-10. Bolja je od prethodne jer ima bolji kroj. Pantalone su dosta kvalitetnije – podeljene su nam po brojevima i krojene su specijalno za nas – rekao je kadet razvodnik Stanković Dimitrije iz Leskovca.

- Ovo je za nas nešto potpuno novo. Uuniforme su odlične, udobne i lepše. Dobro je što se pripijaju uz telo, za razliku od prošlih koje su "letele oko nas". Pogodne su i za devojke – priča kadet Momir Kovačević iz Sombora.

Novu uniformu izradila je Holding kompanija „Pamučni kombinat Jumko“ iz Vranja. Iz ove fabrike će izaći ukupno 8.500 kompleta, a do kraja sledeće godine sve jedinice Vojske Srbije nosiće uniforme tipa M-10.

 - Posle toliko godina smo najzad dobili novu uniformu pravih veličina i brojeva – posebno mislim na one namenjene ženama. Za sada je udobna, a videćemo još kako će podneti terenske uslove – kaže kadetkinja mlađi vodnik Aleksandra Ilić.

Karakteristično za novu uniformu je to što je sastavljena iz 14 odevnih delova – od rublja do troslojne vetrovke. Praktično ispitivanje uniforme tipa M-10 izvršava se u 41. pešadijskom bataljonu Četvrte brigade i 63. padobranskom bataljonu Specijalne brigade.


Izvor: www.mod.gov.rs


* POP_2166.JPG (142.87 KB, 1024x681 - viewed 78 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... 120   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.