Кубовац, да ли нама лаицима можеш да направиш паралелу између ова два система? Мени на папиру делује да Панцир дометом премашује Куб, и по зони деловања и по висини коју покрива.
Što se tiče dometa, Kub ima veći domet po daljini u odnosu na "naš" Pancir S1, 24 u odnosu na 20 km.
Što se tiče dometa po visini, Pancir ima domet do 15 km, a Kub u autonomnom radu u radarskom kanalu do 7 km (ograničenja se odnose na visinu otkrivanja cilja osmatračko-akvizicijskim radarom, ne nišanskim), dok u optičkom kanalu može i više, zavisno od kvaliteta optičkog kanala (kamere, termovizije i sl), fonske situacije i vremenskih prilika i naravno vida operatora (kod otkrivanja TV kamerom).
Kub može dejstvovati po visini do 14 km, kada funkcioniše u okviru divizionog/pukovskog centralizovanog sistema "K-1M", kada se otkrivanje cilja vrši OAR-om 1RL128D "Mečka" i visinomerom PRV-16, koji su uvezani u UKUV (Uređaj za komandovanje i upravljanje vatrom). Odatle se podaci prosleđuju telekodnom vezom, radio ili žičnim putem u baterije Kub, na uređaj UPPC, koji između ostalog preračunava paralakse i vrši ekstrapolaciju pravouglih koordinata o položaju cilja (H, Y, H, Vh, Vy) u polarne (azimut, mesni ugao, daljina) i takve predaje na RStOn, koji može odmah izvršiti zahvat dodeljenog cilja nišanskim radarom i predati na samohodna lansirna oruđa, gde će analogni komandni računar obraditi podatke i proslediti ih raketama i usmeriti lansirne usmerače u tačku susreta sa ciljem radi zahvata RGS raketa i lansiranja.
Ipak, jedno oruđe Pancir jednovremeno dejstvuje na do 4 cilja (3 u radarskom, 1 u EO kanalu) i na taj način jedna baterija od 4-6 oruđa, može teoretski jednovremeno da dejstvuje na 16-24 cilja.
Jedna baterija Kub samo na 1, ali zato se sada "forsirao" rad u okviru "diviziona" i tako je i modernizacija bila vođena.
Znači svrha predložene modernizacije Kuba je upravo bila na digitalizaciji komandno-informacionog sistema, pa je tako delimično digitalizovan OAR Mečka, a UKUV je potpuno nov potpuno digitalizovani uređaj, sa TDMA sistemom raspodele podataka na više "korisnika". Razmena podataka sada bi išla direktno na RStON (UPPC se izbacuje) koji bi takođe bio u većoj meri digitalizovan i ta veza bi opet išla radio putem ili optičkim kablovima, mnogo brže i zaštićenije od ometanja.
Na ovaj način jedan divizion Kub od 3 baterije bi REALNO mogao dejstvovati na 3 cilja gotovo jednovremeno, navođenjem sa KM diviziona.
Takvu mogućnost je imao i dosadašnji Kub, ali se u PRAKSI analogni centralizovani sistem "K-1M" pokazao veoma osetljivim na ometanje putem radio veze, a žična veza je bila veoma spora i podaci su mnogo kasnili.
U tom smislu, modernizaciju Kuba je imalo smisla raditi čak i sada, ali zameniti rakete sa recimo R-77 (ne treba mrdati glavom, pogledajte NASAMS) ili pak u dogovoru sa Rusiima kupiti zemaljsku verziju R-77 koja je u razvoju (i Rusi planiraju konstrukciju sistema sličnih NASAMS-u, ali pre svega da ponude za izvoz) ili čak i rakete sistem Buk-M1 i Buk-M1-2. RGS raketa Kub i Buk (prvih tipova) je prilično sličan i kompatibilan i bilo bi potrebno veoma malo izmena na frekvencijama predajnika osvetljenja (a kod raketa Buk-M1, možda i ne treba čak).
Na ovaj način dobio bi se digitalizovani, višekanalni sistem PVO kratkog do srednjeg dometa.
Ovo sa IC raketama mi se nikada nije sviđalo i to nema veze sa Kubom. Ako će sada praviti suštinski novi sistem, gde će samo SLO izdvojiti, njega digitalizovati, sa sve novim digitalnim balističkim računarom i TV/termovizijskim senzorima i na njega nakačiti više IC samonavođenih raketa dometa, kako čitamo, do nekih 12 km i 6-8 po visini, to je ok, to je nov sistem.
Ali povlačenje Kuba zahteva i gotovo momentalnu zamenu. Ako se kupuje Buk-M2 ili ekvivalent - blagodarim! Ako je ovaj "IC sistem" zamena.....šta znam. Idemo " s konja na magarca".
Opet kažem da kod Kuba nisam potpuno objektivan.